‘Bilgisayar Ekranı Ters / Yan Döndü’ Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarınızın ekranı birden ters dönmüş olabilir ve buna neyin sebep olduğunu da bilmiyor olabilirsiniz. Bu, birçok Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcısının başına gelen bir durumdur. Fakat telaş yapmanıza gerek yok. Bilgisayarınızın ters dönen ekranını birazdan bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak eski haline getirebileceksiniz.

Öncelikle şunu belirtelim; bilgisayarınızın ekranı ters döndüğünde bu konuyla ilgili Google’da arama yapmak ve talimatları izlemek pek konforlu olmayacaktır. Bu sebeple bahsettiğimiz talimatları başka bir bilgisayardan veya akıllı telefonunuzdan okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Ters veya Yan Döndüğünde Yapılması Gerekenler

Klavye Kısayol Kombinasyonlarını Deneyin

Bilgisayarınızın ekranı, yanlışlıkla bastığınız bir tuş kombinasyonu sonucu ters dönmüş olabilir. Çivi çiviyi söker hesabı, aynı yöntemi kullanarak bu sorunu düzeltebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemi uygulamalısınız:

Klavyenizde şu kısayol kombinasyonlarını kullanın: Ctrl + Alt + yukarı ok, Ctrl + Alt + aşağı ok, Ctrl + Alt + sol ok veya Ctrl + Alt + sağ ok.

Yukarıdaki klavye kısayollarını kullandığınızda, ekranın dönüp dönmediğine bakın. Eğer gerçekten de ekran her işlem sonrası dönmeye devam ediyorsa, doğru ekran yönüne dönene kadar devam edin. Fakat bilgisayarınızdaki kısayol tuşları devre dışı da bırakılmış olabilir. Kısayol tuşlarını tekrar etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Masaüstünüzde boş bir alana sağ tık yapıp Ekran Seçenekleri‘ne veya benzeri bir ifadeye tıklayın.
 • Kısayol tuşlarına gidip etkin olup olmadığını kontrol edin.
 • Ardından bilgisayar/laptop ekranınızı döndürmek için klavye kısayol kombinasyonlarını tekrar deneyin.

Yukarıdaki yöntem, ters dönen bilgisayar ekranınızın düzelmesini sağlayacaktır. Fakat işe yaramadıysa aşağıdaki çözüm önerilerine bakmaya devam edebilirsiniz.

Ekran Ayarlarını Yapılandırın

Bilgisayarınızdaki hatalı ekran ayarları, ekranın ters dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle ekran ayarlarını kontrol edip yanlış olan kısma el atmanız gerekmektedir.

Windows 10 kullanıyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Masaüstünüzdeki herhangi bir boş alana sağ tıklayıp Ekran Ayarları ögesini seçin.
 • Hemen sağ tarafta Yönlendirme açılır menüdeki seçenekleri Yatay, Dikey, Yatay (çevrilmiş) veya Dikey (çevrilmiş) olarak değiştirin.

Doğru seçeneği bulana kadar denemeye devam edin. İstediğiniz düzene geldiğinde ‘Değişiklikleri Koru‘ diyerek yaptığınız ayarı kaydedin.

Windows 8 kullanıyorsanız, şu adımları takip edin:

 • Ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın.
 • Buradan Denetim Masası‘nı seçin.
 • Denetim Masası’na geldiğinizde Görünüm ve Kişiselleştirme bölümüne giderek Ekran çözünürlüğünü ayarla ögesini seçin.
 • Buradan açılır oku seçerek Yatay ögesini seçin.
 • Değişikliği uygulamak için Uygula‘ya tıklayın.
 • Yeni ekran yönünü düzelttikten sonra bunu korumak için Değişiklikleri koru yazılı seçeneğe tıklayın. Önceki yönlendirmeye tekrar dönmek için 15 saniye bekleyip ardından Geri Dön‘ü tekrar seçin.

Mevcut Sürücüleri Güncelleyin

Bilgisayarınızda eksik veya güncellenmemiş sürücüler de ekranın ters dönmesine sebep olmuş olabilir. Bu sebeple sürücülerinizi son sürümlerine gelecek şekilde güncellemeniz gerekmektedir.

Windows işletim sistemli bilgisayarınızda sürücü güncelleme işlemi için aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Görev çubuğunda bulunan arama kutusuna cihaz yöneticisi yazıp sonrasında Cihaz Yöneticisi‘ni seçin.
 • Cihazları görmek için bir kategori seçin. Sonra da güncelleme gereken cihazlara sağ tık yapın veya basılı tutun.
 • Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara‘yı seçin.
 • Sürücüyü Güncelleştir‘i seçin.
 • Windows yeni bir sürücü bulmazsa, bilgisayarınızın üreticisine ait web siteye gidip sürücü güncelleme yönergelerini takip edin. Örneğin bilgisayarınızın markası Dell ise şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bilgisayarın ekranının ters dönmesi, çözülemediği her dakika insanın sinirini daha da bozar. Örneğin cihazınız laptop ise cihazı ters çevirip o şekilde çözmeye çalışırsınız ki bu da çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Yukarıda üç farklı yöntemden bahsettik ve muhtemelen ilk ikisi, sorununuzu çözecektir. Ekranın ters dönmesi sorununu çözseniz dahi üçüncü yönteme göz atıp sürücü güncellemeyi de bir kontrol etmenizi öneririz.