En İyi 6 Fotoğraf Filtre Programı

Fotoğraf filtre programı, bir fotoğrafı ham halinden daha güzel hale getirmek için kullandığımız yardımcı araçlardan birisidir. Hem bilgisayarda hem de telefonda kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf filtre programı alternatifleri bulunuyor. Aşağıdaki ücretsiz fotoğraf filtre programlarından istediğinizi cihazınıza yükleyerek fotoğraflarınızı olduğundan daha hoş bir hale dönüştürebilirsiniz.

Fotoğraf Filtre Programı Nedir?

Fotoğraf filtre programı, dijital fotoğrafları düzenlemek ve geliştirmek için tasarlanmış bir yazılım türüdür. Kullanıcıların görünümlerini değiştirmek, renk dengesini, parlaklığını, kontrastını ve diğer ayarlarını yapmak için fotoğraflarına çeşitli filtreler veya efektler uygulamasına olanak tanır.

Bu programlar genellikle kullanıcıların yalnızca birkaç tıklamayla uygulayabilecekleri çok çeşitli ön ayarlı filtrelere sahiptir. Bazı fotoğraf filtresi programları, kullanıcıların karmaşık efektler oluşturmasına ve bunları seçerek görüntünün farklı bölümlerine uygulamasına olanak tanıyan katmanlama, maskeleme ve düzenleme araçları gibi gelişmiş özellikler de içerir.

Fotoğraf filtresi programı, daha çok fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar ve sosyal medya kullanıcılarının fotoğraflarını geliştirmek ve projeleri için çarpıcı görsel efektler oluşturmak için yaygın olarak kullanılır.

Fotoğraf Filtre Programı Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf filtresi programı kullanmak için belirli adımlar, kullandığınız yazılıma bağlı olarak değişebilir. Yine de genel olarak takip edebileceğiniz adımlar şunlardır:

 • Bilgisayarınızdaki fotoğraf filtresi programını açıp düzenlemek istediğiniz fotoğrafı içe aktarın.
 • Parlaklığı, kontrastı, renk dengesini ve diğer ayarları istediğiniz gibi ayarlamak için çeşitli düzenleme araçlarını kullanın. Fotoğrafın kompozisyonunu ayarlamak için kırpma ve yeniden boyutlandırma araçlarını da kullanabilirsiniz.
 • Fotoğrafınıza filtreler veya efektler uygulayın. Birçok fotoğraf filtresi programı, aralarından seçim yapabileceğiniz veya kendi özel filtrelerinizi oluşturabileceğiniz önceden yüklenmiş filtrelerle birlikte gelir.
 • Filtreleri uyguladıktan sonra, sonuçlardan memnun olup olmadığınızı görmek için değişiklikleri önizlediğinizden emin olun.
 • Düzenlenen fotoğrafınızı bilgisayarınıza kaydedin. Düzenlenmiş fotoğrafınızı ihtiyaçlarınıza göre farklı dosya formatlarında dışa aktarma seçeneğiniz de olabilir.
 • Son olarak, düzenlediğiniz fotoğrafı başkalarıyla paylaşın veya projeniz için kullanın.

Fotoğraf filtresi programının karmaşık olabileceğini, fotoğraflarınızı düzenlemek ve geliştirmek için kullanabileceğiniz birçok başka özellik ve araç olabileceğini unutmayın. Sizin için en iyi olanı bulmak için programı deneyip çeşitli özelliklerini keşfetmelisiniz.

En İyi 6 Fotoğraf Filtre Programı

Aşağıdaki filtre programı önerilerimizin hepsi bilgisayar için. Mobil uygulama örneklerini bu başlığın sonunda ayrı bir başlık altında göreceksiniz.

Autodesk Pixlr

Autodesk Pixlr, Windows ve Mac için ücretsiz bir fotoğraf filtre programıdır. Bu program, fotoğraflara çeşitli efektler ve filtreler ekleme konusunda gerçekten başarılıdır. Antonio, Amber, Jean, Karen gibi oldukça iyi bir filtre setine sahip olan programda, varsayılan filtrelerle birlikte Atomin, Creative, Soft, Subtle gibi harici filtreleri de indirip kullanabilirsiniz. Filtre menüsü, fotoğrafın önizlemesiyle birlikte tüm filtreleri gösterdiği için doğru filtreyi hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanır. Ayrıca uygulamak istediğiniz filtrenin opaklığını arttırıp azaltmanızı sağlayacak bir özelliği de bulunuyor.

Autodesk Pixlr, yukarıdaki özelliklerinin yanı sıra otomatik düzeltme, iyileştirme, kırmızı göz azaltma, otomatik kontrast gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca fotoğraflara çıkartma ve yazı ekleme özellikleri de oldukça hoş. Fotoğrafı daha fazla özelleştirebilmeniz için kenarlık, stilize etme ve bindirme gibi efektler kullanabilirsiniz.

Görüntüleri PNG, JPEG, BITMAP ve TIFF biçimlerinden herhangi birinde kaydedebilmenizi sağlayan Autodesk Pixlr’ı Windows için buradan, Mac içinse buradan indirebilirsiniz.

Polarr Photo Editor

Polarr Photo Editor, Windows ve Mac bilgisayarlar için popüler ve ücretsiz bir fotoğraf filtresi programıdır. Bu program, görüntüleri geliştirmek için kullanıcılara çeşitli filtreler sağlar. Mevcut filtrelerden memnun olmadığınızda bu fotoğraf filtresi programı ile filtreleri içe aktarabilirsiniz. Sosyal medya platformları için sık sık filtrelenmiş görseller yükleyenler için ideal olan bu program, nasıl çalıştığına yönelik kullanıcılara sezgisel bir eğitim sunar.

Bu fotoğraf filtresi programı, aşağıdaki gibi pek çok popüler filtreye sahiptir. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

 • Modern: Görüntülere sıcaklık, berraklık, soğukluk gibi efektler eklemenizi sağlar.
 • Vintage: Bu filtre ile fotoğraflara efekt gibi eski fotoğraflar ekleyebilirsiniz.
 • Art: Kömür, ay ışığı gibi sanatsal filtrelere sahiptir.
 • Infrared: Bu filtre, orijinal renkleri akılda kalıcı yeni renklerle değiştirir.
 • Retouch: Selfie çekimleri için en ideal efekttir.
 • Film: Solaris, redscale ve vista gibi çeşitli popüler filtreler ve daha fazlasını sağlar.

Program, yoğunluk kontrol kaydırıcısı ile her filtrenin yoğunluğunu değiştirmenize olanak tanır. Fotoğrafları daha da geliştirmek için pozlama, renk sıcaklığı, renk tonu, doygunluk, gölgeler, eğriler, tonlama gibi parametreleri de değiştirebilirsiniz.

Polarr, çeşitli görüntü biçimlerindeki görüntüleri içe aktarmanızı sağlar. Görüntüleri PNG, JPEG ve TIFF formatında dışa aktarabilir veya kaydedebilirsiniz. Kaydetme esnasında fotoğrafların kalitesini değiştirebilir, dilerseniz fotoğraflara filigran ekleyebilirsiniz. Polarr Photo Editor’ı Windows bilgisayarlar için buradan, Mac için buradan indirebilirsiniz.

Fotor

Fotoğraf iyileştirme, düzenleme, filtre ekleme gibi konular söz konusu olduğunda Fotor, her zaman piyasanın ağır toplarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Programdaki Efektler menüsünde Classic, Lomo, Retro, Cinematic, Vintage, B/W gibi çeşitli filtre kategorileri göreceksiniz. Bu filtre kategorileri, filtre yoğunluğunu değiştirme imkanı da sunuyor. Fotoğrafı daha fazla özelleştirmek için filtrelerin üstüne kenarlık, yazı gibi eklemeler yapabilirsiniz.

Programı başlattığınızda karşınıza Düzenle (Edit), Kolaj (Collage) ve Batch (Toplu Çalışma) adlı üç seçenek göreceksiniz. Düzenleme bölümünde fotoğraflara eklediğiniz filtreleri düzenleyebilirsiniz. Kolaj bölümünde bir kolaj oluşturmak için görüntüleri karıştırabilir, eşleştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Batch bölümünde ise filtreyi birden fazla fotoğrafa tek seferde ekleyebilirsiniz.

Çalışmanızı tamamladıktan sonra JPG, PNG, BMP ve TIFF formatlarından birini seçerek indirebilirsiniz. Dilerseniz fotoğrafınızı direkt olarak Facebook, Twitter gibi bazı sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Kırpma, düzeltme, ayarlama gibi normal fotoğraf düzenleme seçenekleri de bulunan Fotor’un Windows versiyonunu buradan, Mac versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Picasa

Picasa, fotoğraf düzenleme programları arasında oldukça popüler bir isimdir. Birçok alana uygun fotoğraf filtresi içerdiği için Picasa’yı bir fotoğraf filtresi programı olarak da kullanabilirsiniz. Sepya, renk tonu, siyah beyaz, kızılötesi, hdr-ish, neon gibi 36 adet filtreye sahiptir. Fotoğraflara filtre uyguladıktan sonra Hue, Fade, Grain gibi ögeleri değiştirerek fotoğrafları daha fazla düzenleyebilirsiniz.

Program, bilgisayarınızdaki tüm fotoğraflarınızı bir yerde gösteren bir kütüphaneye sahiptir. Burada renk, kontrast, ışıklandırma ve kırmızı göz efektini düzeltebilen bazı görüntü sabitleme seçeneklerine ulaşırsınız. Programın sunduğu fotoğraf görüntüleyici de oldukça iyidir. Bu özelliği kullanarak aynı anda birden fazla görüntüyü slayt gösterisi olarak görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak Picasa, birden fazla fotoğraf kullanarak kolaj yapmanıza da olanak tanır. İçinde yüz bulunan tüm resimleri bulabilen gerçekten gelişmiş bir arama filtresi de oldukça etkileyici bir özelliktir. Uzun süredir güncelleme almasa da Picasa, mevcut haliyle bile oldukça yetenekli bir programdır. Picasa’yı Windows bilgisayarlar için buradan, Mac için buradan indirebilirsiniz.

PhotoScape

PhotoScape, çeşitli fotoğraf filtrelerini ücretsiz olarak kullanmanıza olanak tanıyan bir fotoğraf düzenleme programıdır. Bu programın toplu işleme özelliğini kullanarak aynı anda birden fazla fotoğrafı düzenleyebilir ve fotoğraflarınıza filtre ekleyebilirsiniz.

Film Effect, Vignetting, Antique photo, Texture, Reflection gibi farklı filtre bölümlerine sahiptir. Bu filtrelerin her birinin kendine has meziyetleri bulunmaktadır. Örneğin Film Effect ile uyguladığınız filtrenin yoğunluk seviyesini düşük, orta veya yüksek olarak seçebilirsiniz. Önizleme seçeneği Film Effect için kullanılabilir durumda. Diğer filtreler için bir efekt uyguladığınızda beğenmezseniz geri alıp farklı bir filtre eklemeniz gerekecek.

Filtre eklemenin yanında kırpma, kırmızı göz düzeltme, boya fırçası, yeniden boyutlandırma, renk düzeltme, ton düzeltme gibi birçok geleneksel fotoğraf düzenleme özelliği ile fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

Animated GIF ve Combine gibi bazı ilginç özelliklere de sahip olan PhotoScape ile Animated GIF seçeneğini kullanarak birkaç saniye boyunca video gibi oynatılan fotoğrafların animasyonlu GIF’ini oluşturabilirsiniz. Combine seçeneği ile birden fazla fotoğrafı birleştirebilir veya tek fotoğraf olacak şekilde kaydedebilirsiniz. Hem Windows hem de Mac için kullanıma uygun olan programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

ON1 Effects

ON1 Effects, Windows ve Mac bilgisayarlar için ücretsiz ve zengin özelliklere sahip bir fotoğraf filtre programıdır. Çeşitli filtreleri kullanarak fotoğrafınızı geliştirmek için oldukça iyi bir yazılımdır. İçerisinde 25 adet filtre kategorisi bulunmaktadır. Her filtre kategorisinde pek çok filtre yer alıyor. Mevcut filtrelerden istediğinizi kullanarak herhangi bir fotoğrafı kolaylıkla sosyal medyada paylaşacak hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte Opaklık, Kalınlık, Ton, Doygunluk, Parlaklık gibi özelliklerden faydalanarak her filtre üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Yukarıdaki özelliklerinin yanı sıra ON1 Effects, maskeleme fırçası kullanarak fotoğraflara birden çok renk eklemenize olanak tanıyan Maske (Mask) ayarları içerir. Programın bir başka iyi özelliği olan Histogram ile her pikselin ayrı RGB değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

JPEG, PNG, GIF, TIFF gibi tüm popüler görüntü formatlarını destekleyen program, ayrıca herhangi bir fotoğrafın çıktı görüntü biçimini de değiştirebilmenizi sağlar. Bu klas fotoğraf filtre programını Windows ve Mac için buradan indirebilirsiniz.

En İyi 4 Fotoğraf Filtre Uygulaması

Aşağıda fotoğraflarınıza filtre eklemek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamaların yer aldığı bir liste göreceksiniz. Tüm uygulamaları ücretsiz olarak indirip kullanabilir, dilerseniz uygulama içi satın alımlar ile uygulamaların özelliklerinden daha fazla faydalanabilirsiniz.

PhotoDirector

400’den fazla yüksek kaliteli fotoğraf filtresiyle PhotoDirector, listemizin en geniş filtre seçeneklerine sahip uygulamasıdır. Düzenli içerik güncellemeleri alan PhotoDirector, kullanıcılarına her zaman daha fazla filtre seçeneği sunmaktadır.

Fotoğraf filtrelerini kullanmanın en zor kısımlarından biri, fotoğrafınız için doğru görünümü bulmaktır. Fakat PhotoDirector, tam da burada öne çıkarak kullanıcılara bir avantaj sunmaktadır. PhotoDirector’ın bu sıkıntıyı giderme yeteneği, onu en iyi fotoğraf filtre uygulamaları listemize almamızın bir başka nedenidir. Bir dizi düzenleme aracına sahip olan uygulama ile kontrastı, renk dengesini, parlaklığı ve tonları değiştirerek filtrenizin yoğunluğunu manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Uygulama, filtreye doğrudan gömülü olan ve farklı ögeler içeren filtreler sunuyor. Örneğin Neon ve Festive Shine gibi fotoğraf filtreleri bir estetik oluşturmakla kalmayıp aynı zamanda çekimlerinize yeni bir boyut katar.

Uygulama, farklı beceri seviyeleri ile çarpıcı görüntüler elde etmeniz için ihtiyaç duyacağınız tüm düzenleme araçlarına sahiptir. Bokeh aydınlatmadan gökyüzü değiştirmeye, fotoğraf animasyonu gibi gelişmiş yapay zeka destekli işlevlere kadar sınırsız bir yaratıcılık sizleri bekliyor olacak. PhotoDirector’ı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

VSCO

Dünya genelindeki Instagram kullanıcıları, pek çok özelliği sebebiyle VSCO’nun basitleştirilmiş ve kullanıcı dostu mobil uygulamasını epey seviyor. Uygulama, fotoğrafları özelleştirmek için gerekli tüm düzenleme araçlarına ve birkaç gelişmiş özelliğe sahiptir. Ayrıca zevkinize uygun özel filtreler oluşturmanızı ve kaydedebilmenizi sağlar.

VSCO’nun ücretsiz filtre koleksiyonu, PhotoDirector uygulamasına kıyasla biraz sınırlıdır. Uygulama ayrıca yeni başlayanların kafasını karıştırabilecek bir öğrenme eğrisi ile birlikte geliyor. Fakat uygulamayı kullandıkça epey seveceğinizi düşünüyoruz. VSCO’yu Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Snapseed

Fotoğraf düzenleme ve filtre uygulaması olan Snapseed, fotoğrafları istediğiniz gibi özelleştirmenizi kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Düzenleme zahmetini ortadan kaldıran filtre, ön ayar ve otomatik ayarlama aracı içerir. Snapseed, sahip olduğu tüm düzenleme araçlarına rağmen özellikle de Tune Image işlevi ile bilinir.

Bu özellik, sıcaklık, ışık ve rengin mükemmel dengesini yakalamanıza olanak tanıyan özelleştirilebilir bazı ölçeklerle fotoğraflarınız üzerinde ince ayarlar yapar. Olumsuz tarafı ise tıpkı VSCO gibi biraz zor bir öğrenme eğrisi sunar. Yine de Snapseed’in arayüzü oldukça ferah. Uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

BeautyPlus

BeautyPlus, her iki uygulama mağazasında da en popüler fotoğraf filtre uygulamalarından biridir. App Store’da 270.000’den, Google Play Store’da ise 4 milyondan fazla (!) incelemeye sahiptir.

Selfie dünyasına hükmeden bir uygulama olan BeautyPlus, yüzlerce filtreye, çıkartmaya ve özel efekte sahiptir. Düzenleme araçlarını kullanarak fotoğrafınızı gerçekten de inanamayacağınız bir hale dönüştürebilirsiniz. Yüzünüzdeki sivilceleri dahi ortadan kaldıran düzenleme araçları, BeautyPlus’ı bir filtre uygulamasından daha fazlasına dönüştürüyor. Uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.