En İyi 9 Grafik Çizme Programı

Grafik çizme programı, profesyonel ve profesyonel olmayan tasarımcılara pek çok deneyim için kapı açar. Profesyonel grafik tasarımcıları için iyi grafik tasarım bilgisi, neredeyse bir zorunluluktur. Bununla birlikte hobi veya ara sıra tasarım işi yapanlar, kendi kişisel çalışmalarını bu güçlü araçlarla daha iyi hale getirebilirler.

Eskiden iyi grafik çizme programı olarak piyasada az ama büyük isimler vardı. Bazı isimlerden çoğu hayatına devam ederken Adobe’nin Illustrator ve Photoshop gibi endüstri standardı programları, hala piyasada söz sahibidir. Farklı türden müşteriler için çalışıyorsanız ve yaratıcılık olarak yönlülüğe ihtiyacınız varsa, bunlar işinizi fazlasıyla görecektir. Fakat ücretsiz bir programa ihtiyacınız varsa artık arayış içerisinde olmanıza gerek yok.

Grafik Çizme Programı Nedir?

Grafik çizme programı, resimler, çizimler, diyagramlar ve animasyonlar gibi görsel içeriği oluşturmak, düzenlemek ve değiştirmek için kullanılan bir tür bilgisayar yazılımıdır. Bu tür programlar, çeşitli amaçlarla görsel içerik oluşturma ihtiyacı duyan grafik tasarımcılar, sanatçılar, mimarlar, mühendisler ve diğer profesyoneller tarafından kullanılır.

Grafik çizme programı, fırçalar, kurşun kalemler, şekiller, renkler, katmanlar, filtreler ve özel efektler dahil olmak üzere çeşitli araç ve özelliklerle birlikte gelir. Bu araçlar, kullanıcıların basit eskizlerden karmaşık 3D çizimlere kadar çok çeşitli tasarımlar oluşturmasına olanak tanır.

Grafik çizme programı, görsel içeriğin oluşturulma ve kullanılma biçiminde devrim yarattı. Tasarımcıların ve sanatçıların yüksek kaliteli tasarımları hızlı ve verimli bir şekilde oluşturmasını kolaylaştırdı ve yaratıcılık ve yenilik için yeni fırsatlar oluşturdu.

Grafik Çizme Programları

Aşağıda, sizin için en iyisi olabileceğini düşündüğümüz pek çok grafik çizme programı yer alıyor. Hepsini de farklı işleriniz için kullanılabilirsiniz. Genelde çok yönlü yazılım paketlerinden ücretsiz ve ücretli versiyonları olacak şekilde bahsettik.

En iyi grafik çizme programlarının çoğunun maalesef bir maliyeti bulunuyor. Çünkü bu programların arkasındaki şirketler, işlevselliklerini en üst düzeyde tutmak için araçlarını geliştirmek adına yatırım yapmak durumundalar. Bununla birlikte ücretli olanların çoğunluğu ücretsiz versiyonlarına sahipler. Dolayısıyla en azından bir süreliğine de olsa aşağıdaki tüm grafik çizme programlarını kullanabileceksiniz. Hazırsanız artık bu programların neler olduğuna bakabiliriz.

Affinity Designer

Affinity Designer, sezgisel kullanıcı arayüzü nedeniyle kişisel projeler veya yeni başlayan grafik tasarımcılar için mükemmel bir grafik yapma programıdır. Benzer tasarım araçlarının ve özelleştirilebilir klavye kısayolları gibi kullanıcı dostu özelliklerin bulunduğu Adobe Illustrator’a karşı değerli bir rakiptir; bu özellikler hem zaman hem de emek tasarrufu sağlamaktadır.

Affinity Designer, 30 günlük ücretsiz bir deneme süresi sunar. Ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra kullanıcıların platformu kullanmaya devam etmek için tek bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret Mac OS ve Windows için 69,99 dolar, iPad içinse 18,49 dolar.

Ana özellikleri:

  • Renk yönetimi: Baskı tasarımları için CMYK ve dijital tasarımlar için RGB dahil olmak üzere çeşitli standart formatları destekler.
  • Zaman tasarrufu sağlayan araçlar: Projeniz ne olursa olsun, Affinity’nin kılavuzları, rehberleri ve diğer araçları grafik tasarımını kolaylaştırır.
  • Yakınlaştırma: Bu grafik tasarım programı, hassas tasarım ve düzenleme için 1.000.000% yakınlaştırmaya sahiptir.
  • X-ray görünümü: Çalışmanızın iskeletini daha hassas projeler için inceleyebilirsiniz.

Programı indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Affinity Photo

Affinity Photo, mevcut çalışmalarınızdaki düzeltmeler için Adobe Photoshop veya Adobe Illustrator’a uygun fiyatlı bir alternatiftir. Katmanlar ve filtrelerle çalışarak hem vektör hem de radyal görüntülerle etkileyici efektler oluşturur. Program, CorelDRAW gibi SVG dosya formatını da destekler. Program ile şablonlar oluşturabilirsiniz ancak bunlar programla birlikte gelmiyor. Şablon eksikliğine rağmen hafif bir program olan program, 30 günlük ücretsiz bir deneme sunmaktadır.

Affinity Photo, son yıllarda çok yönlülüğü ve işlevselliği nedeniyle birçok övgü almıştır. Fiyatına göre birçok özellik sunar. 360 derece görüntü düzenleme, panoramik birleştirme ve HDR birleştirme gibi gelişmiş düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Gecikme süreleri olmadan gerçek zamanlı düzenleme sağlar.

Ana özellikleri:

  • Güçlü dijital düzenleme araçları: HDR birleştirme, ham düzenleme ve katman düzenlemeyi içerir
  • Tek seferlik satın alma: Abonelik planları veya uygulama içi satın alımlar bulunmuyor.
  • İsteğe bağlı bindirme paketleri: Kayıtla birlikte ücretsiz ek düzenleme araçları sunar.
  • Veri kütüphanesi: Hızlı grafik tasarım için ihtiyacınız olan her şeyi saklayabilirsiniz.

Bu kullanışlı programı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sketch

Arayüz tasarımı, prototip ve simgeler oluşturma için en iyi grafik çizme programı arıyorsanız, o zaman Sketch’i düşünebilirsiniz. Adobe Illustrator veya Affinity Designer gibi yazılım derinliğine sahip olmasa da Sketch, arayüz tasarımı için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Üstelik kullanımı da fazlasıyla kolaydır. Minimal bir arayüze sahip olsa da büyük eklenti kütüphanesi sayesinde ihtiyacınız olan çeşitli özelliklere ulaşabilirsiniz.

Yazılım, yeni özelliklerin eklenmesiyle birlikte yakın zamanda büyük bir gelişme kaydetti. Örneğin, geliştiriciler artık Sketch tasarımlarınızı herhangi bir tarayıcıda, herhangi bir işletim sisteminde ücretsiz olarak görüntüleyip inceleyebilirler.

Mac bilgisayarlar için geliştirilen Sketch’in ücretsiz deneme sürümü de bulunmaktadır. Programa şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Vecteezy

Vecteezy, tarayıcı bazlı çalışan ve ücretsiz bir grafik çizme aracıdır. İhtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz hazır vektörlerle çalışmanıza veya sıfırdan kendi tasarımlarınızı oluşturmanıza olanak tanır. Her iki durumda da kullanımı kolay olan Vecteezy, gelişmiş dönüşümler ve klavye kısayolları gibi ekstra sağlam özelliklere sahiptir.

Programın ücretli sürümünde daha fazla araç ve kaynağa ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte ücretsiz kullanım sürümü de bulunmaktadır. Vecteezy’nin resmi web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Vectr

Vectr, kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz grafik çizme programları arasındadır. Vektör araçları, filtreler, gölgeler ve yazı tiplerinin yanı sıra senkronizasyon özelliği de bulunmaktadır. Bu, ekibinizle veya müşterilerle bir ekip oluşturmanızı kolaylaştırır. Dolayısıyla ne yaptığınızı görerek yaptığınız çalışmayla ilgili size geri bildirim sağlayabilirler.

Vectr’in sunduğu en iyi özelliklerden biri gerçek zamanlı URL paylaşımıdır. Online ve gerçek zamanlı işbirlikleri için herkese bir Vectr belgesi gönderebilirsiniz. Tasarımlarınızı web uygulamasından ve masaüstü sürümünden canlı olarak oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu da başkalarıyla işbirliği yapabilmeniz için Vectr’ı tercih edilebilir bir seçenek olarak karşımıza çıkarıyor.

Windows, Linux, Chrome OS desteklerinin yanı sıra tarayıcı tabanlı kullanabileceğiniz Vectr’ın web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Inkscape

InkScape

Inkscape, gelişmiş araçlara sahip olan bir çapraz platform vektör grafik düzenleyici programıdır. Illustrator ve Photoshop’tan farklı olarak minimum sistem gereksinimlerine sahip olan Inkspace, bununla birlikte iyi düzeyde optimize edilmiştir.

Inkscape’in Windows, Mac OS ve Linux sürümleri oldukça eski bir arayüze sahiptir. 5 yıldan fazla bir süredir güncellenme almadı. Programın üst kısmında çeşitli işlevlere sahip bir panel, solda temel araçlar ve sağda da komut çubuğu bulunuyor. Tüm bunlar yeni başlayanlar için zor gibi görünse de arayüzünüzü özelleştirebilir, işlevleri ve araçları kaldırabilir veya ekleyebilirsiniz.

Açık kaynaklı bir program olan Inkspace, bu sebeple herhangi bir fiyatlandırmaya tabi değildir. Tüm platformlar için (Windows, Mac OS, Linux) programı ücretsiz olarak şuradan indirebilirsiniz.

RawTherapee

RawTherapee, fotoğraflar üzerinde düzeltmeler yapmanızı kolaylaştıran, ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır. Tam teşekküllü bir görüntü düzenleme yazılımı olmasa da bozulmaları düzeltmek, renkleri güçlendirmek ve ayrıntıları kurtarmak için kullanabilirsiniz.

Program, görüntüleri toplu olarak işleyebilmenizi de sağlıyor. Böylelikle iş akışınızı daha da hızlandırabilir. Burada yaptığınız çalışmaları dilerseniz GIMP gibi başka yazılımlara da gönderebilirsiniz. Windows, Linux ve macOS için kullanılabilir olan programın web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Krita

Krita

Krita, dijital sanatçılar için tasarlanmış bir eskiz ve boyama programıdır. Ücretsiz bir dijital araç arayan bir illüstratör iseniz, Krita muhakkak göz atmanız gereken seçeneklerden biridir.

Kullanılabilir tarayıcı sürümü olmadığından dolayı yazılımı denemek için indirmeniz gerekecek. Krita’yı indirmek için şuradaki web sayfasını ziyaret edin. İndirmeden önce sistem gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Çünkü işletim sisteminiz için doğru sürüme ve cihazınızda yeterli miktarda depolamaya ihtiyacınız olacak.

Krita’yı indirdikten sonra programın arayüzünün ne kadar sezgisel ve özelleştirilebilir olduğunu göreceksiniz. Ayrıca çeşitli fırçalar ve fırça sabitleyiciler, vektör ve metin araçları, kusursuz dokular için sarma modu ve basit bir 2D animasyon aracı da dahil olmak üzere çeşitli ücretsiz araçlara sahip olacaksınız.

Blender

Blender

Blender, render, modelleme, heykel, animasyon, 2D konsept tasarımı, görsel efektler, simülasyon ve daha fazlası için kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu bir programdır. 3D grafikler veya videolar hazırlamakla ilgileniyorsanız, bu sizin için ücretsiz grafik tasarım yazılımıdır.

Blender tamamen açık kaynaklıdır, yani herhangi bir amaç için kullanmak ücretsizdir. Yazılımın lisansı hakkında çevrimiçi olarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz . Blender’ı indirmeye ve kendiniz denemeye hazırsanız, buradaki indirme sayfasını ziyaret edin. Ne yazık ki programın tarayıcı sürümü mevcut değil. Bu sebeple programı denemek için yazılımı indirmeniz gerekecek.

Sıkça Sorulan Sorular

Grafik çizme programı kullanarak 3 boyutlu tasarımlar oluşturabilir miyim?

Evet. Birçok grafik çizme programı, Adobe Photoshop ve SketchUp gibi 3D tasarımlar oluşturmak için araçlar içerir. Bu araçlar, kullanıcıların 3D şekiller oluşturmasına, dokular ve aydınlatma efektleri uygulamasına olanak tanır.

Grafik çizme programındaki katman nedir?

Katman, grafik ögeleri içeren saydam bir düzlemdir. Kompozit bir görüntü oluşturmak için katmanlar üst üste binebilir. Tasarımcılar, farklı ögeleri farklı katmanlara ayırarak, tasarımın geri kalanını etkilemeden ögeleri tek tek kolayca taşıyabilir, düzenleyebilir veya silebilir.

Bitmap ve vektör grafikleri arasındaki fark nedir?

Bitmap ve raster grafikler temelde aynı şeydir. Bitmap görüntüleri piksellerden oluşurken, vektör grafikleri geometrik şekiller kullanılarak oluşturulur. Bitmap görüntüleri çözünürlüğe bağlıdır ve büyütüldüklerinde pikselli hale gelebilirler. Vektör grafikleri çözünürlükten bağımsızdır ve kaliteden ödün vermeden büyütülebilir veya küçültülebilir.