Facebook’ta Otomatik Oynatılan Videolar Nasıl Kapatılır?

Facebook videoları otomatik oynatma kapatma, bu durumdan rahatsız olan kullanıcıların çözüme kavuşturmak istediği durumlardan birisidir. Facebook’u aktif olarak kullanan kullanıcıların neredeyse yarısı Facebook’u video izlemek için kullanıyor. Facebook’un otomatik video oynatma özelliğiyse kullanıcıları şiddet içeren veya istemedikleri türden içerikleri izlemeye maruz bırakabilir. Hatta bazı durumlarda utanç verici anlar yaşamanıza da sebep olabilir. Bu nedenle hazırladığımız makale ile Facebook’ta otomatik oynatılan videoları nasıl kapatacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Facebook Videoları Otomatik Oynatma Kapatma Yöntemleri

Otomatik video oynatma özelliği, Facebook dahil pek çok sosyal medya platformunda yaygın bir özelliktir. Platforma giriş yaptıktan hemen sonra akışa düşen videoların oynatılmaya başlamasını sağlar. 2017’de birkaç güncellemenin ardından Facebook’taki videolar sessiz olarak oynatılmaya başlamıştı. Ancak Facebook, bu konuda “olumlu geri bildirim” aldıktan sonra platformda bazı değişiklikler yapmaya başladı. Otomatik oynatma özelliği içerikleri daha ilgi çekici hale getirmek gibi bazı avantajlar sunsa da çoğu kullanıcı bu özellikten epey rahatsız. Dolayısıyla Facebook’ta otomatik olarak oynatılan videoları nasıl kapabileceğini merak ediyorlar.

Bir sayfa açtığınızda veya Facebook akışa göz atmaya başladığınızda oynamaya başlayan videolar, aslında epey rahatsız edici bir durumdur. Çünkü bu özellik, direkt olarak Facebook deneyiminizin kalitesini düşürüyor. İlgi alanlarınızla ilgili videoların rahatsız etme olasılığı düşük olsa da, görmeyi ve duymayı tercih ettiğiniz içeriklerle karşılaşmama ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Bununla birlikte içerikler, izlenmesi veya dinlenmesi açısından uygunsuz da olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için Facebook dahil tüm sosyal medya hesaplarınızda otomatik oynatma özelliğini kapatmak, oldukça mantıklı bir çözümdür.

Bu makale ile Facebook’ta otomatik video oynatmanın nasıl durdurulacağını açıklayacağız. Instagram ve Twitter dahil olmak üzere kullandığınız diğer tüm sosyal medya platformları da bu sıkıcı videoları devre dışı bırakmak için benzer işlevlere sahiptir.

Facebook’ta otomatik oynatmayı durdurma işlemi aslında kolay olsa da tamamlamanız gereken birkaç adım olacak. Bilmeniz gereken ilk şeyse, ayarların tüm cihazlarınızda ayarlanması gerektiğidir. PC’niz, cep telefonunuz, tabletiniz, kısacası otomatik olarak açılan videoları kapatmak için hepsinde ayarlama yapmanız gerekmektedir.

Facebook Videoları Otomatik Oynatma Kapatma | Bilgisayar

Facebook’u her zaman bilgisayarınızda açık tutanlardan biriyseniz, Facebook video otomatik oynatma özelliği gerçekten can sıkıcı olabilir. Çalıştığınız sırada veya internette gezinirken Facebook sekmesine geçtiğinizde, uygun olmayabilecek seslerin olduğu bir video açılır. Bu özelliği kapatmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki açılır menüyü bulun.
 • Şimdi Ayarlar ve Gizlilik seçeneğinin üzerine tıklayın.
 • Araç çubuğunun sağ tarafında bulunan Videolar seçeneğini bulun.
 • Şimdi ekranda Videoları Otomatik Oynat adlı bir seçenek görünecektir. Facebook’ta varsayılan ayarı değiştirmek ve videoları otomatik oynatmayı kapatmak için ilgili kısma tıklayın.

Facebook Videoları Otomatik Oynatma Kapatma | Android

Samsung, Xiaomi, General Mobile, Oppo gibi telefonlarda da Facebook videoları otomatik oynatma kapatma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan menü düğmesine dokunun.
 • Şimdi Ayarlar ve Gizlilik ve Ayarlar sıralamasını takip edin.
 • Medya ve Kişiler yazılı seçeneğin üzerine dokunun.
 • Otomatik Oynat‘ın üzerine dokunu buradan Videoları Asla Otomatik Oynatma‘yı seçin.

Facebook Videoları Otomatik Oynatma Kapatma | iPhone

Son olarak iPhone’larda Facebook’ta otomatik olarak oynatılan videoların nasıl kapatılacağını öğreneceksiniz. Bunun için şu adımları izleyin:

 • Ekranınızın altında yer alan Menü seçeneğini bulup üzerine dokunun.
 • Ayarlar ve Gizlilik ve Ayarlar sıralamasını takip edin.
 • Medya ve Kişiler ögesini bulup buradan Videolar ve Fotoğraflar‘ın üzerine dokunun.
 • Buradan Otomatik Oynat‘ı devre dışı bırakın.

Facebook Videoları Otomatik Oynatma Çalışmıyor

Facebook’taki videoların otomatik olarak oynatma özelliği çalışmıyorsa, sırasıyla şunları yapabilirsiniz:

 • Tarayıcınızı ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • İnternet bağlantınızın kararlı çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Tarayıcınızı güncelleyin.

Bunları yapmanıza rağmen videolar hala çalışmıyorsa, şuradaki bağlantıdan durumu Facebook’a aktarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook’ta paylaştığım videonun gizlilik ayarını nasıl değiştiririm?

Facebook, paylaştığınız videoların gizliliğini değiştirebilmenize olanak tanır. Tıpkı paylaştığınız fotoğraflar gibi videolarınızı kimlerin göreceğini seçebilirsiniz. Facebook’un Ayarlar menüsüne gidip paylaştığınız videonun hedef kitlesini belirleyebilirsiniz.