Videodaki Şarkının Ne Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Karşınıza bir video çıktığında, arka planda çalan şarkı hoşunuza gitmiş olabilir ve daha sonra tekrar dinlemek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda Google’da sözlerini aratarak şarkının ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Fakat sözleri tam olarak aklınızda değilse veya bilmediğiniz dilde yazılmışsa, işiniz biraz daha zor olacaktır. Yine de dert etmeyin çünkü bu durumu çözüme kavuşturacak pek çok çözüm bulunmaktadır. Aşağıda herhangi bir videodaki şarkıyı bulma konusunda en iyi yöntemleri bulacaksınız.

Videodaki Şarkıyı Bulma Yöntemleri

Google’a Sorun

Yukarıda da biraz bahsetmiştik; eğer sözlerinin bir kısmı dahi aklınızdaysa herhangi bir şarkıyı Google’da rahatlıkla bulabilirsiniz. Biliyorsunuz ki Google, en ufak bir ipucuya dahi sahip olsanız o konuyla ilgili karşınıza hemen her şeyi çıkarabilir. Buna bir şarkının sözleri de dahil. Eğer şarkının sözleri aklınızda değilse, o halde bir sonraki çözüm yöntemine başvurun.

Bu arada Google’ın Gelişmiş Arama adlı bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, standart Google arama motoruna göre daha gelişmiş özellikler sunmaktadır.

Yukarıdaki görsel de görebileceğiniz üzere gerekli alanları doldurduktan sonra aşağıdaki Gelişmiş Arama sekmesine tıklayarak aradığınız şarkıyı bulabilirsiniz.

YouTube’u Kullanın

Videoda bulunan şarkı ile ilgili hangi bilgilere sahipseniz, bunları YouTube’da da kullanabilirsiniz. Bu sayede aradığınız şarkıyı bulma konusunda şansınızı biraz daha arttırabilirsiniz. Yaptığınız doğru bir araştırma, açıklamanızı doğru videoyla veya en azından doğru sanatçıyla eşleştirebilir.

Şarkı Bulma Uygulaması Kullanın

Teknolojinin giderek gelişmesi, eskiden imkansız gibi gelen bazı sorunları artık kolaylıkla çözüme kavuşturabilmemizi sağlıyor. Bunların arasında ilk sıralara şarkı bulma uygulamalarını koyabiliriz.

Piyasada pek çok şarkı bulma uygulaması bulunmaktadır. Hatta bazı uygulamalar var ki mırıldanarak dahi o şarkıyı bulabilmenizi sağlıyor. Bu çözümlerden faydalanarak videodaki herhangi bir şarkıyı kullanabilirsiniz.

Örneğin şuradaki bağlantıdan en beğendiğiniz şarkı bulma uygulamasını yükleyin. Ardından videoyu açıp şarkıyı uygulamaya dinletin ve uygulamanın şarkıyı tanımlamasını bekleyin. Veya şuradaki bağlantıdan mırıldanarak şarkı bulma yöntemlerine başvurun. Bu iki yöntemden bir tanesi muhakkak istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarınızdan Sorun

Bulmaya çalıştığınız şarkının videosunu sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı düşündünüz mü? Örneğin şarkının bir kısmını Instagram hikayenizde veya Twitter hesabınızda paylaşarak, takipçilerinize şarkıyı bilip bilmediklerini sorabilirsiniz.

Tabii yalnızca bu platformları kullanmak zorunda da değilsiniz. Örneğin telefonunuzdaki rehberde bulunan kişilerden yardım talebinde bulunabilirsiniz. Müzik bilgisine güvendiğiniz bir kişiyle sohbet başlatıp kime ait olduğunu merak ettiğiniz videoyu gönderebilirsiniz. Kim bilir, belki de şarkının kime ait olduğunu biliyordur.

Müzik Forumlarına Başvurun

Eskisi kadar büyük topluluklara sahip olmasalar da piyasada hala müzik aşığı kullanıcıların bir araya toplandığı forumlar bulunmaktadır. Bu forumlardan birisine üye olarak videodaki şarkıyı bulmaları konusunda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Google’da “müzik, forum” şeklinde bir arama yapıp size yardımının dokunabileceğini düşündüğünüz forumları bulup üye olabilirsiniz.

AHA Music

AHA Music, YouTube videolarında çalınan şarkıyı otomatik olarak tanımlamanıza yardımcı olan, Chrome eklentisi olarak kullanabileceğiniz ücretsiz bir şarkı bulma aracıdır. Tek yapmanız gereken AHA Music eklentisini Chrome tarayıcınıza eklemek ve YouTube videosunu oynatırken açmak. Daha sonra AHA Music, YouTube videosundaki müziğin adını ve şarkıcısını belirleyecektir. AHA Music ayrıca daha önce bulduğunuz şarkıları tekrar incelemek üzere listelemektedir. Bu Chrome eklentisine şuradan ulaşabilirsiniz.

Müzik Sitelerini Kullanın

AllMusic, Discogs, Genius gibi müzik siteleri şarkıları, sanatçıları ve albümleri detaylı bir şekilde listeler. Bu sitelerde videodaki şarkının bazı parçalarını hatırlayarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca bu sitelerde şarkı sözlerini arayabilir veya örneklerini dinleyebilirsiniz.

Videodan Müzik Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir videodaki beğendiğiniz bir şarkıyı çıkarma işlemi için yapabilecekleriniz sırasıyla şunlar:

  • Bir video yapma/düzenleme programı kullanın. Bunun için pek çok seçeneğin yer aldığı makalemize şuradan ulaşabilirsiniz.
  • Müziği çıkartmak istediğiniz videoyu seçtiğiniz video düzenleme programına aktarın.
  • Programda sesi videodan ayırma seçeneğini bulun. Bu seçenek genellikle “ses” (Audio) sekmesi altında bulunur. Müziği videodan ayırmak için “sesi çıkar” (extract audio) veya “sesi ayır“ı (detach audio) seçin.
  • Sesi ayırdıktan sonra yeni bir ses dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. MP3 veya WAV gibi sesi dışa aktarmak istediğiniz formatı seçin ve yeni ses dosyasını kaydetmek için bilgisayarınızdaki hedef klasörü seçin.

Alternatif olarak çevrimiçi bir araçtan da faydalanabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

  • Çevrimiçi bir dönüştürme aracı seçin: Online Video Converter veya Convertio gibi birçok çevrimiçi dönüştürme aracı mevcuttur.
  • Videoyu yükleyin: Müziği çıkarmak istediğiniz videoyu çevrimiçi dönüştürücü aracına yükleyin.
  • Ses formatını seçin: Müziği çıkartmak istediğiniz ses formatını seçin, örneğin MP3 veya WAV.
  • Dönüştürmeyi başlatın: Dönüştürme işlemini başlatmak için “dönüştür” (convert) seçeneğine tıklayın.

Dönüştürme işlemini tamamladıktan sonra yeni ses dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.