iPhone Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?

iPhone kullanıcıları, bazı zamanlarda herhangi bir uygulamayı kullandığında veya web sitesini ziyaret ettiğinde, neredeyse hiçbir şey yapamayacak kadar zayıf sinyal alabiliyorlar. Böyle durumlarda çekim gücünü arttırma adına neler yapabileceklerini merak ediyorlar. İnternette biraz araştırma yaptığınızda birkaç öneri ile karşılaşabilirsiniz fakat bunlardan çok daha fazlasını yapabileceğinizden şüpheniz olmasın. Aşağıda iPhone çekim gücü arttırma konusunda başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden bazılarını göreceksiniz.

iPhone Çekim Gücü Nedir?

Bir iPhone’da çekim gücü, cihazın hücresel ağ ile olan bağlantısının gücünü ve kalitesini ifade eder. Çekim gücü, iPhone ekranında çubuklarla gösterilir ve daha fazla çubuk daha güçlü bir sinyalin olduğunu gösterir.

iPhone için güçlü bir sinyal önemlidir çünkü telefonun daha az sorunla arama yapmasına, arama almasına ve internete erişmesine olanak tanır. iPhone’un çekim gücü zayıfsa arama yapmak veya internete bağlanmak daha zor olabilir. Bu da iPhone’da bağlantı kopma gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. En yakın baz istasyonuna olan mesafe, sinyali engelleyen nesneler, telefonun bir bina veya başka bir yapı içindeki konumu dahil olmak üzere bir iPhone’un çekim gücünü etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır.

iPhone Çekim Gücü Kontrol Etme

iPhone’unuzdaki çekim gücünü kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • iPhone’unuzun kilidini açarak ana ekrana gidin.
 • Ekranın üst kısmındaki durum çubuğunu bulun. Bu kısım, süreyi, pil seviyesini ve diğer bilgileri gösteren çubuktur.
 • Genellikle bir dizi çubuk olarak görüntülenen sinyal gücü göstergesine bakın. Ne kadar çok çubuk görürseniz, sinyal de o kadar güçlü olur. Daha az çubuk görürseniz, sinyal daha zayıftır.
 • Şimdi Ayarlar uygulamasına gidip ardından “Hücresel” veya “Mobil Veri“yi seçerek sinyal gücünü kontrol edebilirsiniz. Buradan sinyal gücü de dahil olmak üzere hücresel kullanımınızın ve bağlantınızın ayrıntılı dökümünü görebilirsiniz.

iPhone’unuzun çekim gücünün bulunduğunuz yere ve çevrenizdeki koşullara bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. Siz hareket ettikçe veya koşullar değiştikçe iPhone’un çekim gücünde dalgalanmalar görebilirsiniz.

iPhone Çekim Gücünü Etkileyen Faktörler

Bir iPhone’un çekim gücünü etkileyen belli başlı faktörler vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu faktörler size tanıdık geliyorsa, iPhone’unuzun çekim gücününü neden zayıf olduğunu anlayabilirsiniz. Bunların neler olduğuna bakacak olursak:

 • En yakın baz istasyonuna olan mesafe: Sinyalin gücü, iPhone’unuz ile en yakın baz istasyonu arasındaki mesafeden etkilenebilir. Bu yapıdan ne kadar uzaktaysanız, iPhone’un çekim gücü de o kadar zayıf olur.
 • Sinyali engelleyen nesneler: Fiziksel nesneler sinyale müdahale ederek iPhone’un çekim gücünü zayıflatabilir. Sinyali engelleyebilecek nesnelere örnek olarak duvarları, ağaçları veya diğer yapıları örnek verebiliriz.
 • Telefonun bir bina veya başka bir yapı içindeki konumu: Binaların veya diğer yapıların içinde, özellikle yapı metal veya beton gibi sinyali engelleyen malzemelerden yapılmışsa, iPhone’unuzun çekim gücü daha zayıf olabilir. Sinyal yüksek katlarda veya pencerelere yakın yerlerde daha güçlü olacaktır.
 • Hava koşulları: Yağmur, kar ve diğer sert hava koşulları, iPhone’da geçici olarak çekim gücünün zayıflamasına sebep olabilir.
 • Ağ tıkanıklığı: Belirli bir alanda aynı hücresel ağı kullanan çok sayıda insan varsa, ağ tıkanıklığı nedeniyle sinyal zayıf olabilir.
 • Operatör kapsamı: iPhone’unuzun çekim gücü, GSM operatör sağlayıcınızın kapsama alanından da etkilenebilir. Kapsama alanının zayıf olduğu bir bölgedeyseniz, sinyal daha zayıf olabilir.
 • Donanım sorunları: Bazı durumlarda iPhone’unuzun çekim gücü, hasarlı bir anten veya hatalı bir SIM kart gibi iPhone’un kendisiyle ilgili donanım sorunlarından etkilenebilir.

iPhone Çekim Gücü Nasıl Test Edilir?

Aşağıdaki adımları izleyerek bir iPhone’un çekim gücünü test edebilirsiniz:

 • iPhone’unuzdaki Telefon uygulamasını açın.
 • 3001#12345# tuşlayın ve Ara düğmesine basın. Bu şekilde Saha Testi modunu başlatmış olacaksınız.
 • Ekranın sol üst köşesindeki sinyal çubukları bir sayı ile değiştirilecektir. Bu sayı, desibel (dBm) cinsinden sinyal gücünü temsil eder. Sayı sıfıra ne kadar yakınsa, sinyal o kadar güçlüdür.
 • Ayrıca dBm ve RSSI (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi) okumaları arasında geçiş yapmak için numaraya dokunabilirsiniz.
 • En güçlü ve en zayıf sinyale sahip alanları belirlemek için sinyal gücü okumasını gözlemlerken farklı alanlarda dolaşın.

Saha Testi modundan çıkmak için, ana ekrana dönmek üzere ana ekran düğmesine basmanız veya ekranın altından yukarı kaydırmanız (iPhone modelinize bağlı olarak) yeterlidir. Saha Testi modundan çıktıktan sonra sinyal çubukları tekrar görüntülenecektir.

iPhone Çekim Gücü Arttırma Yolları

Yukarıdaki sebeplerden hangisi olursa olsun, iPhone’unuzun çekim gücünü arttırmak için yapabileceğiniz bazı düzeltmeler bulunuyor. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Modemi ve iPhone’u Yeniden Başlatın

Çoğu iPhone kullanıcısı, çekim gücünü arttırmak için yeniden başlatma adımını genelde ıskalarlar. Zira bu yöntem, çoğu minik sorunları ortadan kaldıran en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

iPhone’unuzu nasıl kapacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Bunun dışında modemi kapatmak için de cihazın üzerinde bulunan kapatma tuşunu kullanabilirsiniz. Bazı modemlerde bu tuş olmayabiliyor, bunun yerine modemin fişini prizden çekip 20-30 saniye bekledikten sonra tekrar takın.

Modem ile iPhone Arasındaki Mesafeyi Düşürün

iPhone’unuzun çekim gücünün zayıf olduğunu fark ettiğiniz anda dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de modem ve iPhone arasındaki mesafenin ne kadar uzak olduğudur. Eğer bu iki cihaz arasındaki mesafe uzunsa, çekim gücü de bir o kadar azalacaktır. Bu sebeple modemi evin öyle bir konumuna yerleştirin ki, hangi odada olursanız olun mesafe düşmüş olsun.

WiFi’yi Unutup Tekrar Bağlanın

Bu işlemi yapmadan önce WiFi şifrenizi bildiğinizden emin olun. Eğer şifreyi bilmiyorsanız veya aklınızdan çıkmışsa, şuradaki makaleden WiFi şifresinin nasıl bulunacağını öğrenin. Ardından sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayın:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > WiFi sıralamasını takip edin.
 • Bağlı olduğunuz WiFi’ın yanındaki yuvarlak içerisindeki i harfine dokunun.
 • En üstte bulunan ‘Bu Ağı Unut‘ seçeneğine dokunun.
 • Şimdi isteğe bağlı olarak iPhone’unuzu yeniden başlatın.
 • Tekrar Ayarlar > WiFi sıralamasını takip edip bu sefer bağlı olduğunuz WiFi ağının adına dokunun.
 • Şifrenizi girip çekim gücünün artıp artmadığını kontrol edin.

SIM Kartınızı Çıkarıp Tekrar Takın

iPhone’unuzdaki çekim gücü sorununu gidermenize yardımcı olabilecek başka bir adım da telefonunuzdaki SIM kartı çıkarmak ve ardından telefonun açıkken tekrar yerine koymaktır. Eğer SIM kart kirliyse onu nazik bir şekilde temizleyin. Herhangi bir fiziksel kusuru varsa değiştirmeniz gerekebilir.

SIM tepsisini telefonunuzdan çıkarmak için telefonunuzun kutusunda genellikle bulunan bir SIM kart aracına veya düzeltilmiş bir kağıt klipsine veya dikiş iğnesine ihtiyacınız olacak. Eğer bulamazsanız, yuvaya zarar vermeyecek şekilde kalın bir iğne de kullanabilirsiniz.

Yapmanız gerekenleri adım adım açıklayacak olursak; SIM kartı çıkarın, hasar görmüş olup olmadığını ve SIM tepsisine doğru bir şekilde yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol edin, ardından telefonunuza geri koyun.

iPhone’unuzu Koruyan Kalın Kılıfı Çıkarın

Kalın bir kılıf veya benzeri bir şey kullanıyorsanız, daha hafif bir seçenekle değiştirmek için çıkarmayı düşünebilirsiniz. Ağır bir dış koruma katmanı, iPhone’un WiFi anteni ile sinyal arasında bir miktar parazite neden olabilir. Bu nedenle daha hafif ve ince bir iPhone kılıfı kullanmayı değerlendirebilirsiniz.

iPhone’u Güncelleyin

iOS güncellemeleri, yeni özellikler kazandırmasının yanı sıra iPhone”unuzdaki hataları ortadan kaldırır ve cihazınızın kullanılabilirliğini iyileştirir. WiFi bağlantısı gibi sorunları gidermek için, bekleyen yazılım güncellemelerini indirerek yükleyin.

Yeni bir güncellemenin gelip gelmediğini öğrenmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme sıralamasını takip edebilirsiniz.

Tüm Ayarları Sıfırlayın

Bu yöntem, WiFi şifreleri, DNS ayarları, Bluetooth cihazları, ana ekran düzeni gibi tüm ayarları varsayılan ayarlara dönüştürür. Fakat uygulamalar, müzikler, fotoğraflar, videolar gibi kişisel olan diğer tüm ögeler yerinde kalacaktır. iPhone’unuzdaki tüm ayarları sıfırlayarak çekim gücünü arttırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel sıralamasını takip edin.
 • Ekranı en aşağıya getirin ve Aktar veya iPhone’u Sıfırla‘ya dokunun.
 • Çıkan seçeneklerden Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil‘e dokunun.
 • Alt kısımda karşınıza çıkacak Sürdür’e dokunun.
 • Şimdi iPhone için önceden belirlediğiniz şifreyi girip onaylayın.
 • Son olarak Yüklemeyi Bitir ve Sil‘e dokunun ve işlemin bitmesini bekleyin.

Sıfırlama işlemini tamamladıktan sonra Ayarlar > WiFi’ye gidin ve şifresini girerek istediğiniz ağa tekrar bağlanın.

Özel Bir DNS Kullanın

Bazen özel bir DNS’ye geçmek, iPhone’unuzdaki WiFi sinyalinim iyileştirilmesine yardımcı olabilir. iPhone’da DNS değiştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > WiFi sıralamasını izleyin.
 • Bağlı olduğunuz WiFi adının yanındaki i simgesine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırıp DNS’i Ayarla‘nın üzerine dokunun.
 • Mevcut olan DNS’i kaldırıp ardından Sunucu Ekle‘ye dokunarak yeni DNS adresini girin.

Tabii yeni DNS adresi olarak neyi gireceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız geniş çaplı bir makale bulunuyor. En hızlı DNS adresleri arasından bir seçim yaparak iPhone’unuzun mevcut çekim gücünü daha stabil hale getirmiş olacaksınız.

İnternet Servis Sağlayıcınıza Danışın

Çekim gücünün artmasının yanında internet hızınızın olması gereken hızda olması da önemlidir. Örneğin 100 Mbps internet hızı almanız gerekirken 15-20 Mbps civarında alıyorsanız, bu internet deneyiminizi önemli ölçüde olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple öncelikle fast.com veya speedtest.com gibi sitelere giderek internet hız testi yapın. Veya internet hızını ölçen uygulamalar arasından birisini tercih edip iPhone’unuza yükleyin. Eğer hız düşükse, internet servis sağlayıcınızı arayarak durumdan haberdar edin. Onlar gerekli işlemi yapıp sizi yönlendirerek mevcut hızınızı olması gereken hızlara getireceklerdir. Aksi takdirde arıza kaydı açtırarak internet hızınızla ilgili bir çalışma başlatabilirsiniz.

Daha İyi Bir Modem Satın Alın

Yukarıdaki tüm yöntemleri, modeminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını varsayarak açıklamıştık. Bu çözüm önerilerine rağmen iPhone’unuzun çekim gücü hala düşük ise yeni bir modem almayı tercih edebilirsiniz.

Piyasada gün geçtikçe üst seviye özelliklere sahip olan modemler satışa sunuluyor. Bunların özelliklerine bakarak ADSL, VDSL veya Fiber destekli olanlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer internet servis sağlayıcınız destekliyorsa, bazı modemlerde maksimum iletim hızı gibi özellikler de bulunuyor. Bu özellik, mevcut bağlantınızı daha hızlı ve kararlı bir şekilde yapabilmenizi sağlıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir iPhone’da çekim gücü nasıl hesaplanır?

iPhone, çekim gücünü hesaplamak için sinyal gücü ve sinyal kalitesinin bir kombinasyonunu kullanır. Genel çekim gücünü belirlemek için sinyal gücünü dBm (desibel milivat) cinsinden ve sinyal kalitesini RSSI (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi) cinsinden ölçer.

Bir kılıf veya kapak bir iPhone’daki çekim gücünü etkileyebilir mi?

Evet. Özellikle kablosuz sinyali engelleyen veya müdahale eden malzemelerden yapılmışsa, bir kılıf veya kapak bir iPhone’un çekim gücünü etkileyebilir. iPhone için özel olarak tasarlanmış ve sinyal gücünü etkilemeyen bir kılıf veya kılıf kullanılması tavsiye edilir.

Neden iPhone’um bazen sinyal çubukları yerine “Servis Yok” veya “Aranıyor” gösteriyor?

Bunun nedeni, bölgenizdeki zayıf veya hiç olmayan bir sinyal olabilir. Bunun dışında SIM kartınız veya şebeke sağlayıcınızla ilgili bir sorun da olabilir. Sorun devam ederse ağ ayarlarınızı sıfırlamayı veya yardım için ağ sağlayıcınızla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Uçak modunu kullanmak bir iPhone’da sinyal gücünü artırır mı?

Hayır. Uçak modunun kullanılması iPhone’daki hücresel, WiFi ve Bluetooth dahil tüm kablosuz sinyalleri kapatır. Bu da iPhone’da hiçbir sinyal çubuğunun görüntülenmemesine neden olur.