Fotoğraf Canlandırma Programı | En İyi 9 Seçenek

Fotoğraf canlandırma programları, durağan görüntüleri birkaç dakika içerisinde canlı hale getirmenizi sağlayan araçlardır. Bu programlar ile bulutları, şelaleleri, sis ve duman gibi ögeleri canlandırabilirsiniz. Şimdi fotoğraf canlandırma programı olarak en iyisi olduğunu düşündüğümüz seçimlerin neler olduğuna bir bakalım.

Fotoğraf Canlandırma Programı Nedir?

Fotoğraf canlandırma programı, hareket yanılsaması yaratarak durağan fotoğrafları canlandırmak için tasarlanmış programları ifade etmektedir. Bu programlar ile kaydırma ve yakınlaştırma, hareketli grafikler ekleme ve daha fazlası gibi çeşitli tekniklerden faydalanabilirsiniz. Fotoğraf canlandırma programı örnekleri arasında PhotoMirage, Mocha Pro ve Animoto bulunmaktadır.

En İyi Fotoğraf Canlandırma Programları

Plotagraph Pro

Bu fotoğraf canlandırma programı, kullanıcılara faydalanabilecekleri çeşitli animasyon modları sunuyor. Örneğin “dairesel mod”, animasyonun ilerlemesini ve ardından yeniden başlamasını sağlar. Bu sayede animasyonun başlangıcını ve sonunu net bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca tüm görüntüyü maskeleyip ardından gerekli bölümleri silerek başlamanıza olanak tanıyan maskeleme araçları da bulunmaktadır.

Plotagraph Pro, kullanıcılara animasyonun yönünü ve hızını kontrol etmek için animasyon noktaları sunar. Bu noktaların uzunluğunu ayarlayarak fotoğraftaki bulutların daha hızlı veya daha yavaş hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Artıları:

 • Temel görüntü işleme araçlarına sahiptir.
 • Animasyonun yönü ve hızı üzerindeki kontrol tamamen sizde olur.
 • İlginizi çekebilecek bir overlay kitaplığına sahiptir.

Eksileri:

 • 7 gün gibi sınırlı deneme sürümüne sahiptir.

Android ve iOS için de kullanıma uygun olan fotoğraf canlandırma programını şuradan indirebilirsiniz.

PhotoMirage

Corel’in fotoğraf canlandırmak için kullanabileceğiniz popüler yazılımlardan biridir. Bir animasyon oluşturmak için ok/yön aracıyla birlikte birkaç araçtan daha faydalanacaksınız. Program ile hazırladığınız animasyonun yönünü ve hızını ayarlayabilir, dilerseniz belirli bir kısmını sabit bırakabilirsiniz.

PhotoMirage’ın bir başka kullanışlı özelliği de akıllı fotoğraf aracıdır. Bu araç; parlaklığı, doygunluğu, keskinliği ve beyaz dengesini dikkate alarak görüntüyü otomatik olarak ayarlar.

Bu resim canlandırma yazılımının, altyazılı slaytlar veya farklı bir içerik oluşturmak için işlevselliğinin yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Artıları:

 • Kullanımı kolay bir programdır.
 • Akıllı fotoğraf düzenleme araçlarına sahiptir.
 • Hızlı bir şekilde canlandırabileceğiniz fotoğraflar oluşturabilirsiniz.
 • Düzenlemenin ardından doğrudan paylaşım yapabilirsiniz.

Eksileri:

 • Efektler biraz yapay görünüyor.
 • Ödeme yapılmadan filigranları kaldıramazsınız.

Ücretsiz deneme sürümüne sahip bu fotoğraf canlandırma programını şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

SmartSHOW 3D

Fotoğraflarınızdan, videolarınızdan ve müziğinizden 3D görüntüler oluşturmanızı sağlayan bir canlandırma programıdır. 700’den fazla profesyonel şablon ve efekte sahip olan SmartSHOW 3D, sürükle bırak özelliği sayesinde kolay bir kullanım sunuyor.

SmartSHOW 3D ile müzikli animasyonlar da oluşturabilirsiniz. Doğum günü videosu, düğün slayt gösterisi, aile fotoğraf albümü ve seyahat hikayesi gibi çalışmalarınıza müzik ekleyerek canlandırabilirsiniz.

Çalışmanızı dışa aktarırken projenizi birçok dosya formatına dönüştürebilir, tabletler ve akıllı telefonlar için optimize edilmiş slayt gösterileri oluşturabilirsiniz. Bu basit fotoğraf canlandırma programı, yeni başlayanlar için gayet uygundur. Karmaşık bir kullanım süreci olmamasından dolayı hemen herkes SmartSHOW 3D’yi kolay bir şekilde kullanabilir.

Artıları:

 • Birçok formatı destekliyor.
 • Oldukça kaliteli 3D animasyon yeteneklerine sahiptir.
 • Yeni başlayanların işini kolaylaştırması için otomatik fonksiyonlar sunar.

Eksileri:

 • Çıktıyı biraz düşük kalitede alırsınız.

Programı şuradaki bağlantıdan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

PhotoAnim

Yalnızca Windows için geliştirilen bu ücretsiz fotoğraf canlandırma programı, görüntüleri iyileştirme ve hareketlendirme konusunda oldukça yeteneklidir. Program ile iskelet animasyonu oluşturabilir, modelleri 3ds ve obj formatlarında içe aktarabilirsiniz.

İlgi çekici bir bonus olarak, bu program ile düz görüntüleri 3B nesnelere dönüştürebilirsiniz. Kaynak materyal olması amacıyla fotoğraf, çizim, temel şekiller veya metin ekleyebilirsiniz.

Artıları:

 • Geçmişteki yaptığınız tüm çalışmaları korur.
 • Yeterli düzeyde 3D araçlar içerir.
 • İnsan kemik yapısını otomatik tanıyabiliyor.
 • Video oluşturabilmeniz için çeşitli araçlara sahiptir.

Eksileri:

 • Yalnızca Windows destekli cihazlarda çalışır.
 • Çalışmalarınızı PNG ve JPG formatlarında kaydetmenize izin verir.

Programı bilgisayarınıza şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Adobe Express

Adobe’un fotoğraf canlandırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz yazılımlarından birisidir. Program ile fotoğraflara çıkartmalar veya animasyon efektleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca ön ayarları kullanarak veya manuel olarak yazı tipi stilini, rengini, düzenlerini ve sayfa boyutunu değiştirebilirsiniz.

Kullanıcılar, önerilen on yazı tipinden birini seçebilir, satır ve karakter aralığını, harf boyutunu, yazının yönünü değiştirebilirler. Ayrıca stiller ve paletler arasında geçiş yapabilir, temaları, düzenleri ve filtreleri değiştirebilirsiniz. Program, tarayıcıyla da uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Artıları:

 • Çok sayıda şablon ve yazı tipine sahiptir.
 • Gelişmiş metin animasyon araçları bulunmaktadır.
 • GIPHY’den çıkartmaları destekler.

Eksileri:

 • Bulamadık 🤷🏻‍♂️

Adobe’un bu ücretsiz fotoğraf canlandırma programını şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Mocha Pro

Mocha Pro, Imagineer Systems tarafından geliştirilmiş profesyonel bir fotoğraf canlandırma programıdır. Gelişmiş izleme, rotoskoplama ve nesne kaldırma özelliklerine sahip program, görsel efektler ve post prodüksiyon profesyonelleri için kapsamlı bir araçtır.

Program, daha çok hareketsiz görüntülerin, fotoğrafların ve videoların hareketi dahil olmak üzere karmaşık animasyonlar ve özel efektler oluşturmak için genellikle film, televizyon ve reklamcılıkta kullanılır. Çok çeşitli görsel efekt görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olan Mocha Pro, Adobe After Effects, Nuke ve Fusion gibi çeşitli birleştirme platformlarını desteklemektedir.

Artıları:

 • Mocha Pro, karmaşık hareketleri ve kamera çekimlerini izlemeyi kolaylaştıran güçlü 2D ve 3D izleme özelliklerine sahiptir.
 • Görsel efektler için hassas rotoskop oluşturmayı basitleştiren bir roto maskeleme aracı sunuyor.
 • Mocha Pro, çekimlerinizdeki istemediğiniz kısımları kaldırmayı kolaylaştıran gelişmiş nesne kaldırma özellikleri sunar.
 • Kullanıcıların program içerisinde gezinmesini kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

Eksileri:

 • Mocha Pro, profesyonel düzeyde bir araç olduğu için diğer fotoğraf canlandırma programlarına kıyasla daha dik bir öğrenme eğrisine sahiptir.
 • Mocha Pro, ücretsiz deneme sürümüne sahip olsa da diğer fotoğraf canlandırma programlarına kıyasla nispeten pahalıdır. Bu sebeple bireysel kullanıcılar veya küçük işletmeler için uygun olmayabilir.
 • Mocha Pro’nun sorunsuz çalışması için güçlü bir bilgisayara sahip olmalısınız.

Programın indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Amara

Bu program, sanal turlar, slayt gösterileri ve animasyonlu fotoğraflar derlemek için faydalanabileceğiniz çok iyi bir araçtır. Program ile kaydırma ve yakınlaştırma yapabilir, yazıları veya bağlantıları resimlerin üzerine ekleyebilir, projeye arka plan sesi ekleyebilirsiniz.

En çarpıcı özelliği ise statik görüntüleri dinamik hale getirme yeteneğidir. Bu fotoğraf canlandırma programı, basit PowerPoint sunumlarından çeşitli web sitelerine ve uygulamalara kadar SWF dosyalarını oluşturmada da yardımcı olacaktır.

Bu kullanışlı programı indirmek için şuradaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Tumult Hype

Bu HTML5’e özel yazılımda, kolaylıkla animasyonlu fotoğraflar, kartlar ve grafikler oluşturabileceksiniz. Bilgisayarlarda ve taşınabilir cihazlarda çalışan bu program, JPEG’den PNG’ye kadar en önemli formatları desteklemektedir.

Bu fotoğraf animasyon düzenleyici, ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak anahtar kareler oluşturur. Ayrıca manuel olarak ekleyebilir, silebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Tüm süreç yalnızca 2 ana araç olan zaman çizelgeleri ve sahnelerle sınırlı olabilir.

Çalışırken herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız, teknik destek forumlarında soru sorabilirsiniz. Programı indirmek için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Animoto

Animoto, kullanıcıların fotoğraf, video ve müzik kullanarak profesyonel görünüme sahip videolar oluşturmasına olanak tanıyan bulut tabanlı bir video oluşturma platformudur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli temalar sunan program, yazı ve logo kaplamaları, filtreler ve geçişler gibi düzenleme araçlarını içermektedir. Bununla birlikte herhangi bir fotoğrafı canlandırmak için de kullanabilirsiniz.

Platforma bir web tarayıcısı veya mobil uygulama aracılığıyla erişilebilirsiniz. Animoto ayrıca kullanıcıların çalışmalarını sosyal medyada paylaşmalarına, indirmelerine veya web sitelerine yerleştirmelerine olanak tanımaktadır.

Artıları:

 • Animoto, kullanıcıların aralarından seçim yapabileceği önceden hazırlanmış çeşitli şablonlar ve temalar sunar. Videoları sıfırdan oluştururken zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar.
 • Animoto, acemi olsanız dahi herkesin profesyonel görünümde videolar oluşturmasını kolaylaştıran kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.
 • Platformda diğer programlara nazaran pek çok düzenleme aracı ve filtre bulunmaktadır.

Eksileri:

 • Animoto, deneme sürümüne sahip olmakla birlikte ücretsiz bir platform değildir.
 • Animoto’da oluşturacağınız fotoğraf canlandırmanın kalitesi, büyük ölçüde önceden hazırlanmış şablonlara ve stillere dayandığı için daha gelişmiş animasyon programlarıyla oluşturulanlar kadar yüksek olmayabilir.

Programı kullanmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. (Kayıt olmak için Facebook hesabınızı kullanabilirsiniz).