Gmail Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet hayatımızın ayrılmaz bir parçası olsa da burada herkes iyi niyetli olmayabiliyor. Hesaplarınızı bu kişilerden korumak için şifrenizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz. Eğer nereye bakacağınızı bilirseniz, Gmail şifrenizi değiştirmek hiç de zor olmayacaktır. Gmail hesabınız Google hesabınıza bağlı olduğu Gmail’de şifrenizi değiştirmek, şifrenizin YouTube, Google Dokümanlar gibi Google’ın diğer tüm web sitelerinde ve uygulamalarında de değişeceği anlamına gelmektedir.

Aşağıda Gmail şifre değiştirme işlemini nasıl yapacağınızla birlikte şifreyi hangi aralıklarla güncellemeniz gerektiğinden de bahsettik.

Gmail Şifrenizi Neden Değiştirmelisiniz?

Gmail şifrenizi değiştirmek istemenizin birkaç farklı nedeni olabilir. En önemli nedenlerden biri, hesabınızın bilgisayar korsanları tarafından veya bir tür veritabanı ihlali yoluyla ele geçirilmesidir. Gmail, Google hesabınızın tamamıyla ilişkili olduğundan, belirlediğiniz şifre, kullandığınız diğer tüm Google uygulamaları ve hizmetleri için geçerlidir. Bu da bilgisayar korsanlarının Gmail şifrenizi öğrendiğinde, tüm Google profillerinize erişeceği anlamına gelmektedir.

Her ne kadar hesabınız bir güvenlik ihlali yaşamamış olsa da şifrenizi değiştirmek iyi bir fikir olabilir. Arada bir farklı, benzersiz ve karmaşık bir şifre belirlerseniz, kötü niyetli kişilerin hesabınıza erişimini zorlaştırmış olursunuz.

Gmail Şifrenizi Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?

Şifrelerinizi ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğine belirli kurallar yoktur. Buradaki amaç, kimsenin tahmin edemeyeceği benzersiz ve karmaşık şifreler seçmenizdir.

Bazı uzmanlar, şifrenizi her bir ila üç ayda bir değiştirmeniz gerektiğini söylüyor. Bazıları ise bilgisayar korsanları şifrenizi çözmediği sürece şifrenizi değiştirmek için hiçbir neden olmadığını söylüyor. Dolayısıyla ne sıklıkta değiştireceğiniz tamamen size kalmış durumda. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta, eski şifrelerden tekrar faydalanmamaktır.

Şifrenizi her değiştirdiğinizde, her zaman yeni ve karmaşık ögeler seçin (harfler, sayılar ve simgelerden oluşan bir kombinasyon kullanarak). Bu, şifre kırma programları ile hesabınıza erişimeye çalışanların işini epey zorlaştıracaktır.

Gmail İçin İyi Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Yeni bir şifre oluştururken basit ögelerden kaçınmak çok önemlidir. Birinin bulması imkansız olan karmaşık bir şifre oluşturmak için şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Benzersiz şifreler oluşturun: Tüm hesaplarınızda aynı şifreyi kullanmayın. Aynı şifreyi kullanmak, bilgisayar korsanlarının ekmeğine yağ sürecektir.
 • Uzun şifreler oluşturun: Bir şifre ne kadar uzunsa, tahmin edilmesi de o kadar zor olacaktır. Hatırlayabileceğiniz uzun ifadeler kullanmayı deneyin
 • Kişisel bilgilerden kaçının: Şifreniz için kişisel bilgileri kullanmaktan kaçınmalısınız. Aile üyelerinin adları, doğum günleri, sokak adları gibi ibareler kullanmayın. Bunlar, hakkınızda bilgi sahibi olan bilgisayar korsanları tarafından tahmin edilebilir detaylardır.
 • Geleneksel şifrelerden uzak durun: İçerisinde “şifre” veya “123456” gibi ifadeler, bir şifre belirleme açısından korkunç seçeneklerdir. Bu kelimeleri kendi şifrenizde kullanmayı bir kenara bırakmalısınız.

Bunlar, yeni bir şifre oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçlarıdır. Belirlediğiniz karmaşık şifreleri hatırlamakla ilgileniyorsanız, her zaman bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Google, Gmail hesabınız için kullanabileceğiniz bir şifre yöneticisine sahiptir. Bunun dışında LastPass veya 1Password gibi farklı bir seçenek de işinize yarayacaktır.

Bir şifre yöneticisi ile hatırlama konusunda endişelenmenize gerek kalmadan, karmaşık şifreler oluşturabilirsiniz. Şifre yöneticisini kullanarak belirlediğiniz şifrelerle hesaplarınızda oturum açabilirsiniz.

Gmail Şifre Değiştirme – Bilgisayar

Bu bilgilerin ardından şimdi Google şifrenizi nasıl değiştireceğinize bir göz atalım. Tekrar belirtmekte fayda var; Gmail’de şifreyi değiştirirseniz, tüm Google hesaplarınızın da şifresi değişecektir. Örneğin YouTube, Google Dokümanlar gibi web sitelerde ve uygulamalarda şifreniz değişmiş olacak.

Aynı cihazı üzerinden diğer Google hesaplarına tekrar giriş yapma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak başka bir cihazdan giriş yaptığınızda, kimliğinizi doğrulamak için yeni şifrenizi girmeniz gerekebilir. Şimdi bu şifreyi nasıl değiştireceğimizi görelim:

 • Tarayıcınızdan Gmail.com‘a gidin
 • Sağ üstteki Profil simgesine tıklayın ve ardından Google Hesabınızı Yönetin‘i seçin.
 • Sol taraftaki Güvenlik sekmesini seçin.
 • Google’da Oturum Açma bölümüne gidin ve sonrasında Şifre‘ye tıklayın.
 • Seçilen yöntemi kullanarak kimliğinizi doğrulayın.
 • Yeni şifrenizi iki kez yazın ve ardından Şifreyi değiştir‘e tıklayın.

Hepsi bu kadardı. Bunu yaptığınızda, Google hesabınızın şifresini değiştirmiş olacaksınız.

Gmail Şifre Değiştirme – Telefon

Bilgisayar dışında telefon üzerinden de Gmail şifrenizi değiştirebilirsiniz. İşlem sırası biraz farklı olsa da bilgisayardakine benzer şekilde devam edecek:

 • Cihazınızda Gmail uygulamasını açın.
 • Sağ üstteki Profil simgesine tıklayın ve ardından Google Hesabınızı Yönetin‘i seçin.
 • Hesap e-posta adresinizin altındaki sekmelerden Güvenlik‘e dokunun.
 • Google’da Oturum Açma bölümüne gidin ve Şifre‘ye dokunun.
 • Seçilen yöntemi kullanarak kimliğinizi doğrulayın.
 • Yeni şifrenizi iki kez yazın ve ardından Şifreyi değiştir‘e dokunun.

Telefon için de Gmail şifre değiştirme işlemi bu kadardı. Şifrenizi değiştirdikten sonra yüksek ihtimalle diğer cihazlarınızdaki Google hizmetlerinden faydalanmak için yeni şifrenizi girmeniz gerekecek.

Gmail Hesabımı Nasıl Kurtarırım?

Gmail hesabınızın şifresini unuttuysanız, Google bu şifreyi kurtarmak için size farklı yollar sunar. Şifrenizi hatırlamıyorsanız, hesabınızı kurtarmak için Google’ın buradaki talimatları uygulayabilirsiniz. İlk etapta kimliğinizi doğrulamak için Google size bir dizi sorular soracak. Hesabınıza bir telefon numarası veya kurtarma e-posta adresi eklediyseniz, kimliğinizi bu şekilde doğrulamak için Google’ın aracını kullanabilirsiniz.

Soruları yanıtlayıp kendinizi Google hesabının sahibi olarak tanımladıktan sonra, yeni bir şifre oluşturabileceksiniz. Yalnızca sizin bileceğiniz uzun ve karmaşık bir parola oluşturmak için yukarıda belirtilen talimatları izleyin. Şifre yöneticisi kullanmıyorsanız, hatırlayacağınız bir şifre olmasına özen gösterin.

Hesabınızın saldırıya uğradığını veya güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız, saldırıya uğramış hesapları kurtarmak için Google’ın şuradaki özel sayfasına göz atabilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının hesabınızla tam olarak ne yaptığını görmek için çeşitli ayarlara ve etkinliklere de bakabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
İnternetsiz Oynanabilen En İyi Mobil Oyunlar