YouTube Yaş Kısıtlaması Kaldırma Nasıl Yapılır?

YouTube, birçok yaş grubuna hitap eden bir platform olduğundan, uygun içeriğin izleyiciler tarafından erişilebilir olduğundan emin olmak için yaş kısıtlaması politikası gibi koşulları katı bir şekilde uygular. Bu sebeple YouTube yaş kısıtlaması (veya kısıtlı mod), bazı kullanıcıların her içeriğe ulaşmasını engelleyen bir yapıya sahiptir.

YouTube Yaş Kısıtlaması Nedir?

YouTube’un yaş kısıtlaması politikası, platformdaki reşit olmayan kullanıcıları güvende tutulması için getirilen birçok politikadan biridir. Yaş kısıtlaması terimi, kullanıcıların ilgili YouTube hesaplarında oturum açmadan potansiyel olarak uygunsuz içeriğe erişmesini engeller.

Daha önce kullanıcılarının YouTube hesaplarında oturum açmadan yaş kısıtlamalı içeriği izlemelerine izin veren birçok geçici çözüm vardı. Ancak son güncellemelerle birlikte YouTube, yaş kısıtlamalı videolara erişimi sağlayan neredeyse tüm üçüncü taraf erişimleri yasakladı. Bu nedenle YouTube’da yaş kısıtlamalı videolara erişmek için kullanabileceğiniz yalnızca birkaç seçenek kaldı.

Bugün YouTube’un yaş kısıtlaması politikasına kısa bir genel bakış atıp, platformda yaş kısıtlamasını kaldırmanın hem yararlarını hem de zararlarını anlatacağız. Ayrıca yaş kısıtlamalı bir YouTube videosundaki uyarı mesajını, YouTube hesabınıza giriş yapmadan nasıl atlayacağınızı öğreneceksiniz.

YouTube Yaş Kısıtlaması Nasıl Çalışır?

YouTube’daki yaş kısıtlaması, görmek istemeyebileceğiniz veya tüm kitleler için uygun olmayabilecek potansiyel olarak uygunsuz içeriği filtrelemek için tasarlanmıştır. Yaş kısıtlama özelliğini etkinleştirdiğinizde, YouTube uygunsuz olabilecek içeriği belirlemek ve filtrelemek için algoritmalar kullanır.

YouTube yaş kısıtlama özelliği %100 doğru çalışmayabilir veya uygunsuz olabilecek tüm içeriği yakalamayabilir. Ayrıca yaş kısıtlaması, tüm izleyiciler için uygun olan bazı içerikleri de filtreleyebilir.

Kısıtlı mod, bireylerin kendi YouTube deneyimlerini özelleştirmek için kullanabilecekleri bir özellik olarak tasarlanmıştır. Bir sansür aracı olarak veya belirli kanalları veya videoları bloke etmek için kullanılması amaçlanmamıştır.

Kısıtlı modun YouTube’da herhangi bir uygunsuz içerik görmeyeceğinizi garanti etmediğini unutmayın. İnternette gezinirken dikkatli olmak ve uygunsuz içerikle karşılaşma olasılığının farkında olmak her zaman iyi bir fikirdir.

YouTube Yaş Kısıtlamasının Sınırları

YouTube yaş kısıtlamasının bazı sınırları bulunmaktadır. Bunlardan madde madde bahsedecek olursak:

 • Yaş kısıtlaması %100 doğru çalışmayabilir. Tüm kitleler için uygun olan bazı içeriği filtreleyebilir ve uygunsuz olabilecek tüm içeriği yakalayamayabilir.
 • Yaş kısıtlaması, YouTube’da herhangi bir uygunsuz içerik görmeyeceğinizi garanti etmez.
 • Kısıtlı mod yalnızca etkinleştirildiği cihaz için geçerlidir. YouTube’a erişmek için birden fazla cihaz kullanıyorsanız her cihazda ayrı ayrı kısıtlı modu etkinleştirmeniz gerekir.
 • Kısıtlı mod özelliği YouTube’daki tüm içerik türleri için geçerli değildir. Örneğin, tüm kullanıcı yorumlarını veya canlı akışları filtrelemeyebilir.
 • Kısıtlı mod, tüm dillerde veya tüm ülkelerde kullanılamayabilir.
 • Kısıtlı mod, uygunsuz olabilecek tüm içeriği engellemez. İnternette gezinirken dikkatli olmak ve uygunsuz içerikle karşılaşma olasılığının farkında olmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bir YouTube Videoda Yaş Kısıtlaması Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bir videoda YouTube yaş kısıtlaması olup olmadığını video başlığının altındaki uyarı mesajına bakarak anlayabilirsiniz. Uyarı mesajı genellikle “Bu video bazı kullanıcılar için uygun olmayabilir” veya “Bu videoya yaş kısıtlaması getirilmiştir” şeklindedir. Gri bir kutu içinde görüntülenen mesaj, videodaki küçük resim veya video sayfasındaki başlığın altında bulunabilir.

Yaş kısıtlamalı bir videoyu oynatmaya çalıştığınızda, YouTube hesabınızda oturum açmanız ve yaşınızı doğrulamanız istenecektir. 18 yaşından küçükseniz, videoyu görüntülemek için bir ebeveyn oturum açması ve yaşını doğrulaması gerekir.

Yaş kısıtlaması uygulanan videoların, YouTube hesaplarında oturum açmamış veya yaşını doğrulamamış kullanıcılara gösterilmediğini unutmamalısınız. Bir video için yaş kısıtlaması olup olmadığından emin değilseniz, yaş onayı istemi olmadan erişip erişemeyeceğinizi görmek için hesabınızdan çıkış yaparak videoyu izlemeyi deneyebilirsiniz.

18 Yaşından Büyük Olmama Rağmen Neden YouTube Yaş Kısıtlaması Var?

18 yaşından büyükseniz ve YouTube videonuzda yaş kısıtlaması varsa, videoda YouTube’un belirli kitleler için uygunsuz bulduğu içerik olabilir. Reşit olmayanların sansürlenmemiş şiddet, çıplaklık, cinsel içerik veya küfür içeren videolar gibi yaş gruplarına uygun olmayabilecek içerikleri izlemelerini önlemek için yaş sınırlamaları konur.

Videonun yanlışlıkla uygunsuz olarak işaretlenmiş olması veya YouTube’un algoritmalarının video için uygun yaş aralığını belirlemede hata yapmış olması da mümkündür. Bu durumda yaş kısıtlaması uyarı mesajının yanındaki “İtiraz” seçeneğine tıklayarak videonun incelenmesini talep edebilirsiniz. Videonun YouTube yönergelerini ihlal etmediği yönündeki iddianızı desteklemek için ek bilgi ve kanıt sağlamanız gerekecektir.

Videonuza yaş kısıtlaması getirildiyse ve bunun yanlışlıkla yapıldığını düşünüyorsanız daha fazla yardım için YouTube’un destek ekibiyle de iletişime geçebilirsiniz.

YouTube Yaş Kısıtlaması Kaldırma Yolları

Daha önce de belirttiğimiz üzere YouTube’da yaş kısıtlamalı bir videoyu izleyebilmenin yalnızca birkaç yolu kaldı. YouTube’un politikaları için son zamanlarda sık sık değişiklikler yapması nedeniyle, bölgenize bağlı olarak bu çözümlerden bazıları sizin için çalışmayabilir. Bu nedenle YouTube’da yaş kısıtlamasını kaldırmak için en iyi çözümü bulabilmeniz için tüm yöntemleri test etmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca bu çözümlerden bazılarının karşınıza uygunsuz reklamlar çıkarabilecek üçüncü taraf uygulamaları ve web sitelerini içerdiğini unutmayın.

FreeTube ile YouTube Yaş Kısıtlaması Kaldırma

YouTube’da yaş kısıtlamasını aşmanın en güvenli ve kolay yolu FreeTube uygulamasını indirip kullanmaktır. Windows ve macOS için kullanılabilen programı, aşağıdaki adımları takip ederek kullanabilirsiniz:

 • Öncelikle FreeTube uygulamasını bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bunun için şuradaki bağlantıdan programın web sayfasına gidebilirsiniz.
 • Uygulamalar hakkında gerekli tüm bilgileri bulacağınız bu sayfada indirme bölümünü bulana kadar ekranı aşağı doğru kaydırın.
 • Windows, Linux, Ubuntu ve macOS dahil olmak üzere çeşitli platformlar için indirme bağlantılarını bulacaksınız. Uygun olan platformu seçip programı indirin.
 • Dosyayı bilgisayarınıza indirdiğinizde, programı kurmadan önce zip dosyasını çıkarmanız gerekecektir.
 • .exe dosyasını aldıktan sonra , üzerine çift tıklayıp bilgisayarınıza kurun.
 • Kurulumun ardından masaüstünüzde bir kısayol simgesini göreceksiniz. Yazılıma erişmek için bu simgeye çift tıklayın.
 • Son olarak izlemek istediğiniz videonun URL’sini tarayıcınızdan kopyalayıp buraya yapıştırın.
 • Video doğrudan oynatılmış olacak. Böylelikle YouTube yaş kısıtlamasını kaldırmış olacaksınız.

Android’de YouTube Yaş Kısıtlaması Kaldırma

NewPipe, hesabınızla oturum açmadan akıllı telefonunuzda YouTube’daki yaş kısıtlamalı videoları izlemenizi sağlayan bir uygulamadır. NewPipe, Google Play Store’da resmi olarak indirilemiyor. Bu nedenle uygulamayı üçüncü taraf bir web sitesinden indirmeniz gerekecektir.

Uygulamayı indirmeden önce, web sitesinin orijinal olduğundan ve akıllı telefonunuza herhangi bir virüs bulaştırmadığından emin olmalısınız. Bu sebeple uygulamayı farklı kanallardan indirmek yerine uygulamanın kendi web sitesinden (şuradan) indirmenizi tavsiye ederiz. NewPipe uygulamasını Android akıllı telefonunuza indirmek için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Akıllı telefonunuzdan web tarayıcısını açıp yukarıda paylaştığımız bağlantıya gidin.
 • Ardından üst kısımda bulunan “Get NewPipe” seçeneğine dokunun. Bu sizi doğrudan indirme sayfasına yönlendirecektir. Ayrıca bu sayfadan uygulama hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • İndirme sayfasında, Android sürümünüz için uygun APK dosyasını seçip indirme işlemini başlatın.
 • APK’yi indirmek için bir bilgisayar kullanıyorsanız, yüklemek için dosyayı akıllı telefonunuza kopyalamanız yeterlidir.
 • Akıllı telefonunuzdaki APK dosyasına dokunup uygulamayı yükleyin. Google Chrome’a ​​APK dosyaları yüklemek için izin vermeniz gerekebilir.
 • Uygulama yüklendikten sonra ana ekranınızda simgesini göreceksiniz.
 • NewPipe’ı açtığınızda, kullanıcı arayüzünün YouTube mobil uygulamasına oldukça benzer olduğunu fark edeceksiniz.
 • Bundan sonra uygulama üzerinden YouTube’daki yaş kısıtlamalı videoları rahatlıkla izleyebilirsiniz.

VLC Player ile YouTube Yaş Kısıtlaması Kaldırma

Alternatif olarak YouTube yaş kısıtlamasını atlamak için birkaç Android uygulaması kullanabilirsiniz. Bunlar arasındaki güvenli seçenek VLC Player olacaktır.

VLC player, YouTube da dahil olmak üzere herhangi bir URL’den video akışına izin veren bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • VLC Player’ı cihazınıza yükleyin.
 • Uygulamayı açın ve sağ altta üç nokta ile temsil edilen Daha Fazla seçeneğine dokunun.
 • Şimdi uygulamada artı işareti olan bir dikdörtgen göreceksiniz; üzerine dokunun.
 • İzlemek istediğiniz YouTube videosunun URL’sini adres çubuğuna yapıştırın ve hemen yanındaki oka dokunun.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra, VLC yaş sınırlamasını atlayarak istenen videoyu yayınlamaya başlayacaktır.

NSFW YouTube ile Yaş Kısıtlaması Kaldırma

NSFW YouTube, YouTube’daki kısıtlanmış içerikleri izlemek için en eski ve kolay çözümlerden biridir. Videoyu doğrudan tarayıcınıza aktarır, böylelikle herhangi bir uygulama indirmenize de gerek kalmayacak. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla şunlar:

 • İzlemek istediğiniz yaş kısıtlamalı YouTube videonun URL’sini bulun (hemen üst kısımda).
 • Sonra URL’de YouTube yazısından hemen önce NSFW yazıp (https://www.nsfwyoutube.com/watch?v=f4T66zdSGJI gibi) videoya giriş yapın.
 • Bu işlem, sizi NSFWYouTube web sitesine yönlendirecektir.
 • Burada küçük bir görsel ve ortasında videoyu oynatma simgesi göreceksiniz. Simgeye dokunduğunuzda yaş kısıtlamasına takılmadan YouTube videosunu izleyebiliyor olacaksınız.

Embed ile YouTube Yaş Kısıtlaması Kaldırma

Bir video izlemek için tonlarca uygunsuz reklamla karşılaşmak veya bir uygulama indirmek istemiyorsanız, yaş kısıtlamalı videoyu izlemek için embed (gömülü) bağlantı hilesini kullanabilirsiniz. Gömülü videoları tarayıcıda doğrudan oynatabiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken videonun URL’si üzerinde biraz değişiklik yapmak. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda açıkladık:

 • Yaş kısıtlaması olan YouTube videosunun URL’sindeki watch?v=” kısmını silip yerine embed/ yazın.
 • Örneğin https://www.youtube.com/watch?v=1PU5afvhwJM olan URL’yi https://www.youtube.com/embed/1PU5afvhwJM haline dönüştürün.
 • URL’yi değiştirdikten sonra videoyu başlatın. Sorunsuz bir şekilde videonun açılması gerekiyor.

Fakat şunu da belirtelim; bu numara tüm yaş kısıtlamalı videolarda çalışmayabiliyor. Eğer izlemek istediğiniz videoyu bu yöntemle izleyemediyseniz, diğer çözümlere göz atabilirsiniz.

Proxy Web Sitesi ile YouTube Yaş Sınırlaması Kaldırma

Proxy web sitesi, herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği oldukça kullanışlı bir hizmettir. Bölge kısıtlamalı tüm YouTube videolarına erişebilmenizi sağlar. Ayrıca yaş kısıtlaması olan videoları da sorunsuz bir şekilde izlemenize olanak sağlar. Web sitesini kullanmak için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Tarayıcınızdan proxy web sitesine giriş yapın.
 • Burada birkaç reklamla birlikte bir adres çubuğu göreceksiniz.
 • İsterseniz adres çubuğunun üzerindeki açılır menüden videoya erişmek istediğiniz bölgeyi de seçebilirsiniz.
 • En iyi olduğunu düşündüğünüz bölgeyi seçip yaş kısıtlaması olan YouTube videosunun bağlantısını girin.
 • Videoyu açmak için URL’nin yanındaki “GO” simgesine tıklayın.
 • Böylelikle videoyu başka hiçbir işlem yapmadan izleyebiliyor olmalısınız.

Televizyonda YouTube Yaş Sınırlaması Kaldırma

YouTube yaş kısıtlaması, bir sebepten ötürü akıllı televizyonunuzda ortaya çıkabilir. Yanlış hesapla giriş yapmışsanız, böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bir başka durum ise hesabınızla ilişkili YouTube uygulamasının kısıtlı modda kalmış olmasıdır.

Akıllı televizyonlar, genelde varsayılan oturum açma bilgilerinizi kullanır. Bu hesaplar yaş sınırlamasına tabidir, dolayısıyla YouTube’daki tüm içerikleri göstermezler. Kişisel hesabınıza geçtiğinizde ise yaş kısıtlaması özelliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gerekenler, sahip olduğunuz akıllı televizyon modeline bağlı olarak değişebilir. Fakat yüksek ihtimalle Ayarlar menüsü gibi bir yerde bu adımları yerine getirebilirsiniz.

Hesabınızla giriş yaparken doğum yılı bilginizi doğru şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. Bu bilgi eksikse, YouTube varsayılan olarak reşit olmayan kullanıcılar için filtreleme yoluna gider. YouTube’u Kısıtlı Mod’da kullandığınızdan şüpheleniyorsanız, bu modu şu şekilde kapatabilirsiniz:

 • Akıllı televizyonunuzdan YouTube uygulamasını açıp ardından hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Şimdi Ayarlar‘a gidin ve TV kumandanızdaki herhangi bir onay düğmesi ile menüye girin.
 • Buradan Kısıtlı Mod seçeneğine giderek eğer etkinse kapalı duruma getirin.

Yeni Bir Hesap Oluşturun

Yukarıdaki yöntemlere alternatif olarak 18 yaşından büyük bir yaşla yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Sahip olabileceğiniz YouTube hesap sayısına sınırlama yoktur. Ancak Avrupa’da iseniz yaşınızı kanıtlamanız gerekmektedir, bu durumda yeni bir hesap oluşturmak mümkün olmayabilir. Bu durumu aşmak için ABD VPN’i kullanabilirsiniz.

Ayrıca ebeveyn denetimleri olan bir bilgisayar veya cihazı kullanarak giriş yapmaya çalışıyorsanız, yeni bir hesap oluşturamazsınız. Bu sebeple farklı bir cihaz denemeniz gerekecektir. Yaş sınırlaması bulunan YouTube videolarını izlemek için bu yöntem en kolay ve hızlı yöntemdir.

Videoyu İndirin

Herhangi bir yaş sınırlaması bulunan YouTube videosunu indirerek izleyebilirsiniz. Bu videoları YouTube indirme programları veya web siteleri kullanarak indirebilirsiniz. Ancak tüm web siteleri bu videoları indiremez. Keepvid.com, 320ytmp3, y2mate.com ve YT1s.com gibi web siteleri, YouTube yaş sınırlamasını aşmak konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yöntemi kullanabilmeniz için indirmek istediğiniz YouTube video URL’sini kopyalayıp yapıştırmalı ve sitenin videoyu yüklemesini beklemelisiniz. Video yüklendikten sonra ekran üzerindeki yönergeleri takip ederek videoyu indirebilirsiniz. Ardından video indirilecek ve istediğiniz zaman izleyebileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kısıtlı Mod nedir?

Kısıtlı Mod, YouTube’un genç kullanıcıları zararlı olabilecek içeriklerden korumaya yönelik aldığı önlemlerden birisidir. İçerik kısıtlaması içeriği oluşturan kanal sahibi tarafından değil, YouTube tarafından belirlenir.

YouTube, Kısıtlı Mod’u hangi yaştan itibaren belirler?

18 yaşından küçükseniz, YouTube size zararlı olabilecek içerikleri göstermezler. Bu yaş kısıtlaması, yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Türkiye için de bu yaş 18 olarak belirlenmiştir.

YouTube hesabı oluşturmak için kaç yaşında olmalısınız?

Google, diğer birçok şirket gibi 13 yaş sınırını uyguluyor. Eğer 13 yaşından küçükseniz, bir YouTube hesabı oluşturamazsınız.