Mırıldanarak Şarkı Bulma Nasıl Yapılır?

Bir kafede, arkadaş ortamında veya partide duyduğunuz bir şarkıyı mı arıyorsunuz? En azından birkaç sözü aklınızda olsaydı muhtemelen bu konu çok büyük bir sıkıntı olmayacaktı. Çünkü o birkaç sözü Google’a veya başka bir arama motoruna yazdığınızda, muhtemelen şarkıyı birkaç saniyede bulmuş olacaktınız. Peki şarkının yalnızca melodisi aklınızda kaldıysa? Yani yalnızca mırıldanarak şarkı bulmak zorunda kalmış olsaydınız? O halde işler biraz zorlaşacak fakat yine de çok sağlam bir web sitesi, işinizi epey kolaylaştıracak. Bununla birlikte birkaç araçtan daha bahsedeceğiz.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Yöntemleri

Mırıldanarak Şarkı Bulma Sitesi | Midomi

Midomi, bir şarkıyı yalnızca mırıldanarak dahi bulmanızı sağlayan mükemmel bir web sitesidir. Eğer şarkının yalnızca melodisi aklınızda kaldıysa, Midomi’nin web sayfasına gidin ve mırıldanın. Muhtemelen şarkıyı bulup yalnızca birkaç saniyede karşınıza çıkaracak.

Fakat kötü bir haberimiz var; site ağırlıklı olarak İngilizce söylenen şarkıları buluyor. Dolayısıyla mırıldandığınız şarkının İngilizce dilinde olması gerekiyor. Yaptığımız birkaç Türkçe şarkı denemesinde bazı sonuçlar çıktı fakat hiçbirisi Türkçe şarkılar değildi. Tabii bu söylediklerimiz yalnızca ‘mırıldanarak’ yapacağınız aramalar içindi. Bunun dışında sözlerini biraz da olsa hatırladığınız bir şarkı ise Midomi, bunu saniyeler içerisinde karşınıza çıkaracaktır.

Mırıldanarak Şarkı Bulma | Google

Mırıldanarak şarkı bulmanın yanında yakınınızda çalan bir şarkıyı direkt olarak bulan ve tamamen ücretsiz olan bir yöntemin olduğunu söylesek? Üstelik bu hizmeti Google sunuyor.

Google’ın akıllı sanal asistanı olan Google Asistan, mırıldanarak, ıslık çalarak veya civardaki şarkıyı dinleyerek hangisi olduğunu bulma özelliğine sahiptir. Aslında makaleyi site odaklı hazırlamıştık fakat mırıldanarak şarkı bulma konusunda alternatiflerimiz maalesef sınırlı. Bu sebeple Google Asistan uygulamasından da bahsetmek istedik. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Android telefonlarda Google Asistan ile mırıldanarak şarkı bulmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Telefonunuzun Ana Ekran düğmesine dokunup basılı tutun veya “Ok Google” deyin.
  • Şimdi Google Asistan’a “Bu şarkının adı nedir?” diye sorun.
  • Ardından şarkıyı çalın veya şarkının melodisini mırıldanın, ıslıkla çalın ya da birkaç sözünü de olsa biliyorsanız söyleyin.

iPhone’da Google Asistan’ın bu özelliğinden faydalanamazsınız fakat Google uygulamasını kullanabilirsiniz. iPhone’da Google uygulaması ile mırıldanarak şarkı bulmak için şu adımları izleyin:

  • iPhone veya iPad’inizde bulunan Google uygulamasını açın.
  • Arama çubuğunda bulunan mikrofon simgesine dokunun.
  • Google Asistan’a “Bu şarkının adı nedir?” diye sorun veya Şarkı ara‘ya dokunun.
  • Son olarak şarkıyı çalın veya şarkının melodisini mırıldanarak veya ıslıkla çalın.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Uygulaması

Şarkı bulma konusunda çok başarılı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar arasında en iyilerinin yer aldığı bir liste hazırlamıştık. Aralarındaki en popüler uygulama, kuşkusuz Shazam. Uygulama, bir biraz da olsa sözlerini bildiğiniz veya yakınlarda çalan bir şarkıyı anında bulmanızı sağlıyor. Fakat ‘mırıldanarak şarkı bulma’ konusunda SoundHound adlı uygulama, şu an kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan bir tanesi olarak göze çarpıyor. Ağırlıklı olarak İngilizce söylenen şarkıları bulabilirsiniz fakat Türkçe bir şarkıyı mırıldanarak bulmayı da deneyebilirsiniz. Belki de aradığınız uygulama SoundHound’dur.

Sıkça Sorulan Sorular

Siri ile mırıldanarak şarkı bulabilir miyim?

Evet. “Hey Siri, bu hangi şarkı?” deyin ve şarkıyı mırıldanmaya başlayın. Ardından Siri’nin sonuçları göstermesini bekleyin.

Mırıldanmayı bulan bir uygulama var mı?

Evet, bir şarkıyı mırıldanarak tanımlayabilen birkaç uygulama bulunuyor. Bunun için Shazam, Musixmatch veya SoundHound’u deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

En İyi Ücretsiz Müzik İndirme Siteleri