Midjourney Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

Yapay zeka programlarının sayısındaki artışla birlikte günümüzde içerik oluşturmanın yapısı da değişmiş durumda. Bu programlar, kullanıcıların üretkenliğini artırmalarını sağlamak için pek çok kullanışlı araç sağlamaktadır. Bu makale, en popüler yapay zeka programlarından olan Midjourney’i nasıl ücretsiz kullanacağınızı açıklayacak.

Midjourney AI Nedir?

Midjourney, Midjourney Labs tarafından oluşturulan yapay zeka ile görüntü üreten bir programdır. Son yılların kullanımı en çok artan yapay zeka araçlarından biridir. ChatGPT, Dall-E ve Stable Diffusion gibi Midjourney de kullanıcılara istedikleri sonuçları sağlayabilir ve projeleriniz için büyük bir kazanım olabilir.

Midjourney’in tüm özelliklerine ulaşabilmenizin birkaç yolu bulunuyor. Bu rehber, istediğiniz görüntüleri oluşturmaya başlamanızı sağlamak için bu seçeneklere odaklanacak.

Midjourney’ın Arkasındaki Teknolojiler

TeknolojiAçıklama
Makine Öğrenimi ve Yapay ZekaGeniş resim veri setlerini kullanarak şekilleri, renkleri, dokuları öğrenir ve tanıyarak komutlardan görüntü oluşturur.
Doğal Dil İşleme (NLP)NLP, yazılı komutları analiz ederek ne anlama geldiğini anlamak için dili parçalar. Bu işlem, Midjourney’in kullanıcılar tarafından yazılan kelimelerin arkasındaki anlamı yorumlamasına ve açıklamaları yapay zekanın çalışabileceği bir formata etkili bir şekilde çevirmesine olanak tanır.
Difüzyon ModelleriBu modeller, görüntü oluşturma için çok önemlidir, görsel parazit alanından başlayarak bunu yavaş yavaş tutarlı bir görüntüye dönüştürür. Eğitim veri setlerine eklenen paraziti tersine çevirerek, difüzyon modelleri, giriş komutlarına göre tamamen yeni görüntüler oluşturabilir.
İnsan Geri Bildirimlerinden Takviye Öğrenimi (RLHF)Yapay zekayı eğitmek için insan sıralamalarını kullanır, çıktıları insan tercihleri ve değerleriyle uyumlu hale getirir.
Generatif Adversarial Ağlar (GANs)GAN’lar dahil olmak üzere Üretken Yapay Zeka, teknolojisinin önemli bir parçasıdır. GAN’lar, üretilen görüntülerin gerçekçiliğini artırmak için birbirleriyle çalışan iki sinir ağını içerir.

Midjourney’i Ücretsiz Kullanma Rehberi

Midjourney’i ücretsiz kullanmanın en basit yollarından biri, popüler bir sosyal konuşma platformu olan Discord’u kullanmaktır. Aslına bakacak olursak bu platform, yazılımın görüntü oluşturma teknolojisini yalnızca birkaç adımda kullanmanıza izin veriyor. Dolayısıyla ilk olarak Midjourney’in belirli sunucusu ile etkileşim kurabilmek için Discord hesabınızın olması gerekir.

Platforma kayıt olduktan sonra Midjourney web sitesine gidin. Sonrasında sağ alt köşede yer alan “Betaya Katıl” (oin The Beta) yazan seçeneğe tıklamalısınız. Bunu da yaptıktan sonra programın Discord sunucusuna katılmanız için bir davet alacaksınız.

Midjourney Discord sunucusuna girdikten sonra yeni gelen kanallarına gitmeniz gerekecek. Bunlar Newbies-108 gibi etiketlenmektedir ve görüntü oluşturma işleminin başladığı yer burasıdır. Özellikle teknolojiyi kullanmaya başlamak için belirli bir komut girebileceğiniz yer burasıdır.

Acemi kanalına ulaştığınızda, “/image” yazın ve oluşturmak istediğiniz bir görüntü için komut girin. Komutunuzun mümkün olduğunca spesifik olması önemlidir. Algoritmanın yakından takip edebilmesi için yeterli bilgi sağladığınızdan emin olun.

Ek olarak istediğiniz türe, ambiyansa ve oluşturulan görüntüde yer almasını istediğiniz ögeleri dahil ettiğinizden emin olun. Sonrasında programın oluşturduğu dört farklı görüntüyü görebilirsiniz.

Kontrol ettikten sonra programa en uygun seçeneği seçin. Görüntüyü seçtikten sonra düzenlemeleri yapabilirsiniz. Yükseltmek için “/u” veya bir varyasyon için “/v” komutunu girebilirsiniz. Ardından görüntüyü istediğiniz gibi indirip kullanmakta özgürsünüz.

Midjourney’nin Ücretsiz Sürümü Yok?

Bahsettiğimiz yöntem Midjourney’in ücretsiz kullanımını sağlasa da, programın neden ücretsiz deneme sürümü olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Aslında bu sürüm eskiden vardı. Midjourney Labs, önceleri potansiyel kullanıcıların üç görüntü oluşturmasına izin veriyordu. Ancak siz istemeseniz bile bu görüntüler herkes tarafından görülebiliyordu.

Ücretsiz deneme sürümü, kullanıcıların yazılımı aylık 10 dolarlık Pro planına yükseltmeden önce test etmeleri için bir yöntemdi. Bu da kullanıcıların günde 15 görüntü oluşturmasını sağlar. Ancak günde 30 görüntü oluşturulmasına izin veren ve günlük 60 dolarlık olan Mega Plan gibi daha üst düzey seçenekler de mevcuttur.

Midjourney, deneme süresinin sona ermesinin nedenleri olarak yüksek talep ve deneme sürümünün bazı kimseler tarafından suistimal edilmesini gösterdi. Midjourney Labs, şu anda kullanıcılara ücretsiz deneme sunabilmek için bazı çözümler aradıklarını söylüyor.