Oyunlarda Ping Düşürme Nasıl Yapılır?

ping-nasil-dusurulur

İnternet üzerinden bir oyun oynarken ya da video izlerken bazen sinir krizi geçirebiliyoruz. Çünkü internet hızının yavaşlaması anlamına gelen ping sorununu neredeyse herkes yaşar. Ping sorunu, oyunda ve videolarda donmalara neden olur. Özellikle oyun oynarken ping sorunuyla karşılaşmak bazen kişinin bütün hevesini kaçırır. Bu noktada herkesin aklına Ping düşürme nasıl yapılır? sorusu geliyor. Ping düşürme yöntemleri, her bilgisayar için çalışır ve internet hızını ciddi ortanda arttırır. Eğer ping sorunundan muzdaripseniz, sizler için en iyi ping düşürme yollarını araştırdık.

Ping Nedir?

Ping, 1983 yılında Michael Muss tarafından veri paketlerinin farklı adreslere sorunsuz gönderilip gönderilemeyeceğini doğrulamak için icat edilen bir sistemin adıdır. Aslında, internette oyun oynadığınızda olan budur. Başka bir deyişle, oyun oyuncusu tarafından kullanılan bilgisayar ile oyun sunucusu arasında sonsuz bir veri alışverişi olacaktır. Oyunda görüntülenen ping değeri bu alışverişin ne kadar süreceğini gösterir. Ping, Türkçede gecikme olarak da adlandırılır. Ping sayısı arttıkça, veri paketi ile sunucu arasındaki gecikme genellikle milisaniye cinsinden ölçülür ve gecikmeye yol açar. Online oyunlarda milisaniye gecikmesi bile çok önemli olduğu için ping sorunu da oyuncular için can sıkıcı bir durum haline gelebilir.

ping-dusurme-yontemleri

Oyun Oynamak İçin İdeal Ping Hızı Kaç Olmalıdır?

İdeal ping süresi, interneti kullanma amacınıza bağlıdır. Bazı kullanıcıların yüksek pingi diğer kullanıcılar için sorun olmayabilir. Aşağıdaki tablodan ping aralığına göre alacağınız performansı kontrol edebilirsiniz; online oyun ping süresi 0-40 milisaniyedir, çok fazla sorun yaşamazsınız ve iyi bir oyun deneyimi yaşarsınız. Öte yandan, 40 milisaniye ve üzeri ping süreleri oyun deneyiminizi sınırlayabilir. Online oyunları fazla oynamıyorsanız, interneti daha çok video ve standart işlemler için kullanıyorsanız 40-80 milisaniyelik bir ping aralığı sizin için yeterlidir. Ancak ping süresi 80 milisaniye ve üzeri olan çevrimiçi oyunlar oynarken veya video izlerken bağlantı kopmaları ve donmalar meydana gelebilir.

Ping Nasıl Ölçülür?

Ping ölçmek için bazı siteler vardır. Örneğin buradaki linkten en hızlı şekilde hızınızı ölçebilirsiniz. Bunun dışında internet hızını ölçen uygulamalar bulunuyor. Dilerseniz içlerinden bir tanesini indirerek de internet hız / ping ölçümü yapabilirsiniz.

Ping Düşürme Nasıl Yapılır?

Ping süresini iyileştirmenin birkaç yolu vardır. Aşağıdaki adımları deneyerek ping süresini azaltabilirsiniz.

İnternet Hızınızı Test Edin

Anormal bir ping değeriniz varsa, önce bir hız testi yapmak en iyisidir. İnternet hızınızı test etmek için dünyanın en popüler web sitelerinden biri olan Speedtest’i kullanabilirsiniz. Test tamamlandıktan sonra tek yapmanız gereken “ping“, “download” ve “upload” değerlerinizin daha önce yaptığınız hız testi ile benzer olup olmadığını kontrol etmektir. Değilse, yüksek ping yaşamanızın nedeni bu olabilir.

İnternet Kullanan Bütün Programları Kapatın

Bilgisayar sizin bilginiz olmadan arka planda birçok farklı işlemi gerçekleştirebilir. Ancak, bu her zaman iyi bir şey değildir. Bazen, yalnızca şu anda yaptığınız şeyin hızlı olması için bilgisayarınızdaki programları durdurmaya ihtiyacınız olabilir. Yaşadığınız yüksek ping sorunu da bu programlar sebebiyle yaşanabilir. Programlar internet üzerinden kendini otomatik olarak güncelleyebilir. Bu nedenle, ping düşürebilmek için gerçekten gerekli olmadıkça diğer uygulamaları arka planda çalıştırmamaya dikkat edin. İnternet kullanan gereksiz uygulama ve programları kapatın.

ping-nasil-dusurulur-1

Steam Özelliklerini Kontrol Edin

Özellikle CS:GO gibi Steam üzerinde çalışan bir oyun oynuyorsanız Steam’in arka planda çalışmasını engelleyemezsiniz. Ancak Steam’in arka planda indirme yapmadığından emin olmakta fayda var. Emin olabilmek için:

  • Steam’i açın.
  • Sol üst köşedeki “Steam” sekmesine tıklayın.
  • Açılır listede “Ayarlar” düğmesini tıklayın.
  • Penceredeki sekmelerden İndir’e tıklayın.
  • “Oyun sırasında indirmelere izin ver” butonundaki onay işaretini kaldırın.

Farklı Bir DNS Kullanın

Günümüzde kullanıcılara çok hızlı ve güvenilir internet deneyimi sağlayan DNS adresleri bulunmaktadır. Eğer mevcut DNS adresiniz istediğiniz internet hızına ulaşmanıza engel oluyorsa, bunu DNS değişikliği ile düzeltebilirsiniz. Hızlı ve sorunsuz bir internet, ping’in düşmesi için de oldukça etkili olacaktır.

En hızlı DNS adreslerinin hangileri olduğuna ve DNS değiştirme işleminin nasıl yapılacağına şuradaki makaleden detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Ethernet Kablosu Kullanın

Kablosuz bir bağlantıda bilgisayar ile modem arasındaki mesafe çok önemlidir. Bilgisayarı modemden uzakta kullanıyorsanız yeni kablo almadan önce modeme yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Sorun mesafeden kaynaklanmıyorsa kendinize bir Ethernet kablosu hazırlamanızda fayda var. Çünkü kablolu bağlantılar, kablosuz bağlantılardan daha güçlüdür.

ping-nasil-dusurulur-ping-dusurme-yontemleri

Modeminizi Yeniden Başlatın

Her ne kadar internette mizah konusu olsa da teknolojik aletler kapatıp yeniden açınca daha iyi bir performans sağlar. Bunun da tabii ki çok mantıklı bir nedeni var. Tüm elektronik cihazların düzgün çalışması için zaman zaman yeniden başlatılması gerekir. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Modemi kapatmak yeterli değil, güç kablosunu da çıkarmalısınız. Ayrıca evdeki yönlendiriciler ve benzeri cihazlarla bağlantıları destekliyorsanız, onları da aynı şekilde kapatıp açmanız gerekir. Güç kablosunu çıkardıktan sonra bir dakika bekleyin.

Modemi Resetleyin

Modemi resetlemek, internetle ilgili yaşadığınız ufak yazılımsal sıkıntıları çözmenin en etkili yollarından birisidir. Oyunlarda yüksek ping sorunu yaşadığınızda modemi resetlemek, ping’i düşürmek için de ideal bir çözümdür.

Modem resetleme işlemine geçmeden önce bilmeniz gereken bazı detaylar var. Öncelikle modemler, resetleme ile birlikte sizden internet servis sağlayıcınızın size sağladığı kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple ilk olarak internet servis sağlayıcınızı alıp kullanıcı adınızı ve şifrenizi öğrenin. Bu bilgiyi aldıktan sonra modemin arka kısmında, minik bir delik olacak. Oraya kürdan veya iğne ucu ile 10-15 saniye boyunca baskı uygulayıp modemi resetleyin. Ardından modem kurulumu için ethernet kablosu veya WiFi ile modeme telefon veya bilgisayar ile bağlanın.

Bağlandıktan sonra ekrandaki talimatları izleyin. Genelde tüm ayarlar varsayılan olarak modem tarafından halledilecektir. Sizin için en gerekli olan kısım, internet servis sağlayıcınızdan almanız gereken kullanıcı adı ve şifre. Bunları temin ettikten sonra modemin sizden istediği kısımda bu bilgileri girin ve modem resetleme işlemini sonlandırın. Arkasından ping sorununun devam edip etmediğini kontrol edin. Sorun devam ediyorsa bir sonraki çözüme geçebilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcınız ile Görüşün

Ping düşürme işlemini bazen siz isteseniz de yapamazsınız. Eğer listemizdeki tüm düzeltmeleri denediyseniz ve yine de ping’iniz yüksekse, hangi tür internet paketi kullandığınıza dair internet servis sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz. Zira kullandığınız internet paketinizin limiti yetersizse farklı bir internet paketine geçmeniz gerekebilir.

Bu soruna neden olabilecek başka faktörler de vardır. Oyun konsolunuzu veya bilgisayarınızı evinizin farklı bir yerinde konumlandırabilir, WiFi sinyallerini iyileştirmek için farklı bir açıya taşıyabilirsiniz.

Antivirüs Programını Kapatın

Antivirüs programları, internetinizi her an kullanan bir yapıya sahiptir. Ayrıca internet dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki bazı programların kararlı şekilde çalışmasını da engelleyebilir. Bu sebeple yüksek ping’inizi düşürmek için antivirüs programını devre dışı bırakıp tekrar bir ping kontrolü yapın. Eğer ping’de bir düzelme söz konusu ise sorunun antivirüs programından kaynaklı olduğu sonucuna varabiliriz. Bu durumda bir süre antivirüs programı kullanmayı erteleyebilir veya yeni bir antivirüs programı kullanmayı düşünebilirsiniz.