WhatsApp Web Nedir, Nasıl Kullanılır?

whatsapp-web-fotograf-duzenleme

WhatsApp Web, 2015 yılından beri bilgisayar üzerinden kullanılabiliyor. Uygulama, bu sayede masa başında çalışanlar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Bilgisayarda çalışırken WhatsApp üzerinden iletişim kurmanız gerektiğinde telefonunuza yönelmeniz gerekmiyor. Uzun süredir WhatsApp Web çoğu kişi tarafından kullanılsa da hala bu özelliği bilmeyenler de var. Daha önce bu hizmetle tanışmamış olanlar, “WhatsApp Wb Nedir, WhatsApp Web nasıl kullanılır?” sorularının yanıtını araştırıyor.

Artık teknoloji çağında yaşıyor ve çoğu işimizi WhatsApp üzerinden hallediyoruz. İş görüşmeleri, görüntülü konuşmalar, dosya gönderme ve daha birçok günlük işimiz… WhatsApp Web özelliği ise hem iş hayatında hem de günlük hayatta oldukça kurtarıcı oluyor.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp, akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Seyahat ederken veya yurt dışından uzaktayken, WhatsApp’ı kullanarak istediğiniz zaman arkadaşlarınıza mesaj gönderebilir, fotoğraflarınızı ve videolarınızı hemen ücretsiz olarak paylaşabilirsiniz. WhatsApp’ı kullanabilmek için telefonunuzun internete bağlı olması gerektiğinden, bir kablosuz ağa bağlı olmanız veya bir mobil internet paketi satın almış olmanız gerekir. WhatsApp’ı kullanabilmeniz için arkadaşlarınızın da WhatsApp kullanması gerekir. Bu sayede sınırsız mesaj gönderebilir, resim, video ve ses kaydı gönderebilir, ücretsiz arama yapabilirsiniz.

WhatsApp Web Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi WhatsApp Web sayesinde WhatsApp uygulamasını bilgisayarınıza aktarır ve bilgisayarınızdan gelen mesajlara cevap verebilirsiniz. Mesaj göndermek veya alınan mesajları görüntülemek için telefon ekranınızı açmanıza gerek yoktur, bu nedenle pil ömrü önemli bir avantaja sahiptir. WhatsApp Web’in kullanıcılara sağladığı en önemli avantajlardan biri de zamandır. Eğer bilgisayar başında çalıştığınız bir işiniz varsa mesajlara daha hızlı dönüş yapabilirsiniz.

WhatsApp Web Masaüstü Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Web’i kullanmak isteyenlerin iki seçeneği var. Bu hizmeti herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden kullanmayı seçebilir veya bir masaüstü uygulaması indirerek tarayıcıdan bağımsız çalışmasını sağlayabilirsiniz. Masaüstü uygulaması Windows ve Mac ile uyumludur. Bilgisayarınızda Windows 8 ve üzeri/macOS 10.10 ve üzeri işletim sistemleri yüklü olmalıdır. Ayrıca Linux kullanıcıları WhatsApp Web’i yalnızca bir tarayıcı üzerinden kullanabilirler.
Masaüstü uygulamasını indirmek için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şuradaki bağlantıya tıklayıp ilgili sayfaya gitmeniz gerekiyor. Sayfayı açtıktan sonra akıllı telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasını açın ve ayarlar bölümüne girin. Ayarlar bölümünde WhatsApp web/masaüstü seçeneklerini göreceksiniz. Tıkladıktan sonra ekrandaki barkodu taramanız yeterlidir. Barkodu taradıktan sonra mesajlarınızı bilgisayarınızdan yönetmeye başlayabilirsiniz.

Bu hizmeti kullanırken, belirli WhatsApp ayarları değiştirilebilir. Örneğin, WhatsApp web bildirimlerinin hatırlatıcılarını duymak istemiyorsanız, bunları telefonunuza dokunmadan web arayüzünden kapatabilirsiniz. Ayrıca, kimseyi engellemek için telefonunuzu benzer şekilde kullanmanız gerekmez. Engellenen kişi listesini WhatsApp’ın web sürümü üzerinden yönetebilirsiniz. Bu hizmeti kullanmak için telefonunuzun her zaman internete bağlı olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Telefonunuzun internet bağlantısını kapatırsanız, bilgisayarınızda yeni mesajları göremezsiniz.

WhatsApp’a bağlanmak için hangi bilgisayarı kullandığınızda, telefonunuzdaki WhatsApp web ekranına göz atabilir ve istediğiniz bağlantıyı sonlandırabilirsiniz. Başkaları bilgisayarınıza erişebiliyorsa ve WhatsApp’tan çıkış yapmayı unutursanız, erişimi silmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

whatsapp-windows-10-11-uygulama

WhatsApp Web Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

WhatsApp web sesli ve görüntülü arama işlevi şu anda yalnızca bire bir aramaları desteklemektedir. Başka bir deyişle, şu anda grup görüntülü ve sesli arama işlevi yoktur. Bu özelliğin gelecekte ortaya çıkması bekleniyor. WhatsApp’tan sesli ve görüntülü arama yapmak istiyorsanız, öncelikle bu uygulamanın masaüstü sürümünün bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. WhatsApp Web’de olduğu gibi bir QR kodu alacaksınız. Bu QR kodunu tarayıp hesabınızı açtıktan sonra WhatsApp’ın masaüstü versiyonu üzerinden aynı telefonunuzdaki gibi sesli ve görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

WhatsApp Web Artık Telefonsuz da Çalışabiliyor

WhatsApp Web, ilk çıktığı günden bu yana telefondan bağımsız şekilde çalışmıyordu. Yani telefonunuzun illa ki internete bağlı olması gerekiyordu. Şirket, bu zorunluluğu ortadan kaldırarak WhatsApp Web’in telefondan bağımsız şekilde çalışmasını sağladı. Yani telefonunuzla WhatsApp Web’i bir kere eşleştirerek çalıştırmanız yeterli. Bunu yaptıktan sonra telefonunuz internete bağlı olmasa dahi WhatsApp Web’i kullanabiliyor olacaksınız.

İlgili Yazılar

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?
WhatsApp’ta Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?