Instagram Notlara Bakanlar Görülür mü?

Artık herkes Instagram’ın platforma ne sıklıkla yeni özellikler ve araçlar eklediğini biliyor. Hikayelerden Reels’lere kadar son birkaç yılda pek çok yenililer gördük. Bu özelliklerin çoğu daha akıcı bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya yardımcı olurken, bazıları da markaların platformdaki pazarlama faaliyetlerini artırmalarını sağladı. Şimdi ise Instagram, kullanıcılarını yeni bir iletişim yolu sunan yeni Notlar özelliğiyle şaşırttı.

Instagram Notları Nedir?

Instagram Notları, doğrudan mesajlarınızın hemen üzerindeki Mesajlar sekmesinde paylaşabileceğiniz sanal yapışkan notlardır. Bunları gelen kutunuz için Hikayeler olarak düşünün. Not, yalnızca arkadaşlarınız (takip ettiğiniz kişiler) veya kiminle paylaşacağınıza karar vermenize bağlı olarak “Yakın Arkadaşlar” listeniz tarafından görülebilir.

Notu görebilenler de bunlara yanıt verebilir ve bu yanıtlar doğrudan mesajlarınıza gelir. Bu şekilde notunuzun konusu hakkında anında yeni bir sohbet başlatabilirsiniz.

Instagram Notları en fazla 60 karakterden oluşabilir. Bunu ister yazı ister emojiler kullanarak oluşturabilirsiniz. Hikayelerde olduğu gibi 24 saat boyunca yayında kalacak ve ardından otomatik olarak kaybolacaktır. Hikayeler ile arasındaki temel fark, 24 saat içinde yalnızca bir Not yayınlayabilmeniz ve aynı anda birden fazla Hikayenizin olabilmesidir. Başka bir not yayınlamak isterseniz, önceki not otomatik olarak kaldırılacaktır.

Diğer bir fark ise notun yalnızca yazıyla ve emojilerden oluşabilmesidir. Görüntü veya video gibi medya dosyaları eklenemez.

Instagram Notları, markalar ve içerik üreticileri için yakın bir grup insanla etkileşim kurmanın yeni bir yolunu sunuyor. Özel bir hayran veya takipçi grubu arasında etkileşimi artırmanın etkili bir yolu olabilir.

Instagram Notları Nasıl Oluşturulur?

Instagram’da ilk notunuzu yayınlamaya hazırsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

  1. Instagram uygulamanızı açın ve uygulamanın sağ üst köşesindeki simgeye dokunarak gelen kutunuza gidin. Buradan, arkadaşlarınızın sizinle ve diğer arkadaşlarıyla paylaştığı Notları görebilirsiniz.
  2. Sol üst köşede, profil resminizi göreceksiniz. Hemen üzerinde “Arkadaşlarınızın burada görmesi için bir düşünce paylaşın…” yazan pencereye dokunun. Bu, not penceresini açacaktır.
  3. Şimdi yazmak istediğiniz mesajı yazın. Bu mesaj, en fazla 60 karakterden oluşabilir. Notu öne çıkarmak için emojiler de ekleyebilirsiniz.
  4. Mesajı yazdıktan sonra, Notu kiminle paylaşmak istediğinizi seçin. Bunu arkadaşlarınızla (takip ettiğiniz takipçiler) veya “Yakın Arkadaşlar” listenizle paylaşabilirsiniz.
  5. “Paylaş”a dokunun ve işte bu kadar. Arkadaşlarınız artık Notunuzu gelen kutularında, diğer arkadaşlarından gelen Notlarla birlikte görebilirler. Nota yanıt vermek veya tepki vermek için, üzerine dokunmaları yeterlidir; ekranın altında bir mesaj penceresi açılacaktır. Yanıtları daha sonra doğrudan mesajlarınıza gider ve bu mesajlar aracılığıyla onlarla bir sohbete devam edebilirsiniz.

Instagram Notlarımı Kimlerin Gördüğünü Görebilir miyim?

Asıl merak ettiğiniz konuya geldik. Hikayelerde olduğu gibi notlarda da bakan kişiler görülür mü?

Instagram notları ve hikayeler arasındaki temel farklardan birisi, hikayelerin aksine notlarınızı kimlerin görüntülediğini görememenizdir.