UwUFUFU: Eğlenceli Testlerin Yeni Platformu

Bu makalede online test dünyasında yeni bir soluk olan UwUFUFU hakkında bilmeniz gerekenleri açıkladık.

UwUFUFU Nedir, Ne İşe Yarar?

İnsanlar iletişim kurmaya başladığından beri testler de hayatımızda yer alıyor. Eğitimde kısa değerlendirmeler olarak kullanılanlardan eğlence amaçlı kişilik testlerine kadar pek çok farklı test çeşidi bulunmaktadır. UwUFUFU ise herkesin kendi testini oluşturup arkadaşları ve çevresiyle paylaşarak birlikte eğlenebileceği bir platformdur.

Buradaki ilk test türü ise “İdeal Tip Dünya Kupası”dır. Bu turnuva tarzı test, Kore kültür dalgasının büyümesiyle tüm dünyaya tanıtıldı. İdeal Tip Dünya Kupası tarzı test, Kore’de son birkaç yıldır Z Kuşağı arasında popüler ve eğlence sektörünün öncülüğünde ana akım medyaya adım attı. K-Pop sanatçılarının içeriklerinde düzenli olarak kullanmasından K-dramalarda ve yayın platformlarında yer almasına kadar birçok kişi en sevdikleri seçeneklerden ikisini seçmek zorunda kalmanın stresini yaşadı.

İdeal Tip Dünya Kupası, temel olarak belirli bir kategori veya konuya dayanan bir testtir ve oyuncu, turnuva tarzı bir braket sisteminde iki seçenekten birini seçmek zorundadır. Kazanan seçenek bir sonraki tura yükselir.

Örneğin UwUFUFU’daki çok popüler testlerden birisi şöyledir:

UwUFUFU’da “K-Pop Kadın Sanatçı Dünya Kupası” oyunu oynamaya karar verirseniz, süreç şöyle işler:

  • Tur Seçimi: İlk olarak kaç tur oynamak istediğinize karar verirsiniz. Örnek olarak, 32’li Tur’dan başlamayı seçerseniz, platform 32 K-Pop sanatçısını listeden seçer.
  • İkili Seçimler: Seçtiğiniz tura göre, platform size her turda iki K-Pop sanatçı arasından seçim yaptırır.

Tercih ettiğiniz seçeneği seçersiniz ve bir sonraki tura geçersiniz. Tıpkı Dünya Kupası’nda olduğu gibi kazanan seçenekler bir sonraki tura yükselir. Siz de en sevdiğiniz 2 seçenek arasında seçim yapmak için finale ulaşana kadar ilerlemeye devam edersiniz. Kazanan, sizin “ultimate bias”ınız (en sevdiğiniz idol) unvanını alır. Eğer denemek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Bu basit ama son derece eğlenceli olan testin özelliği, herhangi bir kategori veya ilgi alanı için yapılabilmesidir.

Tüm testler kullanıcılar tarafından oluşturulur, bu nedenle trafik de kullanıcı tarafından oluşturulur. Araba tutkunları araba ile ilgili testler yapıyor. Anime meraklıları da anime ile ilgili testler yapıyor ve bunlar ilgili topluluklarda yayılıyor.

UwUFUFU Test Açma Nasıl Yapılır?

Test oluşturmaya başlamak için gezinme çubuğundaki “Sınav Oluştur” (Create Quiz) seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Şu anda oluşturabileceğiniz 2 tür test bulunmaktadır. Bunlar İdeal Tip Dünya Kupası veya MBTI testleridir.

İçerik Oluşturucuların Platformdaki Rolü ve Pazarlama Stratejileri

Platformda içerik oluşturucular büyük rol oynamaktadır. Onlar da belirli bir ilgi alanına sahip bir topluluğun üyeleri ve yenilikçi bir içerik fikri olarak, kanallarında izleyicileriyle birlikte testleri oynuyorlar. YouTube’da K-Pop tepki videoları çekenlerin en iyi K-Pop sanatçıları dünya kupası oynamasından, Twitch yayıncılarının favori kadın Twitch yayıncıları dünya kupasını canlı yayınlarında izleyicileriyle gerçek zamanlı olarak oynamasına kadar uzanan bu durum, bir ağ etkisi yaratıyor ve içerik oluşturucuların çok etkili bir dağıtım ağı olduğunu kanıtlıyor. Tüm bu etkinlikler organik olarak, ödüller olmadan ve yalnızca bir test türüyle gerçekleşiyor.

Dijital reklam pazarının 2022’de küresel olarak 356 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Canlı yayın, YouTube, Instagram, Snapchat, Tik Tok gibi yeni medya kanallarının her biri kendine özgü güçlü yönlere sahip, ancak markalar hangi içerik oluşturucuyla çalışacaklarına ve getirileri maksimize etmek için paralarını nasıl kullanacaklarına karar vermekte zorlanıyorlar. İçerik oluşturucularla tek tek iletişime geçmek ve içerik üzerinde karar vermek zaman alıcı ve masraflıdır.

Hala bütçelerinin büyük bir kısmını Google ve Facebook dağıtım ağlarında banner reklamları için kullanmaya takılmış durumdalar, ancak bu aşırı doymuş reklam ortamlarında tüketicilerin giderek azalan ilgisine sahip olmak için birbirleriyle rekabet ediyorlar. Reklam engelleyiciler, banner körlüğü ve “otantik” influencer marka tanıtımlarının olmaması, reklam verenlerin bütçelerinin çoğunun etkisiz stratejilere harcanması anlamına geliyor.

Testler birer potansiyel müşteri yaratma pazarlama aracıdır ve aynı zamanda içerik oluşturucuların videolarında göstermekten keyif aldıkları bir içeriktir. Testin kendisi, marka ve ürünlerinin farkındalığını yaratır.