Pinterest Fotoğraf Arama Nasıl Kullanılır?

Pinterest-Fotoğraf-Arama-Nasil-Kullanilir-3

Bu makalede, Pinterest’te nasıl görsel arama yapacağınıza dair bilgiler bulacaksınız. Pinterest, görsel arama yapabilmesi için kullanıcılarına iki yol sunar: Görsel arama ve ters görsel arama. Birinci yöntemi hem masaüstünde hem de mobil uygulamalarda kullanabilirsiniz. Birincisi, pinlere dayalı olarak benzer görselleri bulmak için kullanılır. Diğer yöntemde ise bulduğunuz görsellere benzer görüntüler içeren pinleri bulmanızı sağlar.

Pinterest Görsel Arama

Ana sayfa akışını yüklediğinizde Pinterest, resimleri geçmişteki aramalarınıza göre karşınıza çıkarır. Bu resimlerden herhangi birine tıkladığınızda, benzer resimleri de aramanıza izin verir.

Resmin sağ alt köşesindeki büyüteç simgesine tıkladığınızda, görüntü üzerinde hedef noktalar karşınıza çıkacaktır. Bu hedef noktalar, görüntüdeki algılanan nesneler üzerinde bulunur. Bu hedef noktalar görüntünün herhangi bir yerine sürüklenebilir. Sürüklemeyi yaptığınızda, anahtar kelimeler ve ilgili resimleri anında güncellemiş olursunuz. Bu aslında Pinterest’in içeriğinize hangi anahtar kelimelerle bağlantı kurduğunu bilmesi için gerekli ve kullanışlı bir özelliktir.

Pinterest-Fotoğraf-Arama-Nasil-Kullanilir

Yukarıdaki örnekte, yalnızca masanın üzerindeki nesneyi hedeflemek için sürükleme yapılmış. Kırpma işlemi yapıldığında da benzer görüntüler karşımıza çıkmış durumda.

Pinterest ayrıca görüntünün ne hakkında olduğunu tespit etme konusunda da oldukça iyidir. Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz üzere banyo fayanslarını içeren görüntüyü tespit edebildi. Ayrıca benzer görüntüleri tanımlamak için kullanabileceğiniz bazı anahtar kelimeler de verdi. Bu anahtar kelimeler, pininizi nasıl daha iyi kategorize edebilmeniz konusunda size fikir verebilir.

Pinterest-Fotoğraf-Arama-Nasil-Kullanilir-1

Görsel aramayı nasıl yapacağınızı bir de adım adım anlatalım:

 • Bir pin’e tıklamak veya dokunmak (mobil için), görüntünün sağ alt köşesinde küçük bir büyüteç ortaya çıkaracaktır.
 • Aramak istediğiniz parçayı vurgulayana kadar seçilen alanın köşelerini sürükleyin.
 • Seçim alanını hareket ettirdikçe, görsel aramadaki sonuçlar buna göre değişecektir. Mobil uygulama için sonuçlar aşağıda olacak ve yukarı kaydırmanız gerekecek. Masaüstü için sonuçlar görüntünün sağ tarafında görüntülenecektir.

Pinterest’te Ters Görsel Arama (Mobil Uygulamada)

Pinterest’in mobil uygulamasında bulunan harika bir özellik de ters görsel arama aracıdır. Uygulamayı yüklerken, akışınızın altında bir arama simgesi bulacaksınız. Arama simgesine dokunduğunuzda bir metin kutusu ve kamera simgesi karşınıza çıkacaktır.

Kamera simgesine dokunduğunuzda, gördüğünüz bir şeyin fotoğrafını çekme fırsatı yakalarsınız. Fotoğrafı çektiğiniz andan itibaren Pinterest, o fotoğrafı veritabanındaki diğer milyonlarca resimle karşılaştırır. Sonuçlara genelde çok hızlı ulaşırsınız ve genelde de zaman yerinde sonuçlardır.

Pinterest-Fotoğraf-Arama-Nasil-Kullanilir-2

Örneğin yukarıda sol üst köşede, bir evde bulunan tablo örneği göreceksiniz. Pinterest, bu tabloyu gördüğü andan itibaren kullanıcının karşısına benzer tablolar çıkardı. Nesnelerdeki detayları tespit etme konusunda ne kadar başarılı olduğunu fark etmişsinizdir. Tablodaki gölün görüntüsüne neredeyse birebir benzeyen tabloları gösterdi.

Pinterest’te tersine görselin nasıl çalıştığını adım adım tekrar açıklayalım:

 • Pinterest uygulamasını açın.
 • Akışın altındaki büyüteç sınıf simgesine dokunun (soldan ikinci sırada).
 • Kamera simgesine dokunun.
 • Pinterest’e kameranızı kullanarak fotoğraf çekmesi için izin verin.
 • Fotoğrafı çekmek için yakalama simgesine dokunun (isterseniz galerinizden bir fotoğraf da seçebilirsiniz).
 • Sonuçları görmek için yukarı doğru kaydırın.

Pinterest Lens ile Fotoğraf Arama

Lens ile Pinterest kamerandan görüntülediğiniz ögeler üzerinden esinlenen farklı fikirleri keşfedebilirsiniz. Aramak istediğiniz bir görüntüyü Lens’le görüntüleyerek sevdiğiniz yemek tarifleri keşfedebilir, birinin üzerinde bulunan kıyafetin fotoğrafını çekerek benzer stilde kıyafetler bulabilirsiniz.

Pinterest’te Lens’i kullanmak için şu adımları takip edin:

 • Akıllı telefonunuzdan Pinterest uygulamasını açıp arama simgesine dokunun.
 • Şimdi arama kutusunda bulunan kamera simgesine dokunun.
 • Kamerayı odaklamak için iki parmağınızla yakınlaştırma hareketini uygulayın veya bir nesnenin üzerine dokunun.
 • Şimdi yeni bir fotoğraf çekin veya galerinizde bulunan bir fotoğrafı seçin.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, net bir fotoğraf için kameranızı sabit tutmaya özen göstermeniz. Eğer çektiğiniz fotoğrafınız karanlık görünüyorsa kamera ekranının sağ üst köşesindeki yıldırım simgesine dokunarak flaşı açabilirsiniz.

Pinterest Fotoğraf Yükleme Yöntemleri

Pinterest’te daha iyi bir erişim sağlayabilmeniz adına fotoğraf yükleme konusunda iki yöntemden bahsedeceğiz.

 • Yakın Çekim Fotoğraflar: Ürününüzü açıkça gösteren yakınlaştırılmış bir fotoğraf kullanın. Kullanıcılar görseldeki ürünün üzerine geldiğinde, Pinterest o ürün hakkında daha fazla bilgi yükleyecektir.
 • Hayata Dair Fotoğraflar: Bu tür fotoğraflar, kullanıcıların ürünü başka bir ortamda zihinsel olarak hayal etmelerini sağlar. Örneğin kullanıcı bir musluk satın almak istiyor. Sizin çektiğiniz fotoğrafta da musluk varsa ve belirgin şekilde görünüyorsa, Pinterest’in fotoğrafınızı örnek olarak göstermesi muhtemeldir.

Bu arada eğer fotoğrafınıza logonuzu eklemek istiyorsanız, bunu doğru bir şekilde yapmalısınız. Örneğin logoyu görüntünün sağ alt köşesine yerleştirirseniz, görsel arama aracı o logoyu büyük ihtimalle kapatacak. Bu da markanız için farkındalık yaratma çabanıza büyük bir gölge düşürecektir. Sol alt kısma ya da ortaya biraz şeffaf hale getirerek ekleyebilirsiniz.

Pinterest’e Gitmeden Görsel Arama

2017yılının başlarında Pinterest, hesabı olmayan kullanıcıların resim envanterini aramasına izin vereceğini duyurdu. Teknik olarak bakacak olursak bu, Pinterest’e giriş yapmadan da arama yapabileceğiniz anlamına geliyordu. Ancak artık Pinterest’e bile gitmenize gerek yok. Chrome’a “Pin It” düğmesi yüklemeniz yeterli olacak. Bu andan itibaren Pinterest, görüntülediğiniz web sayfasındaki tüm görüntüleri tarayıp arama sonuçlarını karşınıza çıkaracaktır. Sonuçları isterseniz uygulama ile takip edebilir ve kendi panolarınıza ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest’te bir görseli nasıl silerim?

Pinterest’te bir görseli silmek için profilinize gidip görselin kaydedildiği panoyu seçin ve görsel üzerindeki üç noktayı tıklayıp ardından Sil‘i seçin.

Pinterest’te bir görseli nasıl paylaşırım?

Pinterest’te bir görseli paylaşmak için görselin üzerine tıkladıktan sonra görselin altında bulunan “Paylaş” seçeneğine tıklayın. Daha sonra görüntüyü çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

Kendi resimlerimi Pinterest’e yükleyebilir miyim?

Evet, ana sayfanın sağ üst köşesindeki artı (+) işaretine tıklayıp “Pin Oluştur“u seçerek kendi resimlerinizi Pinterest’e yükleyebilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızdan resim dosyasını seçebilir ve göndermeden önce bir açıklama ekleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Pinterest Videoları Nasıl İndirilir?
Pinterest Fotoğraf İndirme Yöntemleri