Fotoğraf Kurtarma Programı | En İyi 13 Seçenek

Bu makale ile silinen fotoğrafları kurtarma programı önerilerimizden bahsedeceğiz. Aşağıdaki fotoğraf kurtarma programları, silinen veya kayıp olan fotoğrafları kurtarmanızı sağlayacaktır. Tümünü ücretsiz olarak kullanabileceğiniz programların hepsi Windows, bazıları ise Mac bilgisayarlar ile uyumludur.

Bahsedeceğimiz fotoğraf kurtarma programlarının bazı ortak özellikleri şunlardır:

  • Sabit disk, USB stick, SD kart, MMC, flash kart dahil olmak üzere çeşitli ortam aygıtlarından silinen fotoğrafları kurtarabilir.
  • FAT12 dahil olmak üzere FAT16, FAT32, NTFS gibi birçok dosya sistemini destekler.
  • Seçilen sürücüdeki silinen tüm fotoğrafları tarar.

Fotoğraf Kurtarma Programı Nedir?

Fotoğraf kurtarma programı, kameralar, hafıza kartları, USB sürücüler veya sabit sürücüler gibi dijital cihazlardan silinen, kaybolan veya bozulan fotoğrafları kurtarmak için tasarlanmış bir yazılım türüdür. Bu tür programlar, cihazın depolama alanını taramak, kaybolan veya zarar görmüş fotoğrafları almak için gelişmiş algoritmalar kullanır.

Fotoğraf kurtarma programı, fotoğrafların bir cihaz arızası, biçimlendirme veya virüs saldırısı nedeniyle yanlışlıkla silindiği veya kaybolduğu durumlarda yararlı olabilir. Program, JPEG, TIFF, BMP, PNG ve RAW biçimleri dahil olmak üzere çeşitli görüntü dosyalarını kurtarabilir.

Piyasada bazıları ücretsiz, bazıları ücretli olan çeşitli fotoğraf kurtarma programları bulunmaktadır. Fotoğraf kurtarma yazılımı seçerken cihazınızla uyumluluğu, desteklediği dosya formatları, kullanım kolaylığı, kaybolan veya zarar görmüş fotoğrafları kurtarmadaki başarı oranı gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Fotoğraf Kurtarma Programı Nasıl Çalışır?

Fotoğraf kurtarma programı, kamera hafıza kartı veya sabit sürücü gibi depolama aygıtlarını silinmiş, kaybolmuş veya bozuk fotoğraflar için tarayarak çalışır. Bu programlar, kısmen üzerine yazılmış veya bozulmuş olsa bile görüntü verilerini içeren veri parçalarını bulmak için gelişmiş algoritmalar kullanır.

Program, daha sonra bu parçalardan fotoğraf dosyasını yeniden oluşturmaya ve görüntüyü kullanılabilir bir biçimde kurtarmaya çalışır. Hasar düzeyine bağlı olarak, yazılımın verileri kurtarmak için dosya imza analizi, veri oyma veya bölüm kurtarma gibi farklı teknikler kullanması gerekebilir.

Bazı durumlarda program, kullanıcının kurtarılan fotoğrafları yeni bir konuma kaydetmeden önce önizlemesine de izin verebilir. Bu da kurtarılan fotoğrafların kullanılabilir olmasını ve kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Fotoğraf kurtarma programının tüm kaybolan fotoğrafları kurtaramayacağını unutmamak önemlidir. Veriler çok fazla zarar görmüşse veya üzerine yazılmışsa, yazılım fotoğrafı başarılı bir şekilde kurtaramayabilir. Bu nedenle, başarılı bir kurtarma şansını artırmak için veri kaybı meydana geldikten sonra programı mümkün olan en kısa sürede kullanmak önemlidir.

Aşağıda sizin için derlediğimiz listedeki tüm yazılımları rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Fotoğraf Kurtarma Programı Önerileri

Wise Data Recovery

Wise Data Recovery, fotoğraf veya resim kurtarmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir veri kurtarma programıdır. USB disk, kamera, bellek kartı ve diğer bellek aygıtları dahil olmak üzere fotoğrafları kurtarabilmeniz için farklı aygıt türlerini destekler. Kullanmak için sürücünüzü seçip tara (scan) seçeneğine tıklayın. Ardından program, size kurtarılabilme şansıyla birlikte cihazınızda silinen fotoğrafların bir listesini gösterecek. Buradan fotoğrafları seçip Kurtar (Recover) seçeneğine tıkladıktan sonra seçtiğiniz konuma geri yükleyebilirsiniz.

Tenorshare Any Data Recovery

Tenorshare Any Data Recovery, ücretsiz ve kullanımı kolay bir veri kurtarma programıdır. USB stick, dijital kamera, hafıza kartı, USB sabit sürücü gibi çeşitli bellek aygıtlarından silinen fotoğrafları kolayca kurtarmanızı sağlar. JPG ve BMP dahil olmak üzere çeşitli dosya türlerini destekleyen programda 6 kurtarma modu vardır. Bunlardan size en uygun olanını seçebilirsiniz. Sürücüyü seçip Tara (Scan) seçeneğine tıkladığınızda, dosya türlerine göre düzenlenmiş bir şekilde silinen fotoğrafları göreceksiniz. Bilgisayarınıza geri yüklemeye başlamadan önce dilerseniz fotoğrafları önizleyebilirsiniz. Programı Windows için buradan, Mac için buradan indirebilirsiniz.

iCare Data Recovery Free

Fotoğraf kurtarma programı listemizde sırada iCare Data Recovery Free yer alıyor. Silme, biçimlendirme gibi sebeplerle silinen veya kaybolan fotoğrafları kurtarmanıza olanak tanır.

Programda ana menü arayüzünde dört seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Ardından sürücüyü seçip Kurtar (Recover) seçeneğine tıklayın. Bunu yaptığınızda sürücünüzdeki silinen tüm dosyalar taranacak fakat bu biraz zaman alacaktır. Dosya türlerini JPG veya diğer formatlardan birisi olacak şekilde seçebilir, dosyaları kaydetmek istediğiniz konumu belirleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümünde 2 GB’a kadar veri kurtarabileceğiniz bu programı Windows için buradan, Mac için buradan indirebilirsiniz.

Remo Recover

Remo Recover ile silinen fotoğraflarızı ve dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Yanlışlıkla, kasıtlı olarak veya biçimlendirme gibi sebeple kaybolan verileri kurtarmanıza olanak tanır. Program önce tüm sürücüyü tarar, ardından size silinen dosyalarla ilgili tam bir liste verir. Buradan kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçebilir, kaydedilecek yeri kendini belirleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümünde 1 GB’a kadar veri kurtarabileceğiniz programı Windows için buradan, Mac için buradan indirebilirsiniz.

PhotoRec

PhotoRec, neredeyse tüm bellek aygıtlarındaki silinen fotoğrafları veya dosyaları kurtarmanıza olanak tanıyan bir programdır. Programı indirdikten sonra ZIP dosyasını klasöre çıkarıp PhotoRec’i çalıştırın. Ardından sürücüyü veya diski seçip belirli klasöre veya onu çıkardığınız yerde tarama ve kurtarma işlemini başlatın. Bu işlemle birlikte silinen tüm fotoğrafları belirttiğiniz konuma geri getirmiş olacaksınız. Sürücünüz ne kadar büyükse fotoğrafları kurtarmak da o kadar uzun zaman alacaktır. Windows, Mac ve Linux destekli bu programı şuradan indirebilirsiniz.

7-Data Recovery

7-Data Recovery, bilgisayarınızdaki kaybolan veya silinen fotoğrafları, videoları ve diğer dosyaları sabit diskten, USB sürücüden, hafıza kartından kurtarmanızı sağlayan bir veri kurtarma programıdır. Beş veri kurtarma modunu destekleyen programda bunlardan ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

Sürücünüzün tarama işlemi tamamladıktan sonra silinen dosyaların bit listesini göreceksiniz. Ayrıca silinen görüntülere ait küçük resimleri de görerek hangi fotoğrafları kurtardığınızı bileceksiniz. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçip nereye kaydedeceğinizi belirledikten sonra Kaydet’e tıklayın. Programın ücretsiz sürümünde 1 GB’a kadar veri kurtarabilirsiniz. 7-Data Recovery’yi Windows için buradan, Mac için buradan indirebilirsiniz.

Glary Undelete

Glary Undelete, çeşitli formatlardaki fotoğrafları ve diğer dosyaları kolayca kurtarmanıza olanak tanıyan bir programdır. Glary Undelete ile sabit disk, USB stick, SSD kartları gibi çeşitli cihazlardan silinen fotoğraflarınızı kurtarabilirsiniz. FAT, FAT16, FAT32, NTFS dahil olmak üzere çeşitli dosya sistemlerini destekleyen program, seçili sürücüdeki silinen dosyaları hızlı bir şekilde arar. Arama filtresini belirli dosya türleri için ayarlayabilirsiniz. Daha sonra kurtarmak istediğiniz dosyaları seçip Geri Yükle (Restore) seçeneğine tıklayın. Windows bilgisayarlar için geliştirilen programı şuradan indirebilirsiniz.

Orion File Recovery

Orion File Recovery, kaybolan veya silinen fotoğraflarınızı ve diğer dosya türlerini kolayca kurtarabilmenizi sağlar. Kullanımı kolay bir arayüze sahip olan program ile silinen fotoğrafları aramak için sürücüyü veya konumu seçebilirsiniz. Arama işlemini bitirdikten sonra silinen tüm fotoğrafların ve dosyaların bir listesini göreceksiniz. Son olarak dosyaları seçin ve istediğiniz konuma tekrar yüklemek için Kurtar (Recover) seçeneğine tıklayın. Windows ve Mac bilgisayarlar için geliştirilen programı şuradan indirebilirsiniz.

Data Trace Recovery Free Edition , kaybolan veya silinen fotoğrafları veya diğer dosyaları kurtarmak için kullanabileceğiniz bir programdır. Programda hızlı tarama ve tam tarama özelliği bulunmaktadır. Silinen dosyaların konumunu önceden taradıysanız, kurtarmaya devam etme yöntemini kullanabilirsiniz. Dosyaları türlerine göre kolayca taramak için ‘Kayıp dosyaları türlerine göre ara‘ (Search lost files by types) seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Ardından dosyaları seçtiğiniz konuma kurtarabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde 1 GB’a kadar olan verileri kurtarmanıza olanak tanıyan programı Windows bilgisayarınız için şuradan indirebilirsiniz.

Kickass Undelete

Kickass Undelete, cihazınızdan silinen verileri kurtarmak için kullanabileceğiniz ücretsiz yazılımlardan biridir. Resimler veya fotoğraflar dahil olmak üzere silinen dosyaları kurtararak geri yükleyebilirsiniz. Sabit disk, SD kart, USB flash sürücü veya diğer depolama cihazları dahil olmak üzere çeşitli cihazları destekler.

Belirli bir dosya türü için arama filtresinden faydalanabilirsiniz. Örneğin bir fotoğraf arıyorsanız, JPG’yi kullanabilirsiniz. Program tarama işlemini çok hızlı yapar ve kurtarma olanaklarıyla birlikte silinen dosyaların bir listesini karşınıza çıkarır. Dosyaları seçtikten sonra kurtarmak için Dosyaları Geri Yükle‘ye (Restore Files) tıklayabilirsiniz. Windows için geliştirilen programı şuradan indirebilirsiniz.

Recuva

Recuva, çeşitli kaynaklardan silinen fotoğrafları kurtarabileceğiniz bir başka programdır. Sihirbaz benzeri bir arayüze sahip olan program, tarama yapmaya başlamak için fotoğraflar, müzikler, videolar, belgeler, sıkıştırılmış dosyalar, e-postalar ve diğer dosya türleri arasından seçim yapmanızı sağlar. Kurtarma işleminden önce görüntülerin önizlemesini gösterdiği için kurtarmak istediğiniz görüntüleri kolayca seçebilmenizi sağlar. Ardından seçtiğiniz görüntüleri belirli bir konuma kolayca geri yükleyebilirsiniz. Windows bilgisayarlar için geliştirilen programı şuradan indirebilirsiniz.

Puran File Recovery

Puran File Recovery, silinen veya kaybolan fotoğrafları kurtarmak için ücretsiz ve kullanımı kolay bir veri kurtarma programıdır. Silinen fotoğraflarınızı bu program ile kurtarabilirsiniz. FAT12, FAT16, FAT32 ve NTFS dahil olmak üzere çeşitli dosya sistemlerini destekleyen program ile sürücüyü seçtikten sonra belirli dosya türlerini veya tüm dosya türlerini taramaya başlayabilirsiniz. Silinen fotoğrafların/dosyaların listesini küçük resimleri veya önizlemeleriyle birlikte görebileceksiniz. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları veya dosyaları seçebilir, bunları istediğiniz konuma kurtarmak için Kurtar (Recover) seçeneğine tıklayabilirsiniz. Windows için geliştirilen programı şuradan indirebilirsiniz.

WinUtilities

WinUtilities, Windows’un tüm sürümlerini destekleyen, kullanımı kolay ve ücretsiz bir veri kurtarma programıdır. Çeşitli depolama aygıtlarından silinen fotoğrafları kurtarmanıza imkan tanır. Silinen dosyaları taramak için ilgili sürücüyü seçtikten sonra tarama işlemi otomatik olarak taramaya başlar. Sonrasında program, sonuçları saniyeler içerisinde karşınıza çıkarır. Dosyaları veya fotoğrafları seçtikten sonra içerik menüsünden Silmeyi Geri Al‘ı (Undelete) seçebilir ve istediğiniz konuma tekrar yükleyebilirsiniz. Programı Windows bilgisayarınıza şuradan yükleyebilirsiniz.

DiskGetor Data Recovery

DiskGetor Data Recovery, yanlışlıkla sildiğiniz fotoğraflarınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz programlardan birisidir. Herhangi bir sürücüdeki silinen dosyaları taradıktan sonra çıkan sonuçları sol tarafta, bir ağaç görünümünde görebileceksiniz. Fotoğraflarınızı veya diğer dosya türlerini içeren dosyaları veya klasörleri seçtikten sonra bunları istediğiniz konuma kurtarmak için Kurtar (Recover) seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Windows bilgisayarlar için geliştirilen programı şuradan indirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf kurtarma programı her tür fotoğrafı kurtarabilir mi?

Fotoğraf kurtarma programı, JPEG, TIFF, BMP, PNG ve RAW biçimleri dahil olmak üzere çeşitli fotoğrafları kurtarabilir. Ancak fotoğraflar ağır hasar görmüş veya üzerine yazılmışsa, program her tür fotoğrafı kurtaramayabilir.

Fotoğraf kurtarma programı ile hangi cihazlardan fotoğraf kurtarılabilir?

Fotoğraf kurtarma programı, kameralar, hafıza kartları, USB ve sabit sürücüler dahil olmak üzere çeşitli dijital cihazlardan fotoğrafları kurtarabilir.

Fotoğraf kurtarma programı ücretsiz mi?

Fotoğraf kurtarma programının hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri mevcuttur. Bazı ücretsiz sürümler, sınırlı özelliklere sahip olabilir veya ücretli sürümlere kıyasla fotoğrafları kurtarmada daha düşük bir başarı oranına sahip olabilir.

Fotoğraf kurtarma programını kullanmak kolay mı?

Çoğu fotoğraf kurtarma programı, adım adım talimatlar ve basit bir arayüz ile kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bazı programlar diğerlerinden daha karmaşık olabilir. Bu sebeple teknik uzmanlık seviyenize uygun olanı seçmenizi öneririz.

Fotoğraf kurtarma programı fotoğraflarımı kurtaramazsa ne yapmalıyım?

Fotoğraf kurtarma programı fotoğraflarınızı kurtaramazsa, profesyonel bir veri kurtarma servisine danışmak yararlı olabilir. Standart fotoğraf kurtarma programının yapamayacağı verileri kurtarmak için özel araçlara ve uzmanlığa sahip olabilirler.