Vestel, Samsung, LG TV’ye Spotify İndirme Nasıl Yapılır?

Mobil uygulamalar artık akıllı TV’lerde de kullanılabiliyor. Şirketler, TV’lerin de akıllanmasıyla birlikte uygulamalarının TV’de de kullanılabilmesi için bazı çözümler üretiyorlar.

Örneğin smart TV’lerin birçoğu artık Spotify, Netflix, Disney Plus gibi uygulamaları ön yüklü olacak şekilde satışa sunuluyorlar. Eğer uygulama ön yüklü değilse, TV’nizdeki uygulama mağazası üzerinden de uygulama yükleyebilirsiniz.

Bu makalede Vestel, Samsung, LG gibi TV’lere Spotify nasıl indirilir ve kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Spotify Connect ile Spotify’ı TV’ye Bağlama

Spotify Connect, resmi Spotify ekibi tarafından sunulan bir özelliktir. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, bir telefonu, tableti veya masaüstünü uzaktan kumanda olarak kullanarak TV’lerde, hoparlörlerde ve diğer cihazlarda Spotify müziğinin keyfini çıkarabilirler.

Bunu kullanmak için cihazınıza en yeni Spotify uygulamasını indirmeniz ve ardından cihazınızı ve akıllı TV’nizi aynı WiFi ağına bağlamanız gerekir. Farklı cihazlar TV ve Spotify’ı bağlamak için farklı adımlara sahip olabilirler. Burada ise Spotify’ı bilgisayarınızdan ve telefonunuzdan TV’ye nasıl aktaracağınızı paylaşacağız.

Bilgisayardan

1. Adım: Masaüstünüzde Spotify uygulamasını açın ve favori müziğinizi, çalma listelerinizi, albümlerinizi veya başka herhangi bir şeyi çalın.

2. Adım: “Şu Anda Çalınanlar” çubuğunun sağ tarafına bakın, “Cihaza bağlan” simgesini göreceksiniz. Lütfen bu simgeye tıklayın, ardından kullanılabilir cihazların bir listesi görünecektir.

3. Adım: Akıllı TV’nizi mevcut cihazlar arasında listelenmiş olarak görürseniz, Spotify sesini çıkarmak için lütfen doğrudan seçin.

Cep Telefonundan

1. Adım: Spotify şarkılarını çalmak için Android/iOS telefonunuzda veya tabletinizde Spotify uygulamasını başlatın.

2. Adım: Ekranın altındaki “Şu Anda Çalınanlar” yazılı kısma, sonra da mevcut cihazları görüntülemek için “Kullanılabilir Cihazlar” simgesine dokunun.

3. Adım: Son olarak hedef cihaz olarak Akıllı TV’nizi seçin. Bundan sonra TV’de Spotify müziğinin çalınmasını kontrol etmek için telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanabiliyor olacaksınız.

Spotify TV Uygulamasıyla Spotify’ı TV’ye Nasıl İndirirsiniz?

Özellikle Sony Bravia TV, Sharp Aquos TV ve Hisense TV gibi Android TV’ler olmak üzere Spotify uygulamasıyla uyumlu çok sayıda akıllı TV bulunmaktadır. Ek olarak LG’nin WebOS’unu çalıştıran LG Akıllı TV’ler veya Tizen platformuna sahip Samsung TV’ler de TV için Spotify uygulamasını desteklemektedir. Akıllı TV’niz yukarıdaki listede yer alıyorsa, Spotify’ı doğrudan TV’ye nasıl indireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Adım: TV’nizdeki uygulama mağazasına gidin ve Spotify’ı arayın. Ardından, Spotify uygulamasını TV’ye yüklemek için ilerleyin.

2. Adım: TV’de, https//spotify.com/pair adresine gidin ve hesap bilgilerinizi girin. Ardından “PIN ile Giriş Yap” seçeneğini belirleyin.

3. Adım: Tercih ettiğiniz müziği TV’de keşfetmek ve çalmak için akıllı TV’nizde Spotify uygulamasını başlatın.

Spotify’ı Google Chromecast ile TV’ye Aktarma

Chromecast’in özelliklerinden birisi, Spotify’ı telefon veya tableti uzaktan kumanda olarak kullanarak TV’nize aktarabilmesidir. Bu yöntemin işe yaraması için, TV’nizin bir HDMI bağlantı noktasına sahip olması gerekmektedir.

Aşağıda Spotify’ı Chromecast’e aktarmak için izlemeniz gereken adımları bulacaksınız:

1. Adım: Chromecast’inizi Akıllı TV’nizin HDMI bağlantı noktasına takın ve Chromecast’inizi kurun.

2. Adım: Mobil cihazınızda Spotify uygulamasını açın ve telefonun Chromecast’inizle aynı WiFi ağına bağlı olduğundan emin olun.

3. Adım: ‘Şu Anda Çalınanlar’ çubuğuna dokunmak için bir Spotify şarkısı çalın. Ardından, Chromecast’li Akıllı TV’nizi seçmek için ‘Kullanılabilir Cihazlar’ bölümüne tıklayın.

4. Adım: Artık Spotify müzik çalmayı büyük bir TV ekranında Chromecast ile kontrol edebilirsiniz.

Spotify’ı AirPlay ile Akıllı TV’ye Bağlama

Peki ya Apple TV? Aslında Spotify TV uygulaması, Apple TV 4. nesil ve sonraki sürümlerinde mevcuttur ancak 1. ila 3. nesil Apple TV’lerde mevcut değildir. Neyse ki AirPlay özelliği ile neredeyse tüm Apple cihazları aracılığıyla Spotify içeriklerini Apple TV’ye aktarabilirsiniz:

1. Adım: iPhone veya iPad’inizin ve Apple TV’nizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun. Ardından, iOS cihazınızda Spotify hesabınıza giriş yapın.

2. Adım: En sevdiğiniz Spotify parçalarını çalın, ardından alttaki “Kullanılabilir Cihazlar” ve “Diğer Cihazlar” simgelerine tıklayın.

3. Adım: Cihaz listesinde hedef cihaz olarak Apple TV’yi seçin, ardından Spotify’ı herhangi bir sorun yaşamadan TV’ye AirPlay yapabilirsiniz.

Spotify’ı Oyun Konsolundan TV’ye Aktarma

Müzik dinlemek, oyun oynamanın vazgeçilmez parçalarından birisidir. Oyun oynarken müziğin keyfini çıkarmanız için Spotify, PlayStation, Xbox One veya Nvidia Shield ile Spotify çalmanıza olanak tanır. Dahası, kullanıcıların Spotify’ı oyun konsolları aracılığıyla TV’ye aktarmalarını sağlar. Burada örnek olarak PS4’ü ele alacağız ve nasıl çalıştığını göstereceğiz.

1. Adım: Lütfen PS4’ünüzü doğrudan HDMI bağlantı noktası aracılığıyla TV ile eşleştirin. PlayStation 4’ünüzde, uygulamayı indirmek için lütfen “PlayStation Store”a gidin ve “Spotify”ı arayın.

2. Adım: Spotify hesap bilgilerinizi girmek için “Giriş Yap” düğmesini tıklayın ve ardından “Hesapları Bağla”yı seçin.

3. Adım: Kontrol cihazınızdaki PS düğmesini basılı tutun, hızlı menü açılacaktır. Ardından, konsolunuzla TV’nizdeki müzik çalmayı kontrol etmek için “Müzik” > “Spotify”a dokunun.

Spotify’ın TV’de Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Spotify uygulaması, kurulumu gerçekleştirdikten sonra TV’nizde çalışmıyor olabilir. Buna Spotify TV uygulamasının eski sürümü, kötü ağ bağlantısı, Spotify Connect ile uyumsuzluk gibi çeşitli sorunlar sebep oluyor olabilir. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

1) Wi-Fi’yi Yeniden Başlatın

Ağ bağlantınız kararlı değilse veya kötüyse, modeminizi kapatıp yeniden başlatın. Daha sonra cihazınızla yeniden bağlayın.

2) TV’deki Spotify Uygulamasını ve TV Sistemini En Son Sürüme Güncelleyin

Spotify TV uygulamasının ve TV’nizin eski bir sürümünü kullanıyorsanız, Spotify’ın TV’de çalışmamasına neden olabilir. Bu durumda en son sürümler olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekir. Değilse de önce bunları güncellemeniz gerekir.

3) Akıllı TV’nizin Spotify Connect/Chromecast’i Destekleyip Desteklemediğini Kontrol Edin

Tüm akıllı TV’ler Spotify Connect veya Chromecast özelliklerini desteklemez. Bu nedenle TV’nizin bunu önceden yapıp yapamayacağını kontrol etmeniz gerekir. Aksi takdirde Spotify’ı bu şekilde TV’ye aktaramazsınız.

4) TV’deki veya TV’deki Spotify Uygulamasını Yeniden Başlatın

TV’deki Spotify uygulamasında veya TV’nizde bir sorun varsa, bunları kapatmalısınız. Daha sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için bunları yeniden başlatın.

5) Spotify Uygulamasını Silin ve TV’nize Yeniden Yükleyin

Son olarak sorunu çözmek için Spotify uygulamasını akıllı TV’nizden kaldırabilirsiniz. Kaldırdıktan sonra uygulamayı bulup yeniden yükleyin. Ardından çalışıp çalışmadığını görmek için Spotify’ı TV’nize bağlamaya başlayın.