En İyi Ders Anlatan YouTube Kanalları

en-iyi-youtube-ders-kanallari

YouTube üzerinden ders dinlemek, günden güne öğrencilerin daha sık tercih ettiği bir yöntem oluyor. Derslerde eksiği olan öğrenciler çoğu zaman en iyi YouTube ders kanalları şeklinde araştırmalarda bulunuyorlar.

YouTube ders kanalları, teknolojinin gelişmesiyle öğrencilerin en çok tercih ettiği ders çalışma yöntemi haline geldi. Telefondan ve bilgisayardan ders dinlemek, tek başına konu çalışamayan öğrenciler için büyük bir şans olmaya başladı. Hatta öğrencilerin çok fazla rağbet göstermesiyle, YouTube ders kanalları bir meslek dalı oldu. Yüzlerce ders kanalı, YouTube üzerinden öğrencilere ders anlatmaya başladı. Öğrenciler, YouTube ders kanalları sayesinde istedikleri her yerde konu tekrarı yapabilme ve yeni konular öğrenme şansına eriştiler.

Günden güne çoğalan YouTube ders kanalları daha da kapsamlı bir hale geldi. Hem ders konularını hem de içeriklerini kategorilere ayıran kanallar, öğrencilere basit bir şekilde ders öğretmeyi amaçlıyor. Ayrıca öğrenciler istediği kanalı ve dolayısıyla hocayı seçebildikleri için konuları daha iyi anlıyor. Yani YouTube ders kanalları öğretmenler ve öğrenciler için oldukça yararlı bir seçenek oluyor. Ancak YouTube’da pek çok ders kanalı olduğu için öğrencilerin kafası karışabiliyor. Çoğu zaman “YouTube ders kanalı önerileri” araştırılıyor. Bizler de sizin için en iyi YouTube ders kanallarını sıraladık.

En İyi YouTube Ders Kanalları

Matematik

en-iyi-youtube-matematik-kanallari

Şenol Hoca

Şenol Hoca, Youtube üzerindeki en köklü ders kanallarından biri. Öğrenciler tarafından bilinen ve adından sık sık söz ettiren Şenol Hoca, basit anlatımı ve eğlenceli konuşması sayesinde herkes tarafından seviliyor. Özellikle matematikte temeli olmayan öğrenciler için Şenol Hoca oldukça iyi bir seçenek. Ancak ileri seviye eğitim isteyen öğrenciler için fazla basit olabilir.

Hocalara Geldik

Sohbet şeklinde anlatım tarzına sahip olan Hocalara Geldik YouTube kanalı, eğlenerek ders işlemeyi sevenler için bire bir. Her seviyeye hitap eden bu kanalda hem zor hem de basit seviye konular mevcut.

Rehber Matematik

YouTube’da 1,8 milyon takipçi sayısına sahip Rehber Matematik, konuları ‘hücreleme yöntemi’ aracılığıyla öğrencilere aktaran bir YouTube ders kanalıdır. Kaynak olarak MEB’in matematik kazanımlarını kullanan Rehber Matematik, farklı konuları farklı oynatma listeleri altında derliyor. 11 Eylül 2016 yılında kurulan kanal, toplam 400 milyon izlenme sayısına yaklaşmış durumda.

Sml Hoca Matematik

Matematik dersiyle ilgili bir güzel kanal da Sml Hoca Matematik. Konu anlatımları ve TYT videolarını açıklamalı bir şekilde paylaşan kanal, tüm lise öğrencilerinin faydalanabileceği paylaşımlarda bulunuyor. Kanal, oldukça sık video paylaşımlarında bulunuyor. Bu sebeple Sml Hoca Matematik kanalını sık sık takip edebilir, beklediğiniz dersle ilgili paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

Kenan Kara ile Geometri

Son olarak geometri odaklı bir YouTube ders kanalı olan Kenan Kara ile Geometri‘den bahsedeceğiz. Matematiğin en eğlenceli fakat bir o kadar da dikkat gerektiren alt dallarından olan geometri, bol bol soru çözümleriyle başarıya ulaşabileceğiniz derslerden birisidir. Kenan hoca da kanalında tüm geometri konularını detaylı bir şekilde açıklıyor. Ayrıca soru bankası başlıklı YouTube oynatma listesi üzerinden bol bol soru çözümlerini izleyebilirsiniz.

Türkçe ve Edebiyat

en-iyi-turkce-edebiyat-youtube-kanallari

Kampüs

Tonguç Akademi’nin projesi olan Kampüs YouTube kanalı, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için Türkçe ve Edebiyat konularını anlatıyor. Ayrıca kanal çektiği videoların PDF’lerini de paylaşıyor. Renkli notlara sahip olan Kampüs, öğrenirken eğlenmeyi de amaçlıyor.

Rüştü Hoca ile Türkçe

Türkçe için en iyi hocalardan biri olan Rüştü Hoca, konuları ayrıntılı bir şekilde anlattıktan sonra soru çözerek pekiştiriyor. Ayrıca soruları çözerken nasıl düşünülmesi gerektiğini de öğretiyor.

Edebi Şifreler

Şifreleme yöntemiyle çalışmayı sevenler için Edebi Şifreler kanalı oldukça yararlı olacaktır. Konuları püf noktalarını öğreterek anlatan bu kanalda gereksiz bilgileri aklınızda tutmayacaksınız. Her konu için bir şifreleme yöntemi sunan bu kanal sayesinde konular hafızanıza kazınacaktır.

Tarih

en-iyi-tarih-dersi-youtube-kanallari

Ok Tarih

Yaptığı Özet geç ve son çare videolarıyla oldukça sevilen Ok Tarih, konuları en basit şekilde öğretmeyi amaçlıyor. Ayrıca hocanın yaptığı espriler ve eğlenceli anlatım şekli öğrencilerin derse daha iyi odaklanmasını sağlıyor.

Onur Gece

Videoları klasik olarak anlatmak yerine harita üzerinde gösteren Onur Hoca, öğrencileri farklı teknikleriyle etkiliyor. Konuşma tarzı ve eğlenceli anlatımıyla öğrenciler sıkılmadan tüm konuları kavrayabiliyor.

Fizik

VIP FİZİK

Tüm soru çeşitlerinin cevaplarına ulaşabileceğiniz VIP FİZİK YouTube kanalı, 9,10,11,12 TYT ve AYT üzerine soru çözüm videoları paylaşımlarında bulunuyor. Kazanım odaklı konu anlatımları ve soru üzerinden konu tekrarları yapabileceğiniz bu kanal, size neredeyse bir dershane kalitesinde hizmet sunuyor.

Fizik Makinesi

Konu anlatımı dışında MEB Kazanım Testleri, denemeleri, çıkmış soruları gibi çalışmalarla öğrencilerin dersi anlamasını sağlayan Fizik Makinesi kanalı, öğrenciler tarafından oldukça tercih ediliyor. Her konu için yüzlerce soru çözüyor ve öğrencilerin konuyu anlamamasına imkan tanımıyor.

Kimya

en-iyi-kimya-dersi-youtube-kanallari

Kimya Hocam

Kimya Hocam kanalında neredeyse her içerikte konu anlatım ve soru çözümleri bulunuyor. Kağıt üzerinde anlatım yapan hocanın dili oldukça basit ve anlaşılır.

Kimya Adası

Özel ders tadındaki konu anlatım videoları sayesinde oldukça tercih edilen Kimya Adası kanalı, oldukça kaliteli içeriklere sahip. Konu anlatımının ardında soru çözümlerine de yer veren kanalda, konuyu anlamamanız mümkün değil.

Bizim Hocalar

YouTube’da 130 binden fazla takipçisi bulunan Bizim Hocalar, 2017 yılından bu yana kimya ve biyoloji dersleriyle ilgili videolar paylaşan bir kanaldır. Her ne kadar kimya başlığı altında paylaşsak da Bizim Hocalar kanalında biyoloji dersiyle ilgili video paylaşımları da bulabilirsiniz. Bol bol kazanım ve alan yeterlilik testlerini görebileceğiniz Bizim Hocalar’ın YouTube kanalına şuradan ulaşabilirsiniz.

Biyoloji

en-iyi-biyoloji-dersi-youtube-kanallari

Fundamentals Biyoloji

Uzun süredir bu işi yapan ve binlerce öğrenciye hitap eden Fundamentals Biyoloji, biyoloji dersleri için önerebileceğimiz en iyi kanal olabilir. Biyoloji adına öğrenmek istediğiniz her konuya ulaşabileceğiniz bu kanalda detaylı konu anlatımları ve soru çözümleri yapılıyor. Bol bol soru çözümüne yer veren hoca, öğrencilerin konuları anlaması için çaba sarf ediyor.

Selin Hoca

Konu anlatımı dışında soru çözümüne de yer veren bir diğer kalan da Selin Hoca. Ayrıca Youtube videolarının yanı sıra kendi sitesinden de anlattığı konulara dair notlar ve sorular paylaşıyor.

Dr.Biyoloji

Dr.Biyoloji, 2013 yılından bu yana öğrencilere biyoloji dersiyle ilgili konu anlatımları yapan bir YouTube kanalıdır. 11. ve 12. sınıf tüm konularını detaylı bir şekilde aktaran kanal, güncel AYT ve TYT konularıyla ilgili de detaylı videolar sunmuş durumda. Oldukça güncel bir kanal olan Dr.Biyoloji, hemen her hafta mutlaka bir video yayınlıyor.

Almanca

Almanca Kolay

Almanca Kolay, Almancayı herkesin anlayabilmesi ve konuşabilmesi için açılan bir YouTube kanalıdır. 12 Eylül 2018 yılında kurulan kanalın tüm videoları 20 milyona yakın izlenme sayısına ulaşmıştır. A1, A2 ve B1 seviyelerinde dersler sunan Almanca Kolay, kısa filmler aracılığıyla Almanca öğrenimini kolaylaştırmayı hedefliyor.

KPSS YouTube Kanalları | 2023

İsem Yayıncılık

2023 KPSS’ye hazırlananlar için komple bir rehber olacak İsem Yayıncılık, YouTube’da takip edebileceğiniz KPSS odaklı kanallardan birisidir. Tüm KPSS dersleriyle ilgili ayrıntılı konu anlatımlarında bulunan kanal, soruların çözümünü detaylı bir şekilde aktarıyor. Bu YouTube kanalına şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Benim Hocam

YouTube’da 2,6 milyondan fazla takipçisi bulunan Benim Hocam, güncel KPSS konuları dışında pek çok farklı dersle ilgili konu anlatımları sunan bir kanaldır. Neredeyse her gün yeni videolarla konuları güncelleyen Benim Hocam için tam teşekküllü bir eğitim kurumu tanımlaması yapsak yanılmış olmayız.

Yediiklim Yayıncılık

Yediiklim Yayıncılık da tıpkı Benim Hocam gibi farklı ders konu anlatımlarının paylaşıldığı bir YouTube kanalıdır. Coğrafya, tarih, vatandaşlık, türkçe gibi derslerle ilgili bol bol konu anlatımlarının yer aldığı bu YouTube kanalına şuradan ulaşabilirsiniz.

Hoca Webde

KPSS dışında diğer ders konularına ait anlatımlar arıyorsanız, Hoca Webde kanalı da muhtemelen favorileriniz arasında olacaktır. Farklı hocalardan oluşan ekibiyle birlikte öğrenciler için zengin konu anlatımlarında bulunan bu YouTube kanalına şuradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

YouTube’un Öğrendiğinize Memnun Olacağınız Pek Bilinmeyen Özellikleri
En İyi YouTube Film Kanalları
YouTube Videoları Arka Planda Nasıl Çalınır?