En İyi Ücretsiz İngilizce Öğrenme Uygulamaları

İngilizce öğrenmek isteyen herkesin birinci arzusu kolay şekilde İngilizce öğrenmektir. Maliyetli kurslara, pahalı yurtdışı seyahatlerine imkânı olmayanların en sık tercih ettiği yöntem ise en iyi ve ücretsiz İngilizce öğrenme uygulamalardır. Yalnızca telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama ile İngilizce gramer, kelime bilgisi ve konuşma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Sıfırdan İngilizce öğrenmenin en kolay yolu haline gelen İngilizce öğrenme uygulamalarını sizler için araştırdık.
 
İngilizce öğrenme uygulamaları sayesinde ayrı bir vakit yaratmak zorunda kalmadan, trafikte geçirdiğiniz süreyi dahi İngilizce öğrenmek için kullanabileceğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz. İngilizce öğrenme uygulamalarının birçoğu telefonun yanı sıra tablet veya bilgisayarda da kullanıma açık. İndireceğiniz telefon uygulamalarında seviyenizi kendiniz belirleyebilir veya uygulamanın testleri ile seviyenizi öğrenebilirsiniz. İngilizce öğrenme uygulamalarının birçoğu anadili İngilizce olan eğitmenlerle birebir ders almanızı da sağlıyor. Genelde ücretsiz olan İngilizce öğrenme uygulamalarının bazıları düşük ücretli abonelik seçeneğiyle daha geniş kapsamlı eğitimlerden yararlanmanızı da izin veriyor. Sizler için kolay İngilizce öğrenme uygulamalarını araştırdık.  

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Duolingo

En iyi İngilizce öğrenme uygulamaları arasında son zamanların en popüler tercihi Duolingo. Uygulamanın ‘mottosu dil öğrenmenin en kolay yolu’ olmak. Uygulamanın en cazip kısmı ise kullanıcı ödüllü olmasına rağmen halen ücretsiz olarak edinilebilmesi. Sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenlerinde rahatlıkla kullanabileceği uygulama oyun tarzında eğlenerek öğrenmenizi hedefliyor. Uygulama aynı zamanda 2013 yılında Google Play En İyisi ödülünün de sahibi. Uygulama 10 MB boyutunda ve şu an 4.7 yıldız puanına sahip. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Hello English

Hello English, İngilizce dinleme, yazma, okuma, dilbilgisi ve konuşma dahil olmak üzere tüm dil öğrenme becerilerini kapsayan bir uygulamadır. Duolingo gibi bu uygulama da sizi her gün biraz İngilizce çalışmaya ikna etme konusunda epey başarılı. Günlük ev ödevleri veren uygulama, seviyenizle alakalı tamamlamanız gereken video ve sesli dersler sunar. Ödevinizi tamamladığınızda yeni derslerin kilidini açabilirsiniz. Ayrıca bağımlılık yapan bazı öğrenme oyunları ile İngilizce pratik yapma özelliği de bulunuyor.

Diğer uygulamalardan farklı olarak Hello English, İngilizce konuşanlarla bağlantı kurmak için çeşitli fırsatlar sunuyor. Bir İngilizce öğretmeniyle görüntülü sohbet etmek için 1 ile 140 dolar arasında bir kerelik ücret ödeyebilirsiniz. Diğer öğrencilerle bağlantı kurmak ve İngilizce mesajlaşma pratiği yapmak için kullanıcı forumları da vardır.

Hello English ile 25 farklı ana dilden İngilizce öğrenebilirsiniz. Bu diller arasında elbette Türkçe de bulunuyor. Ücretsiz sürümünde çok faydalı dersler bulunuyor fakat reklamları biraz rahatsız edici olabilir. Eğer uygulamadan memnun kalırsanız, ücretli sürümünü kullanmayı da düşünebilirsiniz. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Grammarly

Grammarly, çoğu öğrencinin ücretsiz sürümünü gayet yeterli bulduğu bir İngilizce öğrenme uygulamasıdır. Yapısı ise çoğu İngilizce öğrenme odaklı uygulamadan biraz farklı.

Orta veya ileri düzeyde bir İngilizce dilbilgisine sahipseniz, telefonunuzu İngilizce yazmak için kullanıyor olabilirsiniz. Arkadaşlarına İngilizce mesaj atmak tweet atmak veya işle ilgili e-postalarınızı İngilizce gönderebiliyor olabilirsiniz. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, Grammarly’yi yazım ve dilbilgisi hatalarınızı otomatik olarak düzelten bir yazı yazma aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede kendinizi sürekli olarak İngilizce yazmaya maruz bırakmış olacaksınız ki bu, dil öğrenme için bu oldukça önemlidir.

Uygulamayı kullanmak için klavye ayarlarınızdan Grammarly’yi etkinleştirmelisiniz. Sonra klavyenizin görünümünü açık veya koyu, tuş kenarlıkları, sayı satırı ve daha fazlası olacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Lingustica

Lingustica, seviyenize göre İngilizce öğrenmenize olanak tanıyan oldukça popüler bir uygulamadır. 4000 İngilizce kelime ve 500 kısa video ile beraber eğlenceli şekilde öğretmeyi hedefleyen Lingustica; seçenekli, grup, eşleştirme, yazma, dinleme gibi birçok soru tipini barındırıyor. Böylelikle İngilizce öğrenmeyi keyifli bir aktiviteye dönüştüreceksiniz.

Performansınıza göre size geri bildirimlerde bulunan Lingustica; kelime, yazma ve dinlemedeki başarınızı hesaplayıp size bu konuda çalışmalar yaptırır. Aralıklı tekrar yöntemi sayesinde hafızanızda zayıflamaya başladığını tespit ettiği kelimeleri tekrar karşınıza getirir. Böylelikle kelimelerin ve cümlelerin hafızanızda kalıcı olmasına yardımcı olur.

Yapı, zaman, sınıf olarak 3’e ayrılmış çok geniş bir dilbilgisi içeriği sunan Lingustica, kullanıcıların ilk ünitelere ücretsiz erişebilmesini sağlıyor. Dilerseniz uygulama içi satın almaları kullanarak öğrenme pratiğinizi biraz daha üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Yalnızca iOS işletim sistemli cihazlar için geliştirilen uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Kolay İngilizce Kelime Öğren

İsmi, geliştirilme amacını tam olarak karşılayan bir uygulamadır. Günde 10, haftada 70, ayda 300 İngilizce kelimeyi basit şekilde öğrenmenize zemin hazırlayan uygulama, akıllı tekrar etme algoritması ile öğrenmekte zorluk çektiğiniz kelimelere odaklanıp bu kelimeleri kolayca öğrenmeni sağlıyor.

Uygulama ile ilgili öncelikle şunu belirtelim; iOS platformuna özel olanı Android’e kıyasla daha geliştirilmiş durumda. Bu sizi kesinlikle Android için indirmenize gerek yok gibi bir algıya düşürmesin. Tamamen geliştiricilerin inisiyatifi doğrultusunda ortaya çıkan bir detay. Yoksa Android kullanıcıları da Kolay İngilizce Kelime Öğren’den gayet memnunlar.

Bunun dışında iOS için aylık 9,99 TL, yıllık ise 59,99 TL olarak fiyatlandırılmış bir premium abonelik hizmetine sahip. Çoğu benzer uygulamanın bu fiyatlardan çok daha yüksek ücretler talep ettiğini siz de az çok biliyorsunuzdur. Bu detay da aklınızın bir köşesinde bulunsun deriz. Uygulamayı Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Cake

cake-android-ios-indir

Cake, İngilizce öğrenmenizi sağlayacak en etkili yöntemlerden birinin belki de başında olanı kullanıyor. Uygulama, YouTube’dan alınan ve günlük hayatta kullanılan bazı İngilizce ifadeleri bir araya getiriyor. Anadili İngilizce olan ‘simülasyon’ kişilerle yapacağınız birebir konuşmalar ile istediğiniz kadar pratik yapabileceksiniz. Ayrıca konuşmalarınızı kaydederek telaffuzunuzun ne kadar iyi olduğunu da kontrol edebilirsiniz. Her gün yeni içeriklerin eklendiği Cake uygulamasını ilk 3 gün boyunca tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer yararını gördüğünüze inanıyorsanız, makul fiyatlarla uygulama içi satın alımlar yaparak kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Cake’i Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Cambly

Her İngilizce öğrenme programı farklı eğitim yöntemine sahip. Cambly ise en kolay İngilizce öğrenme yöntemi olarak ‘konuşmayı’ tavsiye ediyor. Bu uygulamayı indirdiğinizde ana dili İngilizce olan kişiler ile online olarak konuşuyorsunuz. Dil öğrenmenin altın kuralı olan pratik yapmak bu uygulamanın sağladığı en güzel avantaj. İster gramer ister günlük konuşma isterseniz de telaffuz konusunda görüntülü konuşabilirsiniz. Uygulamada karşınıza çıkan kişilerle seviyenize göre konuşmakta büyük rahatlık sağlıyor. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

ELSA: Learn And Speak English

İngilizceyi net bir şekilde konuşabilmeniz için telaffuz ve kelime bilgisi konusunda size yardımcı olan bir İngilizce öğrenme uygulamasıdır. 130’dan fazla ülkedeki 10 milyondan fazla öğrencinin kullandığı uygulama, yapay akıllı konuşma tanıma teknolojisinden faydalanıyor.

IELTS, TOEFL ve TOEIC sınavlarına hazırlık için iyi bir rehber olacak ELSA: Learn And Speak English, birinci sınıf uzmanlar tarafından yazılmış konuşma testi ile telaffuzunuzun güçlü ve zayıf yönleri hakkında ayrıntılı bir rapor almanızı sağlar. Neye odaklandığınızı iyi bilirseniz, dil öğrenmeniz de o kadar kolay olur.

Sesinizi ana dili İngilizce olan biriyle ve onların İngilizce aksanıyla karşılaştırabilmenizi sağlayan uygulama, eğlenceli oyunlarla da dil öğrenimini keyifli hale getiriyor. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

EnglishCentral – Learn English

Toplam 10 milyondan fazla indirme sayısına sahip EnglishCentral – Learn English, video odaklı bir dil öğrenme uygulamasıdır. 13.000’den fazla video ve 50.000’den fazla kelime ile üst seviye bir eğitim imkanı sunan uygulama, IntelliSpeech teknolojisi ile telaffuzunuz konusunda anında geri bildirim almanızı sağlıyor.

Uygulama ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir olsa da sınırlı seviyede kullanım sunduğunu unutmamalısınız. Ücretsiz olarak ayda 2 video izleyebilirsiniz. Bunun dışında öğretmenlerle birebir görüşmeler halinde alacağınız eğitimler için aylık veya yıllık aboneliklerden birini kullanmalısınız. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Memrise

Memrise yalnızca İngilizce öğrenme uygulaması değil. Genel olarak dil öğrenme odaklı olan Memrise, Almanca ve Fransızca öğrenme konusunda da popüler bir uygulama. Günlük hayata odaklanan Memrise, profesyonel ama eğlenceli öğrenme teknikleri kullanıyor. 189 ülkede kullanılan program, özellikle İngilizce kelime öğrenme konusunda çok tercih ediliyor. Uygulamanın site versiyonu da kullanıma açık. Memrise İngilizce öğrenme uygulamasının telefonunuzda kaplayacağı alan yaklaşık 9,6 MB ve uygulama 4.6 yıldız puanına sahip. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Voscreen

İngilizce öğrenmenin en sinematik yolu Voscreen uygulaması dersek yanlış olmaz. Uygulama, bilinen dizi ve filmlerden eğlenceli ve düşündüren alıntılar yaparak hem güldürüyor hem öğretiyor. İngilizce seviyenize göre belgesel, film veya çizgi film izleme olanağı sunan uygulama, kısa diyaloglar, tekrar edilen kelimeler ile kısa sürede İngilizce öğrenme hedefine ulaşmanıza yardımcı oluyor. Puanlama sistemiyle hem seviyenizi belirlemenize yardımcı olan Voscreen, ayrıca sanki oyun oynuyormuşsunuz gibi eğlenmenizi sağlıyor. Üstelik bu uygulama ile yalnızca İngilizce değil, bunun haricinde 19 dil daha öğrenebilirsiniz. Uygulamanın aynı zamanda web sitesi de mevcut. Voscreen’in telefonunuzda kaplayacağı alan 3,9 MB ve uygulama 4.6 yıldız puanına sahip. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Beelinguapp

En iyi İngilizce öğrenme uygulamaları arasında en farklı yöntem Beelinguapp’in. Uygulamada aynı metnin Türkçe ve İngilizce versiyonlarını sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Okuma ve dinleme yöntemiyle hem kelime haznenizi geliştirmenizi destekliyor hem de gramer konularını pekiştirmenize yardım ediyor. Farklı seviyelere göre farklı metinler barındıran uygulama, telaffuz konusunda da etkili bir uygulama. Aile ve çocuk kullanımı için uygun içeriklere sahip olan uygulama ücretli olarak kullanılabiliyor. Telefonunuzda kaplayacağı alan 9,9 MB olan uygulama, kullanıcılar tarafından 4.6 yıldız şeklinde puanlandırılmış. Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Preply [Ücretli]

Preply, öğrencileri online görüntülü sohbet üzerinden 1’e 1 dersler için uzman İngilizce öğretmenleriyle buluşturan bir İngilizce öğrenme uygulamasıdır. Uzmanlık alanı, müsaitlik durumu, incelemeler ve fiyat gibi faktörlere dayalı olarak kendi öğretmeninizi seçebilirsiniz. Uygulamaya yeni kayıt olduğunuzda bir yerleştirme sınavına girersiniz. Ardından bir CEFR seviyesine çıkmak için kaç çalışma saatine ihtiyaç duyacağınıza dair bir tahmin verilir. Sonra da ya Preply’nin kullanıma hazır İngilizce kursları ile çalışmayı ya da yalnızca kişisel olarak ihtiyaç duyduğunuz becerilere ve kelime dağarcığına odaklanmayı seçebilirsiniz.

Uygulamada bir öğretmenle olan ilk seansınız bir saat sürer. Sonra derslerin ne kadar süreceğini kendiniz belirleyebilirsiniz. Dersler 6, 12 veya 24’lü paketler halinde satın alınır ancak istediğiniz saatler için planlayabilirsiniz.

Ücretli bir uygulama olsa da aldığınız dersi beğenmezseniz uygulama size para iadesi yapmayı taahhüt ediyor. Uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

 İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolu

İngilizce öğrenme yolculuğu en başında oldukça zor ve sıkıcı görünebilir. Ancak nasıl öğreneceğinizi bildiğinizde aslında her şey oldukça basittir. İngilizce öğrenmeye başlamadan önce ihtiyaç ve hedeflerinizi belirlemek iyi bir başlangıç olabilir. İngilizce öğrenmeye başlarken herkes ilk olarak gramere yoğunlaşır. Fakat dil öğrenmenin en basit yolu kelime öğrenmek ve cümle kalıplarını ezberlemektir. Yukarıda isimlerini yazdığımız uygulamalar, günlük hayatta kullanılan kelimeleri size sunar. Okuma metinleriyle İngilizce anlama ve konuşma yeteneğinize yoğunlaşır. İngilizce okumak hem gramer hem de telaffuzunuzu düzeltecektir. Uygulamaların yanı sıra sayısız İngilizce metin internette yer alıyor. Bu metinleri okumak ve anlamaya çalışmak öğrenmenizi hızlandıracaktır.

İngilizce okumanın yanı sıra dinlemek de oldukça önemlidir. Müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız İngilizce müzikler dinleyin, dizi izlemeyi seviyorsanız Türkçe alt yazılı diziler izleyin. Ayrıca ilgi alanlarınıza hitap eden İngilizce podcastler dinlemek de öğrenmenizi hızlandırır.

İngilizce öğrenmek hızlı gelişen bir süreçtir. Ancak önemli olan İngilizce konuşabilmektir. Özellikle de Cambly gibi uygulamalar, İngilizce konuşma yetinizi geliştirmenize yardımcı olur. Çünkü İngilizceyi tamamen öğrenen kişiler bile konuşmada zorluk yaşar. Özellikle telafuz nedeniyle çekinmek hepimizin yaşadığı bir sorundur. Ancak birileriyle konuşma pratiği yapmak özgüveninizi yükseltecek ve daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Seyahat hayalleri kurmak ve yurt dışına dair araştırma yapmak, İngilizce öğrenmek için sizi motive edecektir. Daha fazla araştırma yapmak ve boş zamanlarınızda bile İngilizce hobiler bulmak İngilizceyi daha hızlı öğrenmenizi sağlar.

İngilizce öğrenmek isteyenler için gerekli uygulamaları sizler için sıraladık. Bu uygulamalar günlük hayatın kargaşasında bile yanınızda olacak ve günde 15 dakikanızı bile ayırsanız size katkı sağlayacaktır.