Facebook Beğeni Sesi Kapatma Nasıl Yapılır?

iPhone, iPad veya Android telefonunuzdaki Facebook uygulamasında bir gönderiyi beğendiğinizde bir ses çıkıyor. Çoğu kullanıcı bu sesi rahatsız bulduğu için Facebook beğeni sesinin nasıl kapatılacağını merak ediyor. Merak etmeyin, bu sesi kapatmanın bir yolu elbette var. Şimdi bunu nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız.

Facebook Beğeni Sesi Nedir?

Facebook beğeni sesi, kullanıcıların Facebook’ta bir gönderiyi beğendiklerinde duydukları kısa ve tıkırtı şeklinde çıkan sestir. İlk olarak 2007 yılında kullanılmaya başlanan bu ses, o zamandan beri Facebook’un en ikonik seslerinden biri haline geldi.

Facebook beğeni sesinin süresi 150 milsaniyedir. Facebook’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg tarafından yaratılan bu ses, basit ve akılda kalıcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Facebook beğeni sesi, kullanıcıların Facebook’ta etkileşim kurmalarını teşvik etmek için hayata geçirilmiştir. Kullanıcıların bir gönderiyi beğendiklerinde çıkan beğeni sesi, olumlu bir duygu uyandırmayı amaçlamaktadır.

Facebook Beğeni Sesi Nasıl Kapatılır?

İlk olarak iPhone, iPad veya Android telefonunuzdaki Facebook uygulamasını açın. Android uygulamada sağ üst köşede üç yatay çizgi göreceksiniz, ona dokunun. iPhone ve iPad’de bu satırlar sağ alt köşede yer alıyorlar.

Şimdi karşınıza bir Menü sayfası gelecek. Bu sayfayı tamamen aşağı kaydırdıktan sonra en alttaki Ayarlar ve Gizlilik adlı seçeneğe dokunun. Genişletilmiş Ayarlar ve Gizlilik menüsündeki Ayarlar‘a dokunun. Şimdi çıkan seçeneklerden Medya‘ya dokunun.

Son kısma geldik. En üstte Uygulama İçi Sesler yazılı bir seçenek göreceksiniz. Android telefonlarda ise Uygulamadaki Sesler olarak görünecek. Hemen sağındaki kaydırıcının üzerine dokunarak özelliği devre dışı bırakın.

Bu işlem sırasını takip ettiğinizde, Facebook’taki beğeni dahil olmak üzere tüm sesleri kapatmış olacaksınız. Ayrıca uygulama içerisinde videolar direkt ses açık şekilde açılıyorsa, bunu aynı menüdeki Videolar Sesli Başlar seçeneğini kapatabilirsiniz.

Facebook Canlı Video Bildirim Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook kullanıcılarını beğeni sesiyle birlikte canlı yayın bildirimlerinin gelmesi de epey rahatsız edebiliyor. Siz de bu kişilerden birisiyseniz, aşağıdaki adımları takip ederek Facebook canlı bildirimlerini kapatabilirsiniz.

  • Facebook’un sağ üst kısmında bulunan aşağı yönlü ok simgesine tıklayın.
  • Ayarlar ve gizlilik‘i seçip sonra da Ayarlar‘a tıklayın.
  • Solda yer alan Bildirimler‘i seçin.
  • Son olarak Video‘ya tıklayın ve bildirim seçeneklerinden kapatmayı seçin.

Bu basit sıralamayı takip ederek Facebook’taki canlı yayın bildirimlerini de kaptmış olacaksınız.