Spotify Beraber Müzik Dinleme Nasıl Yapılır?

Spotify, pek çok özelliği bünyesinde barındıran dünyanın en popüler müzik akış platformudur. Bu özelliklerinin arasında arkadaşlarınızla birlikte beraber müzik dinleyebilmenizi sağlayan Grup Oturumu özelliği de mevcuttur.

Spotify Grup Oturumu, arkadaşınızla birlikte aynı kontrollere sahip olmanızı sağlar. Bu özelliği başlatan Premium kullanıcıları (özellik yalnızca Premium üyeliği bulunan kişiler için geçerlidir), şarkıları istedikleri zaman sıraya alabilir, çalabilir, durdurabilir veya atlayabilir. Bir süredir var olan Spotify Grup Oturumu, hala beta aşamasında. Kararlı sürüme geçmesi için bir süre daha beklemeniz gerekecek.

Spotify Grup Oturumu Nedir?

Özellikten bahsetmiş olsak da biraz daha detaylandırmamız gerekirse Grup Oturumu, Spotify’ın Mayıs 2020’de duyurduğu bir özelliktir. Hala beta aşamasında olan bu özellik ile kullanıcılar, aynı şarkıları ve podcast’leri dinleyebiliyorlar.

Özellikten yalnızca Premium üyeliğe sahip olan kullanıcılar yararlanabiliyorlar. Telefon ve tablet ile kullanılabilen özellik, diğer platformlar için kullanıma açılmış durumda değil. Yani Spotify’ın masaüstü uygulamasını kullanıyorsanız, bu uygulamayı göremezsiniz.

Spotify Arkadaşlarla Beraber Müzik Dinleme Nasıl Yapılır?

Beta aşamasında olduğu için Grup Oturumu’nun bazı özelliklerinin değişebileceğini unutmayın. Ayrıca yalnızca akıllı telefonlarda ve tablette kullanılabiliyor. Arkadaşınızla aynı anda müzik dinlemenize olanak tanıyan özelliğin kullanımı için şu sıralamayı takip etmelisiniz:

 1. Spotify’ı açıp bir şeyler çalın.
 2. Ekranın altında yer alan Cihaz bağla simgesi simgesine tıklayın.
 3. Grup Oturumu Başlat seçeneğinin altında bulunan OTURUMU BAŞLAT‘a dokunun.
 4. Son olarak da ARKADAŞLARINI DAVET ET‘e dokun.

Spotify Grup Oturumu’nu açan bir kullanıcı, aşağıdakileri yapabiliyor olacak:

 • Hangi sosyal medya veya mesajlaşma uygulamasını kullanıyorsanız, o platform üzerinden paylaşım yapabilirsiniz.
 • Bağlantıyı Kopyala seçeneği sayesinde Grup Oturumu’nun URL’sini istediğiniz şekilde gönderebilirsiniz.
 • Grup Oturumu’na istediğiniz kişinin katılabilmesi için Spotify kodu gösterebilirsiniz.

Oturuma davet ettiğiniz dinleyiciler ise şunları yapabilirler:

 • Şarkıları ve podcast’leri kendi cihazlarında dinleyebilirler
 • Senin cihazından da dinleyebilir, üstelik bunu kendi cihazlarından kontrol edebilirler.

Spotify Grup Oturumu’ndan ayrılmak veya özelliği sonlandırmak da oldukça kolay. Grup Oturumu’na katılanlar, özelliğin altında yer alan OTURUMDAN AYRIL’a dokunabilirler. Grubu açan kişinin ise OTURUMU SONLANDIR‘a dokunması yeterli olacak.

Spotify Dinleme Partisi ile Birlikte Dinleme

Spotify dinleme partisi, birden fazla kullanıcının Spotify uygulamasında aynı şarkıyı veya albümü aynı anda dinlemesine ve müzik çalarken gerçek zamanlı olarak birbirleriyle sohbet etmesine olanak tanıyan bir özelliktir. Kullanıcılar, uygulamadaki “Birlikte Dinle” seçeneğine tıklayarak ve ardından katılmaları için arkadaşlarına bir bağlantı göndererek bir dinleme grubuna katılabilir.

Bu özelliği şimdilik Discord hesabınızla kullanabileceğinizi unutmayın. Spotify ve Discord, kullanıcıların Spotify dinleme deneyimlerini Discord’da paylaşmalarına olanak tanıyan platformlarını entegre etmiş durumdalar. Discord ile Spotify dinleme partisini kullanmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Spotify hesabınızı Discord’a bağlayın. Bunu Kullanıcı Ayarları > Bağlantılar > Spotify sıralamasını takip ederek yapabilirsiniz.
 • Kullanıcılar bağlandıktan sonra o anda çalan şarkılarını veya albümlerini Discord profillerinde gösterecek olan “Spotify Rich Presence” özelliğini etkinleştirebilir.
 • Discord hesabı ile Spotify’a bağlı olan arkadaşlarınızla bir Discord ses kanalı açın.
 • Spotify’da bir şarkı veya albüm çalmaya başlayın.
 • Ekranın sağ alt köşesindeki “Birlikte Dinle” seçeneğine tıklayın.
 • Arkadaşlarınızla paylaşılabileceğiniz bir bağlantı oluşturulacak.
 • Bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşın ve onları dinleme grubuna katılmaya davet edin.
 • Arkadaşlarınız katıldıktan sonra aynı müziği birlikte senkronize olarak dinleyebilecek ve Discord ses kanalında birbirinizle sohbet edebileceksiniz.

Spotify Premium Olmadan Beraber Müzik Dinleme

Spotify Grup Oturumu özelliği, maalesef yalnızca Premium kullanıcıları için geçerli. Ancak ücretsiz bir kullanıcıysanız, arkadaşlarınızla birlikte Spotify dinleyebileceğiniz bir özellik daha bulunuyor.

İhtiyacınız olan tek şey bir Spotify dönüştürücü aracı kullanmak. Bu araçlar, Spotify müziklerini indirip ortak ses formatlarına dönüştürmenizi, ardından indirdiğiniz müziği arkadaşlarınızla paylaşarak birlikte dinleyebilmenizi sağlıyor. Bu yöntemle Premium olmadan Spotify’ı arkadaşlarınızla dinleyebilirsiniz.

İndirilen Spotify müziğinin ses kalitesi konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü zira bu araçlar, indirilen müziği genelde üst seviye kalitede kaydediyor. Bu araçlardan herhangi birini indirmek için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Spotify Grup Oturumu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Spotify bilgisayar üzerinden bir grup oturumuna katılmaya çalıştığınız sırada hata mesajı alabilirsiniz. Bunun birkaç olası nedenini ve çözüm önerilerini aşağıda göreceksiniz:

 • Uygulama güncel olmayabilir: Sorun, uygulamayı güncelleyerek çözülebilir.
 • Ücretsiz Sürümün Kısıtlamaları: Grup oturumu özelliği, Spotify ücretsiz sürüm cihazlarında mevcut değildir. Grup oturumu seçeneğine erişim sağlayacak olan bir premium üyeliğe geçmeyi düşünebilirsiniz.
 • ‘Hoparlörü devral’ seçeneği: Aynı WiFi ağındaki farklı bir kullanıcı bu özelliği kullanmayı seçerse, tüm diğer katılımcılar oturumdan atılacak ve kuyruk kaybolacaktır. Bu durumda yeni bir oturum başlatmanız gerekecektir.

Spotify Beraber Müzik Dinleme İşleminin Faydaları

Spotify’da bir kişiyle birlikte müzik dinlemek, size bazı faydalar sağlayacaktır. Bunlardan bahsedecek olursak:

 • Bu özellik, arkadaşlarınızla daha sık iletişim halinde kalmanızı sağlar.
 • Dünyanın neresinde olursanız olun, istediğiniz kişiyle birlikte müzik dinleyebilirsiniz.
 • Gerçek zamanlı olacak şekilde arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.
 • Daha önce duymadığınız yeni müzikleri keşfedebilirsiniz.

Spotify Beraber Müzik Dinlemenin Sınırlamaları

Spotify’da herhangi bir kişiyle beraber müzik dinlemenin bazı sınırlamaları bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak:

 • Bu özellikten faydalanabilmeniz için Spotify Premium hesabınızın olması gerekmektedir.
 • Kararlı şekilde çalışan bir internet bağlantınızın olması gerekir.
 • Özelliği aynı anda en fazla 5 kişi kullanabilir.

Spotify Blend’i Kullanın

Spotify’ın Blend özelliğini daha önce duymuş muydunuz? Özellikle 2022 yılının yaz aylarından itibaren Spotify’ın üzerinde çok durduğu bu özellik, arkadaşınızla birlikte dinlediğiniz müzikleri bir araya getiren ortak bir çalma listesidir. Aslında aynı anda müzik dinlemeden biraz farklıdır fakat oldukça eğlenceli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu özelliği sanatçılarla da kullanabilirsiniz.

Spotify Blend’in nasıl yapılacağı veya paylaşılacağı gibi özellikle ilgili tüm detayları öğrenmek için şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gruptaki herkes müziği kontrol edebilir mi?

Evet, grup oturumundaki herkes müziği kontrol edebilir. Herhangi bir kullanıcı şarkıyı duraklatabilir, atlayabilir veya değiştirebilir.

Spotify grup oturumuna kaç kişi katılabilir?

Bir Spotify grup oturumunda en fazla beş kişi olabilir.

“Spotify Grup Oturumu” özelliği kullanmak için premium aboneliğe ihtiyacım var mı?

Evet, “Birlikte Dinleme” özelliğini kullanmak için Spotify Premium aboneliğine ihtiyacınız var.

Spotify’ın birlikte dinleme özelliğini farklı ülkede yaşayan arkadaşlarımla kullanabilir miyim?

Evet. Herkesin Spotify Premium aboneliği ve internet bağlantısı olduğu sürece farklı ülkelerde yaşayan arkadaşlarınızla birlikte dinleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Spotify’ın birlikte müzik dinleme özelliği telefonumda ve masaüstümde kullanabilir miyim?

Evet. Spotify’ın bu özelliğini hem telefonunuzda hem de masaüstünüzde kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar
Spotify Duo Nedir, Nasıl Kullanılır?
Spotify Türkiye ve Dünyada En Çok Dinlenen Şarkılar