Facebook Sayfa Açma ve Silme Nasıl Yapılır?

Facebook’ta sayfa açma işlemi de açılan sayfayı silme işlemi de oldukça basittir. Yalnızca doğru sıralamayı takip etmeniz gerekiyor. Facebook’ta bir sayfa açmak için öncelikle sayfa açma linki üzerinden hareket etmeniz gerekecek. Ardından 3-4 işlem sırası ile Facebook sayfanızı oluşturabileceksiniz. Şimdi neler yapmanız gerektiğine bir bakalım.

Facebook Sayfa Açma Nasıl Yapılır?

Facebook’ta birçok sebepten ötürü sayfa açmak isteyebilirsiniz. Facebook; reklam ve pazarlama, mizah, politika, hayvanseverlik gibi pek çok konu başlığı altında sayfa açmanıza izin veriyor. Bunun için Facebook sayfa açma linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Tüm süreci masaüstü tarayıcı üzerinden açıklayacağımızı belirtelim.

Facebook sayfa açma linkine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak:

Şimdi yukarıdaki görselin sol tarafında kalan kısımla ilgilenmelisiniz. Öncelikle Sayfa Bilgisi yazılı kısmın altındaki boşluğa sayfanın ismini yazın. Eğer açmak istediğiniz isim kullanılıyorsa veya Facebook bu ismin kullanımını engellediyse başka bir isim seçmelisiniz. Ardından Kategori kısmına gelerek sayfanızın hangi kategoriye hitap edeceğini belirleyin. Yalnız burada karşınıza bir menü çıkmayacak, hangi kategoriyi istiyorsanız onun ismini yazmalısınız. Eğer haber sayfası ise haber yazdığınızda Haber ve medya sitesi, Medya/Haber Şirketi gibi seçenekler görürsünüz. Burayı da tamamladıktan sonra son olarak Açıklama kısmına sayfanın amacıyla ilgili birkaç cümle ekleyebilirsiniz. Son işlemle birlikte Sayfa Oluştur butonunun aktif olduğunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak sayfanızı oluşturmuş olacaksınız.

Sayfayı oluşturduktan sonra geriye sayfanızı ne şekilde özelleştirmek istediğiniz kalıyor. Kapak ve profil fotoğrafı belirleyebilir, Hakkında kısmına bazı spesifik bilgiler ekleyebilirsiniz. Ardından Gönderi Oluştur yazılı kısma tıklayarak ilk paylaşımınızı yapabilirsiniz.

İşletme İçin Facebook Sayfa Açma

İşletmeniz için Facebook sayfası açabilmeniz için öncelikle bir Facebook profilinizin olması gerekmektedir. Eğer bir profiliniz yoksa öncelikle hesap oluşturmalısınız. Ardından aşağıdaki sıralamayı takip ederek işletmeniz için Facebook sayfası açabilirsiniz:

 • Facebook profilinizi açıp ilk olarak ana sayfanın üst kısmındaki Oluştur‘a ardından Sayfa‘ya tıklayın.
 • Sayfanıza bir isim belirleyip ardından sayfanızı tanımlayan bir kategori ekleyin.
 • Adres ve iletişim bilgileri gibi işletme bilgilerini doldurun.
 • Devam‘ı seçtikten sonra sayfanıza bir profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Bir fotoğraf eklemek için İleri‘yi seçin. Veya bu adımı daha sonra tamamlamak için Geç‘e tıklayabilirsiniz.
 • Tıpkı profil fotoğrafı gibi sayfanıza bir kapak fotoğrafı da ekleyebilirsiniz.
 • Tüm adımları tamamladıktan sonra yeni sayfanızı açmak için İleri yazılı kısma tıklayın.

Facebook’ta kişisel hesap veya işletme hesabı açmak için yukarıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz. Şimdi Facebook sayfa silme işlemini nasıl yapabileceğinize bir bakalımç

Facebook Sayfa Silme Nasıl Yapılır?

Daha önce açtığınız fakat artık olmaması gerektiğine karar verdiğiniz Facebook sayfanızı basit birkaç adımla silebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Facebook’un ana sayfasını açıp soldaki menüden Sayfalar‘a tıklayın.
 • Silmek istediğiniz sayfanıza tıklayıp sol altta bulunan Sayfa Ayarları‘na tıklayın.
 • Genel kısmında Sayfayı Kaldır yazılı bir seçenek göreceksiniz, buraya tıklayın.
 • Şimdi [Sayfanızın Adı] Sil‘e tıklayın.
 • Ardından tekrar Sayfayı Sil‘e ve sonra Tamam‘a tıklayın.

Bir Facebook sayfasını silmek de işte bu kadar kolaydı. Sayfanızı silme işlemini tamamladığınızda, kararınızdan 14 gün içerisinde dönebilirsiniz. 2 haftalık süre içerisinde aşağıdaki işlemleri uygulayarak Facebook sayfa silme işlemini iptal edebilirsiniz:

 • Sildiğiniz Facebook sayfanıza gidin.
 • Sol alttaki Sayfa Ayarları‘nın üzerine tıklayın.
 • Sayfanızın üst kısmında bulunan Silme İşlemini İptal Et‘e tıklayın.
 • Son olarak Onayla‘ya ve ardından Tamam‘a tıklayın.

Tekrar hatırlatmak gerekirse Facebook sayfanız, silme işlemini tamamladıktan sonra kalıcı olarak silinmiyor. 14 gün içerisinde yukarıdaki sıralamayı takip ederek sayfanızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.