Telegram Yakındaki Kişileri Bulma Nasıl Yapılır?

Telegram kullanan bazı kişiler, ‘yakındaki kişileri nasıl bulurum?’ sorusuna net bir cevap arıyorlar. Bunu muhtemelen yeni arkadaşlar edinmek için istiyor olabilirsiniz. Bu özelliğin en iyi yanı ise yakınınızdaki insanlarla telefon numaranızı vermeden konuşabilecek olmanızdır. Ayrıca onlara kullanıcı adınızı vermenize de gerek olmayacak.

Telegram Yakındaki Kişiler Özelliği Nedir?

Telegram, kullanıcıların yakınlarında bulunan diğer Telegram kullanıcılarını bulmasına ve onlarla bağlantı kurmasına olanak tanıyan “Yakındaki Kişiler” adlı bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, nispeten civarınızda bulunan Telegram kullanıcılarının bir listesini göstermek için cihazın GPS’ini kullanır. Bununla birlikte kullanıcıların yakındaki diğer kişilerle hızlı bir şekilde bağlantı ve iletişim kurmasına olanak tanır. Ancak bu özellik isteğe bağlı olduğu için kullanıcıların bu özelliği Telegram ayarlarında manuel olarak etkinleştirmesi gerekmektedir.

Telegram’da Yakındaki Kişiler Neden Bulunur?

Telegram’da yakınınızda bulunan kişileri bulmak için pek çok gerekçeniz olabilir. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak:

  • Arkadaşlarınız ve aileniz dışında potansiyel arkadaşınız olabilecek kişilerle bağlantı kurma
  • Topluluk oluşturma
  • İlgi alanına dayalı gruplara ve sohbetlere katılma
  • Yeni insanlarla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmek
  • Pazarlama ve reklam amacıyla kişi bulma

Telegram’da Yakındaki Kişiler Nasıl Bulunur?

Telegram’da yakındaki kişileri bulmak için uygulamayı açıp üç satırlı menüye dokunun. Sonra da yan menüden Yakındaki Kişiler seçeneğine dokunun.

Bu özelliği kullanabilmeniz için Telegram’ın konumunuza erişmesine izin vermeniz gerekmektedir. Uygulama üzerinden Erişime İzin Ver seçeneğine dokunduğunuzda, uygulama sizden yalnızca uygulamayı kullanırken erişime izin vermenizi veya bunu reddetmenizi isteyecek. Telegram’a erişim izni verir vermez bu hemen görünür olacağınız anlamına gelmiyor.

Telegram’a izin verip bir sonraki adıma geçtiğinizde, yakınınızdaki tüm Telegram kullanıcılarını görmeye başlayacaksınız. Listenin başında kendinizi görünür kılma seçeneği karşınıza çıkacak. Çıkan kişilerinin isimlerinin hemen altında da bu kişilerin sizden ne kadar uzakta olduklarını göreceksiniz.

Ekranı tamamen aşağı kaydırdığınızda yakınlarınızdaki grupları göreceksiniz. Bunu yaptığınızda, konumunuzun yakınında oluşturulmuş grupları görmüş olacaksınız. Her grupta kaç üye olduğunu ve grubun sizden ne kadar uzakta oluşturulduğu bilgilerini buradan görebilirsiniz. Bir gruba dahil olduğunuzda bahsettikleri son şeyi ve gruba katılmak için katıl seçeneğini görebilirsiniz.

Bu arada Telegram’da grup bulma işleminin nasıl yapılabileceğiyle ilgili geniş çaplı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Bot Kullanarak Telegram’da Yakındaki Kişileri Bulma

Telegram’ın Yakındaki Kişiler özelliğinin dışında bir bot aracılığıyla da yakınınızdaki kişileri bulabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

  • Bir bot seçin: Kullanıcıların konumlarını başkalarıyla paylaşmasına izin veren bir bot seçmelisiniz. Telegram’da bu türde pek çok bot bulunmaktadır.
  • Botu kurun: İlgili botu Telegram’da arayıp bulduktan sonra kur seçeneğine tıklayarak kurun.
  • Konumunuzu paylaşın: Konumunuzu Telegram botu ile paylaşın. Bunu konum simgesine tıklayarak veya sohbet penceresine bir komut yazarak yapılabilir.
  • Kişi ara: Artık botu kullanarak bulunduğunuz yere yakın kişileri aramaya koyulabilirsiniz. Bot, yakınınızdaki kişilerin bir listesini görüntülemek için konum verilerinizi kullanacaktır.
  • İnsanlarla sohbet etmeye başlayın: Yakınınızdaki kişilerle isimlerine tıklayarak veya onlara bir mesaj göndererek sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Telegram botları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Telegram’da yakındaki kişilere mesaj gönderdiğimde insanlar tam konumumu görebilir mi?

Hayır, Telegram’da yakınınızdaki kişilere mesaj gönderdiğinizde, uygulama konumunuza bağlı olarak birbirinize ne kadar yakın olduğunuza dair bir yakınlık veya genel bir fikir görüntüler. Kesin mesafe veya kesin konum bilgisi sağlamaz.

Telegram’da yakındaki kişilere mesaj göndermek için hangi cihaz izinleri gereklidir?

Telegram’da yakındaki kişilere mesaj göndermek için tek ihtiyacınız olan, uygulamanın cihazınızın konumunu kullanmasına izin vermektir.

Telegram’da yakındaki kişilerle mesajlaşma özelliğini anonim olarak kullanabilir miyim?

Telegram’da yakındaki kişilerle mesajlaşma özelliğini kullandığınızda, kullanıcılar profil bilgilerinizi görebildiğinden tamamen anonim olamazsınız. Ancak Telegram gizlilik ayarlarını düzenleyerek hangi kişisel bilgileri paylaştığınızı kontrol edebilirsiniz.