YouTube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

Akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla sosyal medya uygulamaları da çok fazla kullanılmaya başladı. Özellikle YouTube gibi önemli platformlar, kullanıcılar tarafından çok fazla ziyaret ediliyor. Ancak YouTube’un bazı özellikleri kullanıcıların sorun yaşamasına neden oluyor. Örneğin YouTube arka planda çalma özelliğinin olmaması, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor. Biz de YouTube arka planda müzik nasıl dinlenir? sorusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

YouTube arka planda çalma özelliği, YouTube uygulamasını kullanan herkes tarafından merak ediliyor. Çünkü uzun yıllardır arka planda çalma özelliği kullanıcılara sunulmuyordu. Kullanıcılar videoları izlemek ve müzikleri dinlemek için YouTube uygulaması içerisinde kalmak zorundaydı. Ancak YouTube, YouTube Premium özelliği sayesinde arka planda oynatmayı sisteme entegre etti. YouTube Premium kullanıcıları artık uygulamasının içinde kalmak zorunda olmadan müzik dinleyebilecek ve video izleyebilecekler. Ancak YouTube arka planda çalma özelliğini sunan Premium ücretli bir sistem. Bu nedenle kullanıcıların çoğu YouTube Premium özelliğine geçemiyor. Bu sebeple YouTube arka planda nasıl çalınır? sorusunun cevabı kullanıcılar tarafından merak ediliyor. YouTube arka planda çalma özelliği Premium’a geçmeden de hem Android telefonlarda hem de iOS işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabiliyor. Ancak YouTube Premium özelliğinde olduğu gibi basit bir sisteme sahip değil.

YouTube Arka Planda Çalma Nedir?

YouTube arka planda çalma, YouTube’daki bir videoyu izlerken aynı zamanda başka bir uygulama veya internet sitesi üzerinde çalışırken videoyu arka planda çalmaya devam etmek anlamına gelmektedir. Bu özellik, müzik videoları ve podcast’ler gibi ses ağırlıklı videolar için kullanışlıdır. Arka planda çalma özelliğini YouTube’un mobil uygulamasında ve bazı web tarayıcılarında kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için videoyu açtıktan sonra ana ekrana veya başka bir uygulamaya geçebilirsiniz. Bu durumda YouTube videosu arka planda çalmaya devam edecektir.

Ücretsiz bir şekilde YouTube arka planda çalma özelliğini kullanmak istiyorsanız, izlemeniz gereken bazı adımlar bulunuyor. Yalnız öncesinde hem iPhone’da hem de Android’de yeni bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Bu makale ile YouTube arka planda çalma özelliğini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

YouTube Arka Planda Çalma Yöntemleri

YouTube arka planda oynatma özelliği çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyor. Çünkü uygulamaya bu özellik tam olarak entegre edilmiş değil. YouTube arka planda çalma özelliği, YouTube Premium ile uygulamaya özellik olarak eklendi. Ancak YouTube videolarını arka planda oynatma, Android ve iOS telefonlarda Premium özelliğinin yanı sıra başka yollarla da kullanılabilir.

YouTube arka planda oynatma özelliği, YouTube platformunun bir yıl önce piyasaya sürdüğü Premium özelliğiyle uygulama içerisine yerleştirildi. YouTube Premium kısmına üye olan ve ücret ödeyen kullanıcılar videoları arka planda diledikleri şekilde oynatabiliyor. YouTube Premium özelliği kullanıcılara birden fazla avantaj sunuyor.

YouTube Premium ile Arka Planda Çalma

YouTube Premium, kullanıcılara birçok avantaj sunmaktadır. Buna videoları arka planda oynatma, YouTube Originals içeriklere ulaşabilme ve tüm videoları indirebilme özellikleri de dahil. YouTube Premium hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmek için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Chrome Tarayıcı ile YouTube Arka Planda Çalma | Android

 • Google Chrome mobil internet tarayıcınızı açın ve YouTube mobil sitesine girin. Sağ üst köşede bulunan üç nokta işaretine tıklayın ve masaüstü site açın.
 • Daha sonra arama butonunu kullanarak istediğiniz videoyu oynatın. Uygulamadan çıktığınızda video duracaktır. Daha sonra ekranı aşağı kaydırın ve kontrol panelini açın.
 • Burada bulunan oynatıcının başlat butonuna tıklayın ve ana ekrana dönün. Youtube arka planda çalmaya başlayacaktır.

YouTube Premium özelliğini kullanmadan Android telefonlarda arka planda çalma özelliğini Google Chrome sayesinde kullanabilirsiniz. Android cihazlar içerisinde Google Chrome yüklü olarak gelir. Bu nedenle başka bir uygulama indirmenize gerek kalmaz. YouTube arka planda oynatma özelliğini Google Chrome sayesinde kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Eğer farklı uygulamalardan müzik dinlemeye alışıksanız, YouTube’u bu şekilde kullanmak size zor gelebilir. Özellikle şarkı geçişleri daha uzun sürecektir. Diğer önemli bir nokta ise başka bir uygulama açtığınızda, YouTube videolarının arka planda çalma özelliği durabilir. Bu durumla karşılaşırsanız yukarıdaki adımları yeniden uygulamanız gerekir.

YouTube Vanced ile Arka Planda Çalma | Android

youtube-vanced-android

Android telefonlarda YouTube videolarını arka planda oynatmanın bir diğer yolu da YouTube Vanced uygulamasını kullanmak. Geliştirici ekip, uygulamanın root atılmamış Android cihazlarda kullanılabilmesini sağlayan basit bir yöntem oluşturdu. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

 • Vanced Manager’ı buradan Android cihazınıza indirin.
 • Uygulamayı yükleyip açın.
 • İlk yapılandırma esnasında ‘noroot’u seçtiğinize emin olun.
 • MicroG’nin yanındaki “download” kısmına dokunun.
 • Bilinmeyen kaynaklardan uygulamaların yüklenmesine izin vermek için talimatları izleyin.
 • MicroG indirecek ve sonrasında hazır olduğunda ‘install’ kısmına dokunun.
 • Sonra Vanced’in yanındaki ‘install’ seçeneğine dokunun.
 • İstediğiniz temayı seçin ve sonra ‘next’ deyin.
 • Tercih ettiğiniz dili belirleyin ve ‘finish’ deyin.
 • Hazır olduktan sonra ‘install’a dokunun.

YouTube Vanced Özellikleri

youtube-vanced-android-arka-planda-calma
 • Tüm videolarda reklamlar engellenebiliyor.
 • Gözünüzü ve pil performansını etkilemesi önlemek için AMOLED siyah tema kullanımı.
 • Videoları arka planda veya -resim içinde resim- modunda oynatma.
 • Parlaklığı ve ses seviyesini kontrol etmenize olanak tanıma.

Resim İçinde Resim (PiP) Modu ile YouTube Arka Planda Çalma | Android

Android 8.0 ve sonraki sürümleri destekleyen Resim İçinde Resim modu, daha çok video oynatabilmeniz için geliştirilen özel bir çoklu pencere modu türüdür. Telefonunuzdaki uygulamalar arasında gezinirken veya herhangi içeriğe göz atarken ekranın bir köşesine sabitlenmiş küçük bir pencerede video izlemesinizi sağlar.

Android kullanıcıları, YouTube Premium aboneliği olmadan YouTube videolarını arka planda kullanabilirler ancak izleyebilecekleri içerikler sınırlıdır. Örneğin bu özellik ile müzik videolarını izleyemezsiniz. Eğer müzik videolarını da izlemek istiyorsanız, YouTube Premium üyeliğinizin olması gerekiyor.

PiP modu aracılığıyla YouTube videolarını Android telefonlarda arka planda oynatmak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Android telefonunuzdan Ayarlar‘a gidin ve Uygulamalar ve bildirimler‘e dokunun.
 • Ardından Gelişmiş‘e ve Özel uygulama erişimi‘ne dokunup Resim içinde resim‘i seçin.
 • Buradan YouTube’u seçin ve Resim İçinde Resim’e İzin Ver seçeneğine dokunun.
 • Son olarak YouTube uygulamasından Ayarlar‘a gidin.
 • Genel‘e dokunup Resim İçinde Resim‘i açık konuma getirin.

Firefox Tarayıcı ile YouTube Arka Planda Çalma | Android | iPhone

Android telefonlarda ve iPhone’da Firefox tarayıcı üzerinden YouTube videolarını arka planda çalabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir.

 • Eğer telefonunuzda Firefox tarayıcı yüklü değilse şuradan indirin.
 • Firefox tarayıcının adres barına www.youtube.com yazarak YouTube’a giriş yapın. Eğer Google arama sonuçlarında çıkan YouTube yazısına dokunursanız uygulama açılacaktır. Bizim amacımız Firefox üzerinden YouTube’a ulaşmak.
 • Arka planda oynatmak istediğiniz videoyu açın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunup buradan Ayarlar menüsüne gidin.
 • Burada masaüstünde oynatmayı tercih edeceğiniz bir bölüm olacak, oraya dokunun.
 • Videoyu oynatmaya başlayıp tarayıcınızı kapatmak için yukarı doğru kaydırın.

Dolphin Browser ile YouTube Arka Planda Çalma

 • iPhone kullanıcısıysanız öncelikle App Store’a girerek Dolphin Browser uygulamasını indirin ve uygulamayı kullanılır hale getirin.
 • YouTube internet sitesine girin ve arama butonunu kullanarak dilediğiniz videoyu açın.
 • Uygulamadan çıktığınızda YouTube videosu duracaktır. Ekranı yukarı kaydırın ve kontrol panelini açın.
 • Burada bulunan oynatıcının başlat butonuna tıklayın. Açtığınız YouTube videosu arka planda oynayacaktır.

Android telefonların YouTube kullanıcılarına sunduğu kolay arka planda çalma özelliği maalesef iOS sürümü için geçerli değil. Çünkü iPhone’larda YouTube arka planda çalma özelliğini kullanmak için yeni bir uygulamaya ihtiyaç var. Bu nedenle Dolphin mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Farklı uygulamalarda açtığınız videolar YouTube arka planda çalma özelliğini durdurabilir. Bu durumda yeniden yukarıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

Bilgisayarda YouTube Arka Planda Çalma

Bilgisayarda YouTube videolarını arka planda çalma işlemi için çok sağlam bir eklenti bulunuyor. Bu eklentiyi kullanarak tarayıcınız üzerinden açtığınız videoları arka planda rahatlıkla çalabileceksiniz. Enhancer for YouTube adındaki bu eklentinin kullandığınız tarayıcıya göre indirme bağlantılarını göreceksiniz:

Eklentiyi kurduktan sonra YouTube.com‘a gidin ve herhangi bir videoyu açın. Videonun hemen aşağısında bazı araçlar göreceksiniz:

Yukarıdaki görselde, videonun alt kısmında ok işaretiyle gösterdiğimiz araca tıkladığınızda, video arka planda çalmaya başlayacak. Tam ekran olacak şekilde açılacak videoyu küçülterek ekranda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

YouTube Arka Planda Çalarken Videoyu Nasıl Kontrol Edebilirim?

YouTube arka planda çalarken videoyu kontrol etmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda bazı yöntemler açıklanmaktadır:

 • Bildirim çubuğu: YouTube arka planda çalarken, videonun ses seviyesini ve oynatma durumunu kontrol etmek için bildirim çubuğundan faydalanabilirsiniz. Bildirim çubuğunda video başlığını, sanatçısını ve görüntüsü görünür. Ayrıca duraklatmak, devam ettirmek veya videonun sonuna gitmek için kontroller de bulunuyor.
 • Uygulama ana sayfası: Arka planda çalan bir videoyu kontrol etmek için YouTube uygulamasına geri dönerek ana sayfayı açabilirsiniz. Burada videonun oynatma durumunu görebilir, duraklatabilir veya devam ettirebilirsiniz.
 • Kulaklık veya hoparlör kontrolleri: Bazı kulaklıklar ve hoparlörler, videonun ses seviyesini veya oynatma durumunu kontrol etmek için fiziksel kontroller sağlar. Bu özellikleri kullanarak videonun oynatma durumunu ve ses seviyesini kontrol edebilirsiniz.
 • Sesli komutlar: Bazı akıllı telefonlar, YouTube videolarını arka planda çalarken sesli komutları destekler. Bu özellikten faydalanarak videonun oynatma durumunu, duraklatmayı veya devam ettirmeyi, bir sonraki veya önceki videoya geçmeyi bile sesli olarak kontrol edebilirsiniz.

YouTube Arka Planda Çalma Özelliği Hangi Videoları Destekler?

YouTube arka planda çalma özelliği, çoğu video türünü desteklemektedir. Anca, videoyu yayınlayan kanalın izin vermesi gereken bir özelliktir. Bunun dışında bazı videolar arka planda çalmaya uygun olmayabilir. Ayrıca videoyu arka planda çalmak için YouTube’un mobil uygulamasında veya bazı web tarayıcılarında kullanılması gerekebilir. Bununla birlikte müzik odaklı videoları ve podcast’ler gibi ses içeriği ağırlıklı videolar, arka planda çalma özelliği için en uygun olan videolardır.