Bilgisayar Takip Programı | En İyi 8 Seçenek

Bir bilgisayarın her parçasının çalışır durumda olduğundan ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olmak gerekir. Ancak bilgisayarınızın görev yöneticisi size bilgisayarınızın içinde gerçekte neler olup bittiğinin tam bir görüntüsünü vermeyebilir. Bu aşamada imdadınıza bilgisayar takip programları devreye girer.

Bilgisayar takip programı, cihazınızdaki herhangi bir donanım arızasını tespit etmenize yardımcı olmak için CPU, RAM, GPU, sabit sürücü gibi çeşitli bileşenler hakkında gerçek zamanlı istatistiklere ulaşmanızı sağlar. Bu tür programlar yalnızca donanım sorunlarını daha erken tespit etmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Bu makalede, en iyi bilgisayar takip programlarını temel özellikleri ve fiyatlarıyla birlikte öğreneceksiniz.

Bilgisayar Takip Programları

NZXT CAM

NZXT CAM, tek bir program ile her bir cihazın bileşenini izleyebileceğiniz en iyi bilgisayar programları arasında yer alır. Program ile fan hızınızı, bileşenlerin sıcaklıklarını izleyebilir ve hızlarını da overclock edebilir.

Hız aşırtma (OverClock) veya bir bileşenin saat hızını artırmak, saniyede daha fazla işlem yapmasını ve böylece performansının artmasını sağlar.

Bu donanım takip programı ile bilgisayarınızın bellek kullanımını kontrol edebilir, tespit edilen hatalar için alarmlar kurabilirsiniz. Bu program aynı zamanda sisteminizi hareket halindeyken izlemeniz için telefonunuza da bildirimler göndermektedir.

MSI Afterburner

Oyuncular, oyun deneyimlerini geliştirmek için grafik kartlarının performansını izlemeli ve ayarlamalıdır. Bu aşamada MSI Afterburner, her oyun tutkunu için mükemmel bir performans takip programı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu takip programı, PC etkinliğinizi izlemenizin yanında grafik kartınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Cihazınızın GPU sıcaklığınızı izleyebilir, saat hızını, fan hızını, güç limitlerini ve daha fazlasını ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca bu programı kullanmak için bir MSI sistemine ihtiyacınız yok. Bu program, diğer markaları da desteklemektedir.

HWiNFO

HwiNFO, Microsoft Windows veya DOS bilgisayarlarda kullanabilen hepsi bir arada takip aracıdır. NASA, bu yazılımı yüksek radyasyon alanlarında bilgisayar sistem arızalarını izlemek için kullanmıştır.

Bu takip programı size bilgisayarınızın donanımı hakkında derinlemesine bilgi verir. HwiNFO, size gerçek zamanlı güncellemelerin yanı sıra arıza tahminleri de sağlayan özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Ayrıca bilgisayarınızın performansı hakkında kapsamlı bir genel bakış elde etmek için bu PC takip aracını diğer yazılımlar ve üçüncü taraf uzantılarla birlikte kullanabilirsiniz.

Paessler PRTG Network Monitor

Ağınız üzerinde birden fazla Windows sistemi bulunuyorsa ve her bilgisayardaki etkinlikleri izlemek istiyorsanız, PRTG Network Monitor programını kullanabilirsiniz.

Bu programı ağ kullanılabilirliği, trafik ve diğer bileşenlerin kullanımı ile ilgili bilgi almak için kullanabilirsiniz. Bu donanım takip programı ayrıca herhangi bir çalışan bilgisayarında donanımsal bir arıza meydana geldiğinde sizi SMS, e-posta veya çağrı cihazı yoluyla bilgilendirir.

Bu programda kullanımı kolay bir arayüz bulunmaktadır. Ayrıca program ile ekran görüntüsü alabilir, verileri çalışanlarla veya müşterilerle paylaşabilirsiniz.

Open Hardware Monitor

Open Hardware Monitor, bilgisayarınızın fan hızını, voltajları ve daha fazlasını izlemenizi sağlayan açık kaynaklı bir programdır. Aynı zamanda bir CPU termometresi olarak çalışarak bilgisayarınızın bileşenlerini overclock etmenizi sağlar.

Bu donanım takip programı, ATI ve Nvidia grafik kartlarının sensörlerini ve SMART sabit sürücü sıcaklıklarını da okuyabilir.

Open Hardware Monitor’un belli başlı özellikleri şunlardır:

  • Farklı bilgisayar bileşenleri arasındaki veri akışını kontrol eden donanım izleme yongalarının çoğunu destekler.
  • Intel ve AMD işlemcilerin çekirdek sıcaklık sensörlerini okuyarak CPU sıcaklıklarını izler.
  • İzlenen değerleri özelleştirilebilir bir masaüstü gadget’ı aracılığıyla veya sistem tepsisinde görüntüleyebilirsiniz.
  • Windows ve Linux işletim sistemlerini destekler.

HWMonitor

HWMonitor, bilgisayarınızın voltaj, sıcaklık ve fan hızı gibi kritik donanım bilgilerini görebilmenizi sağlayan bi programdır.

Bu bilgisayar takip programı, kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Program, tüm temel bileşen verilerini tüm kullanıcılar için anlaşılması kolay olan tek bir pencerede görüntüler.

Bu bilgisayar takip aracı hem 32 bit hem de 64 bit Windows sürümleri için mevcuttur. Ayrıca Windows 10, XP, Vista, 7 ve 8’e yüklenebilir.

AIDA64 Extreme

AIDA64, CPU kullanımı ve sıcaklığı gibi bilgisayar donanımınız hakkında ayrıntılı bilgi sağlayabilen bir başka donanım takip programıdır.

Bu bilgisayar takip programını hız aşırtma ve donanım sorunlarını tespit etmek için diğer tanılama işlevlerini çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte donanım yapılandırması, yüklü programlar, yazılım lisansları, güvenlik uygulamaları ve Windows ayarları hakkında 50’den fazla sayfa bilgi sağlar. AIDA64 Extreme Beta belirli Mac bilgisayarları da desteklemektedir.

Ek olarak bu program, her bilgisayar donanım bileşeni için kıyaslamalar veya standart okumalar sağlar. Böylelikle cihazınızın performansını bu kıyaslamalarla karşılaştırabilirsiniz.

AMD Ryzen Master

Bilgisayarınızda AMD işlemci ve grafik kartı kullanıyorsanız, bu bileşenlerin performansını kişiselleştirmek için bir AMD takip programı kullanmanız yararlı olacaktır.

AMD Ryzen Master, çeşitli CPU ürünlerini desteklemek ve sistem performansınız üzerinde gerçek zamanlı kontrol sağlamak için geliştirilmiştir. Programı hız aşırtma ve voltaj ayarlarını kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

Bu araç, temel izleme özellikleri ve özel profiller arasında geçiş yapmak için Basic ve Advanced olmak üzere iki farklı sürüme sahiptir.