Snapchat’te Birinin En Son Ne Zaman Aktif Olduğunu Nasıl Anlarız?

Snapchat, gizliliğe en fazla önem veren sosyal medya platformlarından birisidir. Instagram veya Facebook’ta birinin en son ne zaman çevrimiçi olduğu görülebiliyor fakat Snapchat’te bu mümkün değildir. Uygulama, bir arkadaşınızın çevrimiçi olup olmadığını anlamanızı sağlayacak bir özelliğe sahip değildir. Yine de bunun imkansız olmadığını belirtelim. Bu makalede, birinin Snapchat’te en son ne zaman aktif olduğunu anlamak için yapabileceklerinize değineceğiz.

Snapchat’te Birinin En Son Ne Zaman Aktif Olduğunu Neden Göremeyiz?

Snapchat gizlilik ayarları, herkesin arkadaş listesindeki kişilerinden gizli kalabilmesini sağlamaktadır. Bir kişi Hayalet Modu’nu kullanarak haritada gizli kalmayı seçebilir; hikayelerini kimlerin görebileceğini kontrol edebilir, etkinlik göstergelerini kapatabilir. Snapchat uygulamasını kullanan birisi etkinliğini gizlemek için bu özellikleri etkinleştirdiyse, son aktif durumunu belirleyemezsiniz.

Birinin Snapchat’te En Son Ne Zaman Aktif Olduğunu Anlama

Snapchat’in ne gibi gizlilik ayarlarına sahip olduğunu artık biliyoruz. Şimdi birinin çevrimiçi durumunu belirlemenize yardımcı olabilecek bazı tüyolara bakalım.

Snap Haritaları Kontrol Edin

Snap Haritaları, kişinin konumunu gizleyen Hayalet Modu’nun kullanılmadığı sürece arkadaşlarınızın uygulamayı kullanırken hangi konumda olduklarını gösteren bir özelliktir. Snap Haritaları özelliği etkinse, o kişinin en son ne zaman Snapchat kullandığını ve çevrimiçi olduğu sırada nerede olduğunu görebilirsiniz.

Snap Haritaları’nı kullanarak bir arkadaşınızın Snapchat etkinliğini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Snap Haritaları’nı açın ve arkadaşınızı arayın.
  2. Haritadan Bitmojilerini seçin.
  3. İsimlerinin altında bulunan gri durum metnine bakın.

Burada şu mesajlardan birini göreceksiniz:

  • aynı anda bir konumdayken “Şimdi Görüldü”,
  • bir süre önce oturumu kapattılarsa “23 dakika önce görüldü”
  • veya birkaç saat önce oturumu kapattılarsa “En son görüldü”.

Hayalet Modu’nda gönderilen Snap’lerin bile Hayalet Modu açıkken bile kişinin konumunu ortaya çıkaracağını unutmayın.

Profilini Kontrol Edin

Kimin çevrimiçi olup olmadığını öğrenmenizi sağlayan yanıp sönen yeşil ışık özelliğiyle birlikte ayrıca birinin Snapchat’te en son ne zaman aktif olduğunu öğrenmenin bir yolu daha var.

Gönderilen Snap’leri veya Hikayeleri arayarak bunların ne zaman gönderildiklerini görebilirsiniz. Son zamanlarda bir Hikaye yükledilerse, büyük olasılıkla çevrimiçi olduklarını veya yakın zamanda aktif olduklarını anlayabilirsiniz.

Bir gönderi ile şimdiki zaman arasında büyük bir zaman farkı varsa, yakın zamanda online olmamış olmayabilirler. Yakın zamanda çevrimiçi olup olmadıklarını belirlemek için Snap puanlarını kontrol edebilirsiniz. Snap puanı her Snap ve iletişimle birlikte artar. Eğer sayı değişmişse, bu durum kişinin uygulamada aktif olduğu anlamına gelir.

Snap veya Mesaj Gönderin

Kişiye bir Snap veya mesaj göndererek online olup olmadıklarını ortaya çıkarabilirsiniz. Yalnız bu yöntemde, Snap’inizi veya mesajınızı ne zaman gördüklerini anlayabilmeniz için sohbeti sürekli olarak izlemeniz gerekir.

Bu yöntemde bir kişinin Snapchat’te aktif olup olmadığını anlamak için şu adımları izleyin:

  1. Telefonunuzda Snapchat’i başlatın ve o kişiyle olan sohbetinizi açın.
  2. Bir mesaj veya Snap gönderip görmelerini bekleyin.
  3. Mesajınızı açtıklarında, sohbetin sol alt köşesinde o kişiye ait küçük bir Bitmoji avatarı görünecektir.

Bu gerçekleşirse, kişinin Snapchat’te aktif demektir. O kişinin Bitmoji avatarı, sohbetten ayrıldıklarında kaybolacaktır. Dolayısıyla sohbeti açık tutmanız ve ne zaman aktif olduklarını tam olarak anlayabilmeniz için yakından izlemeniz gerekir.

Açılan Snap’ler

Bir kişi eski Snap’lerinize baktığında durum “Açıldı” olarak değişecektir. Ancak yine sohbeti açık tutmanız ve izlemeniz gerektiğinden bu yöntem biraz zor olacaktır. Bildirim “Teslim Edildi” diyorsa, alıcı çevrimdışı demektir veya Snap’i açmamıştır.

Mavi Nokta Kontrolü

Sohbet etmek istediğiniz kişiyle aynı anda bireysel sohbet ekranını açarsanız, ekranda mavi bir nokta veya Bitmoji görünecektir. Bu durum, ikiniz de aynı anda sohbet ekranındaysanız çalışır.

Bunun dışında, birinin şu anda uygulamayı kullanıp kullanmadığını bilmenin bir yolu yoktur. Tabii o an kişilerle sohbet etmiyorsanız.