Android Telefonlara APK ve APK Dosyaları Nasıl Yüklenir?

android-telefon-apk-dosya-yukleme

Android işletim sistemine sahip telefonları kullanan kişi sayısı oldukça fazla. Kısmen de olsa açık kaynak kodlu olması sebebiyle sunduğu zengin içerikler sayesinde de oldukça tercih ediliyor. Android işletim sistemine sahip telefonlar, uygulamalar ve oyunlar açısından genelde daha zengin oluyor. Bu uygulama ve oyunları yüklemek için telefonun mağazası, yani Google Play Store kullanılıyor. Ancak bazı uygulamalar bazen Google Play Store’da bulunmuyor. APK yükleme tam olarak burada devreye giriyor. İnternetten indireceğiniz uygulamaların APK dosyasına ulaşarak kolay bir şekilde telefonunuza yükleyebilirsiniz.

android-apk-dosya-yukleme

Android cihazlara APK ile uygulama yükleme aslında zor gibi görünse de basit bir işlemdir. APK dosyasını indirip çalıştırmak kurulum için yeterlidir. Fakat bu yüklemeyi gerçekleştirmek için telefonunuzda değişiklikler yapmanız gerekebilir. Aksi durumda telefonunuz internetten dosya indirmenize izin vermeyebilir. Sizler için Android cihazlara APK ile uygulama yüklemenin yollarını sıraladık. Bu yöntemler sayesinde telefonunuza istediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz.

APK Nedir?

Normalde Google Play Store’da bulunmayan oyunları ve uygulamaları kapsar. APK sayesinde Android telefonlara indiremeyeceğiniz tüm uygulamaları indirebilirsiniz. Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamalardan da genelde bir farkı yoktur.

APK Nasıl Yüklenir?

Öncelikle telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne gidin. Ayarlar menüsünü açtıktan sonra açılan menüden “Güvenlik” seçeneğine tıklayın. “Bilinmeyen Kaynak” adlı bir başlık göreceksiniz. Bu, değiştirmeniz gereken ayardır. Bu özelliği buradan etkinleştirin. APK dosyasını telefonunuza yüklemek için bir uygulama indirmeniz gerekir. Bu konuda en sık kullanılan uygulama APK yükleyicisidir. Bu uygulamayı Google Play mağazasından indirin. Telefonu bilgisayara bağlayın ve APK dosyasını telefona aktarın. Telefonu bilgisayardan ayırın. Son adım olarak APK Installer uygulamasını açın ve indirdiğiniz APK dosyasını bulup kurulum işlemini gerçekleştirin.

android-telefona-apk-dosya-yukleme

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra APK kurulumu yapılabilir. Dikkat etmeniz gereken tek şey; bu dosyaları her siteden indirmeyeceksiniz. Bu dosyaları güvendiğiniz bir siteden indirip kurmanızı öneririz. Aksi takdirde, telefonunuza virüs bulaşması muhtemeldir.

APK Dosyaları Nasıl Yüklenir?

 • Android işletim sistemli cihazınızın Google Chrome vb. kullandığınız web tarayıcınızı açın.
 • Cihaza yüklemek istediğiniz APK dosyasını arayın. APK dosyalarını bulmak için APKPure ve APKmonk gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Veya bir web tarayıcısında aradığınız uygulamanın adını yazıp ardından APK ararsanız, indirilebilir APK’sı olan sitelerden biri açılır. APPBrain, APKMirror, AndroidAPKSFree bu konuda en yetenekli web sitelerdendir.
 • APK dosyasını cihazınıza indirin. İndirmek istediğiniz APK dosyasını ilgili web sitesinde bulun ve ardından “indir” düğmesine/simgesine basın. Bazı APK indirme sitelerinde öncelikle ilgili APK dosyasının adına dokunmalı, ardından indirilecek ara siteyi seçmeli ve son olarak size uygun olan indirme seçeneğini kullanarak indirme işlemini başlatmalısınız.
 • Bir onay ekranı görünürse, “Tamam” düğmesini tıklayın. Bu aşamadan itibaren APK dosyası cihazınıza indirilmeye başlayacaktır.
 • İndirilen dosyayı açmak için istediğiniz zaman “Aç” düğmesine basın. Bu seçenek ekranın alt kısmında bulunur. Bu içeriği en altta görmüyorsanız, aşağı kaydırın ve bildirim bölümünde “indirme tamamlandı” gibi bir mesaj göreceksiniz. Üzerine tıklayarak da açabilirsiniz. Buradan indirdiğiniz APK’yı bulamıyorsanız, lütfen önce dosya yöneticisi bölümünü açın, varsayılan depolama bölümünü seçin ve ardından indirme klasörünü ziyaret ederek indirdiğiniz APK dosyasına tıklayın.
 • Yükle’yi tıklayın. Bu seçenek ekranın sağ alt köşesinde görünecektir. Bu kısma dokunarak uygulamayı telefona kurma komutu verilecektir. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde “Aç” seçeneği belirecektir.
apk-dosya-yukleme-nasil-yapilir

Dosya Yöneticisi Üzerinden APK Dosyasını Yükleme Nasıl Yapılır?

 • APK dosyasını Android cihazınıza indirmediyseniz, lütfen önce indirin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız talimatları izleyin, biliyorsanız bir sonraki adıma geçin. Google Chrome gibi Android cihazınızda kullandığınız web tarayıcılarından birini açın. APKMirror gibi APK indirme sitelerinden birine gidin veya Google’da “APK uygulama adı” arayın. Cihaza indirmek için APK’yı seçin. APK adını veya indirme düğmesini tıklayarak indirmeyi başlatın.
 • Android tabletinizde veya telefonunuzda dosya yöneticisi uygulamasını açın. Bunu yapmak için uygulama çekmecesinde Android dosya yöneticisi uygulamasının uygulama simgesine tıklamanız gerekir. Örneğin, bir Samsung Galaxy cihazınız varsa ve Dosyalarım uygulamasını kullanıyorsanız, turuncu arka plan simgesindeki beyaz klasöre tıklamanız gerekecektir. Bunun, uygulama yüklemesini etkinleştirdiğiniz dosya yöneticisi olduğundan emin olun.
 • Android cihazınız için varsayılan depolama alanını seçin. Android cihazınızdaki indirilen dosyaları varsayılan olarak nereye sakladığına bağlı olarak sabit sürücü veya SD kart adını tıklayın. Bu, cihazınızdak klasör listesini açacaktır. Ana sayfada “İndir” seçeneğini görürseniz, tıklayın ve sonraki adımı atlayın.
 • İndir düğmesine tıklayın. Bu düğme sayfanın ortasındaki mavi klasördür.
 • APK dosyasına dokunun. İndirdiğiniz APK dosyasını “İndirilenler” klasöründe görmelisiniz, ancak görmek için aşağı kaydırmanız gerekebilir. APK dosyasını açmak için bu düğmeye tıklayın.
 • Yükle’yi tıklayın. Ekranın sağ alt köşesinde bulunur. Bu butona tıkladığınızda cihaz APK dosyasını yüklemeye başlar.
 • İstendiğinde Bitir’e tıklayın. Ekranın alt kısmında bulunur. Bundan sonra APK dosyasının yükleyicisi kapatılacaktır. Bu noktada APK dosyasının yüklü uygulamasını Android’in uygulama çekmecesinde bulabilmeniz gerekir.
 • Yüklediğiniz uygulamayı açmak için “” düğmesine basmanız yeterli olacaktır.
android-dosya-apk-yukleme-yapma

En İyi APK İndirme Siteleri Nelerdir?

AndroidListe

AndroidList, 17 farklı dilde içerik sunan en iyi APK indirme sitesidir. Android haberleri, uygulamaları, oyunları, öğreticileri ve daha fazlasını içeren Türkçe bir web sitesi. Özellikle güvenli bir APK dosyasına sahip olduğu için kullanıcılara, VirusTotal tarafından taranan, imzaları kontrol edilmiş ve değiştirilmemiş APK dosyaları sağlar. Yeni Android Hikayeleri’ne ek olarak, en çok indirilen uygulamalar, oyunlar, günün en çok indirilen uygulamaları, en popüler koleksiyonlar ve indirimdeki Android uygulamaları gibi birden fazla kategori var. Uygulamayı doğrudan Google Play’den veya APK olarak indirebilirsiniz. Bir QR kodu kullanarak veya e-postanıza bir bağlantı göndererek indirme seçeneğiniz bulunuyor.

Uptodown

Uptodown, İspanya’da bulunan ve en iyi Android APK’larını bulabileceğiniz bir web sitelerindendir. Ancak farklı dillerde de yayın yapmaktadır. Türkçe hazırlanmış içeriğe sahiptir. Yapısal olarak Google Play’e fazlasıyla benziyor. Uygulamalar ve oyunlar birkaç kategoriye ayrılmıştır. Uygulamalar en son sürüm, en çok indirilenler, araçlar, oyunlar, üretkenlik gibi birçok kategoriye göre ayrılmaktadır. Uygulamayla ilgili incelemeleri, yorumları ve derecelendirmeleri görüntüleyebilirsiniz. Uygulamanın en son ve eski sürümlerini APK olarak indirebilirsiniz. Arama motorları yardımıyla ihtiyacınız olan uygulamaları kolayca bulabilirsiniz.

android-telefon-apk-dosya-yukleme-nasil-yapilir

APKMirror

Android APK indirme denilince akla ilk gelen sitelerden biridir. APK, site yöneticisi tarafından kontrol edilir. Güvenlik sorunu olanlar siteye eklenmeyecektir. Son 30 gün, 7 gün ve 24 saat içindeki en popüler uygulamaları gösterir. Uygulamanın yayınlanan tüm güncellemeleri, web sitesinde bir APK biçiminde kaydedilir. Ancak maalesef sitenin içeriği Türkçe değil.

Aptoide

APK indirme sitesi Aptoide, kullanıcı dostu bir web arayüzüne sahiptir. Türkçe dil desteği sağlar. Anlaşılır bir şekilde, uygulama kategorileri Google Play’dekilere benzer. Uygulamanın güvenli olup olmadığı bir simge ile belirtilir ve test edildiğini gösterir. Uygulamanın APK geçmişine kolayca erişebilirsiniz. Uygulamalarla ilgili bilgiler genellikle Google Play’den elde edilir. Fakat şimdilik birçok uygulama açıklaması İngilizce.