Instagram Hesabı Gizli Yapmadan Arkadaşlar Nasıl Gizlenir?

Instagram, bir milyardan fazla aktif kullanıcısına sahip olan dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Bazı kullanıcıların Instagram’da hesaplarını gizli hale getirmeden takipçilerini nasıl gizleyeceğini bilmek istemesi pek de şaşırtıcı değil. Maalesef takipçi listenizde görünmesini istemediğiniz hesapları engellemeden bunu yapmanın bir yolu yok.

Instagram hesabınızı gizli hale getirdiğinizde, yalnızca takipçi olarak onayladığınız kişiler gönderilerinizi ve takipçi listenizi görebilir. Bu da sizi takip etmeyen hiç kimsenin gönderilerinizi veya takipçi listenizi göremeyeceği anlamına gelmektedir. Ancak hesabınızı gizli hale getirmeden takipçilerinizi gizlemek istiyorsanız, takipçi listenizde görünmesini istemediğiniz hesapları engellemeniz gerekecektir.

Instagram’da bir hesabı engellemek kolaydır. Kişinin profiline gidin, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve ‘Engelle‘yi seçin. Bir hesabı engellediğinizde, artık gönderilerinizi veya takipçi listenizi göremezler. Profilinizi hala görebilecekler için birini engellemenin görünür bir eylem olduğunu unutmamalısınız.

Bir hesabı engellediğinizde hikayelerinizi görmelerini, size doğrudan mesaj göndermelerini veya gönderilerde sizi etiketlemelerini de engellemiş olursunuz. Ek olarak bir hesabın engelini kaldırırsanız, gönderilerinizi ve takipçi listenizi tekrar görebilirler.

Özetle Instagram’da hesabınızı gizli hale getirmeden takipçilerinizi gizlemenin bir yolu yoktur. Ancak takipçi listenizde görünmesini istemediğiniz hesapları engelleyebilirsiniz. Bir hesabı engellemenin görünür bir eylem olduğunu ve ayrıca hikayelerinizi görmelerini, size doğrudan mesaj göndermelerini veya gönderilerde sizi etiketlemelerini engelleyeceğini unutmayın.

Hesabı Gizlemeden Instagram’da Arkadaşlar Nasıl Gizlenir?

Kısıtlı Hesap

Instagram’da takipçilerinizi gizlemek için “Kısıtla” özelliğini kullanabilirsiniz. Bir takipçiyi kısıtlamak için profiline gidip ardından profilinin sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun ve “Kısıtla“yı seçin. Bunu yaptığınızda kullanıcı gönderilerinize yorum yapamayacak. Ayrıca yaptıkları herhangi bir yorumun gönderilerinizde görünmeden önce sizin tarafınızdan onaylanmasını sağlayacak. Ek olarak profil ayarlarınıza gidip “Takipçileri Göster” ayarını kapatarak takipçi listenizi gizleyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • İlk önce profil simgesine dokunun.
 • Ardından üstte bulunan 3 yatay çizgiye dokunun.
 • Şimdi Ayarlar‘a gidin.
 • Ardından Gizlilik sekmesine gidin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve kısıtlı hesaplara gidin.
 • Devam‘a seçeneğine dokunun.
 • Takipçilerinize göstermek istemediğiniz kişinin adını arayın.
 • Adı arayın ve Kısıtla‘ya dokunun.

Bu yöntemle birlikte bu kişi takipçilerinizi göremeyecektir.

Takipçileri ve Takip Edilenleri Gizleme

Instagram’da takipçilerinizi ve takip edilenler listenizi gizlemek için, profilinizi gizli yapmak üzere hesap ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Profiliniz gizli olacak şekilde ayarlandığınızda, yalnızca onaylanmış takipçiler gönderilerinizi, hikayelerinizi ve takip ettiğiniz kişileri görebilir. Hesabınızı gizliye almak için şu adımları izleyin:

 • Ekranın sağ alt köşesindeki kişi simgesine dokunarak profilinize gidin.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki üç çizgiye dokunun.
 • Ayarlar‘a dokunun.
 • Gizlilik‘e dokunun.
 • Gizli Hesap” seçeneğini açın.

Hesabınız gizliyken, takipçileriniz ve takip edilenler listeleriniz artık başkaları tarafından görülemez. Yalnızca takipçi olarak onayladığınız kişiler gönderilerinizi ve takip ettiğiniz kişileri görebilirler.