WhatsApp Hesap Silme ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp hesabını silmek veya dondurmak isteyen kullanıcılar bunun nasıl yapıldığı konusunda araştırma yapıyor. WhatsApp uygulaması, mobil cihazlar ve tarayıcılar üzerinden mesajlaşma uygulaması olarak kullanılıyor. Peki, WhatsApp hesap silme ve değiştirme nasıl yapılır?

WhatsApp hesabı nasıl silinir sorusu, kullanıcılar arasında cevabı merak edilen konulardan birisi. Eğer WhatsApp hesabınızı silmek istiyorsanız, birkaç basit adımı uygulayarak bunu kolayca yapabilirsiniz. İşte WhatsApp hesabı nedir, WhatsApp hesabı nasıl silinir, yedeklemeleri geri yükleme nasıl yapılır, yeni bir WhatsApp hesabı nasıl açılır, Android cihaza WhatsApp nasıl yüklenir sorularının cevabı…

WhatsApp Hesabı Nasıl Silinir?

WhatsApp hesabınızı silmek için WhatsApp Hesabımı Sil özelliğini kullanırsanız şunları unutmamalısınız;

 • Hesabınız ve mevcut profil fotoğrafınız WhatsApp’tan silinir.
 • Bulunduğunuz tüm WhatsApp gruplarından silinirsiniz.
 • Telefonunuzdaki tüm WhatsApp geçmişiniz ve WhatsApp iCloud yedeklemeniz silinir.

WhatsApp Kalıcı Hesap Silme

 • WhatsApp’ın güncel olduğundan emin olun. En son sürüme sahip olmak için uygulamayı güncelleyin.
 • WhatsApp’ı açın ve WhatsApp ayarları> Hesap > Hesap Sil kısmına gidin.
 • Telefon numaranızı uluslararası kodu ile birlikte yazın.
 • WhatsApp hesabınızı silmek için Hesabımı Sil’e dokunun.

Eğer WhatsApp hesabınızı silerseniz, hesabınıza tekrar erişim sağlayamazsınız. WhatsApp yedekleme sisteminde saklı olan verilerinizin silinmesi 90 günü bulabilir. Bilgileriniz ise bu süre boyunca WhatsApp’ta erişebilir halde değildir. Diğer kullanıcıların sizinle ilgili sahip olduğu bilgiler bundan etkilenmez. Gönderdiğiniz mesajların ve bazı materyallerin kopyaları veritabanında saklı kalabilir ancak bu kopyalar kişiye özel tanımlayıcılardan tamamıyla bağımsızdır. Bilgileriniz yasadışı amaçlar için korunur. Diğer Facebook şirketlerindeki kişisel bilgileriniz de silinir.

WhatsApp Mesajlar Geri Yüklenebilir mi?

WhatsApp mesajlarınızı geri yükleme işlemini Google Drive ya da yerel yedekleme kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Yerel yedekleme, her gün otomatik olarak oluşturulur ve telefonunuza dosya halinde kaydedilir.

WhatsApp Yedeklemeleri Geri Yükleme ve Aktarma

Mesajlarınızı ve medyalarınızı Google Drive kullanarak yedekleyebilirsiniz, bu sayede Android telefonunuzu değiştirdiğinizde mesajlarınızı ve medyalarınızı Google Drive ile aktarabilirsiniz.

Mesajlarınızı ve medyalarınızı Google Drive’a yedeklemek isterseniz;

 • WhatsApp uygulamasını açın.
 • Diğer seçenekler> Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği’ne girin.

Hemen yedekleme yapmak istiyorsanız

 • Önce Yedekle’ye dokunun.
 • Ardından Google Drive’a yedekle seçeneğine dokunursanız yedeklemenin hangi sıklıkla yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

Eğer kurulu bir Google hesabınız yoksa Hesap Ekle seçeneği ile yeni bir hesap açabilirsiniz.
Yedekleme işleminde hangi bağlantı ağını kullanmak istediğinizi ayarlamak için Yedekleme bağlantısı seçeneğine dokunun. Mesajlarınızı ve medyalarınızı hücresel veri ile yedeklemenin ek veri ücretlendirmesine sebep olabileceğini unutmamalısınız.

Bir yıldan uzun süredir güncellenmemiş olan WhatsApp yedeklemeleri Google Drive’ın depolama alanından otomatik olarak kaldırılır. Herhangi bir yedeklemenizin kaybolmaması için WhatsApp verilerinizi düzenli olarak yedeklemeniz gerekir.

WhatsApp Daha Eski Yedeklemeleri Geri Yükleme

Telefonunuz en fazla son yedi güne ait olan yedekleme dosyalarınızı saklar. Google Drive ise yalnızca en güncel olanını tutar. Eğer en güncel yedekleme yerine en eski bir yedeklemeyi yüklemeyi istiyorsanız, herhangi bir dosya yöneticisi uygulaması indirmelisiniz. Android için şu, iOS içinse şu uygulamayı önerebiliriz.

WhatsApp Lisans Sözleşmesi İptali Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta ayarlar kısmına girin. Ayarlar > Hesap seçeneğine tıklayın. Hesap seçeneğinden ise Hesabımı Sil’e dokunarak uygulamayı tekrar yükleyin. Uygulamayı silip tekrar geri yüklediğinizde sözleşme iptal olmuş olacaktır.

WhatsApp Hesap Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kullanmakta olduğunuz telefon numarasını uluslararası kodu ile birlikte numara kutucuğuna yazın. Yeni telefon numaranızı ise uluslararası koduyla birlikte ikinci kutucuğa yazın. İleri‘ye dokunun ve WhatsApp hesabınızı değiştirin.

 WhatsApp Profil Fotoğrafı Nasıl Yüklenir?

WhatsApp hesabınızda Ayarlar kısmına tıklayın. Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra çıkan ekranda fotoğraf simgesine dokunup, galerinizden istediğiniz fotoğrafı seçmeniz halinde WhatsApp profil fotoğrafınız yüklenecektir.

WhatsApp Profil Adı Nasıl Düzenlenir?

WhatsApp profil adınızı düzenlemek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Öncelikle WhatsApp’ı açın, Diğer Seçenekler’i seçtikten sonra Ayarlar’a dokunun.
 • Profil fotoğrafı kısmına dokunun.
 • Ad kısmının yanındaki Düzenle seçeneğine dokunun.
 • Yeni adınızı girin. Ad sınırı maksimum 25 karakterdir. Dilerseniz emoji kısmına dokunarak da adınızın yanına istediğiniz herhangi bir emoji ekleyebilirsiniz.
 • Ardından Kaydet’e dokunun ve ayarlarınızı kaydedin.
 • Bu işlemleri yaptığınızda profil adınız da değişmiş olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp hesabımı silmek sohbet geçmişimi siler mi?

Evet, WhatsApp hesabınızı sildiğinizde sohbet geçmişiniz de silinir. Kaydetmek istiyorsanız, WhatsApp hesabınızı silmeden önce sohbet geçmişinizi yedekleyebilirsiniz.

Hesabımı sildiğimde WhatsApp gruplarıma ne olur?

WhatsApp hesabınızı silerseniz, parçası olduğunuz tüm gruplardan çıkarılırsınız. Mesajlarınız, fotoğraf ve videolarınız da grup sohbetlerinden kaldırılır.

Telefon numarama erişimim yoksa WhatsApp hesabımı silebilir miyim?

Hayır, silmek için WhatsApp hesabınızla ilişkili telefon numarasına erişiminizin olması gerekir. Telefon numarasına erişiminiz yoksa, e-posta adresinizi kullanarak veya WhatsApp desteği ile iletişime geçerek hesabınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.