AirPods Mikrofon Sorunu Nasıl Düzeltilir?

AirPods’un piyasadaki en iyi kulaklıklardan birisi olduğuna hiç şüphemiz yok. Fakat kullanıcıların “AirPods mikrofon çalışmıyor” şeklinde bildirdiği geri dönüşler, bazı zamanlarda sinir bozucu olabiliyor. Özellikle de sık sık AirPods üzerinden telefon görüşmeleri yapan birisiyseniz, bu durum çok daha sıkıntılı bir hal alabilir. Aşağıda AirPods’ta mikrofonun çalışmaması durumunda başvurabileceğiniz bazı çözüm önerileri göreceksiniz. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

AirPods Mikrofon Sorunu Nasıl Çözülür?

AirPods’u Kutusuna Koyup Tekrar Deneyin

Bazı zamanlarda bir cihazın ihtiyacı olan tek şey biraz dinlenmektir. Bu AirPods için de geçerlidir. Onları kutusuna geri koyup yaklaşık 30 saniye kadar bekleyin. Sorunun bittiğinden emin olmak için Bluetooth’u kapatıp tekrar açın ve AirPods’u bağlayın.

Son olarak mikrofonun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer düzelmediyse sırasıyla aşağıdaki çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

AirPods’u ve Mikrofonu Temizleyin

AirPods’ta biriken toz ve kir, mikrofonun düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu sebeple doğru bir temizlik, mikrofonun tekrar çalışmasını sağlayabilir.

Öncelikle ucun pamuklu olan (kuru olmalı) bir çubuk alın ve bununla mikrofonunuzu temizleyin. Ayrıca kir birikintisi varsa bunları gidermek için yumuşak kıllı bir fırçayla temizlemeyi düşünebilirsiniz.

iPhone Otomatik Kulak Tanımayı Kapatıp Açın

AirPods, otomatik kulak algılama özelliğiyle birlikte gelmektedir. Bu durum, bazı zamanlarda mikrofonun çalışmamasına neden olabilir. Otomatik kulaklık algılamayı Ayarlar‘dan açıp kapatmak için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzda Ayarlar > Bluetooth sıralamasını izleyin.
 • AirPods‘un yanındaki ‘i‘ simgesine dokunun.
 • Şimdi Otomatik Kulak Algılama’yı kapatıp tekrar açın.

Yukarıdaki adımlar iPhone için geçerliydi. Aynı işlemi Mac bilgisayarlarda yapmak içinse şu talimatları uygulayın:

 • Sol üst köşede bulunan elma menüsünden Sistem Ayarları‘nı seçin.
 • Kenar çubuğunda AirPods’unuz için belirlediğiniz adın üzerine tıklayın (bunun için ekranı aşağı kaydırmanız gerekebilir).
 • Son olarak Otomatik kulak algılama‘yı kapatın.

Mikrofon Ayarlarını Kontrol Edin

AirPods, birçok seçeneği özelleştirebilme yeteneğininde yer aldığı özelliklere sahiptir. İhtiyaç duyduğunuz anda hangi AirPods mikrofonunun etkinleştirileceğini belirleyebilirsiniz. Buna erişebilmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Ayarlar‘ı açın, ardından Bluetooth‘u seçin.
 • AirPods’un yanındaki ‘i‘ simgesine dokunun.
 • Aşağı kaydırıp Mikrofon‘a dokunun.
 • Buradan, aşağıdaki seçeneklerden herhangi birine değiştirin:
  • Otomatik olarak AirPods’u değiştir
  • Her zaman Sol AirPod
  • Her zaman Sağ AirPod
 • Mikrofonun tekrar aktif olup olmadığını görmek için burada oynamalar yapın.

Eğer halihazırda bağlıysanız, AirPods ayarlarına doğrudan Ayarlar kısmından da erişebilirsiniz. Ancak bu özellik yalnızca iOS 16 ve sonrası sürümlerde kullanılabilir.

AirPods Firmware Güncellemesini Kontrol Edin

Apple’ın yüklemeye sunduğu bazı firmware güncellemeleri, AirPods’un mikrofonunun çalışmamasına sebep olabilir. Apple durumu fark ederse, mümkün olan en kısa sürede bir düzeltme yayınlayacaktır. Dolayısıyla AirPods’unuzda mikrofon sorunu varsa, son güncellemeyi aldığınızdan emin olmalısınız. Bununla ilgili detaylı bilgiye Apple’ın şuradaki resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

AirPods’un Bataryasının Dolu Olduğundan Emin Olun

AirPods’unuzun bataryasını kontrol ediyor musunuz? Eğer bataryası bitmek üzereyse AirPods’u şarj etme zamanınız gelmiş demektir. Bunu sağladıktan sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Mikrofon hala çalışmıyorsa bir sonraki yöntemi deneyin.

AirPods’u Unutup Tekrar Bağlanın

Bazı önbellek verileri veya tespit edemediğiniz başka bir sorun, mikrofonun çalışmamasına neden olabilir. Bunun için en iyi düzeltmelerden birisi, AirPods’u Bluetooth eşleştirmelerinden kaldırıp (unutup) yeniden bağlamaktır. Bunun için Ayarlar > Bluetooth > AirPods’unuzun ismini yanındaki ‘i’ simgesi > Bu Aygıtı Unut sıralamasını izleyebilirsiniz. Ardından AirPods’unuzu tekrar bağlayıp sorunun devam edip etmediğine bir bakın.

AirPods’un Bağlı Olduğu Cihazları Baştan Başlatın

Yukarıdaki adımlar sorununu çözmediyse, AirPods’u hangi cihazlarla bağladıysanız hepsini tekrar başlatmayı da deneyebilirsiniz. AirPods’u iPhone ve Mac bilgisayarınızla eşleştirdiyseniz, bu cihazları kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Sonrasında mikrofonu tekrar kontrol edin. Bu da işe yaramadıysa yapabileceğiniz birkaç düzeltme daha bulunuyor.

iPhone’unuzun Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Bluetooth aynı zamanda iPhone’unuza bağlanan bir ağ türüdür. Eğer yukarıdaki tüm yöntemler sorunu çözemediyse, iPhone’unuzun ağını sıfırlamanın zamanı geldi. Bunu yapabilmek için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel sıralamasını takip edin.
 • Şimdi iPhone’u Aktar veya Sıfırla‘yı seçip Sıfırla‘ya dokunun.
 • Son olarak Ağ Ayarlarını Sıfırla‘yı seçin.

Sıfırlama işlemini tamamladıktan sonra mikrofonunuzu tekrar kontrol edin.

iPhone’u Kapatıp Tekrar Açın

Bir cihazda hangi sorunu yaşıyor olursanız olun, bir kapat-aç yapmak çoğu zaman işe yarar. Buna iPhone da dahildir. Eğer AirPods’unuzda sorun yaşıyorsanız, bu durum iPhone kaynaklı herhangi bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla iPhone’unuzu kapatıp tekrar açtıktan sonra AirPods’unuzu etkinleştirip sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Aksi takdirde bahsettiğimiz son yönteme göz at atın.

Apple Destek ile İletişime Geçin

Umarız buraya kadar sorununuzu çözebilmişsinizdir. AirPods mikrofonun çalışmaması üzerine yapabileceğiniz tüm yöntemlerden bahsettik. Sorun devam ediyorsa en son Apple Destek ekibiyle iletişime geçmeyi ve sorununuzu iletmeyi düşünebilirsiniz. Belki yetkili kişiler, mikrofonun neden çalışmadığına yönelik nokta atışı tespit yapabilirler. Bunun için Apple’ın şuradaki resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.