En İyi 15+ Dosya Şifreleme Programı

Dosya şifreleme, projeniz ne olursa olsun dijital güvenlik ve gizliliğinizin en önemli parçalarındandır. Dosyaları ve klasörleri şifrelemek için indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz pek çok program bulunmaktadır. Eğer verilerinizi korumaya karar verdiyseniz, sizin için en iyi dosya şifreleme programını da bilmek durumundasınız.

Dosya Şifreleme Nedir?

Dosya şifreleme, bilgilerinizin üçüncü şahıslar tarafından okunamayacak duruma getirilmesi anlamına gelir. Sonuçta bilgisayar çağında yaşıyoruz, bu yüzden şifrelemenin ne kadar önemli olduğunun siz de farkındasınızdır.

Bir şifreleme programı, verileri kilitlemek ve kilidini açmak için anahtar görevi gören çok uzun bir sayı dizisi kullanır. Bu sayı dizisi, aynı cihaz veya anahtara sahip başka bir cihaz tarafından şifresi çözülene kadar tekrar okunamaz.

Yüksek düzeyde güvenlik gerektiren önemli verileri korumak için şifreleme programları kullanıyoruz. Ayrıca başkasının eline geçebilecek veya çalınabilecek bir cihazdaki dosyaları tek tek veya tüm diski güvende tutmak için de kullanabiliriz.

Kullanılabilecek birçok ücretsiz şifreleme yazılımı programı bulunmaktadır. Bu programlar, bilgisayar korsanlarının 8-24 karakterlik bir diziyi bulmaya çalışmak yerine çok daha karmaşık bir sayı ağını çözmeye çalışmasını gerektireceği için mükemmel bir güvenlik sağlarlar.

Dosya Şifreleme Nasıl Çalışır?

Dosya şifreleme, düz metin verilerini, uygun şifre çözme anahtarı olmadan okunamayan, şifreli metin adı verilen kodlanmış bir forma dönüştürerek çalışır. Şifreleme işlemi tipik olarak aşağıdaki adımları içermektedir:

 • Veri hazırlama: Şifrelenecek veri, “düz metin blokları” adı verilen daha küçük bloklara bölünerek hazırlanır.
 • Şifreleme algoritması: Her düz metin bloğuna AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) gibi bir şifreleme algoritması uygulanır. Şifreleme algoritması, düz metin bloğunu benzersiz bir şifreli metin bloğuna karıştırmak için gizli bir anahtar kullanır.
 • Anahtar yönetimi: Şifreleme için kullanılan gizli anahtar, tipik olarak rastgele bir anahtar oluşturucu tarafından üretilir ve daha sonra güvenli bir şekilde saklanır. Anahtar gizli tutulmalı ve yetkisiz kişilerle paylaşılmamalıdır.
 • Şifre çözme: Verilerin şifresini çözmek için şifreli metin blokları bir şifre çözme algoritması ve doğru şifre çözme anahtarı kullanılarak tekrar düz metin bloklarına dönüştürülür.

Simetrik şifreleme, asimetrik şifreleme ve hibrit şifreleme dahil olmak üzere farklı şifreleme algoritmaları vardır. Simetrik şifreleme hem şifreleme hem de şifre çözme için aynı anahtarı kullanırken asimetrik şifreleme, şifreleme için bir genel anahtar ve şifre çözme için bir özel anahtar olmak üzere iki ayrı anahtar kullanır. Hibrit şifreleme ise hem güvenlik hem de verimlilik elde etmek için hem simetrik hem de asimetrik şifrelemeyi birleştirir.

Dosya şifreleme, tek tek dosyalara veya klasörlere veya sabit sürücüler veya USB sürücüler gibi tüm depolama aygıtlarına uygulanabilir. Şifrelenmiş dosyalara veya depolama aygıtlarına yalnızca, kaybolması veya bozulması durumunda güvenli tutulması ve yedeklenmesi gereken doğru şifre çözme anahtarıyla erişilebilir.

Dosya Şifreleme Programı Nedir?

Dosya şifreleme programı, verileri yetkisiz erişimlere karşı korumak için düz metin verilerini şifreli metne dönüştürme işlemidir. Dosyaların güvenliğini sağlamak için farklı şifreleme algoritmaları kullanan birkaç dosya şifreleme programı vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

 • VeraCrypt
 • AxCrypt
 • GnuPG
 • BitLocker
 • CryptoExpert

Bu programları tek tek dosyaları, klasörleri veya tüm sabit sürücüleri şifrelemek için kullanabilirsiniz. Kullanılan şifreleme algoritmaları arasında AES, RSA, Twofish, Blowfish ve diğerleri bulunmaktadır. Şifrelemenin gücü ise şifreleme anahtarının uzunluğuna göre belirlenmektedir.

Dosya Şifreleme Programı Kullanmanın Faydaları

Bir kullanıcı için dosya şifreleme programı kullanmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Şimdi kısaca bunlardan bahsedeceğiz:

 • Dosya şifreleme programı, özel bilgilerinizi yetkisiz erişimlere ve hırsızlığa karşı korumanıza yardımcı olur.
 • Şifrelenmiş dosyalarınızı farklı cihazlarda güvenli bir şekilde saklayabilir ve bu cihazlardan başka bir yere aktarabilirsiniz.
 • Şifreleme ile verilerinize kimlerin erişebileceğini ve görüntüleyebileceğini kontrol edebilirsiniz.
 • Şifrelenmiş dosyalarınızın bozulma veya hasara uğrama olasılıklarını düşürürsünüz.
 • Birçok dosya şifreleme programı, kullanıcılar için şifrelemeyi ve şifre çözmeyi kolaylaştıran basit kullanıcı arayüzlere sahiptir.

Şifreleme yazılımının kullanımı zor gibi görünse de kullanımı aslında çok kolaydır. Bugün mevcut olan en iyi dosya şifreleme programı örneklerine göz atacağız.

En İyi Dosya Şifreleme Programları

BitLocker

Windows BitLocker, Windows işletim sistemi kullanıcılarının faydalanabileceği en iyi veri şifreleme çözümleri arasında yer alır. Bu özellik, diskinizdeki veya sabit sürücünüzdeki belirli bir bölümü bir bütün olarak şifrelemenizi sağlar.

BitLocker, en son Windows sürümlerinde yerleşik olarak bulunmaktadır (Windows 10’dan itibaren). Söz konusu bölümleri şifrelemek için AES (128 ve 256 bit) kullanır. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), şifreleme algoritmaları için endüstri standardıdır.

Aşırı sınırlara kadar test edilen BitLocker’ı şimdiye kadar hiçbir hacker grubu kıramadı. Sistemin özündeki dönüşüm matrisinin yüksek doğrusal olmama özelliği, muhtemelen bunu asla başaramayacakları anlamına geliyor. %100 garantinin mümkün olmadığı dijital güvenlik alanında BitLocker sizin için en iyi çözümlerden birisi olabilir.

BitLocker ile ilgili bazı önemli bilgilerden bahsedecek olursak;

 • Kullanımı kolay olan BitLocker, Windows işletim sisteminizde yerel olarak bulunmaktadır (Windows 10 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız). Yani ek bir yazılım yüklemenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz.
 • Veri ihlalini önlemek ve hassas bilgilerinizin sabit diskinizden sızmaması için kullanabilirsiniz.
 • BitLocker, tüm sürücünüzü şifreleyebilir. Bu nedenle fiziksel sürücünüzü kaybetseniz bile hiçbir üçüncü taraf verilerinize ulaşamaz.
 • Özelliği aktif ettiğinizde, sisteminize eklediğiniz her yeni dosya otomatik olarak şifrelenir.

Programı kullanmak için Windows bilgisayarınızda Başlat’ı açıp BitLocker yazın. Alternatif olarak Başlat > Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Cihaz şifreleme > BitLocker sıralamasını takip edebilirsiniz.

GnuPG

GNU Privacy Guard (GnuPG veya GPG), veri iletişimi için kullanıcılara kriptografik gizlilik ve kimlik doğrulama sağlayan ücretsiz bir yazılım şifreleme programıdır. E-posta şifreleme için yaygın olarak kullanılan bir protokol olan OpenPGP için bir standart olan GnuPG, kullanıcıların verilerini şifrelemesine, imzalamasına, alınan mesajların şifresini çözmesine ve doğrulamasına olanak tanır. E-postalar, dosyalar ve disk şifreleme gibi hassas bilgilerin güvenliğini sağlamak için yaygın olarak kullanılan GnuPG, popüler e-posta istemcileriyle uyumludur ve çoğu işletim sisteminde kullanılabilmektedir.

GnuPG’nin temel özelliklerinden bahsedecek olursak:

 • GnuPG, hassas bilgilerinizi korumak için simetrik ve asimetrik şifreleme algoritmalarını desteklemektedir.
 • Kullanıcıların güvenli iletişim ve veri bütünlüğü için dijital imzaları imzalamasına ve doğrulamasına olanak tanımaktadır.
 • GnuPG, kullanıcıların kendi genel ve özel anahtarlarını oluşturmasına, yönetmesine ve saklamasına olanak tanıyan bir sisteme sahiptir.
 • GnuPG ücretsiz ve açık kaynaklı bir program olduğu için herkes tarafından erişebilirdir.
 • Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere pek çok işletim sistemini desteklemektedir.
 • Diğer OpenPGP yazılımlarıyla uyumlu olan GnuPG, farklı yazılımlar kullanan diğer kullanıcılarla şifreli iletişim sağlar.
 • GnuPG, güvenli anahtar oluşturma, güvenli bellek yönetimi ve kurcalamaya karşı koruma gibi çeşitli yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir.

Programın tüm platformlar için indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

PixelCryptor

Ücretsiz bir dosya şifreleme programı olan PixelCryptor, Windows işletim sistemi kullanıcıları için tasarlanmıştır.

PixelCryptor’ın şifreleme algoritmasındaki fikrin oldukça yenilikçi olduğunu söylemeliyiz. Bir bitmap dosyasının piksellerini kullanan (gif, jpeg, tiff, png ve BMP formatlarını destekler) program, şifrelemeyi gerçekleştirmek bir resim seçerek onu hem şifreleme anahtarı hem de bir tür şifre olarak kullanmanızı sağlar.

Bir dosyanın yerine bir şifre veya bir şifreleme anahtarı koymak, sizi güvenli bir şifre bulma, şidreyi hatırlama, karşı tarafa güvenli bir şekilde iletme gibi zahmetlerden kurtarır. Bu nedenle PixelCryptor’ın birçok yönden cezbedici olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılımın kullanımı oldukça kolaydır. Menüden “Dosyaları kodla”yı (Encode files) ardından şifrelenmesini istediğiniz klasörleri seçin. Daha sonra İleri‘ye (Next) tıklayın, şifre ve şifreleme anahtarı olarak kullanacağınız görüntü dosyasını ekleyin. Tüm yapmanız gerekenler bunlardı.

Programı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

BCArchive

BCArchive, Windows bilgisayarlar için ücretsiz bir dosya şifreleme programıdır. Çok yönlülüğe sahip olan bu program, tercihinize bağlı olarak bilinen en iyi şifreleme algoritmalarının geniş bir yelpazesi ile tüm bir klasörü veya tek bir dosyayı şifrelemenize izin verir. Bu algoritmalar arasında Blowfish-448, Blowfish-256, Twofish, Gost, Rijndael, Serpent ve Camellia-256 yer alıyor. Ayrıca birçok karma algoritma ve bir açık anahtar şifreleme yöntemi elde edebilirsiniz. Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Gpg4win

Bu şifreleme aracı, kullanıcıların şifreleme ve dijital imzalar ile güvenli bir şekilde e-posta ve dosya değiş tokuşu yapmasını sağlar. Şifreleme, içeriği istenmeyen bir tarafın okumasına karşı korur.

Dijital imzalar, içeriğin değiştirilmediğini ve belirli bir göndericiden geldiğini sağlar. Gpg4win ise hem OpenPGP hem de S/MIME (X.509) gibi ilgili şifreleme standartlarını destekler ve Windows için resmi GnuPG dağıtımıdır. GPG4Win’i en iyi dosya şifreleme uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Programı indirmek için şuradaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Silver Key

Silver Key, Windows tabanlı ücretsiz bir şifreleme yazılımıdır. Programın ana özelliklerinden birisi, internet üzerinden güvenli şekilde gönderebileceğiniz şifreli bir paket oluşturmaktır. Belirli bir paket için doğru şifreyi sağlayabilirseniz, dosyanın kendi kendine açılmasını dahi sağlayabilirsiniz. Bu nedenle gönderdiğiniz dosyaların şifresinin çözülmesi için alıcıda Silver Key’in yüklü olması gerekmiyor. Programın kriptografi algoritması, VPN’ler ve sunulan en iyi şifrelemeye ihtiyaç duyan her görev için endüstri standardı olan AES-256’dır.

Kullanımı gayet kolay bu program, şifrelemeden sonra dosyaları imha etmek, özel bir mesaj eklemek, herkesin görebileceği bir açıklama eklemek gibi pek çok ilgi çekici özelliğe sahiptir.

Hemen hemen her yazılım kategorisinde olduğu gibi Windows için çok sayıda iyi ücretsiz dosya şifreleme aracı vardır. Ancak Silver Key, kullanım kolaylığı açısından diğerlerinden ayrılmayı başarıyor. Programı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

VeraCrypt

VeraCrypt, Windows, Linux ve macOS için açık kaynaklı bir disk şifreleme programıdır. Kullanıcıların şifrelenmiş sanal sürücüler oluşturmasına ve tüm sabit sürücüleri şifrelemesine olanak tanıyan VeraCrypt, verilerin güvenliğini sağlamak için AES ve Twofish gibi güçlü şifreleme algoritmaları kullanmaktadır. Anahtar dosyaları, gizli birimler ve makul inkar edilebilirlik gibi özellikleri de içerir.

VeraCrypt’in bazı temel özellikleri şunlardır:

 • Sanal sürücüleri ve tüm sabit sürücüleri şifreler.
 • AES, Twofish, Serpent ve daha fazlası gibi güçlü şifreleme algoritmaları kullanır.
 • Anahtar dosyaları için destek sunar.
 • Çeşitli boyutlarda şifreli kaplar oluşturma yeteneğine sahiptir.
 • Çoklu şifreleme yöntemleri için destek sağlar.
 • Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere birden çok işletim sistemi desteğine sahiptir.
 • Kullanımı kolay grafiksel kullanıcı arayüzüne sahiptir.
 • Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımdır.

Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

AxCrypt

AxCrypt, bireysel ve ekip olarak kullanım için tasarlanmıştır. Güvenilir ve çok güçlü olan bu dosya şifreleme programı ile verilerinizi korumak için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlar.

Dosyalarınız, başkalarının erişmesini engellemek için 128-bit veya 256-bit AES şifrelemesi ile korunur. Ayrıca özelliklerinin bir parçası olarak bulut depolama yeteneklerine de sahiptir.

Bu yazılım, Google Drive ve Dropbox gibi hizmetlere kaydedilen dosyaları otomatik olarak koruyabiliyor. Bu da cihazınızda olmasa bile dosyalarınızın AxCrypt tarafından korunabileceği anlamına gelmektedir.

AxCrypt’in ücretsiz bir şifreleme yazılımı sürümü bulunuyor ancak oldukça sınırlı özellik erişiminin olduğunu söylememiz gerek. Genelde dosya şifreleme programları ücretli olduğu için AxCrypt’ten daha iyisini bulmak konusunda biraz zorlanabilirsiniz. 1 aylık ücretsiz deneme sürümü bulunan bu dosya şifreleme programını şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

CryptoExpert

Windows masaüstü yazılım güvenliği konusunda CryptoExpert, kullanabileceğiniz en iyi şifreleme programı olabilir. Tüm verileriniz için güvenli dosyalar sunar ve tüm olası açıkların korunmasını sağlar.

CryptoExpert, bu listedeki tüm yazılımlar arasında belki de en güçlü şifrelemeyi sağlayanıdır. Son derece güçlü bir koruma sağlar. Sistem, cihazınızda Word, Excel ve PowerPoint dosyaları, multimedya dosyaları ve e-posta veritabanları dahil olmak üzere oldukça geniş bir dosya yelpazesini yedeklemenize izin veriyor.

CryptoExpert’in belki de en çekici yanı, her boyuttaki dosyayı güvence altına alabilmesidir. Program, Blowfish, Cast, 3DES ve AES-256 şifreleme algoritmalarını kullanır.

Windows 7, 8 ve 10’un 32 bit ve 64 bit sürümleriyle çalışan programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

CertainSafe

En iyi dosya şifreleme programı listemizin üçüncü sırasında CertainSafe yer almaktadır. Olası riskleri azaltmanıza yardımcı olacak son derece etkili bir bulut tabanlı şifreleme sağlar.

Belgeleri depolamanızın yanı sıra özel mesajları, fotoğrafları, videoları ve diğer dosyaları paylaşmanızı sağlar. Tüm bunları herhangi bir üçüncü taraf kaynağın eline geçmesi gibi endişelerden uzak bir şekilde yapabilirsiniz. CertainSafe ayrıca sistemleri aracılığıyla farklı kişilerle işbirliği yapıp iletişim kurmanıza olanak tanır. Tabii ki aranızda yazışmaların her bitinin tamamen şifreleneceğini de belirtelim.

CertainSafe’in göze çarpan bir başka özelliğiyse iş veritabanları ve uygulamaları için otomatikleştirilmiş güvenlik eklemeleridir. Bu da tüm işlemleri her zaman manuel olarak gerçekleştirmenizin gerekmediği anlamına geliyor. Programı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

VeraCrypt

Birinci sınıf ücretsiz dosya şifreleme programı arıyorsanız, VeraCrypt’a kesinlikle bir göz atmalısınız. Herkes için üst düzey ücretsiz şifreleme hizmeti sunan bu program, önemli veriler için kurumsal düzeyde şifreleme sağlıyor.

Tamamen ücretsiz olan VeraCrypt, kullanımı ve anlaşılması oldukça kolay bir programdır. Tek yaptığı şey, verilerinize şifrelenmiş parolalar eklemektir. Yazılıma verileriniz hakkında birkaç ayrıntı verdikten sonra gerisini ona gönül rahatlığıyla bırakabilirsiniz.

Kaba kuvvet saldırılarına karşı oldukça güçlü olan bu program sayesinde bilgisayar korsanlarının verilerinizin şifresini çözmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Programı bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Folder Lock

NewSoftwares tarafından geliştirilen Folder Lock, kullanıcılar için ‘kurşun geçirmez’ bir veri şifreleme hizmeti sağlar. Ayrıca mobil cihazlarınıza şifreleme yapmak için de bu programı kullanabilirsiniz.

Kritik verileri depolayan herhangi bir cihaza şifreleme eklemenize olanak tanıyan Folder Lock, telefonunuzda sakladığınız kişisel dosyalarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı, kişilerinizi, cüzdan kartlarınızı, notlarınızı ve ses kayıtlarınızı güvence altına alacaktır. Bunların dışında farklı güvenlik özelliklerine de sahiptir.

Folder Lock ile tuzak şifre belirleme, bilgisayar korsanlarını caydırma, yetkisiz oturum açma girişimlerini günlüğe kaydetme, tüm parolalarınızı yedekleme ve olası kaba kuvvet saldırılarından haberdar olma olanağına da sahip olacaksınız. Gördüğünüz üzere mobil koruma ve pek çok güvenlik aracı için Folder Lock’ı tercih edebilirsiniz.

Şuradaki bağlantıdan programa göz atabilir ayrıca indirme bağlantısına ulaşabilirsiniz.

Boxcryptor

Boxcryptor, mevcut olan en iyi dosya şifreleme yazılımlarından bir diğeridir. Program, bulut depolama hizmetleri için uçtan uca şifreleme sağlar. Kişisel veya şirket içi hizmetten ziyade ağırlıklı olarak bulut depolama kullanan bir işletmeniz varsa, Boxcryptor tercih edilebilir seçenekler arasındadır.

Boxcryptor’ın diğer şifreleme yazılımı hizmetlerinin yapmadığı şey, etrafındaki en popüler 30 bulut hizmeti için bulut odaklı şifreleme yazılımı sağlamasıdır. AES 256-bit şifreleme ve RSA şifrelemesinin bir kombinasyonu kullanılarak yapılır. Boxcryptor’ın ana noktası, birden fazla hizmet ve mobil cihaz arasında şifrelemeye izin vermenizi olabildiğince kolay hale getirmek istemesidir.

Boxcryptor ayrıca iki cihazda kullanabileceğiniz sınırlı bir ücretsiz seçenek sunar. Bulut depolama koruma hizmetleriyle ilgileniyorsanız bir göz atın deriz. Programı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

NordLocker

Nord adını daha önce farklı hizmetler için duymuş olabilirsiniz. Örneğin VPN servisleri arasında NordVPN, oldukça popüler bir çözümdür. NordLocker’da şifreleme araçlarının kullanımı oldukça kolaydır. Bu listedeki diğer programlarda bulunan bazı özelliklerden yoksun olsa da hala alanının en iyileri arasındadır.

macOS ve Windows için bir dosya şifreleme uygulaması olan NordVPN, bugün mevcut olan en güçlü iki şifreleme biçimini kullanır; AES-256 ve 4096 bit RSA. Ürünün kullanımı oldukça kolaydır ve sezgisel bir arayüze sahiptir.

Uygulama birden fazla platformda çalışır. Cihazınızda veya herhangi bir bulut hizmetinde depolanan bilgileri korur. Şifrelenmiş bir NordLocker klasörüne dosya eklemek veya bu klasörden dosya kaldırmak için yerleşik bir sürükle ve bırak özelliğini kullanabilirsiniz. Nord uzun zamandır güvenlik alanında isim yapmış bir çözümdür. Dolayısıyla NordLocker’ı da şuradaki bağlantıdan indirerek gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

CryptoForge

CryptoForge, çok fazla ön planda olmasa da kesinlikle göz atmanız gereken dosya şifreleme programları arasındadır.

Şifreleme ve güvenli silme için basit bir yaklaşım sunan program, dosyalarınızı güvende tutmak için kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerdendir. Kurulumunu hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit bir arayüzü bulunan programdaki özelliklere sağ tıklama seçeneğini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Şuradaki bağlantı üzerinden dosya şifreleme programını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

HTTPS Everywhere

Bilgisayarınızdaki dosyalarını şifrelemek iyi bir güvenlik politikası olsa da sizce bu yeterli mi? Zira internetin kalbinde iletişim yer alır, bu nedenle internetteki güvenliğinizi de sağlamanız için HTTPS Everywhere adlı çözümden bahsetmek istiyoruz.

Webde gezinirken başınıza her an neyin gelebileceğini bilmeniz veya öngörebilmeniz pek kolay değil. Burada devreye giren HTTPS Everywhere, internette güvenli bir şekilde gezinmenizi sağlıyor

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera için kullanılabilen bir tarayıcı uzantısı olan bu araç, tüm web trafiğinizin her zaman şifrelenmesini sağlar. Böylece hiçbir üçüncü taraf, internetteki faaliyetlerinizi baştan sona bilemez. Eğer ilginizi çektiyse HTTPS Everywhere’ün web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

FileVault

FileVault, kullanıcıların tüm sistem sürücülerini veya tek tek dosya ve klasörlerini şifrelemelerine olanak tanıyan, macOS’un yerleşik bir şifreleme aracıdır. İşte FileVault’un özellikleri ve faydaları hakkında kısa bir inceleme:

Özellikleri:

 • FileVault, oldukça güvenli ve yaygın olarak kullanılan bir şifreleme standardı olan XTS-AES şifreleme algoritmasını kullanır.
 • Bekleyen verileri şifreler, yani bilgisayarınız kaybolsa veya çalınsa bile verileriniz korunur.
 • FileVault ile kullanıcılar, Sistem Tercihleri’ndeki Güvenlik ve Gizlilik tercihleri ​​bölmesinden şifrelemeyi etkinleştirebilir ve yönetebilirler.
 • Birden çok kullanıcıyı destekleyerek her kullanıcının kendi şifreli giriş dizinine sahip olmasını sağlar.

Faydaları:

 • FileVault’un sistem üzerindeki performans etkisi minimumdur. Çoğu kullanıcı bu aracı kullanırken herhangi bir yavaşlama veya performans sorunu fark etmez.
 • Şifreleme işlemi, özellikle büyük bir sistem sürücüsünü şifreliyorsanız biraz zaman alabilir. Bununla birlikte arka planda çalıştığı için normal bilgisayar kullanımını engellemez.
 • Bir sürücünün şifresini çözmek de nispeten hızlı ve sorunsuz bir işlemdir.

Sonuç olarak FileVault, üst seviye güvenlik ve performans sağlayan sağlam bir şifreleme aracıdır. Kullanımı kolay olan ve macOS ile sorunsuz bir şekilde bütünleşen bu araç, sistem performansı üzerinde minimum etkiye sahiptir. Verilerini yetkisiz erişime karşı korumak isteyen Mac kullanıcıları için harika bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

DiskCryptor

Kullanıcılar için ücretsiz, açık kaynaklı ve şifreleme yazılımı olarak harika bir seçenek daha. Bu yazılım, bilgisayarınızdaki dahili veya harici sabit disklerde bulunan verileri şifreleyerek ve güvence altına almanızı sağlar.

DiskCryptor adlı bu program, sistem bölümleri ve ISO görüntüleri dahil olmak üzere verilerin şifrelenmesini sağlar. Bu yazılımın kolay kullanımlı arayüzü, sorunsuz bir şekilde işlem yapmanızı sağlar.

DiskCryptor, şu anda bir kısmi disk şifreleme aracı olarak kullanılan bir tam disk şifreleme aracıdır. Bu yazılımın işlevselliğinin arkasında çalışan AES şifrelemesi, Twofish şifrelemesi ve diğer birçok güvenli şifreleme teknikleri gibi birden fazla şifreleme tekniği veya algoritması bulunmaktadır. Bu yazılım içinde mevcut olan “Veriyi Şifrele” (Encrypt data) seçeneğine tıklayarak şifreleme yapmak istediğiniz disk bölümlerini seçmeniz yeterlidir. Dosyaları seçtikten sonra, şifreleme görevinizi tamamlamak için ilerleyen adımları takip edin.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, DiskCryptor her kullanıcı için çok kolay kullanılabilen bir yazılımdır ve şifrelenmiş veriler bu yazılımla güvende ve korumalıdır. Yazılıma kaydolmak için herhangi bir kayıt işlemi gerekmiyor. Sadece programı yükleyip bilgisayarınızda başlatın ve ardından şifrelemek için dosyaları seçin.

Programın indirmek bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dosya şifreleme %100 güvenli midir?

Hiçbir şifreleme yöntemi %100 güvenli değildir. Bu yöntemlerin her zaman bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği potansiyel güvenlik açıkları veya zayıflıkları vardır. Ancak dosya şifreleme, hassas verileri çoğu tehdide karşı korumanın hala en etkili yollarından birisidir. Birden çok şifreleme katmanı ve en iyi uygulamaları kullanarak dosyanızın güvenliğini arttırabilirsiniz.

Bilgisayarımdaki dosyaları nasıl şifreleyebilirim?

Bilgisayarınızdaki dosyaları şifrelemek için bir dosya şifreleme programı veya Windows’ta BitLocker veya macOS’ta FileVault gibi yerleşik bir şifreleme aracı kullanabilirsiniz. Ayrı ayrı dosya veya klasörlerin üzerlerine sağ tıklayıp “Şifrele“yi seçerek şifreleme işlemini yapabilirsiniz.