Forest Uygulaması Nedir, Ücretli mi, Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırdığı kadar aynı zamanda büyük bir dikkat dağınıklığı kaynağıdır. Birçok insan, önemli bir şey üzerinde çalışması gerektiği zamanlarda kendilerini sürekli akıllı telefonun ekranını kaydırırken bulur. Arkadaşlarınız veya ailenizle tatilde olduğunuzda bile bazen telefonu bırakmak, o an çok zordur. Telefon bağımlılığı günümüzün önde gelen sorunlarından biridir. Forest da işte tam bu noktada devreye girerek farkındalık yaratma amaçlı olarak geliştirilen bir uygulamadır.

Forest, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için telefon bağımlılığından kurtulmanızın en iyi yollarındandır. Kendinizi bir ekrana bağlı tutmak yerine önemli şeylere odaklanmanıza yardımcı olur. Uygulama ile günün herhangi bir anında ağaç dikeceksini. Ve bu andan itibaren telefonunuzu kullandığınızda ağacınız ölmüş olacak. Bu minik motivasyon, emeğinizin meyvelerini zamanla büyüttüğünüz orman şeklinde görmenizi sağlayacak.

Forest Uygulaması Nasıl Yüklenir?

İnsanların odaklanmasına yardımcı olan Forest uygulamasını Google Play Store veya App Store‘dan cihazınıza yükleyebilirsiniz. Tüm adımlardan bahsetmek gerekirse:

  • Uygulamayı App Store veya Google Play Store’dan yükleyin.
  • Başladığınız göreve ayırdığınız zamanı seçin.
  • Çalışmak, ders çalışmak veya arkadaşlarınızla vakit geçirmek arasından bir seçim yapın.
  • Seçilen süre içerisinde başarılı bir şekilde odaklandığınızda bir yeşil ağaç elde etmiş olacaksınız.

Forest Uygulaması Ücretli mi?

Uygulamanın Android versiyonu ücretsiz fakat iOS versiyonu ücretlidir. Forest’ın iOS için güncel fiyatı 69,99 TL olarak belirlenmiş durumda.

Forest Uygulaması Gerçekten Ağaç Dikiyor mu?

Forest uygulamasının indirme bağlantısında da belirtildiği üzere uygulama, gerçekten de ağaç dikiyor. Uygulama, harcamalarınıza göre sipariş edilen gerçek ağaçları dikmesi için Gelecek için Ağaçlar (Trees for the Future) adlı bir kurumla ortaklık kurmuş durumda.

Forest Uygulaması Ne İşe Yarar?

Forest, görevleri başarıyla tamamladığınızda size ödüller sunan ve bununla birlikte odaklanmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Bu ödüller arasında çok güzel yeni ağaçlar ve uygulama içi para yer alıyor.

Bununla birlikte uygulamanın en temel amaçlarından birisi, değerli zamanınızı size tekrar geri kazandırmaktır. Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir ağaç diktiğinizde artık telefona bakmamanız gerekiyor. Eğer bakarsanız diktiğiniz ağacın bir anlamı kalmayacak. İşte bu sayede gereksiz zamanlarda telefona bakma eylemini sonlandırıp zamanınızı daha efektif kullanabileceksiniz.

Forest Uygulamasının Aldığı Ödüller

Uygulama dünya çapında o kadar ses getirdi ki, birçok ödüle de layık görüldü. Bu ödüllerden bazıları şunlardır:

  • Google Play Yılın En İyi Uygulaması | 2015-2016
  • Google Play Editörün Seçimi | En İyi Verimlilik Uygulaması
  • Google Play En İyi Sosyal Etki Uygulaması Adaylığı | 2018
  • Google Play Kanada, Meksika, Fransa, Rusya, Brezilya, Japonya, Kore, Hindistan ve Tayland’daki En İyi Kişisel Gelişim uygulaması | 2018

Forest, ülkemizde de oldukça popüler ve birçok kişinin merak ettiği bir uygulamadır. Bu makale ile Forest uygulaması hakkında kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermeye çalıştık.