WhatsApp Numara Değiştirme Nasıl Yapılır?

WhatsApp, bildiğiniz üzere hesabınızı telefon numaranıza bağlar. Bu doğrultuda mesajlaşma uygulamasını bir telefon numarası olmadan kullanamazsınız. Fakat yeni bir telefon numarası kullanmaya başladıysanız, WhatsApp numaranızı basitçe değiştirebilirsiniz. Öncesinde değinmemiz gereken birkaç nokta var.

WhatsApp Numara Değiştirme Gereksinimleri

Yeni bir telefon numarasına geçiş işlemine başlamadan önce kontrol etmeniz gereken iki önemli nokta bulunuyor:

 • Yeni SIM kartınızın cihazınıza takılı olduğundan ve yeni telefon numarasından SMS ve telefon aramaları alabileceğinizden emin olun. Numarayı değiştirmek için aktif bir mobil veri bağlantısına ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 • Eski hesabınıza hala erişiminiz bulunuyor. Bu da eski telefon numaranızın hala WhatsApp’ta kayıtlı olup olmadığını kontrol etmek anlamına geliyor. Şu an hangi numaranın kayıtlı olduğunu Ayarlar’a ve ardından kullanıcı profil fotoğrafınıza dokunarak görebilirsiniz.

WhatsApp rehberinizde bulunan kişilere numara değişikliği hakkında bilgi vermek isterseniz bunu yapamazsınız. Çünkü insanlar numaranızı değiştirdikten sonra siz onlara mesaj gönderene kadar WhatsApp’ta size ulaşamazlar.

Neyse ki bunu herkese teker teker mesaj göndererek yapmak zorunda değilsiniz. WhatsApp, kişilerinize yaptığınız değişikliği bildiriyor. Grup sohbetinde olduğunuz kişiler, otomatik olarak bu değişiklik hakkında bilgilendirilecekler.

WhatsApp’ta telefon numaranızı değiştirdiğinizde aşağıdakiler olur:

 • Hesap bilgileriniz (isim, profil bilgileri, bireysel ve grup sohbetleri) eski telefon numarasından yeni telefon numarasına aktarılır.
 • Eski hesabınız silinir ve WhatsApp kişi listeniz görünmez.

WhatsApp Numara Değiştirme Yöntemleri

WhatsApp’ta telefon numaranızı değiştirebileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Birincisi aynı telefondan, ikincisi ise yeni bir telefondan.

Aynı Telefondan WhatsApp Numara Değiştirme

WhatsApp’taki telefon numaranızı aynı telefondan değiştirdiğinizde, hesabınızdaki tüm kişileri, profil bilgilerinizi ve mesaj geçmişinizi saklamış olursunuz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve sağ alt köşedeki Ayarlar ögesini seçin.
 • Şimdi Hesap yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Numara Değiştir seçeneğine dokunun.
 • Bunu yaptığınızda WhatsApp, size aşağıdaki gibi bir bildirim gönderir.
 • Şimdi sağ üstteki İleri yazılı kısma dokunun. Bu sefer de aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza çıkacak.
 • Üst tarafa eski telefon numaranızı, aşağıdaki kısma ise yeni telefon numaranızı girin ve sağ üstteki İleri yazısına tekrar dokunun.

Bu işlemin ardından tüm kişilerinize mi, sadece sohbet ettiğiniz kişilere mi yoksa özel kişilere mi numara değişikliğinizin bildirilmesini belirleyebilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere WhatsApp, grup sohbetlerinize yeni numaranızı otomatik olarak bildirecektir.

Son olarak Bitti deyip ekranda belirtilen talimatları uygulamaya devam edin.

Yeni Telefonda WhatsApp Numara Değiştirme

Yeni telefon kullandığınızda WhatsApp’taki sohbet geçmişinizi de aktarmak istiyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • WhatsApp uygulamasını açıp Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği sıralamasını takip edin.
 • Ardından Şimdi Yedekle deyin.

Eski telefonunuza hala erişebiliyorsanız, o telefondaki numaranızı değiştirmek için yukarıdaki adımları uygulamalısınız. Veya eski telefonunuzdaki hesabınızı silebilirsiniz. WhatsApp hesap silme işlemi için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Şimdi yeni telefonunuzda WhatsApp’ı kurmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Yeni telefonunuza WhatsApp’ı yükleyin.
 • WhatsApp hesabınızda kullanmak istediğiniz yeni telefon numarasını kaydedin.
 • Hesap yedeklemenizi geri yükleyin.

Son işlemle birlikte yeni telefonunuza istediğiniz WhatsApp numarasını eklemiş oldunuz.

WhatsApp Numara Değiştirme İşleminin Avantajları

WhatsApp numaranızı değiştirmenin çeşitli avantajları vardır. Bunlardan sırayla bahsedecek olursak:

 • Gizlilik: Numaranızı değiştirmek, gizliliğinizin ve güvenliğinizin korunmasına yardımcı olabilir. Numaranızı birçok kişiyle paylaştıysanız, spam veya istenmeyen mesajlar aldıysanız, numaranızı değiştirmek yeni bir başlangıç ​​yapmak için iyi bir yol olabilir.
 • Kolaylık: Numaranızı değiştirmek, özellikle yakın zamanda telefonunuzu veya servis sağlayıcınızı değiştirdiyseniz, kişilerinizin size ulaşmasını kolaylaştırabilir.
 • Profesyonel kullanım: WhatsApp’ı iş veya profesyonel amaçlarla kullanıyorsanız, numaranızı değiştirmek özel ve profesyonel yaşamınızı ayırmanın iyi bir yolu olabilir.
 • Kişisel nedenler: Numaranızı, hayatınızda yeni bir sayfa açmak veya yeni bir telefon numarası istemek gibi kişisel nedenlerle değiştirmek isteyebilirsiniz.

Genel olarak WhatsApp numaranızı değiştirmek, iletişim bilgilerinizi güncellemek, gizliliğinizi korumak ve iletişiminizi daha etkili bir şekilde yönetmek için yararlı bir yol olabilir.