Getcontact’ta Etiket Kaldırma Nasıl Yapılır?

Getcontact, ülkemizde hala en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi konumunda. İnsanların kendilerini başkalarının telefon rehberinde hangi isimle kayıt ettiğini öğrenmesini sağladığı Getcontact’ta etiket kaldırma (veya silme) işlemini nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

Getcontact Etiket Nedir?

Getcontact, bir telefon numarasının kimliğini belirlemek için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama, kullanıcıların telefon rehberlerine erişerek telefon numaralarının kime ait olduğunu ve bu numaraların sahiplerinin sosyal medya hesaplarını veya web sitelerini otomatik olarak tespit eder.

Getcontact etiketleri ise bu uygulama tarafından otomatik olarak belirlenen ve telefon numaralarına atanabilen etiketlerdir. Örneğin bir kullanıcının telefon rehberinde kayıtlı olan bir numara, Getcontact tarafından “işletme” olarak etiketlenebilir veya “spam” olarak işaretlenebilir. Bu etiketler, kullanıcıların bu numaralarla ilgili hızlı bir karar vermesine yardımcı olabilir.

Getcontact Tehlikeli mi?

Her şeyden önce uygulamayı indirerek kişilerinize erişim izni vermiş ve programın Hizmet Koşulları’nı kabul etmiş olursunuz. Dolayısıyla uygulama, verilerinizi herhangi bir üçüncü tarafla paylaşabilir. Bu nedenle kendinizi spam’den veya istenmeyen aramalardan kurtarmak için uygulamayı indirmek, numaraların, adların ve ek kişisel bilgilerin bulunduğu kendi kişi listenizin çevrimiçi olarak spam şirketlerinin ve hatta sahtekarların eline geçmesi riskinin artabileceği anlamına gelmektedir. Arkadaşlarınızdan biri uygulamayı indirdiğinde, kişisel bilgileriniz ve telefon numaranız Getcontact’ın veritabanında olacaktır.

Getcontact’ta Etiket Kaldırmak Neden Önemli?

Getcontact’taki etiketleri kaldırmak istemeniz için pek çok sebep olabilir. Bunlardan bahsedecek olursak:

Gizlilik

Uygunsuz etiketler, kimliğinizin gizliliği konusunda zarar verebilir. Başka insanların nasıl etiketlendiğinizi bilmelerini istemiyor olabilirsiniz.

Damgalanma

Uygun olmayan etiketler, bir nevi ‘damgalanmanıza’ sebep olabilir. Bu da ortada hiçbir sebep yokken kişisel haklarınıza zarar verebilir.

Rahatsız edici olması

Rahatsız edici etiketlerle karşılaşmış olduğunuzdan dolayı bunları kaldırmak isteyebilirsiniz.

Getcontact Etiket Kaldırma Yöntemleri

Bu makale ile Getcontact uygulamasında etiketleri nasıl kaldıracağınızı anlatacağız. İlk yol olarak etiketi gizlemeyi tercih edebilirsiniz. İkinci yolda ise tek tek silmek durumundasınız. Daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için makaleyi okumaya devam edin.

Getcontact Etiket Gizleme

Bu ilk yöntem, Getcontact uygulamasındaki etiketi kalıcı olarak kaldırmaz. Yalnızca diğer Getcontact kullanıcılarından gizlemenizi sağlar. Bu nedenle bir kullanıcı bu uygulamada etiketinizi veya adınızı görmeye çalıştığında görüntüleyemezler.

Şimdi takip etmeniz gereken adımlara bakalım:

 • Getcontact uygulamasında oturum açın.
 • Uygulamanın alt kısmında Diğer yazılı bir sekme göreceksiniz. Sekmenin üzerine dokunun.
 • Bu menü daha sonra sizi Ayarlar menüsüne götürecek.
 • Ardından Private Mode Settings (Özel Mod Ayarları) yazılı seçeneği seçin. Sonrasında telefon ekranı, yuvarlak simgeyi sağa kaydırarak etkinleştirilmesi gereken bir görünüme getirilecektir. Son olarak bu simgeyi kaydırın.

Bu işlemler sonrasında Getcontact etiketinizi gizlemiş olacaksınız. Artık etiketiniz, diğer Getcontact kullanıcıları tarafından görülemeyecek. Gerekirse bu ayarı aynı adımları takip ederek istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Getcontact Etiket Kaldırma

İkinci yöntem olarak Getcontact etiketi kalıcı olarak silebilirsiniz. Yalnız bu yöntemde birden fazla etiketi aynı anda silemezsiniz; ancak birer birer silebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şunlar:

 • Telefonunuzdan Getcontact uygulamasını açın.
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç menü göreceksiniz. İçlerinden profilinizi bulmaya çalışın ve bulduktan sonra üzerine dokunun.
 • Profile girdikten sonra diğer kullanıcılar tarafından telefonlarında size isim vermek için kullanılan etiketlerin bir listesini göreceksiniz.
 • Buradan etiketleri dilediğiniz gibi silebilirsiniz. Kaldırmak için kaldırmak istediğiniz etiket üzerinde sola kaydırın.
 • Ardından silme işlemini tamamlamak için onaylama simgesine/yazısına dokunun.

Bu işlemi aynı anda birden fazla değil de teker teker yapmanız gerektiğini unutmayın.

GetContact Kişisel Verilerinizi Nasıl Sızdırabilir?

Uygulama genel olarak şu mantığa sahiptir:

 • Eğer Getcontact kaydınız varsa, uygulamanın diğer kullanıcıları sizi diğer insanlar tarafından nasıl kaydettiklerini görebilirler.
 • Eğer uygulamada kayıtlı değilseniz, kullanıcılara sadece bir etiket görünecektir. Bu etiket, muhtemelen eşleşmelerin sayısına göre seçilir, çünkü çoğu zaman bu ilk ve soyadıdır. Bu bilgi, telefon rehberlerinde bile kayıtlı olmasanız bile Getcontact kullanıcılarına aradığınızda görüntülenecektir.

Getcontact’taki etiketler, kaç kişi ile iletişim halinde olduğunuza ve bu kişilerle ilişkinize bağlı olarak sizi hakkınızda çok şey anlatabilir. Bununla ilgili birkaç örnek verecek olursak:

 • Tam adınız, adınızın varyasyonları ve takma adlarınız.
 • Çalıştığınız yerler ve pozisyonunuz, örneğin; Eser Şahin, Techmedya’nın kurucusu.
 • Yaşadığınız yer.
 • Aile ve iş ilişkileri.
 • Diğer her şey, sadece arkadaşlarınızın hayal gücüne sınırlıdır.

Kişisel verileriniz daha önce hiçbir veri sızıntısında bulunamamış olsa bile, Getcontact’ın sizi iyi tanıdığını söyleyebiliriz. Herhangi biri bu bilgilere telefon numarası ile erişebilir. Bu sizin kişisel verilerinizdir ancak bunları yayınlama hakkınızı hiç kimse sormuyor.

Biz ise GetContact’ın kişisel verilerinizi satmayan ve bilerek kimseyle paylaşmayan iyi insanlar olduğunu varsayıyoruz. Ancak hizmetin işleyişinin böyle olduğunu bilmekte fayda var.

Getcontact APK Olarak İndirilebilir mi?

Evet. Hemen her uygulamada olduğu gibi Getcontact için de bir APK sürümü geliştirilmiş durumda. Bu uygulamayı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Getcontact etiketleri nasıl atanır?

Getcontact, telefon numaralarını tanımlamak ve etiketlemek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Bir kullanıcı uygulamayı yüklediğinde ve kişi listesine erişim izni verdiğinde uygulama, kategorilerini veya etiketlerini belirlemek için telefon numaralarını otomatik olarak tarar ve analiz eder.

Kullanıcılar Getcontact’ta telefon numaralarına kendi etiketlerini ekleyebilir mi?

Evet. Kullanıcılar Getcontact üzerindeki kişi listelerindeki telefon numaralarına kendi etiketlerini veya notlarını ekleyebilirler. Bu da bir kullanıcı belirli numaraları neden eklediğini hatırlamak istediğinde veya belirli bir kişi grubunu (örneğin iş arkadaşları, aile, arkadaşlar) takip etmek istediğinde yararlı olabilir.

İlgili Yazılar

Getcontact Hesabı Nasıl Silinir?
Getcontact’ta Etiket Ekleyince Bildirim Gider mi?