Instagram Öne Çıkanları Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın öne çıkanlar özelliği, bazı hikayelerinizi profilinizde görünür şekilde arşivlemenizi sağlar. Burayı, profilinizde paylaştığınız gönderiler gibi hikayelerinizi paylaştığınız yer olarak düşünebilirsiniz. Tıpkı normal paylaşımlarınız gibi öne çıkanlardaki hikayeleriniz de sizin için özel olmalı. Bu sebeple Instagram’da öne çıkanları gizleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Hızlıca aktarmak gerekirse Instagram’da öne çıkan hikayelerinizi gizlemenin iki yolu vardır. Yakın arkadaş listenizi hazırladıysanız, hikayenizi yalnızca yakın arkadaşlarınızın göreceği şekilde yüklemeniz gerekiyor. Bunun dışında gizlilik ayarlarınızı değiştirerek öne çıkan hikayelerinizi de gizleyebilirsiniz. Şimdi bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Instagram Öne Çıkanlar Nedir?

Instagram öne çıkanlar, bazı Instagram hikayelerinizi gruplandırmanıza ve bunları profilinizde kalıcı olarak görüntülemenize olanak tanıyan bir Instagram özelliğidir. Biyografinizin altında dairesel simgeler olarak görünen bu hikayeler, üzerine tıklandıklarında hâlâ görüntülenebilirler.

Instagram öne çıkanlar, en iyi içeriğinizi vurgulamanızın ve takipçilerinizin bu içeriğe kolayca erişmesini sağlamanın bir yoludur. İstediğiniz kadar öne çıkanlar oluşturabilir ve bunları istediğiniz zaman hikaye ekleyerek veya çıkararak düzenleyebilirsiniz. Ayrıca profilinizde öne çıkmasına yardımcı olmak için her öne çıkana kendi kapak fotoğrafını verebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanlar Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram’da yeni bir Vurgu oluşturmak zor bir görev değil. Yeni bir Instagram Vurgusu oluşturmanın adımları aşağıda listelenmiştir:

Yeni bir öne çıkanlar eklemek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Profilinize erişmek için sayfanın sağ alt köşesindeki profil simgesine tıklayın.
 • Ardından Instagram bio’nuzun altında bulunan artı işareti ile “Yeni” seçeneğine tıklayın.
 • Hikayeler Arşivi‘ni göz atarak yeni öne çıkanlarda bulunmasını istediğiniz fotoğrafları veya videoları bulun.
 • Sonraki‘yi seçin.
 • Yeni öne çıkanlar için bir ad verin.
 • Ekle‘ye basın.

Bu şekilde Instagram’da öne çıkanlar eklemiş oldunuz. Ayrıca öne çıkanlar için kapak düzenleme seçeneğini seçebilir ve istediğiniz hikaye veya fotoğrafı vurgu kapak olarak düzenleyebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanlar Neden Gizlenmeli?

Instagram öne çıkanları gizlemek istemenizin ardından bazı sebepler olabilir. Bunlardan bahsedecek olursak:

 • Gizlilik: Bir Instagram hikayenizde süresiz olarak görülenbilir olmasını istemediğiniz kişisel veya hassas bir şey paylaşmış olabilirsiniz. Öne çıkanları gizleyerek, hikayenin artık takipçileriniz tarafından görülmemesini sağlayabilirsiniz.
 • Eski içerik: Artık alakalı veya doğru olmayan içeriğin bulunduğu Instagram öne çıkan hikayeniz varsa, takipçilerinizin kafasını karıştırmamak veya yanıltmamak için bunu gizlemek isteyebilirsiniz.
 • Profili temizlemek: Profilinizde çok fazla öne çıkan varsa, bu profilinizin dağınık görünmesine neden olabilir. Öne çıkanlardan bazılarını gizlemek, profilinizi düzene sokmanıza ve görsel olarak daha çekici hale getirmenize yardımcı olabilir.
 • Odak değişikliği: İşletmenizin veya kişisel markanızın yönü veya odak noktası değiştiyse, mevcut mesajınız veya estetiğinizle artık uyuşmayan vurguları gizlemek isteyebilirsiniz.
 • Pişman olunan hikayeler: Instagram’da daha sonra pişman olacağınız bir şey paylaştıysanız, takipçileriniz tarafından görülmemesi için öne çıkanları gizleyebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanlar Nasıl Gizlenir?

Instagram’da paylaştığınız bir hikayenin ömrünün 24 saat olduğunu biliyorsunuz. Bu hikayeyi öne çıkanlara eklediğinizde siz hikayeyi silene kadar orada kalacaktır. Ve bu şekilde hikaye paylaşımlarınız Instagram profilinizde görünür olacaktır. Hatta burada yapabileceğiniz pek çok düzenleme bulunuyor. Instagram öne çıkanlar kapak fotoğrafını nasıl düzenleyebileceğinizi şuradan öğrenebilirsiniz.

Instagram öne çıkanları size olması için gizlemek istiyorsanız, bunu yapabilmenizi sağlayacak iki yöntem bulunuyor.

Yakın Arkadaşlar Listesine Göre Instagram Öne Çıkanları Gizleme

Bu yöntem, Instagram öne çıkanlar için daha az izleyiciye sahip olmak isteyen kullanıcılar için ideal çözümdür. Instagram’da öne çıkanları birçok takipçiden gizlemek istiyorsanız, bir “Yakın arkadaş listesi” oluşturup paylaşımlarınızı bu listedekilerin göreceği şekilde özelleştirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 • Instagram profilinizi açın.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun.
 • Buradan Yakın Arkadaşlar‘ı seçin.
 • Şimdi Instagram’da öne çıkanlarınızı göstermek istediğiniz kişiler kimse onları seçin.
 • Son olarak Bitti yazılı kısma dokunun.

Bundan sonra yalnızca biraz önce seçtiğiniz yakın arkadaşlarınız hikayenizi ve dolayısıyla öne çıkanlarınızı görebilecek.

Instagram Öne Çıkanları Ayarlara Göre Gizleme

Instagram’ın gizlilik ayarlarında hikayeler için de yapabileceğiniz bazı düzenlemeler bulunuyor. Hikayenizi belirli kişilerden gizlemek, ayrıca öne çıkanların da o kişilerden gizleneceği anlamına gelmektedir. Bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Instagram uygulamasını açıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Şimdi sağ üstteki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Buradan Ayarlar > Gizlilik sıralamasını takip edin.
 • Çıkan menüden Hikaye‘yi seçin.
 • En üstte Hikayeyi Şu Kişilerden Gizle yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi karşınıza yakın arkadaş listenizi belirlemek gibi bir görüntü gelecek. Buradan öne çıkanları görmesini istemediğiniz kişileri seçip işleminizi onaylayın.

Bu işlemleri uyguladığınızda, hikayeleriniz seçtiğiniz kişilerden gizlenmiş olacak.

Instagram Öne Çıkanları Tekrar Gösterme

Instagram’da birisi üzerinden gizlediğiniz öne çıkanları geri açabilirsiniz. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 • Instagram uygulamasını açın ve profilinize gidin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç satır simgesine dokunun.
 • Buradan Öne Çıkanlar‘ı seçin.
 • Gizlemek istediğiniz öne çıkanı seçin.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.
 • Göster“i seçin.
 • Öne çıkanlar artık gizlediğiniz kişi tarafından görülebilir durumda olacak.

Başkalarının size karşı gizlediği bir öne çıkanları geri açamazsınız, sadece kendinizin gizlediği öne çıkanları geri açabilirsiniz.

Instagram Öne Çıkanları Gizlersem Ne Olur?

Instagram öne çıkanları gizlediğinizde burada bulunan hikayelerinize başkalarının erişmesini engellemiş olursunuz. Instagram öne çıkanları gizleme işlemini ister herkesten ister belirli kişilerden yapabilirsiniz.

Hikayeleriniz yine de Instagram hesabınızda bulunacaklar ancak öne çıkanlar üzerinden erişilemeyecekler. Bir öne çıkanları gizlemek için yukarıda bahsettiğimiz adımları takip etmelisiniz.

Birinin Instagram Öne Çıkanları Gizlediğini Nasıl Anlarım?

Birinin Instagram profilindeki öne çıkanları gizleyip gizlemediğini öğrenmenin net bir yolu bulunmuyor. Bir kullanıcı öne çıkanlar özelliğini gizlediyse, onu görüntüleyen hiç kimse profil sayfasında bunu göremez.

Bununla birlikte belirli bir öne çıkanları gizlenmeden önce kaydettiyseniz, kullanıcı onu profilinden gizlemiş olsa bile kayıtlı arşivlerinizden görebilirsiniz. Ek olarak kullanıcı akışında veya hikayelerinde gizli öne çıkanlardan herhangi bir içerik paylaştıysa, bu içerik takipçileri tarafından görünmeye devam eder.

Son olarak kullanıcının Instagram öne çıkanı gizlemek yerine silmiş olması da mümkündür. Böyle bir durumda profilinde kimse tarafından görülmez.

Sonuç olarak birinin Instagram öne çıkanları gizleyip gizlemediği, genellikle o kullanıcıyla iletişim kurmadan belirleyebileceğiniz bir şey değildir. Net bir çıkarımda bulunmak istiyorsanız, kişinin kendisiyle iletişime geçmeli ve konuyu aktarmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram öne çıkanları tanımadığım kişilerden nasıl gizlerim?

Bunu istiyorsanız, hesabınızı gizli yapmanız gerekiyor. Bunu da Ayarlar > Gizlilik > Gizli Hesap sıralamasını takip edip hesap gizliliğinizi onaylayarak yapabilirsiniz.

Instagram öne çıkanlara isim ekleme nasıl yapılır?

Favori hikayelerinizi seçip öne çıkanları oluşturduktan sonra üzerine dokunun. Ardından sağ alt köşedeki üç noktaya, ardından Öne Çıkanları Düzenle‘ye dokunun. Buradan istediğiniz isim değişikliğini yapıp ardından sağ üstteki Bitti‘ye dokunmalısınız.

Instagram öne çıkanları başkalarıyla paylaşabilir miyim?

Evet. Instagram profilinizin bağlantısını göndererek veya DM üzerinden belirli bir öne çıkanları başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

İnsanlar gizlediğim Instagram öne çıkanlarımı yine de görebilecek mi?

Hayır, insanlar profilinizde gizli Instagram öne çıkanlarınızı göremezler. Ancak gizlemeden önce kaydetmişlerse, yine de kayıtlı arşivlerinde görüntüleyebilirler.

 1. Birinın sayfasında öne cıkanları gorunuyor, ancak paylasılan guncel storyler gorunmuyor? Bunun sebebi nedir? Paylasılan storylerde başlarının storylerınde etıketlenen hikayeler. Bunlar gorunmuyor. Kısıtlama ıle ılgılı olabılır mı? Hikaye gizlemiş olsa one cıkanlarda gorunmezdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Gmail Masaüstü Uygulaması Nasıl Oluşturulur?