En İyi 13 Dosya Gizleme Programı

Bilgisayarımız, bazen bizim dışımızda farklı kişilerin kullandığı bir cihaz haline dönüşebiliyor. Böyle durumlarda özel olan bilgilerimizin, belgelerimizin veya farklı ögelerin bulunduğu dosyaların başkaları tarafından görünmesini hiç mi hiç istemeyiz. Eğer gizliliğinizden şüphe duyuyorsanız, sağlam bir dosya gizleme programı işinizi tam olarak görecektir.

Aşağıda, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz çok sayıda dosya gizleme programı göreceksiniz. Bunların çoğu şifre koruma özelliğine sahiptir. Yani gizlediğiniz dosyayı açabilmeniz için bir şifre belirleyip onu kullanmanız gerekecek. Şimdi hazırsanız en iyi dosya gizleme programları listemize geçiş yapalım.

Dosya Gizleme Programı Nedir?

Dosya gizleme programı, kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosya veya klasörleri gizlemesine olanak tanıyan bir yazılım türüdür. Bu dosyalar veya klasörler, bilgisayara erişimi olabilecek diğer kullanıcılardan gizlenebilir. Yazılım, dosyaları veya klasörleri şifreleyerek ve ardından bunları görünümden gizleyerek çalışır.

Dosya gizleme programı, hassas veya kişisel bilgilerini diğer kişilerden korumak isteyenler için yararlı olabilir. Örneğin bir kişi finansal bilgileri, kişisel fotoğrafları veya gizli çalışma belgelerini saklamak isteyebilir.

Temel ücretsiz programlardan daha gelişmiş ücretli sürümlere kadar pek çok farklı dosya gizleme yazılımı seçeneği mevcuttur. Bazı popüler dosya gizleme programları arasında Folder Protector, Wise Folder Hider ve Igeo bulunmaktadır. Dosya gizleme programının dosyaları korumak için yararlı olabilmesine rağmen kusursuz bir güvenlik yöntemi olmadığını ve diğer güvenlik önlemleriyle birlikte kullanılması gerektiği aklınızda bulunsun.

En İyi Dosya Gizleme Programları

Private Folder

Private Folder, dosya ve klasör gizlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir programdır. Private Folder ile birden fazla dosyayı ve klasörü gizleyebilirsiniz. Programı yükledikten sonra Kural Ekle‘ye (Add Rule) tıklayın ve gizlemek istediğiniz klasörleri ve dosyaları ekleyin. Dosyaları gizlerken aynı zamanda kilitleyebilirsiniz de.

Programın en iyi özelliklerinden birisi, belirli bir zaman aralığı boyunca gizli bir klasör veya dosyanın kilidini açması veya göstermesi, sonrasında bu klasörü veya dosyayı otomatik olarak kilitlemesi veya gizlemesidir. Tüm dosyalar için ana bir şifre belirleyebilir, tekrar açmak istediğinizde bunu kullanabilirsiniz.

Wise Folder Hider

Wise Folder Hider, ücretsiz olarak kullanılabilen bir başka dosya gizleme programıdır. Bu program aracılığıyla dosyaları, klasörleri ve USB sürücülerini gizleyebilirsiniz.

Öncelikle gizlemek istediğiniz dosyaları programa eklemeniz gerekiyor. Arayüzünün altında dosya eklemek için bazı simgeler göreceksiniz. Buradan sınırsız sayıda klasör veya dosya ekleyebilirsiniz. Gizlediğiniz tüm dosyalar, siz onları gösterene kadar bilgisayarınızda asla görüntülenemeyecektir.

Program size üç farklı şifreleme sistemi sunuyor. Bunların ne olduğuna bakacak olursak:

  • Open: Bu özelliği, seçtiğiniz gizli dosyayı direkt olarak program içinden açmak için kullanabilirsiniz.
  • Unhide: Bu özelliği gizli dosyaları tekrar görünür hale getirmek için kullanabilirsiniz.
  • Set Password: Programın en iyi özelliğinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik sayesinde gizlemek istediğiniz tüm dosyalara şifre belirleyebilirsiniz.

Programı her başlattığınızda bir şifre girmeniz gerekecek. Her giriş yapmak istediğinizde varsayılan şifre olarak 12345’i kullanın.

Simple Folder Hider

Simple Folder Hider, dosyaları gizlemek için geliştirilen ücretsiz programlardan birisidir. Özel Klasörler (Private Folders) listesinde, eklenen tüm gizli dosyaları görebilirsiniz. Bununla birlikte seçilen dosyanın adını, durumunu ve bulunduğu yeri de görüntülemenizi sağlar.

Programı başlatırken bir şifre girmeniz gerekecek. Giriş yapmak için varsayılan şifre olarak 12345’i kullanın. Giriş yaptıktan sonra varsayılan bu şifreyi istediğiniz değiştirebilirsiniz. Programı her başlattığınızda girmeniz gerekeceği için yeni belirlediğiniz şifreyi unutmamalısınız. Bu sebeple basit ve yalnızca sizin bildiğiniz şifre olmasına özen gösterin.

Programın en iyi yanlarından biri, eklediğiniz tüm dosyaları tek bir tıklama ile gizleyebilmeniz veya gösterebilmenizdir. Dosyaları gizledikten sonra siz kaldırana kadar listede olmaya devam eder. Minik bir ekstra özellik olarak program, en altta tarihi ve saati gösterir.

My Lockbox

My Lockbox, Windows bilgisayarlarda kullanılabilen ücretsiz dosya gizleme programıdır. Programı ilk kez başlattığınızda, bir şifre belirlemeniz gerekir. Bu şifre, dosyalarınızı başkalarının görebilmesine karşı korur. Ayrıca programı kaldırmak istediğinizde de bu şifreyi kullanacaksınız.

Son olarak dilerseniz e-posta adresinizi yazılıma ekleyebilirsiniz. E-posta adresi eklemek isteğe bağlı olsa da şifrenizi unutmanız durumunda kurtarmak için önemli bir detaydır.

Anvide Seal Folder

Anvide Seal Folder, başka bir kullanışlı dosya gizleme programıdır. Bu programı kullanarak dosyaları iki adımda gizleyebilirsiniz:

  • İlk olarak gizlemek istediğiniz tüm dosyaları ekleyin. Başlangıçta Korumasız klasör (Unprotected folder) listesindeki tüm eklenen dosyalar görüntülenir.
  • İkinci olarak da listedeki gizlemek istediğiniz dosyalara çift tıklayıp bir şifre belirleyin. İsterseniz bir şifre ipucu da ayarlayabilirsiniz. Şifreyi belirledikten sonra o dosya dizinden gizlenecek ve programdaki Korumalı klasör (Protected folder) listesinde görüntülenecektir.

Programın en iyi tarafı ise farklı dosyaları gizlemek için farklı şifreler belirlemenizi sağlamasıdır. Bunun dışında yetkisiz kişilerin erişimi kısıtlamak için ana bir şifre de belirleyebilirsiniz.

WinMend Folder Hidden

WinMend Folder Hidden, dosya gizleme programları arasında tercih edebileceğiniz bir başka alternatiftir. Programı ilk kez başlattığınızda klasörlerinizi yetkisiz erişimlere karşı koruyacak bir şifre belirlemeniz istenecek. Bu şifreyi istediğiniz zaman Şifre Değiştir (Change Password) yazılı kısma tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Dosyaları sisteminizde görünmez hale getirmek için bunları programa eklemeniz gerekecek. Böylelikle eklediğiniz tüm dosyaları otomatik olarak gizlemiş olacaksınız. Dosyaları göstermek istediğinizde her birini seçip Göster (Unhide) sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

HiddenDIR

HiddenDIR, bilgisayarınızdaki dosyaları gizlemek için faydalanabileceğiniz, kullanımı basit bir programdır. Bu ücretsiz program ile tüm kişisel verilerinizi kolayca gizleyebilirsiniz. Arayüzünde bulunan Gizle (Hide) sekmesi, birden çok dosya ve klasör eklemenizi sağlar. Program, dosya ve klasör eklemeye başladığınızda hepsini otomatik olarak gizler.

Son olarak programda yalnızca sizin bileceğiniz bir şifre belirlemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle programdaki gizli dosyalara sizden başka kimse erişemeyecek.

Easy Protect Folder

Easy Protect Folder, başka bir kullanışlı ve kullanımı basit bir dosya gizleme programıdır. Dosya ve klasörleri gizlemek için bunları programa eklemeniz yeterli olacak. Dosyaları tekrar göstermek için listeden kaldırmanız yeterli.

Gizli dosyalarınızı korumak istiyorsanız bir şifre belirleyebilirsiniz. Programı her başlattığınızda da bu şifreyi girmeniz gerekecek.

Directory Security

Directory Security, dosyaları gizlemek için ücretsiz programlardan bir diğeridir. Kullanıcı dostu bir arayüz sunan bu program, listedeki diğer programlardan farklı olarak dosya eklemek için tekrar tekrar Gözat düğmesine tıklamanıza gerek bırakmıyor. Dosyaları gizlemek istediğiniz dizini seçmeniz yeterli olacaktır. Buradan tüm dosyaları görebileceksiniz. Sonrasında dosyaları tek tek seçin ve listeye eklemek için sol yönlü ok simgesine tıklayın.

Tek bir tıklama yaparak listeye eklediğiniz tüm dosyaları gizleyebilir, tekrar görüntüleyebilirsiniz. Belirli bir dosyayı görmek için onu listeden kaldırmanız gerekiyor.

Dosyalarınıza sizin dışınızda kişilerin erişmesini önlemek için bir şifre belirleyebilirsiniz. Programı her başlattığınızda bu şifreyi girmeniz gerekecek. Şifreyi ayarlarken bir güvenlik sorusu belirleyerek şifrenizi unuttuğunuz zamanlarda sıfırlayabilirsiniz.

Quick Deep Hider

Quick Deep Hider, listemizdeki en orijinal dosya/klasör gizleme programlarından birisidir.

Programda Klasörü Gizle (Hide Folder) ve Dosyayı Gizle (Hide File) olmak üzere iki farklı bölüm bulunmaktadır. Klasörleri gizlemek istediğinizde bunları programın Klasörü Gizle bölümüne eklemelisiniz. Benzer şekilde dosyaları gizlemek istediğinizde de Dosyayı Gizle bölümüne ekleyin.

Programın geliştiricisinin, klasörleri ve dosyaları gizlemek için iki farklı yazılım geliştirdiğini unutmayın. Her iki özellik tek bir programda mevcut değildir. Quick Deep Hider yazılımını yalnızca dosya ve klasörleri gizlemek için kullanabilirsiniz. Gizli klasörleri göstermek için Quick Deep Unhider yazılımını da yüklemeniz gerekmektedir.

Dosyaları/klasörleri tekrar görünür hale getirmek için, Quick Deep Unhider’da dizin yolunu yazmanız gerekir. Bu yüzden dosyaları/klasörleri gizlemeden önce dizin yolunu bir yere kaydetmenizi öneririz.

Igeo

Igeo, dosyaları gizlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz programlardan bir diğeridir. Bu programı kullanma konusunda yapılması gerekenler, listemizdeki diğer dosya gizleme programlarının çoğuyla aynıdır. Gizlemek istediğiniz dosya veya klasörleri programa eklemeniz gerekmektedir. Klasör Ekle (Add Folder) ve Dosya Ekle (Add File) seçeneklerine tıklayarak yazılımlara sırasıyla klasörleri ve dosyaları ekleyin. Bunları programa ekler eklemez hepsi görünmez hale gelecektir. Gizli dosyaları yalnızca bu ücretsiz program üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Gizli dosyaları tekrar açmak veya görünür hale getirmek için hedef dosyayı seçin ve Göster (Unhide) seçeneğine tıklayın. Tüm yapmanız gerekenler bunlar.

Programın bir diğer önemli bir özelliği de yedekleme sağlayabilmesidir. Bu özelliğin yardımıyla dosyalarınızın bir yedeğini oluşturabilirsiniz.

Folder Protector

Folder Protector, Windows bilgisayarlarda kullanılabilen ücretsiz dosya gizleme programı seçeneklerindendir. Bu ücretsiz program aracılığıyla hem dosyalarınızı hem de klasörlerinizi gizleyebilirsiniz.

Diğer yazılımların aksine bu program, birden fazla dosya ve klasör gizlemenize izin vermiyor. Bu nedenle birden fazla klasörü gizlemek istiyorsanız, dizinde yeni bir klasör oluşturup ve o klasördeki dosyaları ve klasörleri taşımalısınız. Böylelikle o tek klasörü gizleyerek birden fazla dosya ve klasörü gizlemiş olursunuz.

Programı ilk kez başlattığınızda, bir şifre belirlemeniz istenecek. Gizli klasörleri görmek için bu şifreyi girmeniz gerekeceği için şifreyi unutmayın. Programın ücretsiz sürümünde şifre almak için bir e-posta adresi de belirleyebilirsiniz.

LocK-A-FoLdeR

LocK-A-FoLdeR Windows bilgisayarlara özel açık kaynak bir klasör gizleme yazılımıdır. Yazılımı ilk kez başlattığınızda bir şifre ayarlamanız gerekecek. Böylelikle dosyalarınıza ve klasörlerinize yetkisi olmayan kişilerin erişimini engellemiş olursunuz. Belirlediğiniz bu şifreyi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Programa gizlemek için birden fazla klasör veya dosya ekleyebilirsiniz. Klasörler ve dosyalar, bu programa eklenir eklenmez dizinde görünmez hale gelecektir. Dosyalarınızı tekrar görünür hale getirmek için belirli dosyayı seçmeniz ve Unlock selected folder sekmesine tıklamanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dosya gizleme programı nasıl çalışır?

Dosya gizleme programı, dosya veya klasörleri şifreleyerek ve ardından onları görünümden gizleyerek çalışır. Program, dosyaların veya klasörlerin saklanabileceği bir sanal sürücü oluşturur. Ayrıca sürücüye yalnızca bir şifre veya başka bir kimlik doğrulama yöntemi girilerek erişilebilir.

Dosya gizleme programı ile hangi dosyalar gizlenebilir?

Dosya gizleme programlarının çoğu, belgeler, fotoğraflar, videolar ve diğer dosya türleri dahil olmak üzere her türlü dosyayı gizlemek için kullanılabilir.

Dosya gizleme programı güvenli midir?

Dosya gizleme programı ek bir güvenlik katmanı sağlayabilir ancak kusursuz değildir. Bilgisayar sistemleri konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi olan bilgisayar korsanları veya kişiler, programın güvenlik önlemlerini atlayabilir.

Dosya gizleme programı yasal mı?

Dosya gizleme programını kullanmak yasaldır ancak yazılımı sorumlu bir şekilde ve yasalar çerçevesinde kullanmak önemlidir. Yasa dışı faaliyetleri gizlemek veya bu faaliyetlerle ilgili dosyaları gizlemek için dosya gizleme programı kullanmak yasa dışıdır.