Yatırımsız Bitcoin Kazanma | En İyi 8 Yöntem

“Ne kadar ekmek, o kadar köfte” atasözünün Bitcoin için de geçerlidir. Yine de tek bir TL yatırmadan “ücretsiz” kripto para kazanmak mümkün. Bunun için yeterince kararlıysanız ve zamanınız, odaklanmanız ve zihinsel çabanız gibi farklı bir para birimiyle ödeme yapmaya hazırsanız, yatırım yapmadan Bitcoin kazanabilirsiniz.

Kripto para kazanmanın yollarını arıyorsanız, yatırımsız bir şekilde Bitcoin fırsatlarından faydalanmayı düşünebilirsiniz. Bunu başardıktan sonra daha iddialı girişimler için iyi bir deneyim kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Kısıtlı bilgi ve maliyetle Bitcoin veya diğer kripto paraları kazanmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler olarak şunlardan bahsedebiliriz:

Yatırımsız Bitcoin Kazanma Yolları

Airdrop

Airdroplar, kripto projelerinin ücretsiz token veya kripto paraları topluluklarına dağıtmak için kullandıkları bir pazarlama stratejisidir. Bunlar genelde farklı amaçlara hizmet ederler:

 • İlk benimseyenleri ödüllendirmek
 • Yeni kullanıcıları çekmek
 • Bir proje hakkında heyecan yaratmak

Esasen airdropların bazıları %100 ücretsizken, çoğu ise belirli mikro görevleri yerine getirmek için sunulan promosyon hediyelerdir.

Tipik bir air drop senaryosu için adımlar genelde bellidir. Yeni bir kripto projesi başlatıldığında, proje sahibi, farkındalık yaratmak ve bir kullanıcı tabanı oluşturmak ister. Bu sebeple kripto airdropları olarak dağıtılacak belirli sayıda token (veya coin) ayırır. Bu tokenlar, projenin kendi yerel para birimini veya diğer varlıkları temsil edebilir.

Bu projelere katılabilmeniz için öncelikle MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet gibi uyumlu bir kripto cüzdanına (genellikle bir web3 cüzdanı) ihtiyacınız olacak. Ardından ilgili projeyi sosyal medya platformlarında takip etmeli, Telegram gruplarına katılmalı veya platformlarıyla etkileşim kurmak gibi basit görevleri tamamlamalısınız. Daha sonra kazanacağınız ödülün tadını çıkarabilirsiniz. Proje, kazandığınız airdrop edilen tokenleri doğrudan cüzdan adresinize gönderecektir. İş bu kadar. Satarak kendinize Bitcoin alabileceğiniz ücretsiz bir kripto para kazanmış oldunuz.

Airdropların peşinde koşmak, para yatırmadan kripto para kazanmanın en iyi yollarından birisidir ve tam zamanlı bir iş haline gelebilir. Bu yöntemde başarılı olmanız için airdrop duyurularına dikkat etmeli, dolandırıcılara karşı temkinli olmalı ve her zaman araştırma yapmalısınız.

Kripto Musluğu

Kripto muslukları, yeni başlayanların ücretsiz Bitcoin kazanmasının bir diğer kolay yöntemlerden birisidir. Bunlar arasında CAPTCHA’ları çözmek, reklam izlemek veya oyun oynamak gibi görevleri tamamlamak için küçük miktarlarda kripto para dağıtan web siteleri veya uygulamalar bulunmaktadır. Kripto musluklarının verdiği görevler genellikle çok tekrarlayıcı ve zaman alıcı olsa da teknik bir uzmanlık veya kripto ile ilgili bilgi gerektirmemektedir.

Öncelikle Bitcoin musluklarının çok az kazandırdığını bilmelisiniz. Yine de yeterli zaman ayırabiliyorsanız, kripto muslukları size önemli bir miktarda kripto para biriktirme imkanı tanır.

Ancak hemen her Bitcoin musluğunun minimum çekim limiti olduğunu unutmayın. Bu da elde ettiğiniz kazancı çekebilmek ve kişisel kripto cüzdanınıza gönderebilmek için günler hatta haftalar boyunca birikim yapmanız gerekebileceği anlamına gelmektedir.

Bir musluk web sitesine veya uygulamasına kaydolmadan önce mutlaka durum tespiti yapın. Kripto musluğu gibi görünen dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmalı, platforma girmeden önce her zaman araştırma yapmalısınız.

Bahşiş Botları

Bahşiş botları, kullanıcıların küçük kripto para miktarlarını bir minnet göstergesi olarak göndermelerine olanak tanıyan araçlardır. Daha teknik terimlerle ifade etmek gerekirse bunlar, kullanıcılar arasında kripto para birimi transferlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış otomatik programlar veya algoritmalardır.

Bahşiş botları, Twitter, Reddit veya Discord gibi sosyal medya platformlarına veya mesajlaşma servislerine entegre edilmişlerdir. Kullanıcılar, botu etiketleyip alıcı kullanıcı adıyla birlikte bahşiş miktarını belirterek diğer kullanıcılara anında kripto para birimi bahşişi veya bağışı gönderebilirler.

Bahşiş botları, değerli içeriklerle katkıda bulunarak veya faydalı hizmetler sunarak yatırımsız şekilde Bitcoin kazanmanın bir yöntemidir. Online topluluklara katılmaya ve içerik oluşturma, tartışmalara katılma gibi şeylere katılmaya hazırsanız, bu, ücretsiz kripto para kazanmanın iyi bir yolu olabilir. Bahşiş botları, aktivitelerinizi para kazanmaya dönüştürmenize ve zaman içinde potansiyel olarak kripto para biriktirmenize olanak tanır.

Bahşiş botlarıyla Bitcoin kazanmaya başlamak için, ilgili sosyal medyada bahşiş botu hesabı oluşturmanız gerekir. Kripto para bahşişi aldığınızda, onu botun hesabından kişisel cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Tipprbot, TipJar, Chaintip, SoDogTip ve Stellar Tip Bot popüler bahşiş hizmetlerinden bazılarıdır. Yine de bunlarda daha fazlası bulunmaktadır. Daha fazla Bitcoin kazanmak için farklı platformları ve yaklaşımları denemekten çekinmeyin. Mümkün olduğunca çok seçenek deneyin, sizin için neyin işe yaradığına bakın ve o yolu takip edin.

Ödüller

Ödüller, yetenekli veya kazanmakta kararlı olan kullanıcıların ücretsiz Bitcoin edinmesini sağlayan en etkili yollardan biridir. Temel olarak bunlar, belirli görevleri tamamlayan veya projenin büyümesine katkıda bulunan kişilere blockchain projeleri tarafından sunulan ödüllerdir.

Bu görevler, bir projeyi Twitter’da takip etmek gibi basit sosyal medyada içerik oluşturma, kod yazma, güvenlik açıklarını bulup raporlama gibi daha gelişmiş aktivitelere kadar uzanabilir.

Kripto ödülleri, toplulukları harekete geçirmek, projenin görünürlüğünü artırmak, geliştirme sürecini desteklemek veya diğer kritik ihtiyaçları karşılamak için birer yöntem olarak işlev görmektedir. Bir girişimcinin bakış açısıyla bu, yetenekli kişilere ulaşmanın bir yoludur. Bir ödül avcısının bakış açısından ise blog yazarları, çevirmenler, UI tasarımcıları, web geliştiricileri, testçiler gibi çeşitli becerilere sahip kullanıcılar için kazanç fırsatlarıdır.

Ödüller, görevin karmaşıklığına ve tamamlanması için gereken becerilere göre değişebilmektedir. Gitcoin, Bounty0x ve HackerOne gibi ödül programlarını kolaylaştıran birkaç platform vardır. Bu platformlar, proje ekiplerini potansiyel katkıda bulunanlarla bir araya getirerek ödülleri listeler, görevleri, ödülleri ve gereksinimleri ayrıntılandırır.

Proje ekipleri, gönderileri inceledikten sonra katkıda bulunanları tespit ederek bu kişileri kripto para birimi ile ödüllendirir. Bitcoin popüler bir seçenek olsa da, diğer tokenlar da kullanılabilir.

Tarayıcılar

İnternette gezinmek için tarayıcılara ihtiyaç duyarız. Bu araçları sürekli kullandığımıza göre bu günlük rutini biraz değiştirip ücretsiz Bitcoin kazanmaya ne dersiniz? Bunun için favori web tarayıcınızı (örneğin Chrome’u) en azından kısmen bırakmanız gerekebilir.

Kullanıcıların neredeyse hiç çaba gerektirmeden ücretsiz kripto para birimi kazanabilmelerini sağlayan birkaç tarayıcı bulunuyor. Mevcut seçeneklere hızlı bir bakış atacak olursak:

 • Brave: Reklam verenler tarafından çevrimiçi izlemeyi engellemeyi amaçlayan gizlilik odaklı bir tarayıcıdır. Google Chrome koduna dayanmaktadır ancak benzersiz özelliklere sahiptir. Brave tarayıcı, Ethereum tabanlı bir kripto para birimi olan BAT (Basic Attention Token) içerir. Ekranda göründükleri gibi reklamlarını (push bildirimleri) görüntülemeniz karşılığında size sadece BAT olarak ücretsiz dijital varlıklar kazandırır.
 • Opera ve Opera GX (oyunculara odaklanan bir tarayıcı versiyonu): Dolar veya Euro gibi fiat paralarla değiştirilebilen Opera Puanları şeklinde size ücretsiz “Bitcoin” kazandırır. Opera gelecekte Puanların kripto varlıklarla değiştirilmesine izin vermeyi hedefliyor.
 • CryptoTab: Reklam izlemek veya görev yapmak zorunda kalmadan kullanıcıların ücretsiz BTC kazanmasını sağlayan, madencilik özelliklerine sahip dünyanın ilk tarayıcısıdır. Yerleşik Bitcoin madenciliği algoritması ile CryptoTab, arka planda dijital para birimi kazmanıza izin verir ve diğer aktivitelerle ilgilenirken pasif gelir elde etmenizi sağlar.

Ücretsiz ödüller sunan diğer çözümler arasında Rewards Programı ile Microsoft Edge ve çevrimiçi gizliliği paraya dönüştürmeye odaklanan Gener8 de yer almaktadır.

Oyun Oynayarak Bitcoin Kazanmak

Eğlenceli vakit geçirirken bir yandan da kazanç elde etmek istiyorsanız, GameFi sizin için en doğru ücretsiz Bitcoin seçeneği olabilir. GameFi, adından da anlaşılacağı üzere çevrimiçi oyunları merkezi olmayan finans ile birleştirir. Oyun oynayarak kazanç elde et (Play-to-Earn, P2E) modelini sunar. Bu modelde sadece oyun oynayarak veya belirli oyun içi etkinliklere katılarak ücretsiz Bitcoin, oyunun kendi tokenlarını veya diğer çeşitli ödülleri kazanabilirsiniz.

GameFi oyuncuları, aşağıdaki oyun mekanizmaları aracılığıyla kripto para birimi kazanabilir:

 • Görevleri ve zorlukları tamamlamak (oyun içi hedeflere ulaşmak veya engelleri aşmak için token kazanmak gibi)
 • Turnuvalarda yarışmak (en iyi performans gösterenler token ile ödüllendirilir, espor benzeri bir kazanç potansiyeli yaratır)
 • Oyun içi NFT varlıklarını toplamak ve takas etmek

Popüler kripto oyunlarına bazı örnekler:

 • Axie Infinity: Oyuncuların Axie’leri (NFT’ler) yetiştirerek ve savaştırarak yarışmalar ve token kazandığı, Ethereum tabanlı bir yaratık savaştırma oyunu.
 • CryptoKitties: Her kedinin Ethereum block zincirinde değiştirilemez bir token (NFT) olarak temsil edildiği, oyuncuların sanal kedileri topladığı, yetiştirdiği ve takas ettiği bir oyun.
 • Decentraland: Kullanıcıların arazi parsellerine sahip olduğu ve bunları özelleştirdiği, oyun içinde deneyimler oluşturup bunlardan para kazandığı sanal bir dünya.
 • Gods Unchained: Oyuncuların kartları NFT olarak sahip olabileceği ve ticaret yapabileceği, rekabetçi oyun yoluyla token kazanma fırsatları sunan bir kart ticaret oyunu.

Tavsiye Programları

Tavsiye programları, kripto alanında zaten aktif olan ve geniş bir sosyal ağa sahip kullanıcılar veya bir tavsiye kodu yayınlayabilecekleri kripto odaklı medya kuruluşları işleten kişiler için ücretsiz Bitcoin kazanmanın yollarından birisidir.

Bu yöntemin temelinde oldukça basit bir fikir var: Arkadaşlarınızı, ailenizi veya diğer kullanıcıları oluşturduğunuz bağlantıyı kullanarak kaydolup belirli işlemleri tamamlamaları için yönlendirmek. Bu sayede ücretsiz Bitcoin kazanabilirsiniz. Birçok kripto borsası, cüzdanı ve diğer hizmetler, yeni müşteri getirenlere ödüller veya tavsiye bonusları sunmaktadır.

Sosyal medya hesaplarınız, web siteniz, gruplar, forumlar gibi çeşitli kanallar aracılığıyla bir tavsiye kodu veya bağlantısı paylaşabilirsiniz. Tavsiye programları, sermaye yatırımına gerek duymadan, yalnızca ağ oluşturma etkinliğinize veya tanıtım çabalarınıza bağlı olarak ücretsiz Bitcoin kazanmanıza olanak tanır.

Tavsiye programlarına katılarak kripto para birimi ödülleri kazanmak istiyorsanız, saygın platformlarla ortak olmayı unutmayın. Ne kazanabileceğinizi ve arkadaşlarınıza veya diğer kullanıcılara hangi faydaları sunacağınızı tam olarak anlamak için hizmet şartlarını inceleyin.

Online Anketler

Bitcoin kazanmanın bir diğer kullanışlı yolu ise online anketlere katılmaktır. İşletmeler, organizasyonlar ve pazarlama ajansları, ürünler, hizmetler, tüketici tercihleri, sosyal sorunlar gibi çeşitli konular üzerinden geri bildirim toplamak için anketler kullanılmaktadır.

Bu tür anketleri tamamlamak için Bitcoin ödülleri veya diğer varlık türleri ödemeye razı olan birçok kripto şirketi bulunuyor. Bu teklifler, genellikle gig işleri sağlama konusunda uzmanlaşmış platformlar aracılığıyla sunulmaktadır. Oyun oynamak, video izlemek, anketlere katılmak gibi görevleri tamamlayarak ücretsiz satoshi, token veya fiat para birimleriyle ödül kazanabilirsiniz.

Bu seçenek, teknik açıdan bilgisi sınırlı olan kişiler için uygun olabilir çünkü anket veya testleri tamamlamak için bir deneyim gerekmiyor. Ancak çoğu anketin çok az kazandıracağını, ciddi miktarda Bitcoin kazanmak zaman ve çaba gerektiğini unutmamalısınız.

Ayrıca web sitelerinin yüksek minimum çekim limitleri olabileceğini veya ödülleri Bitcoin’e dönüştürmek için ücret talep edebileceğini unutmayın. Bir platforma kaydolmadan önce güvenilirliğini kontrol edin, tüm sınırlamalar ve riskleri öğrenmek için hizmet şartlarını okuyun.