Bir Telefonun IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Bugün herhangi bir kişinin nerede olduğunu takip etmek hiç de zor değil. Bu kişinin aynı gün içerisinde nereye gittiğini, ne yaptığını veya son birkaç gündür günlük rutininin ne olduğunu tam olarak takip edebilirsiniz.

Etik olmayan bilgisayar korsanlığı konusunda biraz yeteneğiniz varsa, bir telefonun IP adresini nasıl bulacağınızı veya bir IP adresini nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çünkü pek çok siber saldırganlar, gizliliğinize veya hassas verilerinize zarar verme potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla IP adresinizi izleyerek tüm bunları ve çok daha fazlasını yapabilirler.

Bu tür sorunları aşmak için Android telefonlarda ve iPhone’da IP adresini nasıl değiştireceğinizi öğrenmelisiniz. Ancak öncelikle IP adresinin ne olduğuna ve bir telefonun IP konumunu neden değiştirmeniz gerektiğine yakından bakalım.

IP Adresi Nedir?

IP adresi, 32 bitlik bir sayı biçimini takip eden bir sayılar bütünüdür. Bir cihazın internete bağlandığı anda aldığı kimlik olarak düşünebilirsiniz. Aynı kimlik, ağdaki cihazlar arasında iletişim kurmak için ağda kullanılır.

Web sitesi adreslerinin her biri IP adreslerine dayanmaktadır. IPv4 (İnternet Protokolü sürüm 4) şu anda dünya çapında kullanılan en yaygın IP biçimidir. Bununla birlikte önümüzdeki yıllarda IPv6, 128 bit sayısal sistemi kullanan dünya çapında standart IP formatı haline gelecektir.

Bir Telefon Neden IP Adresine İhtiyaç Duyar?

Bir telefonun neden bir IP adresine ihtiyacı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Evde, iş yerinde veya halka açık herhangi bir yerde internete bağlanan cihazınız, bir ağa bağlı olan milyonlarca cihaz arasındadır. Ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurmak için telefonunuzun bir kimliği olmalıdır. IP adresini de telefonunuzun yerel veya genel ağda aldığı bir kimlik olarak düşünebilirsiniz.

İnternetteki iletişim akışı, paket akışları açısından çalışır. Başka bir cihaza bir paket (bilgi) gönderiyorsanız, onu alabilmesi için bir IP adresine sahip olmalıdır. Eğer o kişinin kimliğini (IP adresi) bilmiyorsanız, bağlantı kuramayacağınız için herhangi bir paket gönderemezsiniz.

Benzer şekilde telefonunuz da bir cihazdır. İki cihaz arasında veri paketleri alışverişinin yapılabilmesi için cihazların IP adresine sahip olması gerekir.

IP Adresini Neden Değiştirmeniz Gerekiyor?

Engelli Web Sitelerine Girmek İçin

Bir VPN kullanmanın en iyi avantajı, herhangi bir sebepten ötürü engellenen sitelere girmenizi sağlayabilmesidir. Böylelikle ülkemizde engelli tüm web sitelerine veya uygulamalara giriş yapabilirsiniz.

Verilerinizi Korumak İçin

VPN uygulamaları, bir kullanıcının IP’sini maskelemesini sağlar. Bununla birlikte 256 bit şifrelemeden faydalanarak veri iletiminizi korur. Askeri düzeyde şifreleme ile her türlü veri ihlalini önleyerek verilerinizi güvende tutar.

Kimliğinizi Gizlemek İçin

İnternet özgürlüğü, gün geçtikçe önemli bir endişe haline geliyor. Sahte bir profil kullanıyor olsanız bile herkes, IP adresi aracılığıyla gerçek kimliğinizi tanımlayabilir. Bir VPN kullanarak konumunuzu ve IP adresinizi değiştirerek gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

Farklı Bir Ülke Olarak Telefon IP Adresi Değiştirme

iPhone, Android telefon, Mac, Windows bilgisayar veya laptop kullandığınızda, IP adresinizi değiştirmek söz konusu olduğunda çok fazla teknik bilgiye veya nasıl kod yazacağınızı öğrenmenize gerek yok. IP adresinizi değiştirmenin üç farklı yolu bulunuyor. Bunların ne olduğunu bildiğiniz müddetçe telefondan IP adresi değiştirme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

IP adresinizi değiştirmek için başvurabileceğiniz yollar şunlar:

Bir VPN Kullanın

Bir VPN uygulaması, IP adresinizi internet servis sağlayıcınızdan veya siber saldırganlardan gizlemek için en iyi ve güvenli yoldur. Tek yapmanız gereken bir VPN uygulaması kullanmak ve farklı bir ülke sunucusu seçmek.

Windows-11e-VPN-Nasil-Yüklenir

Bir VPN kullanmak, tıpkı Instagram veya Snapchat hesabınızda oturum açmak gibidir. Uygulamanın üzerine bir kez dokunduğunuzda artık çevrimiçisiniz. Şuradaki makaleden Android telefonlar ve iPhone için en iyi VPN uygulaması önerilerimize göz atabilirsiniz.

Tor Tarayıcı Kullanın

Tor tarayıcı, tıpkı Google Chrome veya Opera tarayıcılar gibidir. Bunun birlikte kullanıcılara yüksek düzeyde anonimlik sağlamaktadır. Tor’un iyi bir tercih olabileceğini söylemekle birlikte Tor ile pek çok web site için erişiminizin sınırlı olabileceğini unutmayın. Zira her site Tor tarayıcıdan pek haz etmiyor. Fakat IP adresinizi değiştirmeniz gerektiğinde Tor’un iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Proxy Sunucusu Kullanın

Proxy sunucuları, bölgenizdeki yasaklı web sitelerine erişmenize yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir ağ geçidi gibidir (tıpkı bir VPN’nin yaptığı gibi). Bunun dışında P2P dosyalarını yüklemek için de bir proxy sunucusu kullanabilirsiniz. Giden ve gelen internet trafiğini düzenlemenize yardımcı olan iki tür proxy sunucusu bulunuyor: İleri proxy ve Ters proxy. Ancak bir VPN’den farklı olarak proxy sunucuları internet trafiğinizi şifrelemez veya herhangi bir çoklu cihaz uyumluluğu sunmaz.

iPhone IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir iPhone kullanıcısı iseniz, aşağıdaki adımları takip ederek IP adresinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidin.
 • Buradan Wi-Fi‘ye dokunun.
 • IP adresini değiştirmek istediğiniz Wi-Fi ağının adının yanındaki bilgi (i) simgesine dokunun.
 • Şimdi Statik sekmesine gidin ve IP adres çubuğuna istediğiniz IP adresini girin.
 • Bu değişiklikleri kaydetmek için Wi-Fi simgesine tıklayın.

Android Telefonda IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir Android telefon kullanıcısı iseniz, IP adresi değiştirme işlemi için şu talimatları uygulamalısınız:

 • Android telefonunuzdan Ayarlar‘a gidin.
 • Kablosuz Ağlar‘a dokunarak WiFi bölümüne gidin.
 • Şu anda bağlı olduğunuz WiFi ağına dokunun.
 • Ardından Ağı Değiştir‘e dokunun.
 • Şimdi Gelişmiş seçenekler gibi bir seçeneğin olduğu kısma gidin.
 • Android telefonunuzun IP Adresi DHCP’sini Statik olarak değiştirin.

Android Telefonda IP Adresi Nasıl Bulunur?

Bir Android telefon kullanıyorsanız, IP adresinizi öğrenmek için şu adımları izlemelisiniz:

 • Android telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Telefon Hakkında yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi Durum‘a dokunun.
 • Buradan Android telefonuzun IP ve Mac adresini görebilirsiniz.

iPhone’da IP Adresi Nasıl Bulunur?

iPhone’da IP adresi bulma işlemi, Android telefonlara göre biraz daha farklılık göstermektedir. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • iPhone’unuzda sırasıyla Ayarlar > Wi-Fi adımlarını izleyin.
 • Bağlı olduğunuz WiFi ağının yanındaki bilgi (i) simgesine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırdığınızda IP Adresi yazılı bir kısım göreceksiniz.

İlgili Yazılar

Birinin IP Adresi Nasıl Bulunur?
Instagram’da Birinin IP Adresi Nasıl Bulunur?
Bilgisayardan IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?