‘WhatsApp Çalışmıyor’ Sorunu İçin En İyi Çözüm Önerileri

WhatsApp çalışmıyor ise sorunun çözümünü burada bulacaksınız. Bu makale ile kullanıcıların WhatsApp’ta karşılaştığı en yaygın sorunlar için düzeltmeler bulacaksınız.

Dünyanın en popüler platformlardan biri olan WhatsApp’ta hem iOS hem de Android akıllı telefon sahiplerini rahatsız eden sorunlar baş gösterebilir. WhatsApp aramalarıyla ilgili sorunlardan tutun da iletilerin teslim edilmemesine kadar bu makale, tüm WhatsApp sorunlarınızı belirlemenize ve çözmenize yardımcı olacaktır.

‘WhatsApp Çalışmıyor’ Sorunu ve Çözüm Önerileri

WhatsApp’ı Neden Yükleyemiyorum?

WhatsApp’ın en son sürümünü indirebilmek için Android 4.1 veya üzeri bir sürüm çalıştıran bir akıllı telefona sahip olmanız gerekir. Telefonunuzun mevcut Android sürümünü Ayarlar > Telefon Hakkında bölümünden kontrol edebilirsiniz. WhatsApp ayrıca sınırsız bir veri planına (veya Wi-Fi) sahip olmanızı önerir. WhatsApp’ın resmi olarak tabletlerde çalışmadığını da unutmayın.

WhatsApp uygulamasını WhatsApp web üzerinden yüklemeye çalışıyorsanız, Android tarayıcınızda ‘Bilinmeyen uygulamaları yükle‘ seçeneğinin işaretli olduğundan emin olmanız gerekir. Android telefonunuzda tarayıcı olarak Chrome’u kullanıyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulayarak etkinleştirmeyi yapabilirsiniz:

 • Ayarlar’ı açın, Uygulamalar’a gidin ve üzerine dokunun.
 • Chrome’a ​​(veya WhatsApp’ı indirmek için kullandığınız tarayıcıya) ilerleyin.
 • Aşağı doğru kaydırıp Gelişmiş altında Bilinmeyen uygulamaları yükle ögesini arayın.
 • Seçeneği açık olacak şekilde değiştirin.

Bir iPhone kullanıcısıysanız, telefonunuzun iOS 10 ve üstünü çalıştırdığından emin olun. WhatsApp, iPod ve iPad cihazları desteklemez. WhatsApp’ı iOS için destekleyen cihazlara, Apple App Store’un şuradaki bağlantısını kullanarak yükleyebilirsiniz.

WhatsApp Aktivasyon Kodu Gelmiyor

Kurulum sorunsuz geçti fakat otomatik olarak oluşturulan aktivasyon koduyla ilgili mesaj gelmiyorsa, öncelikle numaranızı doğru girdiğinizden emin olun. Açılır listeden doğru ülkeyi seçtiğinizi iki kez kontrol edin. Burası, hangi ülkede olduğunuza bakmadan yalnızca telefon numaranızın bulunduğu ülke olmalıdır.

Kodu hala alamadıysanız, sesli arama isteğinde bulunmayı deneyin. Bu şekilde kodun bir bilgisayar tarafından telefon üzerinden size okunmasını sağlayabilirsiniz. WhatsApp’ı kullanabilmeniz için bir SIM kartınızın olması gerektiğini de unutmayın.

“WhatsApp’ta Oturum Açamıyorum” veya “WhatsApp Çalışmıyor”

WhatsApp’ta bağlantı sorunlarına genellikle Wi-Fi veya mobil internetinizle ilgili sorunlar neden olur. Mesaj gönderemiyorsanız, aşağıda bunun için uygulayabileceğiniz birkaç çözümden bahsettik:

 • Uygulamanın en son sürümünü yükleyin
 • İnternet bağlantınızı, Wi-Fi veya mobil internetinizi kontrol edin
 • Uygulama önbelleğini boşaltın (Ayarlar > Uygulamalar > WhatsApp > Önbelleği Temizle)
 • Son olarak uygulamayı kaldırın ve ardından yeniden yükleyin.

WhatsApp Kişileri Tanımıyor

Android’de

WhatsApp’ın kişilerinizi tanımamasının birkaç nedeni vardır. Sebebini öğrenmek için kontrol edebileceğiniz bir liste hazırladık:

 • Doğru iletişim numaralarına sahip olduğunuzdan emin olun (WhatsApp için kullandıkları).
 • Şu anda WhatsApp’ı kullandıklarından emin olun.
 • WhatsApp’ın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Rehberinizdeki kişi yabancı bir telefon numarası kullanıyorsa, numaranın telefonunuzda ülke koduyla birlikte tam uluslararası formatta kayıtlı olduğundan emin olun.
 • Kişilerinize erişmek için WhatsApp’a izin verdiğinizden emin olun.

Not: WhatsApp artık kullanıcılara eski sürümlerde bir sorun giderme aracı olan ‘Tüm kişileri göster’ adlı bir seçenek sunmuyor.

iPhone’da

iPhone’da WhatsApp kullanırken kişileri göremiyorsanız, aşağıda bahsettiğimiz adımları deneyebilirsiniz. Öncelikle kişilerinize WhatsApp erişimi verdiğinizden emin olmanız gerekir. Bunu da şu şekilde anlayabilirsiniz:

 • Telefonunuzdan Ayarlar’ı açın ve ardından Gizlilik’e dokunun.
 • Kişiler üzerine dokunun.
 • WhatsApp’ın açık olduğundan emin olun.

WhatsApp’ın gri olduğunu görürseniz (veya gizlilik ayarlarında hiç görünmüyorsa), şu adımları denemeniz gerekir:

 • Ayarlar’ı açın ve ardından Ekran Süresi’ne dokunun .
 • İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na gidin ve WhatsApp’ın herhangi bir kısıtlaması olmadığından emin olun.

WhatsApp’ta ‘Son Görülme’yi Göremiyorum

Bir konuşmada Son Görülme ibaresini göremiyorsanız, bunun birkaç nedeni olabilir. Eğer Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son Görülme bölümünden Son Görülme zamanınızı devre dışı bıraktıysanız, başkalarının Son Görülme zamanlarını da göremezsiniz.

Son Görülme sorununu yalnızca birkaç kişiyle sınırlı olacak şekilde yaşıyorsanız, bu kişiler WhatsApp ayarlarında Son Görülme zamanını devre dışı bırakmış olabilirler. Hatta mesajlarınızı alıp yanıt verebiliyorlarsa, durum kesinlikle böyledir.

Buna son bir sebep olarak, WhatsApp’ta bir kişinin sizi engellemiş olmasıdır. Mesajlarınız bir gri işaretle sınırlı ise bu, o kişi tarafından açık bir şekilde engellendiğinizi gösterir. Kişinin profilinde değişiklikleri de göremiyorsanız üzgünüm ki yüksek ihtimalle engellenmişsiniz. Yine de ‘WhatsApp’ta bir kişi tarafından engellendiğimi nasıl anlarım?’ sorunun detaylı cevabı için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

WhatsApp Sesli Aramalarla İlgili Sorunlar

Düşük kalitede sesli aramalar ve kesintiler yaşıyorsanız, arama yapamıyor veya alamıyorsanız, bu sorun büyük ihtimalle bağlantınızla ilgilidir. Sesli aramalar Wi-Fi veya mobil veri üzerinden gerçekleştirilir, bu sebeple bağlantınızın güçlü olduğundan emin olmalısınız. Mobil internet kullanıyorsanız, WhatsApp’ta sesli görüşme için en az 3G’ye ihtiyacınız olacak. Bağlantıyı kesip ağa tekrar bağlanmayı deneyin. Ayrıca sorun sizinle ilgili de olmayabilir; sesli görüşme için konuştuğunuz kişi de iyi bir bağlantıya sahip olmalıdır.

WhatsApp’ta Sesli Mesajları Duyamıyorum

Bu sorun, cihazınızdaki yakınlık sensörü ile ilgili olabilir. Yakınlık sensörü, telefonunuzun ön kamerasının hemen yanında bulunur. Sensör etkin olduğunda, ses kulak hoparlöründen çok sessiz bir şekilde çalacaktır. Bu yüzden telefonunuz yüzünüzden uzakta durmalıdır. Ardından ses, hoparlörden sorunsuz bir şekilde gelmiş olmalıdır. Bunun dışında cihazınızın sesinin de açık olduğundan emin olun.

WhatsApp’ta Video ve Fotoğraf İndiremiyorum

WhatsApp’ta fotoğraf veya video indirmek için bazı ayarların yapılmış olması gerekiyor. Öncelikle WhatsApp uygulamasını açıp Ayarlar > Veri kullanımı dizinini takip edin. Buradan Wi- Fi’deyken yalnızca medya otomatik indirmelerinin etkin olup olmadığına bakın. Ardından Wi-Fi veya mobil internetteyken video/fotoğraf indirme seçeneklerini etkin duruma getirin.

WhatsApp Mesajları Gönderilmiyor

WhatsApp’ta mesaj gönderme ve alma konusunda sorun yaşıyorsanız, buna genellikle internet bağlantınızın kötü olması sebep olur. Yine de internetinizin iyi olduğunu düşünüyorsanız, uygulama mağazasına giderek WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.