Çöp Kutusundan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Fazladan depolama alanına ihtiyacınız olduğu zamanlarda ilk olarak ne yaparsınız? Çoğu insan gibi sildiğiniz dosyaların yer aldığı çöp kutusuna sağ tık yaparak içini boşaltırsınız. Peki çöp kutusundan silinen fotoğrafları veya diğer dosyaları geri getirmeniz gerektiği durumlarda ne yapabilirsiniz? Bu makale ile Çöp Kutusu’ndan sildiğiniz fotoğrafları geri getirme yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız.

Çöp Kutusundan Silinen Fotoğrafları Geri Getirmek Mümkün mü?

Evet. Çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri yüklemek mümkündür. Ancak bunun için birkaç farklı işlem yapmanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi çöp kutusu aslında silinen dosyalar için geçici bir depolama alanıdır. Silinen dosyalar, bilgisayarınızdan hemen kaldırılmak yerine önce çöp kutusuna taşınır ve otomatik veya manuel olarak kaldırılmayı beklerler. Shift+ Delete tuş kombinasyonunu kullanarak dosyaları hemen silebilirsiniz. Fakat çoğu kullanıcı Shift + Delete tuş kombinasyonunun varlığından bile haberdar değildir.

Windows 11 , Windows 10 , Windows 8 , Windows 7 ve daha eski sürümlerde çöp kutusunu boşalttığınızda, dosyaların kapladığı depolama alanı kullanılabilir olarak işaretlenir. Bu da diğer uygulamaların onu veri depolamak için kullanabileceği anlamına gelir. Ancak bazı uygulamalar boşaltılan depolama alanını kullanana kadar orijinal dosyalar bozulmadan orada kalır. Bu sebeple daha sonra bu dosyaları çöp kutusundan kurtarmak mümkündür.

Şimdi artık yavaş yavaş çöp kutusundan silinen fotoğraflar ve dosyalar nasıl geri getirilir, buna bir bakalım.

Çöp Kutusundan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Yolları

Disk Grill ile Çöp Kutusundan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri getirmenin bazı yolları bulunmaktadır. Bu yolların ise bazı avantajları olduğu kadar dezavantajları bulunmaktadır. Bunların içlerinden en iyisi Disk Drill adlı üçüncü taraf bir yazılımdır.

Disk Drill, birisi ücretsiz olmak üzere üç farklı sürüme sahiptir. Bu araç ile 500 MB’a kadar veriyi ücretsiz olarak kurtarabilir, Kurtarma Kasası ve Disk Yedekleme gibi ekstra özellikleri kullanabilirsiniz. Ücretli sürümler ise daha profesyonel kullanımlar içindir. Çöp kutusundan sildiğiniz dosyaları geri getirmek başta olmak üzere pek çok ekstra özellikten faydalanmış olursunuz.

Şimdi Disk Drill ile çöp kutusundan silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir, adım adım gidelim:

 • Disk Drill’in ücretsiz sürümünü web sitesinden indirin ve diğer Windows uygulamaları gibi kurun. Program, Windows’un tüm modern sürümlerini desteklemektedir. Ayrıca macOS’lu bilgisayarlar için ayrı bir Disk Drill sürümü de mevcuttur.
 • Kurulumu gerçekleştirdikten sonra Disk Drill’i başlatın. Ardından yanındaki düğmeye tıklayarak dosyaları silmeden önce dosyaların bulunduğu depolama cihazını analiz etmesini iletin. İşletim sistemini ve ilgili tüm sistem dosyalarını içeren sürücü olan sistem sürücüsü C harfiyle adlandırılır. Diğer depolama aygıtları ise D, E, F, G gibi harflerle belirtilir.
 • Depolama alanınızın boyutuna bağlı olarak Disk Drill’in taramayı bitirmesi birkaç dakika sürebilir. Tamamlandığında ise size silinen dosyaların bir listesi sunulacak. Sol kısımdaki filtreleri kullanarak, kurtarmak istediğiniz dosyaları daha kolay işaretlemek için tarama sonuçlarını daraltabilirsiniz. Ardından Recover düğmesine tıklayın.
 • Disk Drill, silinen dosyaları geri yüklemek istediğiniz yeri seçmenizi sağlar. Kurtarmak istediğiniz fotoğraf veya dosyaların önceden yer aldığı depolama alanından farklı bir yer seçmenizi öneririz. (Örneğin önceden C’de ise şimdi D’ye atabilirsiniz).
 • Artık fotoğraflarınızı kurtarma işlemine başlayabilirsiniz. Gerçek kurtarma işleminin tamamlanmasının birkaç dakikadan fazla sürmemesi gerekiyor.

Çöp kutusundan silinen fotoğrafları geri getirmek için başvurabileceğiniz en iyi yöntemden bahsettik. Bunun dışında farklı bir yöntem isteğinde bulunursanız, lütfen yorumlar kısmından bizlere belirtin.

Recoverit ile Çöp Kutusundan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Çöp Kutusu’nu boşalttıktan sonra fotoğrafları kurtarmak için, bir Windows için silinmiş çöp kurtarma yazılımının yardımıyla bir çöp veri kurtarma işlemi yapmanız gerekecektir. Fotoğrafları çöp kutusundan kurtarmak için Recoverit Veri Kurtarma yazılımını kullanmanızı öneririz.

Pazarda birçok başka kurtarma yazılımı bulunmaktadır. Ancak tüm bu yazılımlar boşaltılmış Çöp Kutusundan fotoğraf kurtarmayı desteklemez ve böyle bir kurtarmayı destekleyenler yüksek fiyatlarla gelir. Öte yandan Recoverit, boşaltılmış Çöp Kutusundan fotoğraf kurtarma işlemini destekler ve aynı zamanda çok uygun bir fiyata sahiptir. Dahası, diğer kurtarma araçlarına göre Recoverit size en güçlü özellikler ve özelleştirmeleri sunar. Bunlardan belli başlı olanları şunlardır:

 • Recoverit, sisteminizin tüm sürücüleri ve disklerinden, boşaltılmış çöp kutusundan dahil olmak üzere fotoğraf kurtarmanıza izin verir.
 • Recoverit, daha iyi kurtarma sonuçları elde etmek için iki farklı tarama modu olan Tam Tarama ve Derin Tarama ile silinmiş fotoğrafları Çöp Kutusundan kurtarırken kullanılır.
 • Recoverit ile çöp kutusundan silinmiş fotoğrafları kurtarmadan önce tüm taranan dosyaları gözden geçirebilirsiniz.
 • Recoverit, SD kartlar, sabit diskler, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, Windows, dijital kameralar gibi tüm depolama cihazlarından silinmiş dosyaları kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Programın Windows sürümüne buradan, Mac sürümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Çöp Kutusundan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme | Mac

Silinen fotoğrafları bir Mac’te geri dönüşüm kutusundan kurtarmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Dock’taki çöp kutusu simgesine tıklayarak Mac’inizdeki çöp kutusunu açın.
 • Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları çöp kutusunda arayın.
 • Fotoğrafları üzerlerine tıklayarak veya birden fazla fotoğraf seçmek için “Komut” tuşunu kullanarak seçin.
 • Fotoğrafları seçtikten sonra onları yeni bir konuma sürükleyip bırakabilir veya fotoğrafları orijinal konumlarına geri yüklemek için menü çubuğunda “Dosya“ya tıklayıp “Geri Koy“u seçin.
 • Fotoğraflar çöp kutusunda değilse veya çöp kutusunu boşalttıysanız, silinen fotoğrafları kurtarmayı denemek için veri kurtarma programı kullanabilirsiniz.

Çöp kutusunu boşalttıysanız veya “Command + Delete” kısayolunu kullanarak fotoğrafları sildiyseniz, kurtarma şansınız daha düşük olabilir. Ek olarak kalıcı olarak silinen fotoğrafları kurtarabilmeniz, fotoğrafların ne kadar süre önce silindiği, depolandıkları cihaz ve yeni verilerin üzerlerine yazılıp yazılmadığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çöp kutusundan silinen fotoğrafları programsız geri getirme mümkün mü?

Windows bilgisayarlarda Dosya Geçmişi adlı bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik, çöp kutusundan silinen fotoğrafları ve dosyaları geri getirmenize olanak tanıyor. Dosya Geçmişi ile silinen fotoğrafları geri getirme adımları şunlar:

 • Farenizi ekranın sağ üst köşesine götürüp aşağıya doğru hareket ettirin ve Ara’ya tıklayın. Ardından arama kutusuna dosyaları geri yükle yazıp Dosyalarınızı Dosya Geçmişi’ni kullanarak geri yükleyin‘e tıklayın.
 • Aradığınız dosyanın adını arama kısmına yazın. Alternatif olarak dosyaların farklı sürümleri arasında gezinmek için sağ ve sol oku kullanın.
 • Şimdi sildiğiniz fotoğrafı geri yüklemek için geri yükle seçeneğine tıklayın.
 • Sildiğiniz fotoğrafı bu sefer farklı bir depolama kısmına geri yükleyin.

Çöp kutusundan silinen fotoğraflar nereye gider?

Birçok kullanıcı, çöp kutusunu boşalttığında fotoğrafların sonsuza kadar kaybolacağını düşünür. Fakat aslında olan şey yalnızca fotoğrafın referansının kaldırılmasıdır. Yani artık bilgisayarınızda fotoğrafı manuel olarak bulamazsınız fakat Windows, aynı konuma başka bir dosya kaydedene kadar o fotoğraf sabit sürücüde bulunmaya devam edecektir. Bu nedenle teknik olarak fotoğraf, üzerine başka veriler yazılana kadar kalıcı olarak kaybolmaz.