Instagram Öne Çıkanlar Kapak Nasıl Yapılır?

Instagram-Öne-Çikanlar-Kapak-Fotoğrafi-Nasil-Yapilir

Instagram hikayelerinin sonsuza kadar profilinizde kalmasını sağlayan öne çıkanlar özelliği sayesinde, hikayelerinizi hedef kitlenizin tekrar tekrar keyfini çıkarması için profilinizde ölümsüzleştirebilirsiniz.

Instagram öne çıkanlar, hikaye içeriğinizin ‘ömrünü’ uzatmakla kalmaz aynı zamanda hesabınızın neyle ilgili olduğunu göstermenin en iyi yollarındandır. Birçok marka ve influencer, hesaplarının kapsadığı farklı temaları sergilemek için Instagram öne çıkan kapaklarını kullanır.

Bunun dışında Instagram hesabınızın genel estetiğine katkıda bulunmak için Instagram öne çıkan kapaklarınızı renkler, desenler ve grafiklerle özelleştirebilirsiniz. Bu makalede Instagram öne çıkan kapak oluşturma işlemini adım adım anlatacağız. Bunun yanında ilham vermesi amacıyla bazı Instagram öne çıkan kapaklarından örnekler sunacağız.

Instagram Öne Çıkanlar Nasıl Oluşturulur?

İşe ilk olarak Instagram öne çıkanlar özelliğini nasıl oluşturabileceğinizi anlatmakla başlayalım. Aşağıdaki talimatları izleyerek öne çıkanları oluşturabilirsiniz:

 • Instagram uygulamasını açıp sağ alt taraftaki profil fotoğrafınızın üzerine dokunun.
 • Yeni bir Instagram Hikayesi öne çıkanlar oluşturmak için “+” düğmesine dokunun. Bunu yaptığınızda tüm geçmiş hikayelerinizi görebileceğiniz Instagram arşivinize yönlendirileceksiniz.
 • Sağ alt köşedeki daireye dokunarak öne çıkanlar’da olmasını istediğiniz hikayeleri seçin.
 • “İleri”ye dokunun.
 • Instagram öne çıkanlara bir isim verin.
 • Normalde burada özel Instagram öne çıkanlar kapağı seçilir fakat şimdilik bunu atlayın ve “Ekle”ye dokunun.

Tüm bu işlemlerin ardından ilk Instagram öne çıkanları oluşturmuş oldunuz. Şimdi sırada buraya bir kapak oluşturma var.

Instagram Öne Çıkanlar İçin Kapak Yapma

Özel Instagram öne çıkanlar kapakları oluşturmak için herhangi bir ücretsiz tasarım platformuna erişmeniz gerekir. Bunun için Canva‘yı kullanmanızı öneririz. Ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bu programı şuradaki bağlantı üzerinden tarayıcı aracılığıyla kullanabilirsiniz. Instagram öne çıkanlar için kapak fotoğrafı yapma işlemini de Canva üzerinden örneklendirerek yapacağız. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyle:

 • Canva hesabınızı açın ve arama çubuğuna “Instagram Hikayesi” yazıp en alta gidin.
 • “Instagram Hikayesi” şablonuna tıklayın. Bu andan itibaren Instagram hikaye öne çıkan kapaklarınız için en iyi boyutlandırmaya sahip olacaksınız.
Instagram-Öne-Çikanlar-İçin-Kapak-Fotoğrafi-Yapma-1
 • Kenar çubuğundan önce “ögeler”e ardından “grafikler”e tıklayın. Artık öne çıkan kapaklar için farklı resimler arasından aramalar yapabileceksiniz. Ücretsiz simgeler ve ücretli simgeler dahil olmak üzere birçok seçenek vardır. İsteğinize göre Canva’nın metin seçeneklerini kullanıp metin tabanlı kapaklar da oluşturabilirsiniz.
 • Instagram öne çıkanlar kapağı olarak beğendiğiniz simgeyi seçin. Ardından bir arka plan rengi belirleyip sonrasında “indir”e tıklayın. Bu simgenin, Instagram’ın yerleşik kırpma işlemi esnasında bazı bölümlerini taşıracağı kadar büyük olmadığından emin olmalısınız.
 • Gereki düzenlemeleri yaptıktan sonra simgeyi telefonunuza gönderin. Sonra Instagram’a geri dönüp yeni bir hikaye olarak yayınlayın. Bunu yapmak için ana sayfa akışınıza giderek sola kaydırın. Simge olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçip olabildiği kadar uzaklaştırmak için ekranı sıkıştırdığınızdan emin olun. Bu sayede kapak olarak kullandığınız simgenizin bazı bölümlerinin kırpılmasını engellemiş olursunuz.
 • Bundan sonra hazırladığınız simgeyi öne çıkanlara eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için özelleştirmek istediğiniz vurguya basılı tutarak dokunup “düzenle“yi seçin. Sonrasında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız:
Instagram-Öne-Çikanlar-İçin-Kapak-Fotoğrafi-Yapma
 • Burada hangi hikayelerin içeride ya da dışarıda olduğunu göreceksiniz. Sağa kaydırdığınızda hikaye arşivinizi görürsünüz. Kaydırma yaparak eğer seçili değilse simgenizi seçin.
 • Vurgulananlar” sekmesine kaydırdıktan sonra simgenizle birlikte hikayenin eklenmiş olduğunu görmelisiniz. “Kapağı Düzenle” yazılı kısma dokunup alttaki kaydırıcıyı kullanarak simgenizi belirleyin. Kapağı sonlandırmadan önce simgeyi yakınlaştırma ve konumlandırma işlemleri için parmaklarınızla kıstırarak sürükleyebilirsiniz. Bitirdikten sonra “bitti” yazılı kısma dokunmanız yeterli olacak.

Instagram Öne Çıkan Kapak Oluşturma | Hızlı

Kendi Instagram vurgularınızı sıfırdan oluşturma konusunda çok hevesli değilseniz, Canva’da ayrıca onlarca önceden tasarlanmış Instagram öne çıkan kapak şablonlarından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, şablon kitaplığına giderek örnek ‘Instagram öne çıkan kapakları‘ aramak. Ardından özelleştirerek en uygun hale getirebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkan Kapak Fotoğraf Örnekleri

Her ne kadar artık Instagram öne çıkan kapak fotoğrafı yapmayı öğrenmiş olsanız da, bununla ilgili yapılmış örnekleri görmek isteyebilirsiniz. Aşağıda birçok örnekle karşılaşacaksınız. İlham vermesi açısından bu örnekleri dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz:

Instagram-Öne-Çikan-Kapak-Örnekleri
Instagram-Öne-Çikan-Kapak-Örnekleri-1
Instagram-Öne-Çikan-Kapak-Örnekleri-2
Instagram-Öne-Çikan-Kapak-Örnekleri-3
Instagram-Öne-Çikan-Kapak-Örnekleri-4