Denemeniz Gereken En İyi 10+ Telegram Botu

Telegram, dünyanın en hızlı büyüyen mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Şu an dünya çapında uygulamayı 550 milyon kişi kullanıyor ve bu sayı her yıl artmaya devam ediyor.

Telegram, normal kullanım dışında şirketler ve kurumlar için de birçok kullanışlı özellik sunar. Örneğin, kullanıcılar arama özelliği aracılığıyla hesap arayabilirler. Bu sayede işletme hesaplarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Bununla birlikte Telegram botları da uygulamanın en iyi özelliklerinden birisidir. Artık pek çok kurum, otomatik olarak mesajlaşmak için bu botları kullanıyorlar. Aşağıda günümüzün en iyi Telegram botları hangileri, bunları göreceksiniz.

Telegram Botu Nedir?

Telegram botu, Telegram kullanıcılarının sohbetlerine, kanallarına veya gruplarına entegre edebilecekleri işlevler ve otomasyonlar sunan bir programdır. Telegram’ın kendi bot oluşturucusu, Botfather veya Telegram bot API’si kullanılarak kurulabilir. Geliştiriciler içinse daha fazla olanak sunar. Telegram botlarının klasik olarak bazı kullanım örnekleri şunlardır:

 • Otomatik haber bültenleri
 • İçeriği sosyal medyadan veya bloglardan Telegram’a aktarma
 • Gerçek zamanlı bilgi sistemi
 • Müşteri hizmetleri için ön yeterlilik / birinci seviye destek
 • Dosya yönetimi
 • Çeviriler

Telegram Bot Ekleme Nasıl Yapılır?

Bir Telegram botu eklemek için şu adımları izlemelisiniz:

 • Telegram’ı açıp ardından eklemek istediğiniz botu arama çubuğunda arayın.
 • Botu bulduktan sonra botun profilini açmak için adına tıklayın.
 • Botla bir konuşma başlatmak için “Başlat” (Start) seçeneğine tıklayın.
 • Bot daha sonra size bir karşılama mesajı göndermiş olacak. Ardından onunla etkileşime başlayabileceksiniz.

NOT: Bazı durumlarda “Yetkilendir” (Authorize) seçeneğime tıklayarak veya bir doğrulama kodu girerek bota hesabınıza erişmesi için yetki vermeniz gerekebilir.

Botu ekledikten sonra haber güncellemelerini almak, hava durumu tahminlerini almak veya oyun oynamak gibi çeşitli görevleri gerçekleştirmek için botun komutlarını kullanabilirsiniz. Bazı botlar, ayarlarını özelleştirmenize veya ek özelliklere erişmenize de izin verir.

Telegram Bot Komutları

Telegram bot komutları, bir botla etkileşime geçmek ve çeşitli eylemler gerçekleştirmek için sohbette yazabileceğiniz belirli anahtar kelimeler veya ifadelerdir. Telegram botlarıyla kullanabileceğiniz bazı popüler komutlar şunlardır:

 • /start Bot ile bir konuşma başlatmak için kullanılır.
 • /help – Bot için kullanılabilir komutların bir listesini görüntüler.
 • /settings – Telegram botunun dil veya bildirim tercihleri ​​gibi ayarlarını özelleştirmenizi sağlar.
 • /stop – Botun size mesaj göndermesini durdurur.
 • /weather – Belirli bir konum için mevcut hava durumunu döndürür.
 • /news – Bu komut size çeşitli kaynaklardan en son haber güncellemelerini gönderir.
 • /subscribe – Bottan düzenli güncellemeler almak için abone olmanızı sağlar.
 • /unsubscribe – Bot güncellemelerine olan aboneliğinizi kaldırır.
 • /score – Belirli bir spor takımı için en son skorları ve güncellemeleri döndürür.
 • /joke – Bu komut size rastgele bir şaka veya komik bir mesaj gönderir.

NOT: Bu komutlar, bota ve belirli işlevlerine bağlı olarak değişebilir. Kullanılabilir komutların bir listesi için her zaman botun yardımını veya belgelerini kontrol edebilirsiniz.

En İyi Telegram Botları

Skeddy

Skeddy, konuşma yapmak için kullanabileceğiniz bir hatırlatma aracıdır. Telegram sohbetinde ayarlamak istediğiniz hatırlatıcı için notlarınızı ekleyin, bir saat ve tarih girin. Skeddy daha sonra alarmınızı otomatik olarak ayarlar. Zamanı geldiğinde ise Telegram’dan bir sohbet bildirimi alırsınız.

Botfather

Botfather, Telegram tarafından sağlanan resmi bir bottur. Kullanıcılar, Botfather ile kendi özel ihtiyaçlarına göre Telegram botları oluşturabilirler. Bu da Botfather’ı platformda tercih edilebilir ilk botlardan birisini konumuna getiriyor.

IFTTT

IFTTT veya IfThisThenThat, farklı web servislerini birbirine bağlamaya ve kullanıcılar için otomasyonlar oluşturmaya odaklanan bir platformdur. Telegram botları ile grubunuzu veya kanalınızı Instagram, Twitter ve daha pek çok harici hizmete bağlayabilirsiniz. Ayrıca Telegram botu, koşullar tarafından tetiklenen eylemleri ayarlamanıza olanak tanır. Bir örnek verecek olursak; Telegram grubundaki belirli hesapların Twitter güncellemelerini otomatik olarak yayınlamak veya Twitter’da sizden bahsedildiğinde Telegram’a mesaj göndermek olabilir.

File Converter [Dosya Dönüştürücü)

Dosya Dönüştürücü botu ile elinizin altında gerçek bir İsviçre çakısı bulundurmuş olursunuz. Bu bot, hemen her bir dosya biçimini diğerine dönüştürebilmenizi sağlar. Yalnızca cihazınızdan sohbete bir dosya gönderin. Ardından Dosya Dönüştürücü formatı tanıyacak ve sohbet içi araçlar aracılığıyla size dönüştürme seçenekleri sunacak. Doğru formatı seçtikten sonra dosyayı dönüştürmüş ve indirmeye hazır hale getirmiş olursunuz.

DropMail.me

E-posta adresini herkesle paylaşmak ve istenmeyen e-postalardan kurtulmak istemeyen kişiler için DropMail botu, size tek kullanımlık e-posta adresi temin eder. Bu bot ile işleminizi tamamlamak için onay veya aktivasyon mailleri alabilirsiniz. Platformlara kaydolmak için kullandığınız e-posta, on dakika sonra silinecektir.

Babelgram

Babelgram, çeviri için kullanabileceğiniz çok kullanışlı bir bottur. Botu bir gruba ekleyip istediğiniz çeviriyi etkinleştirdiğinizde, bot metninizi hedef dile çeviriyor. Gruptaki diğer kullanıcılar, sohbete /enable <language code of input> <language code of translation> yazarak botu kullanabilirler. Böylelikle çeviriyi aynı anda gerçekleştirerek sohbet akışını doğal halinde sürdürebilirsiniz.

AirTrack

Bir Telegram botunun çok ilginç farklı kullanım durumların birisi de AirTrack‘tir. Kullanıcılar AirTrack’i bir uygulama olarak kullanarak internette arama yapmak zorunda kalmadan, hatta bir internet tarayıcısı açmadan uçuşları bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kalkış havalimanını, varış noktasını ve iki uçuşun (veya tek yön seçeneğini seçerseniz bir uçuşun) tarihlerini girmek. Ardından AirTrack, size en ucuz bilet fiyatı tekliflerini sunacaktır. Bununla birlikte ucuz uçak bileti bulmanızı sağlayacak bazı uygulama önerilerimize de şuradan ulaşabilirsiniz.

Combot

Combot, Telegram grubunuzu tam teşekküllü bir topluluğa dönüştürmeyi vadeden botlardan birisidir. Bu bot, kullanıcılara denetleme, analiz, istenmeyen posta önleme ve daha fazlasını sağlar. Daha küçük Telegram grupları için ücretsiz olan Combot, yöneticilere denetleme konusunda çok yardımcı olur.

Combot, daha büyük grupların grup yöneticileri arasında da oldukça popülerdir. Kuralları yöneterek ve açıklayarak, istenmeyen postaları önleyerek ve çok daha fazlasını yaparak yöneticilerin omuzlarındaki iş yükünü azaltır. 2.500’den fazla üyesi olan gruplar için botun arkasındaki şirket, bir ücret karşılığında aylık abonelikler sunuyor.

Zoom Bot

Sıradaki en iyi Telegram Botları listemizde Zoom bulunuyor. Zoom botunu Telegram uygulamanızla bağlayarak Zoom uygulamasını indirmek zorunda kalmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Zoom Botu kurulumuyla, cihazınıza Zoom uygulamasını indirmeden hemen hemen tüm Zoom hizmetlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca web sürümüyle sıkça karşılaşılan sorunlardan da kurtulmuş olursunuz.

Uzaktan çalışmanın gelişimi göz önüne alındığında, Zoom gibi bir video konferans çözümüne sahip olmak önemlidir. Bu Telegram botunu kullanarak doğrudan Zoom toplantıları oluşturabilir ve katılabilirsiniz. Zoom Bot’un bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

File to Bot

File to Bot, dosyaları kaydetmek için kullanabileceğiniz bir harici bir bulut tanımlamasını yapabiliriz. Buradan kayıtlı dosyalarınızı düzenleyebilir, QR kodları oluşturabilir ve bunları sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Dosyayı sohbete göndermeniz yeterlidir, gerisini botun kendisi halledecektir.

Trello

Telegram’la birlikte Trello da kullanıyorsanız, Trello botu işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Kişisel ve ekip görevlerini yönetmek için Trello botu, en iyi bottur. Trello panolarınızı bota ekleyerek sadece yeni kartlar oluşturup düzenleyemezsiniz, aynı zamanda değişiklikler için bildirimler de alırsınız. Basitçe bir ifadeyle, Trello panonuzu Telegram messenger içinde de yönetebileceksiniz.

Şirketler Telegram Botunu Nasıl Kullanabilir?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere özellikle de haber bültenleri ve bildirimler için Telegram, çok kullanışlı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak botların yardımıyla şirketler halka açık Telegram kanallarını başka bir seviyeye çıkarabilirler. Müşteri iletişiminde farklı hedefler için devreye aldığınız botların meziyetlerinden faydalanabilirsiniz.

Örneğin Almanya’daki Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı (Bundeszentrale für politische Bildung/bpb), Telegram botlarını çok iyi kullanır. Bu botlar, siyasi terimler, haberler ve siyaset hakkında soru sorma imkanı ile desteklenir. Bunun da ötesinde kullanıcılar, bazı konularda test bile yapabilirler.

Kullanıcılar quiz (test) gibi anahtar kelimeler girerek testi başlatabilir ve bilgilerinizi test edebilirsiniz. Her cevap ile konularla ilgili daha detaylı bilgi almak için bir bağlantı da alırsınız.

Kurumsal sohbet botları için basit ama çok kullanışlı bir işlevin bir başka harika örneği de Alman Haber Ajansı’nın botu ve ünlü TV programı Tagesschau’dur. Covid-19 pandemisi esnasında çoğu Alman, Covid-19’a yakalanan kişi sayısını buradan takip etti.

Her eyaletteki kurallar ve düzenlemeler, belirli bir bölgedeki enfeksiyon veya vaka sayısına bağlı olduğundan, herkes bulundukları yere hangi kuralların uygulandığını öğrenmek için çevrimiçi arama yapmak zorunda kaldı. Kullanıcılar Telegram aracılığıyla günlük durum güncellemesi alabildikleri için Tagesschau botu, bu anlamda akıllı bir çözüm sundu.

Bu örnekler özelinde her şirket, kendisine en uygun botları kullanarak zamandan ve masraftan tasarruf edebilir. Yeter ki doğru botu doğru bir yapılandırma ile kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

Telegram botları güvenli mi?

Mesajlar ve dosyalar için uçtan uca şifreleme kullanan Telegram platformu üzerine inşa edildikleri için Telegram botlarının kullanımı genellikle güvenlidir. Ancak bilinmeyen kaynaklardan gelen botları kullanırken veya kişisel bilgilerinize erişmelerine izin verirken dikkatli olmalısınız.

Bir Telegram botunun davranışını özelleştirebilir miyim?

Birçok Telegram botu, dil, bildirimler veya komut tercihleri ​​gibi davranışlarını özelleştirmenize olanak tanır. Bu ayarlara /settings komutunu yazarak veya botun menüsünü kullanarak erişebilirsiniz.

Telegram botlarını nasıl bulabilirim?

Telegram botlarını Telegram uygulamasında arayarak, yeni botları keşfetmek için BotFather botunu kullanarak veya Telegram botları için çevrimiçi dizinlere ve pazarlara göz atarak bulabilirsiniz.

Telegram botları ücretsiz mi?

Çoğu Telegram botunun kullanımı ücretsizdir, ancak bazıları premium özellikler veya hizmetler için ücret alabilir. Fiyatlandırma ve ödeme politikalarını anlamak için her zaman botun hizmet şartlarını kontrol etmelisiniz.

İlgili Yazılar

Telegram Bot Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey