Bluetooth Kulaklığın Bağlanmaması Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bluetooth, telefonunuz ve kulaklığınız, medya oynatıcısı ile hoparlörünüz veya iPad’iniz ve klavyeniz gibi iki cihaz arasında kablosuz olarak veri aktarma yöntemlerinden biridir. Dünyada en yaygın kullanılan kablosuz teknolojilerden birisi olmasının yanında Bluetooth tabanlı ürünlerin satışının 2024 yılına kadar yılda 6 milyardan fazla olması bekleniyor.

Bluetooth ile cihazları birbirine bağlamayı seven biriyseniz, ikisini bir araya getirmenin bir süre sonra sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz. Bluetooth kulaklık bağlanmama veya eşleştirme sorunlarının bazı yaygın nedenleri bulunuyor. Aşağıda bunlar hakkında neler yapabileceğinize dair bazı tavsiyeler bulacaksınız.

Bluetooth Kulaklık Neden Bağlanmıyor veya Eşleşmiyor?

Bluetooth kulaklığın bağlanmıyor veya eşleşmiyor olması hem donanıma hem de yazılıma bağlıdır. Yani cihazlarınız ortak bir Bluetooth dilini konuşamadıklarında birbirlerine bağlanamazlar.

Bluetooth cihazlar, genellikle geriye dönük olacak şekilde uyumludur. Bluetooth 5 standardını destekleyen Bluetooth cihazları, örneğin 2007’de piyasaya sürülen eski Bluetooth 2.1’i kullanan cihazlarla hala eşleşebilmelidir.

Bluetooth Classic cihazlarından farklı bir protokolde çalışan Bluetooth Smart adlı düşük enerjili bir sürüm de bulunuyor. Bluetooth Smart cihazlar ise geriye dönük uyumlu olmadıkları için Bluetooth Classic’i destekleyen eski cihazları tanımaz veya eşleştirmez. Ancak bir cihaz Bluetooth 4.0’ı, 4.2’yi ve 5.0 veya üst sürümlerini destekliyorsa, Bluetooth Smart ve Classic’i tanımalıdır.

Bununla birlikte çoğu akıllı telefon Bluetooth Smart ile uyumludur. iOS veya Android işletim sistemlerinin son sürümleri, Bluetooth bağlantısını rahatlıkla sağlayabilmektedir. Fakat telefonunuzun güncel yazılıma sahip olduğundan emin olmalısınız. Eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız, Bluetooth eşleştirme sorunu yaşayabilirsiniz.

Bluetooth Kulaklık Bağlanmıyor Sorunu Düzeltme Yolları

Her İki Cihazın Bluetooth’u Desteklediğinden Emin Olun

Bluetooth kulaklığın bağlanmaması veya eşleşmemesi sorununu çözmek için öncelikle temel bilgilerle başlamalısınız: Kullanmak istediğiniz her iki cihazın da Bluetooth teknolojisine sahip olduğundan ve desteklediğinden emin olmalısınız. Bir kulaklığın kablosuz olması, cihazda Bluetooth’un yerleşik olduğu anlamına gelmiyor.

Cihazınızda Bluetooth logosunu arayın. Bağlanmaya çalıştığınız her iki cihazda da Bluetooth’un olduğundan emin olmalısınız.

Her İki Cihazın Birbirine Yakın Olduğundan Emin Olun

Bluetooth teknolojisi kablosuz olsa da bu, bağlanmayı denemek için evin diğer tarafında durabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bluetooth mesafeleri nispeten kısa olduğu için cihazlarınızın mümkün olduğunca birbirine yakın olduğundan emin olun. Birbirlerine dokunmaları gerekmeden eşleştirmeye çalışırken onları birkaç santim uzakta tutmayı deneyebilirsiniz.

Cihazlarınızın Birbiriyle Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Her iki cihazın da Bluetooth teknolojisine sahip olduğunu varsayalım. Şimdiyse sırada her iki cihazın da aynı Bluetooth sürümünü desteklediğinden emin olmak bulunuyor.

Yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz üzere Bluetooth’un geriye dönük uyumlu olması gerekiyor. Bluetooth Smart, eski cihazlarla senkronize olmayabilir. Her iki cihazın da aynı protokolleri desteklediğinden emin olmak için kullanım kılavuzlarınızı veya cihazın bilgi ekranlarını kontrol edin.

Üretici Web Sitelerini Ziyaret Edin

Bazen Bluetooth kulaklığınızı üreten firmalar yaşadığınız sorunu bildikleri için web sitelerinde bir geçici çözüm veya düzeltme yayınlamış olabilirler. Bluetooth kulaklığınızla bağlanma veya eşleştirme sorunları yaşıyorsanız, bir düzeltme yolunun olup olmadığını görmek için üretici firmanın web sayfasına bakabilirsiniz.

Bluetooth’un Her İki Cihazda Açık Olduğundan Emin Olun

Çoğu kişi telefonlarını arabalarıyla senkronize etmiyorsa veya eller serbest çalışmıyorsa Bluetooth’unu kapalı tutar. Dolayısıyla her iki cihazın ayarlarını kontrol ederek Bluetooth’un açık ve bağlanmaya hazır olduğundan emin olun.

Her İki Cihazı da Yeniden Başlatın

Bu zamana kadar ilk kez duyduğunuz! (😁) çözüme geldi sıra. Her iki cihazı kapatıp tekrar açmayı denediniz mi? Klasik bir çözüm olsa da yeniden başlatma, birçok hatayı ve sorunu giderir. Cihazları birbirleriyle senkronize etmek için bu yöntemi de denemenizi öneririz.

Her İki Cihazın İyi Şarj Olduğundan Emin Olun

Bluetooth, bilgi yayınlamak için radyo frekanslarını kullanır. Bu da bir sinyal göndermek için makul miktarda güce ihtiyaç duyduğu anlamına gelmektedir. Zayıf bir pile sahip olan veya şarjı düşük seviyedeki bir telefon, sinyalleri iletebilmek için gerekli enerjiye sahip olmayabilir. Bu sebeple her iki cihazın bataryasının en az %50 dolu olduğundan emin olun.

Uçak/Güç Tasarrufu Modlarının Kapalı Olduğundan Emin Olun

Uçak modu ve güç tasarrufu modu, cihazın bazı işlevlerini kapatabilir. Uçak modu, Bluetooth dahil olmak üzere radyo frekansı yayın yapan tüm bölümleri kapatır. Güç tasarrufu işlevleri de Bluetooth dahil olmak üzere cihazınızdaki çeşitli özellikleri kapatabilir. Bu sebeple eğer aktiflerse, bu özellikleri devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Parazit Kaynaklardan Uzaklaşın

Bluetooth, cihazlar arasında iletişim kurmak için radyo frekanslarını kullanır. Tabii radyo frekanslarını kullanan cihazlar sadece Bluetooth kulaklığınız değil. Modemler, mikrodalgalar veya zayıf korumalı elektronik kablolar birer potansiyel parazit kaynaklardır. Cihazlarınızı bu tür kaynaklardan uzaklaştırıp ardından Bluetooth kulaklığınızı tekrar eşleştirmeyi deneyin.

Cihazınızda Blutooth Bağlantısını Unutun

Bluetooth, cihazınızla bir kez eşleştiğinde artık onun hafızasında yer etmektedir. Bluetooth kulaklığınızı telefonla veya bilgisayarla eşleştirdiyseniz, Blueooth bağlantısını ‘Bu Aygıtı Unut‘ özelliğini kullanarak eşleştirmeyi kaldırabilirsiniz. Bluetooth cihazlar arasında yeni eşleştirme, yaşadığınız bağlantı sorununu ortadan kaldırabilir.

Android telefonlarda veya iPhone’da Bluetooth unutma adımları için öncelikle telefonunuzdan Ayarlar‘a gidip Bluetooth’u bulun. Ardından eşleştirdiğiniz Bluetooth adının yanındaki (i) simgesine dokunun. Şimdi çıkan seçenekler arasından Bu Aygıtı Unut‘u seçin ve tekrar eşleştirme yapın. Bunun için de kulaklığınızın güç düğmesine 5-10 saniye kadar basılı tutun. Sonrasında telefonunuzda Bluetooth menüsüne tekrar gidin ve Bluetooth kulaklığın varsayılan adını bulup üzerine dokunun.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Bluetooth kulaklığınızı eşleştirmek istediğiniz telefonunuzun işletim sisteminin güncel olduğundan emin misiniz? Eğer bu güncellemeleri otomatik değil de manuel olarak yapıyorsanız, kontrol etmenin zamanı gelmiş demektir. Telefonuzun Ayarlar menüsüne giderek Hakkında kısmından telefonunuzun güncelleme alıp almadığını kontrol edin. Eğer bir güncelleme yayınlanmışsa WiFi’ın açık olduğundan emin olup güncellemeyi gerçekleştirin.

Bununla birlikte Bluetooth kulaklığınızın da güncellenmesi gerekebilir. Bluetooth kulaklık üreticisinin web sitesine giderek işletim sisteminizle uyumlu en son sürücüyü arayıp, ardından sürücüyü indirdikten sonra yükleyerek Bluetooth sürücünüzü manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Veya ücretsiz olarak kullanabileceğini driver (sürücü) indirme programı ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Seçenekler arasından en uygun driver indirme programını bilgisayarınıza yükleyerek ilgili sürücüleri yükleyebilirsiniz.

Bluetooth Sorun Gidericisini Kullanın

Bluetooth kulaklığınızın bağlanmadığı veya eşleştirme sorunu yaşadığı durumlarda eğer kulaklığı Windows bilgisayarınızla eşleştirmek istiyorsanız, sorunun çözümü için Bluetooth sorun gidericisini kullanabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair adımları aşağıdan görebilirsiniz:

 • Klavyenizde Windows logo tuşuna ve I tuşuna birlikte basarak Ayarlar‘ı açın.
 • Buradan Güncelleme ve Güvenlik yazılı kısma tıklayın.
 • Şimdi sırasıyla Sorun Gider‘e ve ardından Ek sorun gidericiler‘e tıklayın.
 • Diğer sorunları bul ve düzelt kısmında Bluetooth‘u seçin ve ardından Sorun gidericiyi çalıştır‘ı seçin.
 • Son olarak ekranda yöneltilen talimatları uygulayıp bilgisayarınızı tekrar başlatın.

Bu adımlardan sonra Bluetooth kulaklığınız ile bilgisayarınızı tekrar eşleştirmeyi deneyin. Umuyoruz bu çözümler yaşadığınız Bluetooth kulaklık bağlanmıyor / eşleşmiyor sorunlarını ortadan kaldıracaktır.

Philips Bluetooth Kulaklık Bağlanmıyor

Philips Bluetooth kulaklık bağlanmıyor ise bunu düzeltmek için deneyebileceğiniz birkaç şey var. Bunlar:

 • Cihazınızda Bluetooth’unun açık olduğundan ve kulaklığın eşleştirme modunda olduğundan emin olun.
 • Kulaklığın tamamen şarj olup olmadığını veya pilin zayıf olup olmadığını kontrol edin.
 • Güç düğmesini 10 saniye basılı tutarak kulaklığı sıfırlamayı deneyin.
 • Kulaklığı cihazınızdaki eşleştirilmiş cihazlar listesinden silin ve tekrar eşleştirmeyi deneyin.
 • Bluetooth cihazları sınırlı bir kapsama alanına sahip olduğundan, kulaklık ile cihaz arasındaki mesafeyi kontrol edin.
 • Bağlanmaya çalıştığınız cihazın kulaklıkla uyumlu olduğundan emin olun.
 • Cihazınız ve kulaklığınız için herhangi bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bu çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa, Philips destek web sitesine göz atın veya müşteri hizmetleriyle iletişime geçin.

Huawei Bluetooth Kulaklık Bağlanmıyor

Huawei Bluetooth kulaklık cihazınıza bağlanmıyor ise bunun birkaç olası nedeni olabilir. Sorunu çözmek için şu adımları deneyebilirsiniz:

 • Kulaklığınızın eşleştirme modunda olduğundan emin olun.
 • Cihazınızın Bluetooth’unun açık ve keşif modunda olduğundan emin olun.
 • Cihazınızın halihazırda başka bir Bluetooth cihazına bağlı olup olmadığını kontrol edin. Durum böyleyse kulaklığa bağlanmayı denemeden önce o cihazla olan bağlantısını kesin.
 • Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa hem kulaklığı hem de cihazı sıfırlamayı deneyin ve ardından tekrar bağlamayı deneyin.
 • Sorun devam ederse, cihazınızdaki bluetooth’u sıfırlamayı deneyebilir ve kulaklıkla tekrar eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Hala bağlanamıyorsanız, sorun kulaklığın donanımı veya ürün yazılımı ile ilgili olabilir. Bu durumda daha fazla yardım için Huawei teknik ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.