WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

WhatsApp, akıllı telefonlarla birlikte artık akıllı telefonlardan bağımsız olarak masaüstünü de destekleyen anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Yaşadığımız teknoloji çağında neredeyse herkes WhatsApp’ı telefonunda bulundurur. Hatta hayatımızın öyle bir parçası haline geldi ki haberleşme için kullanılan tek araç WhatsApp oldu desek yanılmış sayılmayız. Uygulama üzerinden mesajlaşmanın yanı sıra fotoğraf, vide, belge ve durum gönderme de yapılabilir. Ayrıca kullanıcılara sesli ve görüntülü arama özelliği de sunuluyor.

WhatsApp’ta Engellendiğimde Ne Olur?

WhatsApp, gizlilik koruması sayesinde kişilere engelleme hakkı tanır. Yani uygulama üzerinden size mesaj atmasını istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde sizinle görüşmek istemeyen kişiler de sizi engelleyebilir.

Birisi sizi WhatsApp’ta engellediğinde onun profil resmini, durum güncellemelerini ve son görülme bilgilerini göremezsiniz. Ayrıca o kişiye mesaj gönderemez veya arama yapamazsınız. Bir mesaj göndermeye çalıştığınızda mesajın teslim edildiğini gösteren çift tik yerine tek tik göreceksiniz.

Engellenip engellenmediğinizi doğrulamak istiyorsanız, kişiyi aramayı deneyebilirsiniz. Eğeer arama doğrudan sesli mesaja giderse, muhtemelen engellenmişsinizdir. Bu nedenle çoğu kişi “WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?” sorusunun cevabını merak etmektedir.

Peki bir WhatsApp kullanıcısı sizi engellediğinde bunu nasıl anlarsınız? WhatsApp engellendiğinize dair bir bildirim göndermese de bunu anlamanın pek çok yöntemi vardır. Sizler için WhatsApp’ta engellenip engellenmediğinizi anlamanın yöntemlerini derledik.

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

WhatsApp’ta engelleme, birininin rahatsız olması ve iletişim kurmak istememesi gibi durumlarda yaşanır. WhatsApp üzerinden biri sizi engellediyse bunu öğrenmek için birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin numarası sizde kayıtlıysa bu durum birkaç adımda anlaşılacaktır. İşte WhatsApp’tan engellendiğinizi anlamanın yolları:

Son Görülmesini Kontrol Edin

WhatsApp’ta sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek istediğiniz kişinin sohbet sayfasına girin. Son görülme tarihini kontrol edin. Son görülme tarihini göremiyorsanız engellenmiş olabilirsiniz. Ancak en son göründüğü zaman, WhatsApp’ın gizlilik ayarlarından da kapatılabilir. Bu nedenle, son görünüm zamanının burada olmaması, mutlaka engellendiğiniz anlamına gelmez.

Engellendiğiniz kişiyi asla çevrimiçi göremezsiniz. WhatsApp’ta bir kişinin en son ne zaman ve çevrimiçi durumunu göremiyorsanız, engellenme olasılığınız daha yüksektir. Ancak bunu anlamak için uzun süre karşınızdaki kişinin WhatsApp sohbet bölümünü takip etmeniz gerekiyor.

WhatsApp Mesajının İletilme Durumunu Kontrol Edin

WhasApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz birine mesaj gönderirseniz ve yanıt alamazsanız, onay işaretine dikkat etmeniz gerekebilir. Bu kişiye iki tikli bir mesaj gönderirseniz engellenme ihtimaliniz yoktur. Bu iki onay işareti, mesajın alıcının telefonuna ulaştığını gösterir. Fakat burada bir tik varsa ve kişinin son çıkış tarihini veya online durumunu göremiyorsanız engellenme ihtimaliniz artacaktır. Eğer uzun süre mesajınız tek tik olarak kaldıysa kesin olarak engellendiniz demektir.

whatsapp-mavi-tik-olmadan-mesaj-okuma

Arkadaşlarınızdan Destek Alın

Son olarak, başka bir çözüm var. WhatsApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin numarasını başka bir WhatsApp kullanıcısının telefonuna kaydedebilirsiniz. Bu kişinin profil bilgilerini bu şekilde kontrol edin. Bu arkadaşınızın telefonundan son görülme tarihi, çevrimiçi bilgileri ve mevcut profil fotoğrafı görünüyorsa, bu kişinin sizi engellediğinden emin olabilirsiniz. Ancak görünmüyorsa hala engellenip engellenmediğiniz belli değildir.

Sadece Numaranızı Silmiş Olabilir

Son aşamada ise bu durumda dikkat edilmesi gereken bir nokta, WhatsApp uygulamasının gizlilik ayarları bölümünde kişinin durumu ve mevcut profil fotoğrafının sadece bağlantılarındaki kişilere açılabilmesidir. Bu, kişinin kendi telefon rehberinde kayıtlı olmayan kişiler için profilin kapalı olduğu anlamına gelir. WhatsApp’ta silinip silinmediğinizi nasıl öğreneceğinizi öğrenmek istiyorsanız, sadece profil fotoğrafını, son görüntüleme tarihini ve gizlilik ayarını güncelleyen kişinin durumunu kontrol edin, böylece sadece kişilerinde kayıtlı olanlar tarafından kullanılabilir. Başkaları onları görebiliyor ama siz göremiyorsanız, bu kişi numaranızı silmiş ancak engellememiştir.

whatsapp-web-fotograf-duzenleme

Tüm bu önerilere rağmen karşınızdaki kişinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenemediyseniz, daha da ileri giderek mesaj atmalısınız. Bu sayede engellenip engellenmediğinizden emin olabilirsiniz.

WhatsApp’ta Engelleyen Kişiye Mesaj Atılır mı?

WhatsApp üzerinden sizi engelleyen kişiye mesaj atmanız için oldukça kolay bir yöntem bulunuyor. Ancak başka bir arkadaşınıza ihtiyacınız olacak. Bu arkadaşınız sizi engelleyen kişinin rehberinde varsa durum daha da kolay olacaktır. Mesaj atabilmek için arkadaşınız, siz ve sizi engelleyen kişiden oluşan bir WhatsApp grubunun kurulması gerekiyor. Bu grup siz ve sizi engelleyen kişi arasında bir köprü görevi üstlenecek. Arkadaşınız grubu oluşturduktan sonra ayrılabilir. Bu sayede grupta sadece siz ve sizi engelleyen kişi kalacaktır.

Bu aşamadan sonra sizi engelleyen kişiyle mesajlaşabilirsiniz. Grup içinde attığınız mesajları sizi engelleyen kişi görecektir. Ancak şunu unutmamalısınız; eğer sizi gruba alan arkadaşınız da sizi engelleyen kişi tarafından engellendiyse bu yöntem işe yaramaz. Sizi engelleyen kişiye maalesef mesaj atamazsınız.

WhatsApp’ta Engelleme Nasıl Yapılır?

Telefonunuzda Kayıtlı Olmayan Kişileri Engellemek için;

Engellemek istediğiniz kişiyle sohbet ekranını açın, Ardından sohbetin en üstüne gidin ve “Engelle” düğmesini tıklayın, Bu sayede rehberinizde kayıtlı olmayan ancak size mesaj gönderen kişileri kolayca engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu kişinin mesajı sizi rahatsız ediyorsa engelle butonunun yanında spam seçeneği bulunmaktadır. Buradan “Spam” seçeneğini seçerek gönderilen mesajları bildirebilirsiniz.

Telefonunuzda Kayıtlı Olan Kişileri Engellemek için;

  • Telefonunuzda WhatsApp uygulamanızı açın,
  • Ardından sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın,
  • Gelen ekranda “Ayarlar”a tıklayın,
  • Ardından “Hesap” ı tıklayın,
  • Görünen pencerede “Gizlilik” seçeneğine girin,
  • Görünen sayfanın altındaki “Engellenen Kişiler” e tıklayın,
  • Kişi eklemek için açılan sayfanın sağ üst köşesindeki sembole tıklayın,
  • Buradan engelleyeceğiniz kişiyi seçerek numara engelleme işlemini tamamlamış olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta beni engelleyen kişiyi arayabilir miyim?

Hayır, biri sizi WhatsApp’ta engellediyse onu arayamazsınız.

WhatsApp’ta beni engelleyen kişinin profil resmini görebilir miyim?

Hayır, biri sizi WhatsApp’ta engellediğinde onun profil resmini göremezsiniz.

Birisi beni WhatsApp’ta engellediyse engelimi kaldırabilir miyim?

Hayır, birisi sizi WhatsApp’ta engellediyse kendi engelinizi kaldıramazsınız. O kişinin hesabına yeniden erişim sağlamanın tek yolu o kişinin sizin engelini kaldırmasıdır.

WhatsApp’ta beni engelleyen birinden aldığım mesajları görmeye devam edebilir miyim?

Hayır, sizi engelleyen birinden gelen mesajları artık göremezsiniz.

İlgili Yazılar

WhatsApp’ta Mavi Tik Olmadan Mesaj Okuma Nasıl Yapılır?
WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram Arama Sonuçları Neye Göre Sıralanıyor?