ChatGPT Benzeri En İyi 10 Uygulama (2024)

ChatGPT gibi yapay zeka araçları, sınırları yeniden tanımlayarak makale, kodlama ve görsel içerik oluşturmayı devrimleştirmiş durumda. Etkileyici yeteneklerine rağmen ChatGPT’nin epey kısıtlamalarının olduğunu göz ardı edemeyiz.

ChatGPT makale yazma konusunda iyi bir iş çıkarmaktadır ancak belirli kurallara uyması gereken, belirli anahtar kelimeleri kullanması gereken ve Google’da hızlı bir şekilde yüksek sıralamaya sahip olması beklenen makaleler, bloglar, reklamlar veya sosyal medya gönderileri gibi görevler için daha uzmanlaşmış bir araca ihtiyaç vardır.

Bazı yapay zeka platformları bu zorluğa meydan okuyarak, belirli ihtiyaçlarınıza daha uygun bir çözüm olabilecek özel ürünler geliştirmişlerdir.
Ayrıca daha bütçe dostu (ayda 16 $ ‘dan başlayarak) ChatGPT alternatifleri arıyorsanız, bu makale tam da size göre.

Neden ChatGPT Alternatiflerine Yönelmeliyiz?

ChatGPT, etkileyici yeteneklere sahip olsa da dikkate değer kısıtlamalara sahiptir:

 • ChatGPT’den daha ekonomik araçlar, kapsamlı prompt yazma araştırmasına gerek kalmadan geniş bir önceden oluşturulmuş özellik yelpazesi sunar.
 • ChatGPT alternatifleri, işletmeler için kritik bir gereksinim olan trend konularında marka özgü ve gerçekçi makaleler/bloglar saniyeler içinde üretebilir.
 • Bu alternatifler, mevcut alan uzmanlığınızı kullanarak kurallarınıza, anahtar kelimelerinize ve marka sesinize uyarak, hızla Google sıralamasına uygun taze içerik oluşturmak için donatılmıştır.
 • Bazı platformlar, içeriğinizin Google SEO puanını anında belirlemenin yanı sıra gün içinde Google’da yüksek sıralara çıkmasını sağlayacak özelleştirilmiş anahtar kelimeler ve diğer optimizasyon stratejileri için özel öneriler sunabilen gelişmiş SEO skor ölçerler geliştirmiştir.
 • ChatGPT alternatiflerindeki gelişmiş düzenleyiciler, içeriği Google sıralaması için optimize etmek için ekran üzerinde düzenleme imkanı sunar.
 • Gmail, Twitter, Instagram ve daha fazlasıyla entegrasyon gibi ek özellikler, ChatGPT’de mevcut değildir.

ChatGPT Benzeri En İyi Uygulamalar

Chatsonic (Writesonic)

Writesonic tarafından geliştirilen Chatsonic, tüm konuşma yapay zeka ihtiyaçlarınıza yönelik en iyi çözümlerdendir. GPT-4 ve özel modelleri tarafından desteklenen Chatsonic, ChatGPT’nin kısıtlamalarını ele almak üzere tasarlanmış olmakla birlikte gerçek zamanlı veri, görüntü, sesli aramalar ve çeşitli içerik oluşturma yetenekleri sunar. ChatGPT’ye kıyasla %20 maliyet avantajına sahip Chatsonic’in sınırsız planı aylık sadece 16 dolardır. Bu da Chatsonic’i piyasadaki en bütçe dostu yapay zeka yazma araçlarından birisi konumuna getirmektedir.

Chatsonic, çıktığı günden bu yana Google’da dalgalar yaratıyor ve küresel olarak “ChatGPT’ye en iyi alternatif” sıramalarında en üstlerde yer alıyor.

Yetenekleriyle göz dolduran Chatsonic’in ana özelliklerine bir göz atalım:

 • Sınırsız planı aylık 16 $’dır. Bu da ChatGPT’ye kıyasla %20 daha uygun bir maliyet anlamına gelmektedir.
 • Gerçek zamanlı konular da dahil olmak üzere gerçekçi içerikler yazabilmenizi sağlar. Chatsonic, herhangi bir konuda ilgili ve trend içerik sağlamak için Google Knowledge Graph ile entegre edilerek geliştirilmiştir.
 • Kişilik modunu kullanarak yapay zeka sohbet deneyiminizi özelleştirebilirsiniz. Çevirmen, seyahat rehberi, motivasyon koçu, stand-up komedyen ve çok daha fazlası gibi 13’ten fazla farklı kişilikle sohbet edebilirsiniz.
 • Metni iki farklı model olan Stable diffusion ve DALL-E kullanarak güzel ve benzersiz yapay zeka sanatına dönüştürebilmenizi sağlar.
 • Siri veya Google Assistant gibi cevapları geri okuyabilen ve ses komutlarını anlayabilen bu ChatGPT benzeri web sitesidir.
 • Herhangi bir ileri yardım için her bir sohbet, ses tonu ve dil hatırlama özelliğine sahip ChatGPT benzeri bir belleğe sahiptir. Chatsonic ile her bir sohbetiniz kaydedilir.
 • ChatGPT yetenekleri ve ötesine sahip GPT-4 destekli bir API olan Chatsonic API erişimi, Chatsonic’i mevcut yazılımınıza hızlı ve kolay bir şekilde bağlamanıza izin verir ve kullanıcı deneyimini sorunsuz hale getirir.
 • Chatsonic Chrome eklentisi, web’de her yerde ve her zaman üretken yapay zeka yeteneklerini kullanmanıza olanak tanır. Gmail konularını özetlemek, LinkedIn ve Twitter gönderilerine yanıt vermek ve web’deki bir blogdan sosyal bir gönderi oluşturmak ve hatta tüm belgeleri özetlemek için ChatGPT benzeri Chrome uzantısı, adeta kişisel asistanınız gibi hareket eder.
 • Chatsonic’in Android uygulaması, tıpkı ChatGPT gibi kolay bir kullanım deneyimi sunar. Dizüstü bilgisayarınızı açmak istemediğiniz günlerde ancak çok işi tamamlamanız gerektiğinde, Chatsonic uygulaması işinizi fazlasıyla görecektir.
 • Chatsonic’in prompt pazarı, ücretsiz olarak etkileyici ChatGPT prompt’larını sunar.

Botsonic

Botsonic, web siteleri, WhatsApp, Facebook Messenger, Slack ve daha fazlasında çalışan bir yapay zeka destekli no-code AI sohbet botu olup, geleneksel kural tabanlı yeni nesil sohbet botlarına göre çok akıllıdır. İşletmenin kendi bilgi tabanından, web sitesinden ve diğer veri kaynaklarından kişiselleştirilmiş yanıtlar sunar. Tüm bunları da kendi stil rehberlerine uygun olarak belirler.

Botsonic WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram ve Slack ile entegre şekilde çalışmaktadır. Bu entegrasyonlar, erişimini ve kullanıcı tabanını önemli ölçüde genişletmiştir.

Botsonic ekibi, yapay zeka bir soruyu yanıtlayamadığında soruları gerçek insanlara sorunsuz bir şekilde aktaracak bir sistem üzerinde çalışmaktadır. Şu anda, bu özelliğe sahip hiçbir yapay zeka sohbet botunun bulunmadığını belirtelim.

OpenAI

OpenAI, ChatGPT’nin demo sürümüne oldukça benzemektedir. Bu ChatGPT alternatifi, kullanıcıların farklı kullanımlarda bulunabilmeleri için GPT3 ve diğer modellerini sunar.

OpenAI, günlük kullanıcılar yerine ChatGPT’ye erişimi olmayanlar için gelişmiş işlevlerinin kullanılabilmesi sebebiyle oldukça cezbedicidir. Tarayıcıda tıpkı ChatGPT gibi çalışan OpenAI, kullanıcılara çeşitli dil modelleri ile deney yapma imkanı sunar.

OpenAI’nin başlıca özellikleri şunlardır:

 • Çok iyi doğruluk ve hız.
 • Seçim yapabileceğiniz farklı türde dil modelleri.
 • Esneklik sayesinde zahmetsiz deney yapma imkanı.

OpenAI’nin fiyatı:

OpenAI’yi bir hesap oluşturduktan sonra ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yüksek bir kullanım eşiğiniz varsa, bir premium abonelik seçmeniz gerekebilir.

Claude

Claude, Anthropic tarafından tasarlanmış bir yapay zeka aracıdır ve çeşitli yazı tabanlı ve sohbet odaklı görevlerde yardımcı olması için geliştirilmiştir. Bu ChatGPT alternatifinde kullanıcılar, çeşitli ihtiyaçlar için sorunsuz bir deneyim sağlayan kullanıcı dostu bir sohbet arayüzüne erişebilecekler.

Jasper Chat’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • Göz açıp kapayıncaya kadar büyük makaleleri özetleme.
 • Eşsiz hassasiyetle bilgi arama.
 • Yaratıcı bir yapay zeka ortağı ile yazı projelerinde işbirliği yapma.

Claude’un fiyatı:

Claude Instant’ı kullanmanın fiyatı, başlatmak için milyon token başına 1.63 ABD doları ve tamamlamak için milyon token başına 5.51 ABD dolarıdır. Buna karşılık daha kapsamlı Claude versiyonunun ücreti, başlatmak için milyon token başına 11.02 ABD doları ve tamamlandığında milyon token başına 32.68 ABD dolarıdır.

Jasper Chat

Jasper, ChatGPT’ye oldukça iyi bir alternatif bir yapay zeka yazı yazma aracıdır. Daha önce Jarvis ismiyle bilinen bu program, kısa sürede yüksek kaliteli içerik üretmek isteyen şirketler için ideal bir çözümdür.

Jasper tarafından başlatılan Jasper Chat, içerik oluşturmayı verimli bir şekilde destekleyen yeni bir sohbet arayüzüdür. En son teknoloji kullanılarak, ortalama çıktılar üretmenize yardımcı olur.

Jasper Chat’in başlıca özellikleri:

 • Jasper, 2021 ve öncesinden büyük miktarda içerik üzerinde eğitildiğinden, bu konularda bilgi sağlayabilecek kapasitededir.
 • ChatGPT benzeri bir arayüze sahiptir. Basit bir kullanıcı arayüzü sayesinde kullanıcıların yapay zeka ile kolayca sohbet etmelerini sağlar.
 • Jasper Chat, mesajlarınızı hatırlayarak sonraki mesajlarınızla daha iyi bir bağlam sağlar.

Jasper Chat’in fiyatı:

Jasper Chat, yalnızca Business planı ve Boss modu için ücretli abonelere sunulmaktadır. Boss modu için planlar aylık 49 ABD dolarından başlamaktadır.

Socratic

Öğrenci dostu olan Socratic ile öğrenciler, okulda karşılaştıkları soruları yazarak tıpkı insandan alır gibi yanıt alabilirler.

App Store ve Google App Store’da bulunan uygulama, çocukların çalışma kağıtlarını tarayıp özel olarak uyarlanmış cevaplar alabilecekleri bir özellik dahi sunmaktadır. Ancak bu yapay zeka aracı ile deneme veya hikaye yazmazsınız.

Socratic’in başlıca özelliklerine bakmak gerekirse:

 • Bir soru sorduğunuzda yanıtlar üretir.
 • Yanıtların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak için bazı grafikleri içerir.
 • Hem Android hem de iOS için bir uygulama olarak mevcuttur.

Socratic’in fiyatı:

Socrates, ilk öğrenci için aylık 4.99 ABD dolarıya sunulmaktadır. Ardından her öğrenci için %50 indirimlidir.

Elsa AI

Elsa AI, yapay zeka tabanlı bir dil öğrenme uygulamasıdır. Yapay zekayı kullanarak, kullanıcının konuşmasını inceleyip sonrasında kullanıcının kolayca anlayabileceği bir dizi görev oluşturur.

İngilizce dil konuşma asistanı olan Elsa AI, farklı dilleri İngilizceye çevirmenize yardımcı olur.

ELSA’nın yapay zeka teknolojisi, İngilizce konuşan insanların farklı aksanlarla konuşmalarının ses kayıtlarının kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Bu da Elsa’nın uzmanlık düzeyine sahip olmayanların ses kalıplarını tanımasını sağlar.

Elsa’nın başlıca özellikleri şunlardır:

 • Elsa, İngilizcenizi geliştirmek için özelleştirilmiş, kolay anlaşılır dersler sunar.
 • İlerlemenizi test etmek için hızlı bir değerlendirme.
 • Başarılarınızı göstermek için ilerleme takip panosu ve grafikler.
 • Motive olmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olmak için yapay zeka koçluk desteği.

Elsa’nın fiyatı:

Elsa’nın pro planları aylık ve yıllık olarak 11.99 ABD dolarından başlamaktadır. Ayrıca bunu denemek için 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü de seçebilirsiniz.

DeepL Write

DeepL Write, yapay zeka dil çevirileri konusunda uzmanlaşmış Alman bir firma olan DeepL tarafından oluşturulan beta bir üründür. 2017 yılında kurulan DeepL, yapay zeka dil çeviri hizmetlerinin önde gelen hizmetlerinden biridir. DeepL Write, kullanıcıların yazma kalitesini ve doğruluğunu artırmalarına yardımcı olmak için gelişmiş özelliklere sahip yapay zeka destekli bir yazı yazma aracıdır.

DeepL Write, özgünlük ve orijinal içerik oluşturmanın etkili bir yolunu arayanlar için en iyi seçeneklerdendir. Kullanıcılara dilbilgisi düzeltmeleri sağlayan DeepL Write, genel yazma becerilerinizi geliştirmeniz için stil, ton, ifade biçimi ve kelime seçimi konusunda yardımcı öneriler sunar.

DeepL Write’ın başlıca özellikleri şunlardır:

 • DeepL Write, esnek çeviri yetenekleriyle kullanıcılara benzersiz bir yazma deneyimi sunar.
 • İçerik oluşturucular, araştırmacılar ve öğrenciler, projeleri için hızlı şekilde orijinal, yüksek kaliteli içerik üretmek için bu uygulamaya güvenebilirler.

DeepL Write’ın fiyatı:

Test etmeniz için ücretsiz bir deneme sunan DeepL Write’ın ücretli aboneliği yılda 8.74 ABD dolarından başlamaktadır.

YouChat

YouChat, bir arama motoru olan You.com tarafından geliştirilen başka bir konuşma odaklı yapay zeka modelidir. ChatGPT gibi diğer genel sohbet robotlarının yaptığı şeylerin neredeyse aynısını yapar.

YouChat’in yapay zekası, insanlar gibi konuşmak için yapay zeka ve doğal dil işleme kullanır. Genel sorulara yanıt verebilir, çeviri yapabilir, metin özetleyebilir, fikirler önerir, kod yazar ve e-postalar oluşturabilir. Henüz geliştirme aşamasında olduğu için orta derecede yanıtlar sağlamaktadır.

YouChat’in başlıca özellikleri şunlardır:

 • YouChat, hâlâ öğrenme aşamasında olduğu için bazen genel sorulara yanıt sağlayabilir, ancak bazen eksiklikler olabilir.
 • En güncel bilgileri sağladığını iddia ediyor olsa da bazen hatalar yapabiliyor.

YouChat’in fiyatı:

YouChat şu anda geliştirme aşamasında olduğu için ücretsiz bir ChatGPT alternatifi olarak sunulmaktadır.

Perplexity

Perplexity, son zamanlarda konuşma odaklı yapay zeka alanında piyasaya sürülen ücretsiz ChatGPT alternatiflerinden birisidir. Konuşma yanıtları ve içerik üretimi de dahil olmak üzere ChatGPT’ye epey benzer özellikler sunmaktadır.

Perplexity AI aynı zamanda büyük dil modelleri (OpenAI API) tarafından desteklenmektedir. Bu aracın Wikipedia, LinkedIn ve Amazon gibi çeşitli popüler platformlardan bilgi topladığını görebilirsiniz. Ancak henüz beta aşamasında olduğu için bilgiyi olduğu gibi alabileceği için telif hakkı ihlali içeren içeriklere neden olabilir.

Perplexity AI’nın başlıca özellikleri şunlar:

 • ChatGPT’ye benzer kısa cevaplar üretir.
 • Wikipedia gibi kaynaklardan bilgi toplayarak bunları karşınıza getirir.
 • Fazla özellik içermeyen basit bir arayüze sahiptir.

Perplexity’nin fiyatı:

Perplexity şu anda beta aşamasında olduğu için kullanmak ücretsizdir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Snapchatte-Yakinimdaki-Kişileri-Nasil-Bulurum
Snapchat’te Yakındakileri Bulma Nasıl Yapılır?