Fn Tuşunun Çalışmaması Sorunu Nasıl Çözülür?

Her bilgisayarda, Fn tuşu ile klavyenizdeki tuşları birlikte kullanarak bazı eylemleri daha hızlı yapabilirsiniz. Genelde tüm bilgisayarlarda F1-12 tuşları olarak bilinirler. Bu tuşların işleyişi genelde basit olsa da arada bir sorun yaşatabilirler. Windows 10 ve Windows 11’de çalışmayan Fn tuşlarını düzeltmenin yollarını öğrenmek makalemizi okumaya devam edin.

Fn Tuşu Nedir?

Fn, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar dahil çoğu bilgisayar klavyesinde bulunan bir tuştur. Fn tuşu, normal tuşlarla her zaman kullanılamayan ek işlevlere veya özel özelliklere erişmenizi sağlar. Örneğin bilgisayarınızın parlaklığını veya sesini ayarlamak, farklı ekran modları arasında geçiş yapmak, uyku modunu etkinleştirmek veya özel bir sayısal tuş takımı olmayan dizüstü bilgisayarlarda sayısal tuş takımına erişmek için işlev tuşunu kullanabilirsiniz. Fn tuşlarına atanan belirli işlevler bilgisayar modeline ve işletim sistemine göre değişebilir. Bunları etkinleştirmek için Fn tuşuna başka bir tuşla birlikte basmanız gerekiyor.

Fn Tuşu Nasıl Çalışır?

Fn tuşu, başta laptoplarda olmak üzere birçok klavyede bulunan bir değiştirici tuştur. Klavye boyutu kısıtlamaları nedeniyle daha çok dizüstü bilgisayarlarda bulunur. Bazı “multimedya” klavyelerinde ise F-Lock tuşu olarak da bulunur. Bu tuşlar daha çok parlaklık, kontrast veya ses düzeyi gibi görüntü veya ses ayarlarını hızlı bir şekilde değiştirebilmeniz için kullanılır. Bunun için uygun tuşlarla birlikte basılı tutarak ayarları değiştirebilirsiniz.

Fn tuşu, diğer tuşlar basıldığında işletim sisteminin değiştirilmiş tarama kodlarını görmesini sağlar. Bu da klavyenin taklit edilmesini sağlar. Ancak işletim sisteminin Fn tuşu hakkında bir fikri olmaması sebebiyle bu tuş, yazılımla yeniden konumlanamaz.

Örnek verecek olursa bir dizüstü bilgisayarda F1 tuşu genelde yardım menüsünü açmak için kullanılır. Ancak Fn tuşunu basılı tutup F1 tuşuna bastığınızda dizüstü bilgisayarınızın ekran parlaklığı artabilir. Fn tuşunun belirli işlevleri dizüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara farklılık gösteriyor olsa da daha çok parlaklık, ses düzeyi ve diğer görüntü ayarlarını içermektedir.

Fn Tuşunun Çalışmaması Sorununun Çözümü

Klavyenizin Sürücülerini Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Bozuk bir sürücü ile birlikte yüklemeyi kaçırdığınız bir güncelleme, Fn tuşlarının yanıt verebilirliğini etkileyebilir. En son sürümlere yükseltmek için klavyenizin sürücülerini güncellemelisiniz. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Windows + X tuşlarına basarak Aygıt Yöneticisi‘ni seçin.
 • Buradan Klavyeler seçeneğini bulup listeyi genişletin.
 • Doğru klavye seçeneğinin üzerine gelip sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle‘yi seçin.
 • Son olarak ‘otomatik olarak ara’ seçeneğini seçin.

Şimdi Windows bilgisayarınızın en son sürücüleri arayıp yüklemesini bekleyin. Yükleme işleminin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows 11 kullanıyorsanız, bu sefer şu işlemleri yapmalısınız:

 • Bilgisayarınızdan Ayarlar‘ı açmak için Windows + I tuşlarına birlikte basın.
 • Ayarlar ekranına geldikten sonra sol kısımdaki Windows Güncelleme‘ye tıklayın. Sağ bölmeye gidip Gelişmiş seçenekler‘i tıklayın.
 • Şimdi İsteğe bağlı güncellemeler veya benzeri olan ifadenin üzerine tıklayın.
 • Sürücü güncellemeleri seçeneğine tıklayın ve güncellemek istediğiniz sürücüleri seçin.
 • İndir ve Yükle seçeneğine tıklayarak güncelleme işlemini tamamlayın.

Fn tuşları ile birlikte işlev tuşları yaptığınız güncellemeden sonra hala yanıt vermiyorsa, sürücüleri kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Genişletilmiş klavye listesine gidin ve Cihazı kaldır‘ı seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sürücüler daha yeni sürümlerle yeniden yüklenmiş olmalılar.

BIOS ile Fn Tuşunu Etkinleştirin

BIOS ayarlarında bulunan bir güncelleme veya hata, Fn tuş kombinasyonlarının çalışmasını etkileyebilir. Devre dışı bırakılan tuşların tekrar çalışması için BIOS ayarlarını ziyaret ederek işlevleri etkinleştirmelisiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ekranın açılışı sırasında ESC tuşuna hızlı bir şekilde basın.
 • Şimdi BIOS kurulum seçeneğini seçin.
 • Ardından üst kısımda Gelişmiş seçeneğine tıklayın.
 • Fn tuş kombinasyonunu bulup üzerine tıklayın. Ana seçenek olarak İşlev (Function) tuşunu seçin.

Değişiklikleri kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Fn tuş kombinasyonlarınızın doğru çalışıp çalışmadığını kon kontrol edin.

İnsan Arabirim Aygıtları Hizmetlerini Etkinleştirin

Klavyenizde Fn tuşlarının doğru şekilde çalışmamasının bir başka nedeni de İnsan Arabirim Aygıtları (HID) hizmetlerinin durmuş olmasıdır. Durum böyleyse ilgili kısma giderek özellikleri etkinleştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Windows bilgisayarınızda Başlat menüsüne sağ tıklayıp Bilgisayar Yönetimi‘ne çift tıklayın.
 • Sol kısımda bulunan Hizmetler ve uygulama‘yı genişletip Hizmetler‘e çift tıklayın.
 • Sağ tarafta bulunan kısma gidip İnsan Arabirim Aygıtları hizmetlerini bulun.
 • Üzerine sağ tık yapıp Özellikler‘i seçin.
 • Hizmet durumuna gidip Başlatıldı seçeneğinin ayarlandığını onaylayın.
 • Değişiklikleri kaydetmek için Uygula‘ya ve sonrasında Tamam‘a tıklayın.

Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatıp Fn tuşunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Donanım ve Aygıt Sorun Giderici’yi Çalıştırın

Çok faydalı olan bir Windows dahili aracı olan Donanım ve Aygıt Sorun Giderici, yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturmak için başvurabileceğiniz bir başka yöntem. Bunun için takip etmeniz gereken talimatlar şunlar:

 • Adım 1: Arama çubuğuna sorun giderme yazın. Ardından sorun gidermeyi açmak için Sorun Giderme yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Adım 2: Yeni açılan pencerenin sağ tarafında bulunan Donanım ve Aygıtlar‘ı bulun. Şimdi üzerine tıklayın ve Sorun gidericiyi çalıştır‘a tıklayın. Donanım ve Aygıt Sorun Giderici, sorunları tespit etmeye başlayacak ve tespit ettiği sorunları düzeltmek için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Adım 3: Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şimdi bilgisayarınızdaki Fn tuşunun çalışmama sorunu çözüldü mü diye kontrol edin.

Farklı Bir Klavye Kullanmayı Deneyin

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramazsa klavyenizde bir donanım sorunu olabilir. “Fn” tuşunun o klavyede çalışıp çalışmadığını görmek için farklı bir klavye kullanmayı deneyin.