Android Telefonlar ve iPhone İçin Hızlı Şarj Yöntemleri

Android-Telefonlar-ve-iPhone-Nasil-Hizli-Şarj-Edilir

Akıllı telefonlar, geleneksel yöntemler dışında farklı şekillerde daha hızlı şarj edilebilirler. Bununla ilgili olarak denenmiş ve verim alınmış bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemlerle hem Android telefonları hem de iPhone’ları daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Android Telefon Hızlı Şarj Yöntemleri

Telefonunuzu Kapatarak Şarj Edin

Bu zamana kadar birçok yöntem duymuşsunuzdur fakat bunu ilk kez duymuş olabilirsiniz. Telefonuzunu kapatarak şarj ettiğinizde, şarj işlemi çok daha kısa sürede hallolur. Çünkü kapalı olduğu sırada açıkken yapılan bazı işlemleri de devre dışı bırakmış oluyorsunuz. Basit bir örnekle tuğla dolu bir vagonu bir tepeye çekmek sizi çok yavaşlatır. Fakat ne kadar çok tuğla çıkarırsanız, o kadar hızlı hareket edebilirsiniz. Aynı mantık burada da geçerlidir. Sonuç olarak telefonunuzu şarj olurken kapattığınızda, tüm güç direkt olarak şarj işlemine gidecektir.

android-telefon-hizli-şarj-etme

Duvar Priziyle Şarj Edin

Şarj kablonuzdan mümkün olan en fazla akımı alabilmeniz için duvar prizi kullanmanız büyük bir avantaj sağlar. Bir dizüstü veya masaüstü bilgisayardaki USB bağlantı noktasını kullanarak da telefonunuzu şarj edebilirsiniz ancak bu genellikle çok daha yavaş gerçekleşir.

Aslında bilgisayarda USB bağlantı noktasını kullandığınızda “Cihaz Yavaş Şarj Ediliyor” yazan bir bildirim görmüşsünüzdür. Şarj kablosunun güç çıkış potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için duvar prizinden faydalanmak her zaman en hızlı seçenek olacaktır.

Telefonunuzu Destekleyen Bir Hızlı Şarj Kablosu Kullanın

En yüksek şarj hızlarını elde etmenin en kilit noktası, telefonunuz tarafından desteklenen bir Hızlı Şarj kablosu ve adaptörü kullanmaktır. Bunun için internette bir araştırma yaparak en uygun şarj kablosunu satın almalısınız. Geleneksel kablolara nazaran çok daha hızlı şarj sürelerine ulaştığınızı fark edeceksiniz.

Telefonunuzu Şarj Halindeyken Kullanmayın

Basitmiş gibi görünse de önemli detaylardan bir tanesi de bu. Çünkü bir telefondaki en büyük güç tüketimlerinden biri ekrandır. Eğer çok önemli bir işiniz yoksa, şarj olurken telefonu kendi haline bırakın.

android-telefonlar-nasil-hizli-şarj-edilir

Uçak Modundayken Şarj Edin

Telefonunuzun ekranı gibi uygulama üzerinden yapacağınız işlemler de bataryanızı büyük ölçüde tüketir. Telefonunuz şarj olurken mutlaka bir uygulama kullanmanız gerekiyorsa, uçak moduna alın. Yaptığınız işlemler tekrar çevrimiçi olduğunuzda gerçekleşecektir.

Kablosuz Şarjdan Kaçının

Kablosuz şarj, bazı zamanlarda hayat kurtarıcı olabilir. Fakat önceliğiniz hızlı şarj ise bundan kaçınmanız gerekiyor. Çünkü kablosuz şarj teknolojisi, kabloluya göre daha yavaş bir şarj deneyimi sunar. Hatta yapılan testler, %50’ye kadar daha yavaş olabileceklerini gösteriyor.

Şarj Sırasında Telefonunuzun Kılıfını Çıkarın

Yine muhtemelen atladığınız detaylardan bir tanesi. Bataryalar ne kadar soğuk olursa şarj işleminin verimliliği de o kadar artar. En verimli şarj için pil sıcaklığının 5 ila 45 derece arasında seyretmesi gerekiyor. Şarj sırasında kılıf kullanırsanız, sıcaklığı belli noktalarda muhafaza etmiş olursunuz. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken tek şey şarj sırasında telefonunuzun kılıfını çıkarmak.

Powerbank Kullanın

Eğer sürekli hareket halindeyseniz (ya da seyahat ediyorsanız), powerbank hayat kurtarabilir. Çünkü çoğu powerbank, bir duvar priziyle aynı amper çıkışı hatta bazı durumlarda daha fazlasını sunar. Fakat USB kablonuzun ekstra gücü kaldırabileceğinden emin olmalısınız. Burada da devreye kaliteli bir ‘hızlı şarj kablosu’ kullanımı giriyor.

android-telefon-hizli-şarj-etme-1

iPhone Hızlı Şarj Yöntemleri

iPhone’ların daha hızlı şarj olmasını sağlayacak yöntemlerden çoğu aslında Android telefonlar için saydığımız yöntemlerle aynı. Yukarıda saydığımız şu yöntemleri iPhone’lar için de kullanabilirsiniz:

  • Telefonunuzu Kapatarak Şarj Edin
  • Uçak Modundayken Şarj Edin
  • Şarj Sırasında Telefonunuzun Kılıfını Çıkarın
  • Kablosuz Şarjdan Kaçının

Android için belirttiğimiz bu yöntemler iPhone’ların hızlı şarj olması için de geçerliler. Bunlardan bağımsız olarak aşağıdaki yöntemlerden de faydalanabilirsiniz:

Düşük Güç Modunu Açın

Uçak Modu gibi Düşük Güç Modu da iPhone’unuzun iş yükünü azaltıp daha hızlı şarj olmasını sağlayabilir. Düşük Güç Modu açık olduğunda çoğu gereksiz arka plan görevi geçici olarak durdurulur. Düşük Güç Modunu’nu Ayarlar > Pil sıralamasını takip ederek aktif edebilirsiniz.

Apple USB-C – Lightning Kablosu ile Hızlı Şarj

Apple, iPhone 8 ve üzeri modellerde bataryayı 30 dakika içinde yüzde 50’ye kadar şarj edebilmenizi sağlıyor. Bunun için de Apple USB-C – Lightning kablosu ile aşağıdaki adaptörlerden birini kullanmalısınız:

  • Apple 18 W, 20 W,2 29 W, 30 W, 61 W, 87 W veya 96 W USB-C Güç Adaptörü
  • USB Güç İletimi’ni (USB-PD) destekleyen benzer bir üçüncü taraf USB-C güç adaptörü

Hangi Apple Güç Adaptörünüzün olduğundan emin olmak için adaptörün üst veya alt kısmındaki vat gücünü kontrol edebilirsiniz.

Apple-Güç-Adaptörü-Vat-Gücü-Kontrolü

Hem Android telefonları hem de iPhone’ları hızlı bir şekilde şarj etmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Eğer ‘şu da etkili’ dediğiniz bir yöntem varsa, yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.