En İyi Kodlama Uygulamaları

En-İyi-Kodlama-Uygulamalari-iOS-Android

Kodlama öğrenmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa bir süredir çalışıyorsunuz ve şimdi bilgi dağarcığınızı genişletmek için bazı uygulamalara mı ihtiyacınız var? O zaman gönül rahatlığıyla şunu söyleyebiliriz; önünüzde faydalanabileceğiniz birçok seçenek mevcut. Tüm dünyada kabul görmüş en iyi kodlama uygulamaları listemizden kendinize en uygun olanlarla işe koyulabilirsiniz.

Kodlama öğrenebilmek için iyi bir ön araştırma yapmanız şart. Çeşitli kaynakları inceleyerek hangisinin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede hangi eğitim materyallerinin en anlaşılır ve verimli olduğunu öğreneceksiniz. Öncelikle kodlama kavramlarını öğrenmelisiniz. Bu anlamda size yardımcı olması için aşağıda birçok kodlama uygulaması göreceksiniz. Ardından projenizi, aşağıdaki programlama amacıyla tasarlanmış uygulamalardan birini kullanarak yönetmeye başlayacaksınız.

Pratik beceri, kodlama eğitiminde çok önemlidir. Çünkü gerçek bir projeye başladığınızda ortaya birçok sorun çıkar. Hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz de artar. Bu durumda eğitim kitapları işinizi görmeyecek gibi görünebilir. Çünkü araştırmaya zaman harcamadığınız sürece hızlı bir yanıta ulaşamazsınız. Burada devreye çoğu ücretsiz kodlama uygulaması önerileri giriyor.

Kodlama Uygulaması Nedir?

Kodlama uygulamaları, kullanıcılara çeşitli programlama dilleri için kod yazma, düzenleme ve test etme konusunda yardımcı olmak için tasarlanmış yazılım uygulamalarıdır. Bu uygulamalar kodlama sürecini daha verimli ve akıcı hale getirmek için sözdizimi vurgulama, kod tamamlama ve hata ayıklama araçları gibi özellikler içerir. Kişisel projeler için yazılım yazmak, kodlamayı öğrenmek veya profesyonel yazılım geliştirmek gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Ayrıca küçük robotları veya diğer cihazları programlamak gibi görevler için de kullanılabilir.

Kodlama Uygulamaları

Codemurai

 • App Store Puanı: 4,7
 • Google Play Store Puanı: 4,5

Codemurai, bazı modüler dersleri pratikle birleştirmenize olanak tanıyan, yeni başlayanların kodlama becerisini geliştirmelerine yardımcı olan bir kodlama uygulamasıdır. Web, mobil uygulama ve oyun geliştirme konularında uzman olan bir ekip tarafından oluşturulan yüzlerce kodlama dersi ile becerilerinizi test edebilirsiniz. Codemurai ile yapılabilecekler:

 • HTML, CSS ve Javascript ile duyarlı web siteleri oluşturabilirsiniz.
 • TypeScript, Angular 2, ES6, MongoDB, Node.js ve React alanlarında uzmanlaşmanızı sağlar.
 • Dünyanın en popüler oyun motorlarından Master C#, Unity ve JavaScript ile platformlar arası HTM L5 oyunları oluşturmanıza ortam hazırlar.
 • Veri bilimi, makine öğrenim ve yapay zekanın arkasındaki dil olan Python’u keşfetmenizi sağlar.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

SoloLearn

SoloLearn
 • App Store Puanı: 4,8
 • Google Play Store Puanı: 4,5

SoloLearn, başlangıç seviyesinden profesyonellere kadar en geniş içeriğe sahip ücretsiz kodlama öğrenme uygulamaları arasındadır. Alanında birçok ödülün de sahibi olan SoloLearn ile HTML5, CSS3, JavaScript, JQuery ile web geliştirmenin yanı sıra Python, Java, Kotlin, C++, C, C#, PHP, SQL gibi programlama dilleriyle ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Daisy the Dinosaur

Daisy-the-Dinosaur
 • App Store Puanı: 4,1

Daisy the Dinosaur, çocuklara kodlamanın temellerini öğretmek için tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Çocuklar, dinozor Daisy’yi canlandırmak ve dans etmesini sağlamak için kodlama komutlarını (yuvarlan, zıpla, döndür gibi) kullanabilirler. Uygulama içi zorlukları çözmeye odaklanan çocuklar, sıralama, döngüler ve olaylar gibi temel kavramları öğrenirler. Uygulama 4 ila 7 yaşındakiler için tasarlanmıştır. Kodlama geçmişi olmayan küçük çocuklar için ideal bir seçim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İndirme Bağlantıları: iOS

Mimo

Mimo
 • App Store Puanı: 4,9
 • Google Play Store Puanı: 4,7

Mimo, çocuklar ve yetişkinler de dahil olmak üzere her yaş için zengin özelliklere sahip kodlama uygulamalarından biridir. Uygulamayı benzer uygulamalardan ayıran en iyi özelliklerinden biri, günlük küçük boyutlu kodlama çalışmalarıdır. Bu alıştırmalar, kodlama pratiği yaparken olumlu öğrenme alışkanlıklarının pekiştirilmesi için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, alıştırmaları tamamlamak ve açılış sayfaları, ana sayfalar ve e-ticaret siteleri gibi gerçek projeler oluşturmak için Mimo’nun kod düzenleyicisiyle gerçek kod yazarlar. Günlük alıştırmalar günde beş dakika kadardır ve JavaScript, HTML, CSS, Python ve SQL‘in temellerini öğretir.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Tynker

Tynker
 • App Store Puanı: 4,6
 • Google Play Store Puanı: 3,6

Tynker, çocuklara önemli kodlama kavramlarını öğretmek için bulmacalar ve eğitici oyunlardan faydalanır. Çocuklar drone uçururken, Minecraft modları yaparken ya da Barbie ile program yaparken kodlama kavramlarını öğrenmek için Tynker’den faydalanabilirler.

Tynker, benzer uygulamalardan farklı olarak çocuklara bir grup öğrenme deneyimi sunmak için projelerden oluşan bir kütüphane içerir. Ayrıca eğitimciler için ders planları, otomatik değerlendirmeler ve sınıf yönetimi gibi birçok araç sunar. Ücretsiz olan uygulamanın, çocuğunuzun beğenmesi halinde daha ileri seviye öğrenimi için ücretli versiyonunu da kullanabilirsiniz.

İndirme Bağlantıları: iOS Android

Encode

Encode
 • App Store Puanı: 4,8
 • Google Play Store Puanı: 4,5

Bu uygulama, kodlamaya yeni başlayanların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli beceriye sahiptir. Kullanımı oldukça basit bir arayüze sahip olan Encode, öğrenme sürecinizde size yardımcı olacak ders programları sunar. Kodlama bilgisi olarak en iyi seviyeye mümkün olan en kısa sürede ulaşmanızı amaç edinen Encode, tüm sorularınıza cevap bulmak için her dersten sonra geri bildirimde bulunur. JavaScript tabanlı uygulama olan Encode, tercih edilebilir kodlama uygulamaları arasında yer alıyor.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Enki

Enki
 • App Store Puanı: 4,7
 • Google Play Store Puanı: 4,6

Kodlama kariyerinize başlamak istiyorsanız, modern kullanıcı arayüzüne sahip Enki tam olarak aradığınız uygulama olabilir. Enki, tüm kodlama uygulamaları arasında en iyi tasarımlardan birine sahiptir. Günlük ilerlemenizi takip eden Enki, diğer insanlarla takım kurmanıza olanak tanır. Onlarca programlama dili, bilgisayar bilimi kavramları, güvenlik, blok zinciri ve veritabanları dahil olmak üzere birçok beceriye Enki sayesinde sahip olabilirsiniz.

Enki, kullanıcılarına her gün kısa bir açıklayıcı not okuyarak sınavdan önce kodlama becerileri için egzersiz yaptırır. Aynı zamanda çeşitli kodlama dillerinde sizi hazır tutmak için birkaç oyuna sahiptir. Uygulamada JavaScript, HTML ve CSS‘e ek olarak Linux, SQS ve Python gibi ileri düzey kurslar da bulunur. Enki, birkaç ücretsiz ders sunsa da ileri düzey için ücretli sürüme geçerek ödeme yapmanız gerekiyor.

İndirme Bağlantıları: iOS Android

Programming Hub

Programming-Hub
 • App Store Puanı: 4,8
 • Google Play Store Puanı: 4,5

Programming Hub, kodlama uygulamaları arasında en büyük saygınlığa sahip olanıdır. Uygulamayı bu kadar değerli kılan etmenlerin başında, Google uzmanlarıyla birlikte geliştirilmiş olmasıdır. Bu nedenle içerikler yüksek kaliteli, çözümler de en yenilikçi şekilde gerçekleştiriliyor.

Programming Hub’ın tüm profesyonel kursları, öğrencileri motive etmek için interaktif oyunlar içerir. HTML, SEO ve CSS, ücretsiz olarak öğrenebileceğiniz konulardan sadece birkaçıdır. Ücretli üyeliğe geçerseniz, Java Spring, SQL ve etik korsanlık gibi sayısız gelişmiş konuyu öğrenebilirsiniz.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Grasshopper

Grasshopper
 • App Store Puanı: 4,8
 • Google Play Store Puanı: 4,3

Google geliştiricileri tarafından tasarlanan Grasshopper, kodlama eğitimini oyun merkezli sunan başka bir uygulamadır. Bu uygulamadaki her kurs, size değişkenler, döngüler ve ‘if‘ ifadeleri gibi temel bilgileri öğretir. Son aşamalara geldiğinizde, ilk web sayfanızı hiç zorlanmadan tasarlayabilecek duruma geleceksiniz. Ayrıca uygulama, her kursu tamamladıktan sonra size ödüller ve sertifikalar veriyor.

Grasshopper hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta, yalnızca JavaScript odaklı olmasıdır. Bu sebeple kodlama eğitimine yeni başlayanlar için mükemmel bir giriş işlevi görse de orta ve ileri düzeydeki kişiler için tercih sebebi olmayabilir.

İndirme Bağlantıları: iOS Android

Codecademy Go

Codecademy-Go
 • App Store Puanı: 4,8
 • Google Play Store Puanı: 4,6

Codecademy Go, popüler web sitesi Codecademy’nin mobil versiyonudur. Web uygulamasının tüm özelliklerini sunmasa da yine de harika bir bilgi kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Python, SQL, C++ ve çok daha fazlasını seçebileceğiniz birçok kurs bulunmaktadır.

Codecademy Go, geçmiş dersleri gözden geçirmenize ve yardımcı olabilecek bazı bilgilendirici canlı kartlar sağlar. Ayrıca ilerlemenizi takip etmenizi sağlayacak bir sayaç ile daha da motive olmanızı sağlar. Bunun dışında uygulama üzerinden konunun uzmanları tavsiyeler verecek, becerilerinizi günlük hayatınıza nasıl uygulayacağınızı gösterecekler.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Khan Academy

Khan-Academy
 • App Store Puanı: 4,4
 • Google Play Store Puanı: 4,4

Khan Academy, bilgisayar bilimlerine “ayak parmaklarını daldıranlar” için ideal yerlerden bir tanesidir. Kâr amacı gütmeyen bir platform olduğu için Khan Academy uygulamasını indirmek ve çeşitli video tabanlı kurslardan bir şeyler öğrenmek tamamen ücretsizdir.

Khan Academy’nin bilgisayar bilimleri kursunun tamamını geçtiğinizde JavaScript, HTML/CSS ve SQL hakkında temel bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Khan Academy, kursların yanı sıra teoride uygulamaya koymanıza yardımcı olacak birçok çözüm sunar.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Datacamp

Datacamp
 • App Store Puanı: 4,8
 • Google Play Store Puanı: 4,7

Kodlama kariyeriniz konusunda ciddiyseniz, o zaman Datacamp’la tanışmanızın zamanı gelmiş olabilir. Datacamp, listedeki diğer uygulamaların aksine sadece üç dil öğretir: SQL, Python ve R. Veri bilimi mesleğiyle ilgileniyorsanız, Datacamp’ın meziyetlerinden fazlasıyla yararlanacağınıza emin olabilirsiniz. Datacamp ücretsiz olsa da uygulamadaki tüm bilgilere erişebilmek için ödeme yapmanız gerekecek.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

Programming Hero

Programming-Hero-
 • App Store Puanı: 4,7
 • Google Play Store Puanı: 4,8

Oyun odaklı en iyi kodlama uygulamalarından bir tanesidir. Programming Hero ile kendi oyununuzu yaratabilir, kodlamanın temellerini öğrenme başlayabilirsiniz. Uygulama ile oyun geliştirmeye ek olarak Python, algoritmalar, veri yapıları ve OOP gibi daha gelişmiş konular hakkında bilgi edineceksiniz.

Programming Hero, kullanıcıların sohbet edip kodlama projelerini gösterebilecekleri bir forumu da destekler. Kodlama alanında lider sitelerden Code.org, kısa süre önce Programming Hero’yu favori uygulamaları listesine ekledi.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

ScratchJr

ScratchJr
 • App Store Puanı: 4,1
 • Google Play Store Puanı: 3,9

Çocuklar için en iyi ücretsiz kodlama uygulaması seçeneklerinden bir diğeri ise ScratchJr. MIT ve Scratch Foundation tarafından sunulan popüler programlama dili Scratch’ı temel alan uygulama, 8 yaşa kadar olan çocuklar için geliştirildi.

Çocuklar, uygulama ile sürükle ve bırak kodlamasını kullanarak oyunlar ve animasyonlar oluşturabilirler. Ayrıca programlama bloklarını bir araya getirip karakterleri hareket ettirebilir, zıplatabilir, dans ettirebilir ve şarkı söyletebilir. Hatta çocuklar, karakter animasyonlarında kullanmak için kendi seslerini bile kaydedebilirler.

Çocukların karmaşık bir kodlama dili öğrenmek zorunda kalmadan problem çözme ve tasarım gibi önemli kodlama kavramlarını öğrenmelerini sağlayan ScratchJr, herhangi bir uygulama içi satın alma veya abonelik içermiyor.

İndirme Bağlantıları: iOS Android

codeSpark Academy

codeSpark-Academy
 • App Store Puanı: 4,6
 • Google Play Store Puanı: 4,0

CodeSpark Academy, eğitici oyunlar ve etkinlikler yoluyla çocuklara programlamayı öğretmeye odaklanan bir çocuk kodlama uygulamasıdır. CodeSpark’ı benzer uygulamalardan ayıran şey, “hiçbir sözcüğün olmadığı” arayüzüdür. Bu da uygulamayı, okuma becerilerini henüz geliştirmemiş çocuklar için en iyi seçim haline getirir.

Uygulamanın öğrenme etkinlikleri arasında bulmacalar, oyunlar, adım adım yaratıcı projeler ve oyun tasarımı dersleri bulunmaktadır. Çocuğunuzun gelişimine göre kişiselleştirilmiş günlük dersler sunan uygulama, üç adet bireysel çocuk profilini destekler. Etkinliklerini tamamlayan çocuklara uygulamaları pekiştirmek adına kodlama için bonus puanlar verilir.

Uygulamanın ücretli sürümü olsa da ücretsiz sürümü çok sayıda oyun ve aktivite içerir. Bu sebeple ilk etapta ücretsiz versiyondan faydalanmanızı tavsiye ederiz.

İndirme Bağlantıları: iOSAndroid

İlgili Yazılar

En İyi Kodlama Programları