Ome TV Ban Kaldırma Nasıl Yapılır?

Henüz başınıza gelmediyse bir gün mutlaka olacaktır; “ome tv cihazlarınıza erişimi engellediniz” mesajını gördüyseniz, Omegle’dan banlanmışsınız demektir. Omegle’ın çalışma şekli yasaklanmanızı oldukça kolay hale getiriyor. Üstelik bunun iyi ya da geçerli bir nedenleri de olmayabilir. Birisi masumca söylediğiniz bir şeyi beğenmemiş olabilir; ardından bir bakmışsınız ki Ome TV’den banlanmışsınız. NOT: Bu arada herkesin Omegle olarak bildiği popüler web sitesinin yeni adının Ome TV olduğunu belirtelim.

Omegle’dan banlandığınızda bu süreç günler hatta aylar sürebiliyor. Neyse ki Omegle’dan ban kaldırma işlemi oldukça kolaydır. IP değiştirme veya yeni bir kullanıcı için VPN kullanma gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Omegle Nedir?

Aslında çoğu kişi bu popüler rastgele görüntülü konuşma sitesini biliyor. Bilmeyenler için açıklamak gerekirse 18 yaşındaki Lief K. Brooks tarafından oluşturulan ve 2009’da piyasaya sürülen Omegle, kullanıcıların bir monitör veya moderatör olmadan ve bir hesap oluşturmak zorunda kalmadan birbirleriyle sohbet etmelerini sağlayan bir web uygulamasıdır. Ek olarak, Omegle rastgelelik üzerine kuruludur. Uygulama, sizinle sohbet etmesi için sohbet ekranına iki yabancıyı atar. Bununla birlikte üçüncü bir tarafın iki yabancı arasındaki konuşma esnasında araya girmesine izin veren bir “Casus” moduna sahiptir.

Omegle, 2010 yılından bu yana görüntülü sohbet işlevinin yanı sıra bir yazılı sohbet işlevine de sahip. Ayrıca hizmet şartlarına göre Omegle’ı kullanabilmek için en az 18 yaşında olmalısınız. Ebeveyn izni ile minimum yaş 13 olacak şekilde sınırlandırılmıştır.

Omegle Güvenli midir?

Burada güvenliden kastınızın tam olarak ne olduğu da önemlidir. Fakat genel olarak cevabımız ‘hayır’ olacaktır. Buna gerekçe olarak şunları gösterebiliriz:

 • Küfür ve pornografi: Filtreleme algoritması, reşit olmayanlar için uygun olmayan materyalleri filtreleme konusunda kusursuz değildir. Omegle’ın “ılımlı olmayan ılımlılık” girişimlerine rağmen cinsel taciz raporları devam etmektedir. Müstehcen görüntülere veya dile maruz kalmak istemeyen kişiler Omegle kullanmamalı ve ebeveynler, çocuklarının Omegle kullanmasına izin vermeden önce bu tarz risklerin farkında olmalıdır.
 • Şantaj: Omegle’ın adı, kızların ve genç kadınların erkek kullanıcılar tarafından şantaj yaptığı, bazılarının fotoğraf çekip onları ifşa etmekle tehdit ettiği, diğerlerinin onları takip etmek için IP adreslerini kullanmakla tehdit ettiği birçok olumsuz olayla anılmıştır. Her ne kadar bunun önüne geçme konusuda çalışmaları devam etse de benzer sorunlar hala yaşanabiliyor.
 • Mahremiyet: Kullanıcılar bir hesabının olmaması nedeniyle anonim olsalar da, Omegle sohbet verilerini dört aya kadar saklar. Bu da platformdaki bazı hassas bilgilerin bilgisayar korsanlarının eline geçebileceği sonucunu ortaya çıkarıyor.
 • Veri hırsızlığı: Omegle sunucuları, sitenin dijital güvenliğinin rahatsız edici derecede gevşek olduğunu gösteren birden fazla saldırıya uğradı. Verebileceğimiz en iyi tavsiye, Omegle’da önemli olabilecek hiçbir bilginizi paylaşmamanızdır.

Omegle’da Neden Ban Yedim?

Omegle, kullanıcıları çeşitli nedenlerden dolayı banlar. Omegle’ın banlaması durumunda şöyle bildirimler alabilirsiniz:

 • Omegle cihazlarınıza erişimi engellediniz.
 • Bilgisayarınız/ağınız olası bir kötü davranış nedeniyle yasaklandı.
 • Sizin veya bilgisayarınızı kullanan bir başkası tarafından olası hizmet şartları ihlalleri nedeniyle Omegle’dan yasaklandınız.

Bununla birlikte aşağıdaki sebeplerden ötürü Omegle’dan banlanmanız yüksek ihtimal dahilindedir:

 • Çok fazla kişinin sizinle sohbeti yarıda bırakması
 • Birilerinin seni şikayet etmesi
 • Omegle şartlarını ihlal etmeniz:
  • Kötüye kullanım, taciz veya ırkçılık
  • Sohbetinizin arka planında telif hakkıyla korunan müzik, dizi veya filmlerin kullanılması
  • İstenmeyen e-posta kullanımı

Bu gibi gerekçeler, Ome TV’den ban yemenize sebep olabilir. Fakat makalenin başında da belirttiğimiz gibi Ome TV’den ban kaldırmayı PC üzerinden kolayca yapabileceksiniz. Şimdi bunu nasıl yapabileceğinize dair yöntemlerin ne olduğuna bir bakalım.

Ome TV Ban Kaldırma Yolları

Yeni Bir Tarayıcı Kullanın veya Mevcut Tarayıcıyı Sıfırlayın

OmeTV’yi kullanmak için ya yeni bir tarayıcı kurmanız ya da mevcut tarayıcınızı sıfırlamanız gerekecek. Bu adımı atlayarak Ome TV yasağına yol açabilecek herhangi bir geçmişi veya çerezi silmek isteyebilirsiniz.

Tarayıcı seçenekleri konusunda birçok alternatif bulunmaktadır. Aşağıda en popüler olanlardan bazılarını göreceksiniz:

 • Google Chrome
 • Mozilla Firefox
 • Microsoft Edge
 • Opera
 • Brave
 • Vivaldi

Tercihinize bağlı olarak, favori tarayıcınızın adını Google’da arayıp bulduktan sonra indirip kurabilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra herhangi bir şey yapmadan bu kılavuzun ikinci adımına geçin.

Öte yandan mevcut tarayıcınızı kullanmaya devam etmeyi seçerseniz, sıfırlamak için yapmanız gereken tek şey, tarayıcı ayarlarına gidip Tarama Verileri > Tarama verilerini temizle yolunu izlemek. Çerezler ve diğer site verileri seçeneğini işaretlediğinizden emin olun ve “Verileri Temizle” seçeneğine tıklayın.

Birkaç saniye/dakika bekledikten sonra tarayıcınız yeniden başlayacaktır. İşlem tamamlandığında, kılavuzun ikinci adımına geçmeye hazırsınız.

IP Adresinizi Değiştirin

Çoğu kullanıcı gibi siz de muhtemelen statik değil, dinamik bir IP kullanıyorsunuz. Bu da IP adresinizi rahatlıkla değiştirerek Omegle’a tekrar erişebileceğiniz anlamına gelmektedir. IP değiştirme işlemini nasıl yapabileceğinizi şuradaki makaleye göz atarak öğrenebilirsiniz.

VPN Kullanın

Yalnızca Omegle için değil, herhangi bir yasaktan kaçınmanın en temiz ve kesin yollarından birisi VPN kullanmaktır. İster bir VPN programı, ister Chrome için VPN eklentisi olsun, bir VPN ile Omegle yasağını atlatabilirsiniz. Bu hizmeti nasıl kullanabileceğinize dair detayları linklerini paylaştığımız makalelerde bulabilirsiniz.

Bir Proxy Hizmeti Kullanın

Proxy’ler aşağı yukarı VPN’lerle aynı şekilde çalışır. Trafiğinizi bir aracı sunucu üzerinden göndererek o sunucunun IP adresinin size ait olduğunu gösterir. Bu da banlanmış olsanız dahi Omegle’a tekrar erişebilmenizi sağlar. En iyi proxy sitelerinin hangileri olduğuna dair hazırladığımız makaleye şuradan ulaşabilirisiniz.

Farklı Bir Ağa Bağlanın

Omegle’ın size uyguladığı yasak kullanıcı olarak değil, IP adresine uygulanır. Bir IP adresi ise ağ özellikli cihazınıza atanır. Hemen tekrar sohbete başlamak için farklı bir ağa bağlanabilirsiniz. Bu mobil internetiniz, bir arkadaşınızın kablosuz ağı veya bir kütüphane ya da kafedeki halka açık kablosuz ağ olabilir. Cihazınız yeni bir IP adresiyle yeni bir ağa bağlandığında, sohbet etmenizi engelleyecek hiçbir yasak kalmayacaktır.

Birkaç Gün Bekleyin

Omegle yasakları, bazı zamanlarda sadece birkaç gün sürer. Bu da aslında Omegle’a biraz mola vermeniz açısından yararlı olabilir. Bununla ISP’niz herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan IP adresinizi zaman zaman yenileyeceği için IP adresi değişikliği ile birlikte yasak da kalkar. Alternatif olarak birkaç gün beklemek istemiyorsanız, aşağıdaki yöntem ile daha kısa sürede Ome TV’ye erişebilirsiniz.

IP Adresini Değiştirmeden OmeTV’den Ban Kaldırılabilir mi?

Eğer aynı cihaz ve ağ üzerinden tekrar OmeTV’ye erişebilmek istiyorsanız, IP adresinizi bir VPN hizmeti kullanarak değiştirmeniz gerekecektir. OmeTV faaliyete başladığından beri IP adreslerine yasak koymaktadır. Platform, binlerce bot ve kötü niyetli kişileri anında engellemenin en iyi yolu bu olduğu için IP adresi değişmeden OmeTV’den ban kaldırılamaz.

Omegle Benzeri Platformları Kullanın

Yukarıdaki yöntemler, Omegle’da ban yedikten sonra platformu tekrar kullanabilmenizi sağlamış olmalıdır. Olur da bu yöntemler işe yaramazsa vakit geçirebileceğiniz benzeri platformlar bulunmaktadır. Chatroulette veya Chatspin gibi Omegle muadili platformları kullanmak için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Omegle benzeri kullanabileceğiniz en iyi platformların başında ise Shagle geliyor. Çalışma mekaniği Omegle gibi olan Shagle, sizden kamera ve mikrofon için gerekli izinleri isteyecek. Sonrasında gönül rahatlığıyla platformu kullanabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Omegle’dan banlandıktan sonra yeni bir hesap oluşturabilir miyim?

Omegle’dan banlandıktan sonra yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Ancak bunun Omegle’ın hizmet şartlarına aykırı olduğunu unutmamalısınız. Yeni bir hesap oluştururken yakalanırsanız, yasağınız uzatılabilir veya kalıcı hale getirilebilir.

Omegle ban için itirazda bulunabilir miyim?

Hayır, Omegle’ın banlanmış kullanıcılar için bir itiraz süreci bulunmuyor. Banlandıktan sonra hesabınız kalıcı olarak devre dışı bırakılır ve hizmeti tekrar kullanamazsınız.

Omegle’dan banlanmaktan nasıl kaçınabilirim?

Omegle tarafından banlanmaktan kaçınmak için Omegle’ın politikalarına ve yönergelerine uymak durumundasınız. Bu da uygunsuz davranışlarda bulunmamayı, gerçek bilgileri kullanmamayı ve spam göndermemeyi içerir. Platformda başkalarıyla etkileşim kurarken dilinize ve davranışınıza da dikkat etmelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Askıya Alınan (Kapatılan) YouTube Hesabı Nasıl Açılır?